Lidzbark Warmiński z dziećmi

Na Północ - do Wenecji i na Wawel, czyli śladami Krasickiego i Kopernika

20 mostków, kładek, mosteczków w 16-tysięcznym miasteczku, malowniczo rozpostartym w widłach rzek: Łyny i Symsarny – nic dziwnego, że Lidzbark Warmiński zwą Polską Wenecją.

Na gondole to co prawda nie sezon, ale w okolicy hotelu Krasicki widzieliśmy przystań, pewnie więc jakieś jednostki pływające można tu ciepłą porą ujrzeć. A malowniczość tego miejsca, jego duszę i atmosferę – z przekonaniem, pomimo szarości pory roku, zdecydowanie potwierdzamy.

Z dziećmi przed lidzbarską kolegiatą
Na tle lidzbarskiej kolegiaty

 

Zamek Biskupów Warmińskich

Skoro o Krasickim mowa - ten nasz największy król satyry, pisarz, poeta i biskup rezydował tu, w Zamku Biskupów Warmińskich 30 lat i jako ostatni arcypasterz opuścił jego mury w 1795 roku. Urząd biskupa piastowali też inni znani hierarchowie, chociażby Stanisław Hozjusz, Andrzej Batory, Marcin Kromer. Mieszkał w Zamku też wujek Mikołaja KopernikaŁukasz Watzenrode i to za jego sprawą Lidzbark Warmiński może też poszczycić się związkiem z wielkim astronomem.

Podziwiamy widok z mostku z dziećmi
Na jednym z wielu mostków

 

Nadrzeczny bulwar w towarzystwie Kopernika i Krasickiego

Pamięć o naszych słynnych Polakach – zwłaszcza Krasickim i Koperniku jest w miasteczku wyraźna. Między innymi - obydwu panów można spotkać na nadrzecznym bulwarze.

Ponoć nieco dalej (niestety, nie dotarliśmy, ale wierzymy pani przewodniczce!) trafić można na trzeciego pana - inną ważną Figurę – Napoleona. Odbyła się tu bowiem jedna z największych napoleońskich walk – bitwa pod Heilsbergiem (Heilsberg to po niemiecku Lidzbark właśnie).

Lidzbark Warmiński - mała kopia Kopernika

Na bulwarze w towarzystwie Mikołaja Kopernika

 

Rzeczony bulwar nad Łyną zyskał na rewitalizacji, powstały ścieżki – rowerowe i piesze, zewnętrzna siłownia, plac zabaw. Warto pospacerować, delektując się atmosferą Cittaslow (Międzynarodowa Sieć Miast Dobrego Życia, której Lidzbark jest członkiem). Powolną, błogą, dającą wytchnienie.

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Symsarna

Druga rzeka – Symsarna – również objęta została troską rewitalizacyjną (kompleks parkowy). To za sprawą uzyskania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. W przyszłości będzie tu można leczyć różne choroby – między innymi kardiologiczne i nadciśnienie, ortopedyczno - urazowe, układu nerwowego oraz reumatologiczne.

Oj, wygląda na to, że będzie się działo (kto wie czy następnym razem nie powitają nas tu tężnie solankowe i dom zdrojowy – takie są przynajmniej plany!).

 

Muzeum Warmińskie w Lidzbarku

Zwiedzamy Zamek Biskupów Warmińskich z dziećmi
Przedzamcze

 

A póki co – i tak się dzieje! Słynne Biesiady Humoru i Satyry, na cześć Ignacego Krasickiego, znają chyba wszyscy. Rozśmieszają zgromadzonych w pobliżu zamku wielbicieli kabaretów i całą rzeszę tych siedzących przed telewizorami.

Wspomniany zamek – ogromna, gotycka budowla z dziedzińcem z krużgankami (wpisana do rejestru zabytków klasy „0”), w której to właśnie 30 lat swego życia spędził Krasicki i trochę mniej Kopernik – to od wielu lat Muzeum Warmińskie.

Wycieczka na Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku
Przed Zamkiem Biskupów Warmińskich

 

Nazywany Wawelem Północy (choć Kraków daleko od Wenecji – obydwa te określenia pokazują piękno i wartości krajoznawczo – architektoniczno – historyczne tego niewielkiego miasteczka), zamek kusi nie tylko swoją czerwoną bryłą, ale też wnętrzami i eksponatami. Bogate zbiory wzmocnią przekonanie, że wyjątkowe to miejsce, w którym historia odcisnęła swój znaczący ślad...

Muzeum Warmińskie w Lidzbarku od wewnątrz

W Zamku

 

Hotel Krasicki na Przedzamczu

Nieopodal Zamku – na Przedzamczu, wyrósł Hotel Krasicki, zachowując zabytkową bryłę i ratując ruiny przed całkowitym upadkiem.

Dobudowana została do niego XVIII – wieczna wieża zegarowa. Można zajrzeć do hotelowej klimatycznej biblioteki z czytelnią i kawiarnią – w końcu lidzbarscy biskupi byli mecenasami sztuki...

Przy figurze św. Katarzyny
Figura św. Katarzyny na przedzamczu

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin na Mazurach i Warmii<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

 

Inne atrakcje Lidzbarka Warmińskiego

Kolegiata św. Piotra i Pawła, Wysoka Brama, Pałacyk Letnioranżeria, a jeśli już zwiedzanie okaże się wyczerpujące – czekają na strudzonych Termy Warmińskie – kompleks basenów, w których nawet zimą zrobi się ciepło...

Przed Wysoką Bramą z dziećmi
Wysoka Brama

 

Czas pożegnań z „Perłą Warmii”

W „Perle Warmii” (to kolejne określenie Lidzbarka) czas płynie wolniej, dostojniej. Można delektować się spokojem i bliskością odległej historii, jej zabytków. Pospacerować. Pojeździć na rowerze. I, oczywiście, poczytać książki.

A można też, zostawiając już Ignacego Krasickiego, podążyć szlakiem Mikołaja Kopernika – do Olsztyna w jedną, do Fromborka w drugą stronę...

 

Anna Kossowska - Lubowicka

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi