Toruń dla dzieci

TORUŃ DLA DZIECI

Wybraliśmy się w sierpniu na wycieczkę do Torunia. Moja załoga składała się z dwójki osób dorosłych i trójki dzieci. Dzieciaki w wieku 8 i 5 lat oraz 2-miesięczne bobo.

Toruń - wycieczka dla dzieci

Witamy Toruń!

Tak, szaleństwo, wiem smile. Normalnie to bym się chyba nie zdecydowała z takim maleństwem, ale potrzebowaliśmy „odskoczni” – zmiany klimatu.

Ostatni rok, ba 1,5 roku to czas licznych zmian. Nie dość, ze czasy niepewne, cała ta pandemia, nauka zdalna, organizacja pracy… a u nas to jeszcze nowy członek rodziny, przeprowadzka, a właściwie urządzanie nowego domu najpierw, zmiana przedszkola i szkoły. Działo się.

 

Dlaczego Toruń?

Mój starszy synek chciał jechać tam, gdzie pierniki powstały. A i my stwierdziliśmy, ze w sumie to dość blisko, by jechać z niemowlakiem. Wyjechaliśmy w środę rano, a wróciliśmy w sobotę.

Trochę inny był pomysł na sobotę – Barbarka lub druga strona Wisły, ale musieliśmy niestety nagle wracać. Generalnie ja jestem osobą, która uwielbia planować, jak nie idzie plan A to wkracza plan B.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Moje dzieci są mega aktywne, szybko się nie męczą i lubią ruch, przebywanie na świeżym powietrzu. Pogoda była dobra, przede wszystkim nie padało… bo nie wiem, jak by to było, gdyby padało i pod parasolką musiałabym maleństwo karmić piersią. Jeśli to czytają mamy, to wiedzą, co to znaczy i ile razy takie bobo je.

 

Zaczynamy

Nocleg znalazłam na starym mieście – mieszkanie 2-pokojowe, lokalizacja świetna, bo w samym centrum. Do tego parking na miejscu – to duże ułatwienie. I owszem, w Toruniu są parkingi w różnych miejscach, ale nie musieliśmy szukać i potem taszczyć bagaży… wiadomo wózek i inne gadżety Małego.

Poza tym przed wycieczką zorientowałam się, co warto zobaczyć i gdzie pójść. Wszystko zależy od wieku dzieci i od tego, jakie są, więc każdy musi zastanowić się, co dla niego będzie dobre.

Kupiłam bilety lub zrobiłam rezerwacje wcześniej, by nie stać w kolejkach. Miałam też wydrukowany plan miasta i koncepcję tras. Plan założyłam raczej taki, by zawsze było sporo czasu, by po prostu nie gonić i spokojnie spacerować. W środę zajechaliśmy dość wcześnie, ale pani, od której wynajęliśmy lokal, zgodziła się, byśmy zaparkowali.

Nie wypakowaliśmy bagaży, tylko ruszyliśmy do Pierogarni Stary Toruń. Tam polecam piecuchy – pierogi z pieca, ale też pierogi kruche, zwłaszcza benedyktyńskie. Warto było czekać, najedliśmy się jak bąki. Potem do mieszkania, chwila rozpakowywania i ruszamy w miasto.

Na Stary Rynek, kilka minut drogi, ulicą Długą, podziwiamy kamienice. Nasz cel to najpierw ruiny zamku krzyżackiego. Mąż z dziećmi weszli i pozwiedzali, z wózkiem głębokim byłoby ciężko, zresztą i tak Mały był głodny.

Zwiedzamy z dziećmi zabytki Torunia
W ruinach zamku krzyżackiego

Zamek krzyżacki 

Potem spacer do Wisły na mostek z kłódkami.

Spacer po moście nad Wisłą

Most z kłódkami Toruń

Mieliśmy bilety do Domu Legend Toruńskich – super! To taki dobry wstęp do zwiedzania Torunia. Pomieszczenia są ciemne, więc zależy od dzieci, ale generalnie polecam, bo to interaktywny teatr, widzowie biorą udział.

Zwiedzamy Dom Legend Toruńskich
Atrakcje na wyjeździe do Torunia

Dom Legend Toruńskich 

Po spektaklu wyruszyliśmy na poszukiwanie osiołka i smoka toruńskiego.

Osiołek w Toruniu

Toruński osiołek 

I zaraz dzieciaki chciały pierniczki wink.

No cóż… po to tu przyjechaliśmy.

Generalnie (oprócz dnia przyjazdowego), jak wychodziliśmy koło 9 to wracaliśmy koło 18. Wózek był obładowany, bo rzeczy dla małego… rzeczy dla starszaków na "w razie czego", wiadomo jedzenie i picie też (choć i tak wszędzie prawie macie super lokale, gdzie można coś zjeść.

A propos jedzenia, oprócz wyżej wymienionej pierogarni, polecam restaurację Manekin – pyszne naleśniki – my zachwyciliśmy się naleśnikiem zapiekanym z serem oraz tymi z piernikową chrupką (jedliśmy tam dwukrotnie).

Rodzinny obiad na wycieczce
Wizyta w restauracji w Toruniu

Manekin 

Poza tym kawiarnia Linkiewicz (lody piernikowe i kawa piernikowa to koniecznie), piekarnia naprzeciw Piernikowego Miasteczka (a o nim potem), Długa Buła (zapiekanki) oraz Bułka (burgery).

Nasz drugi i trzeci dzień też był spacerowy. Starałam się tak rozplanować wycieczkę, by chodzić różnymi uliczkami. W Toruniu jest dużo kościołów, pomników, zieleni i zabytkowych kamienic.

Rodzinne zwiedzanie uliczek Torunia
Spacerujemy z dziećmi
Zwiedzamy toruńskie atrakcje całą rodziną
Toruń nas zachwyca
Stary Rynek pełen wrażeń

Spacery po Toruniu 

Byliśmy pod Krzywą Wieża, pomnikiem Mikołaja Kopernika, bunkrem, skansenem. Na pewno warto przejść się zarówno na Stary Rynek jak i na Rynek Nowomiejski. Spacer bulwarem filadelfijskim wzdłuż Wisły – rewelacja.

Spacer bulwarami nad Wisłą z dziećmi
Wyjazd do Torunia i spacer wzdłuż rzeki

Bulwar Filadelfijski

Można wybrać się również w rejs statkiem i na drugą stronę Wisły, gdzie również jest ciekawy obszar leśny i ruiny zamku (nam nie starczyło czasu).

Obowiązkowa atrakcja - rejs statkiem

Poza tym są parki. Raz, że zieleń odpręża i jest cień, dwa, że mogłam nakarmić na ławce, a trzy, że dzieci mogły pobiegać. Miejsce, gdzie warto zabrać dzieciaki, to ogród zoobotaniczny (zwierzęta i rośliny), a po drodze macie park z placem zabaw, właściwie instrumentami do gry – dzieciaki mogły się wyszaleć.

Pod fontanną z dziećmi
Zabawa dla maluchów w Toruniu

Na placu zabaw 

Nie zobaczyliśmy fontanny Cosmopolis, bo była zakryta… szykowali się do festiwalu, ale za to mała fontanna na Starym Rynku zaliczona.

Plac zabaw, bo to pewnie interesuje tych, co jadą z dziećmi – ten z instrumentami, plac przy Wiśle również wart odwiedzenia, niedaleko ruin zamku jest też gdzie się pobawić, a przede wszystkim Piernikowe Miasteczko.

Plac zabaw dla dzieci w Toruniu
Toruński plac zabaw przyjazny dzieciom
Wycieczka do Mini Aquaparku podczas urlopu w Toruniu

Rodzinny czas w Toruniu

Ten ostatni to jest hit, od początku, jak przyjechaliśmy, non stop go odwiedzaliśmy. Plac zabaw zadrzewiony, czysty, z miejscem do przewijania, z ławkami i stołami, z trawą, gdzie można sobie usiąść na kocu. Poza tym jest część wodna, taki mini Aquapark, dzieci płakały jak je stamtąd zabieraliśmy.

Są jeszcze huśtawki, drabinki, piaskownica, pająki, minigolf, szachy, przelotnie… dla każdego coś się znajdzie i dla mniejszych i dla starszych.

 

Co jeszcze polecamy do zobaczenia?

Planetarium, lepszy seans filmowy (dopasujcie do wieku dzieci) niż stacja Mars. Dlaczego?

Planetarium - atrakcja dla całej rodziny

Wizyta w Planetarium 

Bo niestety w stacji Mars trzeba było wszystko tłumaczyć dzieciom, starsza córka umie czytać i jakoś sobie radziła, ale syn już nie. Przydałoby się tam odsłuchiwane polecenia lub bardziej zaangażowana obsługa.

I niestety z wózkiem tam nie wjedziecie, więc dzidziuś był u nas na rękach.

I kolejny hit - to warsztat robienia pierników, my wybraliśmy Piernikarnię Starotoruńską, ale są też inne miejsca. Bardzo ciekawie było opowiedziane o piernikach, dzieciaki słuchały z otwartymi buziami.

A potem… robimy pierniki i oczywiście kupujemy kolejne.

Bardzo fajnym miejscem jest Baj Pomorski (spektakl i wygląd), ale to nie dla mojego niemowlaka. 

Podziwiamy z dziećmi toruńskie atrakcje


I można jeszcze wiele fajnych miejsc odwiedzić w Toruniu... tylko więcej czasu trzeba.

My wróciliśmy z wycieczki mega zadowoleni.

 

 

Ewelina Żochowska

autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs
"Polska z dziećmi 2021"
 
 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi