Sudecka Zagroda Edukacyjna - wyjątkowa atrakcja Pogórza Kaczawskiego

SUDECKA ZAGRODA EDUKACYJNA w Dobkowie

Stopień trudności:  trasa spacerowa, edukacyjna

Położenie:  Dobków 66, 59-540 Świerzawa,  telefon: +48 75 617 14 68

GPS: 50°59′22N  15°56′52E - Dobków

Parking: stanowisko parkingowe przy drodze 

Dostępność dla wózków dziecięcych: tak, swobodna 

Dostępność dla rowerów: tak

Czas przejścia z dziećmi:  ok 2 godziny

Inne: toalety,  miejsce odpoczynku,  warsztaty

Odpłatność:  bilety potrzebne na zwiedzanie z przewodnikiem, samodzielnie zwiedzanie bezpłatne, 

 

Sudecka Zagroda Edukacyjna w miejscowości Dobków, to niesamowite centrum nauki o Ziemi, w którym nasze dzieci zdobędą wiedzę i umiejętności w sposób: interaktywny i dynamiczny. Zwiedzanie Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej oparte jest o modele 2D i 3D a także na wizualizacjach cyfrowych. 

Samodzielnie przeprowadzane doświadczenia to najlepszy sposób nauki dla dzieci, a wiedza zdobyta w ten sposób zostaje na całe życie.

Gdzie indziej, jak nie w Krainie Wygasłych Wulkanów, czyli w Górach Kaczawskich, dzieci a także dorośli zobaczą pokaz symulacji wulkanów strzelających w niebo lawą, pojawiające się i ustępujące morza czy działania potężnych lodowców?

Otaczające miejscowość Dobków wzgórza to pozostałości dawnych wulkanów  i jednocześnie najlepsze miejsce w Polsce, aby dowiedzieć się, w jaki sposób siły naszej planety ukształtowały cały region Gór i Pogórza Kaczawskiego a także obszaru całego naszego kraju.

Jest to jeden z najciekawszych pod względem turystyki geologicznej (geoturystyki) regionów w Polsce. Widoczne w okolicy ślady trzech okresów aktywności wulkanicznej, zalewów morskich, pustyń i zlodowaceń doskonale opowiadają dzieje Ziemi.

Zagrodę można zwiedzać indywidualnie i z przewodnikiem. My polecamy zwiedzanie z przewodnikiem.

Warto także skorzystać z oferty warsztatów dla dzieci, których plan jest dostępny w Zagrodzie. Rozkład wakacyjnych kreatywnych warsztatów rodzinnych znajdziecie: TUTAJ

Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie - niezwykle miejsce, tutaj dzieci poznają historię Krainy Wygasłych Wulkanów

Sali Ziemi można zobaczyć symulację powodzi - nasz syn był bardzo zainteresowany tym eksponatem smiley  Dzieci mogą samodzielnie ustawić domki, a po usunięciu tamy zobaczymy symulację fali powodziowej i skutki jej działania. Trudno było odejść od tego interaktywnego eksponatu.

Sumulator powodzi w Sudeckie Zagrodzie Edukacyjnej - nasz syn zachwycony możliwością swobodnego dostępu do ekspozycji

Nasza Pani Przewodniczka (jednocześnie dyrektorka całego obiektu) bardzo ciekawie opowiadała o geologii. Pokazywała poszczególne skały, tłumacząc dzieciom skąd pochodzą, w jaki sposób powstały i do czego mogą zostać zastosowane. Największym atutem Sudeckiej Zagrody Edukacyjne jest inna formuła niż "zwykłego" muzeum - tutaj wszystkiego można dotknąć!

O skałach, ich rodzajach oraz zastosowaniu opowiada dyrektor Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Na interaktywnych ekranach można szukać złota lub symulować wybuchy różnych typów wulkanów. 

Na ścianach Zagrody znajdziemy interaktywne symulatory - na zdjęciu próba płukania złota.

W kolejnej sali znajdziemy trójwymiarową, interaktywną mapę całego Pogórza Kaczawskiego. Dzieci mają możliwość, przyciskając odpowiednie guziki, podświetlić np. szczyty wygasłych wulkanów czy kopalnie złota. 

Dzieciaki wciskają guziki na interaktywnej, przestrzennej mapie Pogórza Kaczawskiego

Sala Wulkanów, to kolejne ciekawe miejsce, w którym możemy poznać typy wulkanów oraz zajrzeć do ich wnętrza. Przedstawiony został tutaj także model gejzeru, tryskający wodą w regularnych odstępach czasu.

Zaglądamy do wnętrza wulkanu - do każdego modelu wulkanu dzieci mają swobodny dostęp.

Zaglądamy do wnętrza kolejnego typu wulkanu.

Gejzer - w Sudeckiej Zagrodzie też zaobserwujemy regularne wyrzucanie wody.

Kolejna sala, to naszym zdaniem, największa atrakcja Sudeckiej Zagrody - Sala Trzęsienia Ziemi. Zobaczymy w niej film o skorupie naszej planety, oraz wpływie magmy na płyty tektoniczne. Po filmie możemy na własnej skórze "doświadczyć trzęsienia Ziemi pod naszymi stopami", czyli skorzystać z symulatora.

Platforma do symulacji trzęsień ziemi - atrakcja nie tylko dla dzieci ;)

 

Sama platforma do symulacji trzęsień Ziemi to niesamowite przeżycie także dla dorosłej osoby. Wielokrotnie oglądałem filmy o trzęsieniach ziemi czy wybuchach wulkanów i widok ludzi, którzy przewracają się podczas wstrząsów był dla mnie mało wiarygodny... i musiałem zweryfikować swoje poglądy na tym sumulatorze. Niestety już przy wstrząsach 4 do 5 stopni w skali Richtera trudno się poruszać! A tyle wskazywał licznik podczas symulacji. Natomiast nasze dziaciaki były zachwycone i korzystały z platformy kilkakrotnie. cool

Informacje dodatkowe:

Adres: Dobków 66, 59-540 Świerzawa,  telefon: +48 75 617 14 68

Godziny otwarcia:
 
Dla grup szkolnych:
wtorek-piątek od 9:00 do 14:00
 
Dla gości indywidualnych:
wtorek-piątek od 14:00 do 17:00
oraz sobota-niedziela od 10:00 do 17:00
 
Wejście z przewodnikiem:
sobota i niedziela godz. 12:00 (1,5 h)
 
Ostatnie wejście na 30 min przed zamknięciem ośrodka
 
Poniedziałek: nieczynne
 

Mam nadzieję że nasza relacja rozpali Wasze chęci do poznawania tej wspaniałej części Polski, jaką jest Kraina Wygasłych Wulkanów, a szczyt Ostrzycy Proboszczowickiej i Sudecka Zagroda Edukacyjna będą tylko jednym z wielu miejsc, które odwiedzicie. Kolejne opisy z naszej wyprawy w ten region i okolice znajdziecie tutaj: Zamek Chojnik, Zamek Czocha, Zamek Bolków, Kopalnia i Muzeum Złota w Złotoryi, Tama i Jezioro w Pilchowicach, Pławna a w niej Gród z Koniem Trojańskim, Arką Noego i Zamek Legend Śląskich oraz Wyprawa po agaty.

Jeśli szukacie miejsc noclegowych w Gorach Kaczawskich zapraszamy do sprawdzonych miejsc wakacyjnych przyjaznych dzieciom: Villa GretaAgrohippikaStorczykowe WzgórzeGościniec Kapella

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone
autor tekstu i zdjęć: Przemek Wróbel

 


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.