Wyprawa na wygasły wulkan czyli Ostrzyca z dzieckiem
Wyprawa na wygasły wulkan
czyli Ostrzyca z dzieckiem
OSTRZYCA PROBOSZCZOWICKA
Stopień trudności: trasa łatwa
Położenie: 2,5 km od miejscowości Proboszczów
GPS: 51°03′22N 15°45′48E
Parking: dwa stanowiska parkingowe,
Dostępność dla wózków dziecięcych: tak, do połowy trasy
Dostępność dla rowerów: tak, do połowy trasy
Czas przejścia z dziećmi: ok 1 godziny
Inne: toaleta typu: toi toi, miejsce odpoczynku, wiata grillowa
Odpłatność: nie
Tegoroczne wakacje z dziećmi postanowiliśmy spędzić w Krainie Wygasłych Wulkanów.
Ciekawe, czy wiecie, że w Polsce są wygasłe wulkany? My do niedawna wcale o tym nie wiedzieliśmy, a trochę już po naszym pięknym kraju podróżujemy .
Jednym z celów naszej wyprawy, oprócz oczywiście odpoczynku, było zgłębienie przez nasze dzieci wiedzy o wulkanach i geologii. Staramy się łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli odpoczynek z edukacją.
Naszym celem była Ostrzyca Proboszczowicka - jeden z ciekawszych szczytów powulkanicznych na Pogórzu Kaczawskim, będącym częścią Pogórza Zachodniosudeckiego. Wyprawa oczywiście rodzinna.
Widok na Ostrzycę z okien naszego samochodu:
My zaczęliśmy naszą wyprawę od wejścia na Ostrzycę.
Następnego dnia wybraliśmy się do "Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej" w Dobkowie, by poznać historię i geologię Krainy Wygasłych Wulkanów. Teraz uważam, iż powinniśmy zrobić odwrotnie. Czyli najpierw odwiedzić Zagrodę, by poznać geologię i wulkany od strony teoretycznej, a dopiero później zdobyć szczyt Ostrzycy. Ostateczny wybór kolejności oczywiście należy do Was!
Opis naszej wizyty w SUDECKIEJ ZAGRODZIE EDUKACYJNEJ w Dobkowie, znajdziecie TUTAJ
NASZA WYPRAWA NA SZCZYT WYGASŁEGO WULKANU
Wejście na Ostrzycę, nazywaną śląską Fudżijamą (501 m n.p.m) nie jest trudne. Aby wejść na szczyt potrzebujemy około 30-40 minut.
Początek trasy to spacer leśną drogą od miejsca parkingowego. Idzie się przyjemnie, praktycznie cały czas w cieniu drzew. Po drodze w kilku miejscach trafimy na drewniane ławki.
Przy tablicy informacyjnej leśna droga zmienia się w kamienne schody, które prowadzą na sam szczyt. Niestety w kilku miejscach przejście jest utrudnione przez powalone drzewa, więc rodzice z dziećmi w nosidłach muszą bardziej uważać (sierpień 2017).
Po drodze zobaczymy gołoborza bazaltowe.
Po dotarciu na szczyt możemy podziwiać świetny widok na prawie całą okolicę (podczas II wojny wycięto sporą część drzew, gdyż uznano szczyt za punkt strategiczny) oraz spotkać niesamowitą ilość motyli (w tym rzadkie pazie królowej). Na szczycie wzniesienia, powyżej 450 m n.p.m., utworzony został rezerwat przyrody: Ostrzyca Proboszczowicka, w którym chronione jest przede wszystkim bazaltowe gołoborze.
Wejść na szczyt można od dwóch stron. Pierwszy szlak zielony prowadzi od wsi Bełczna, drugi, który my wybraliśmy - żółty, prowadzi od przygotowanego miejsca parkingowego z wiatą grillową/ogniskową od wsi Proboszczów. Dojazd do parkingu jest dobrze oznakowany i prowadzi szutrową drogą. I tutaj małą uwaga. Nie zatrzymujemy się przy pierwszym parkingu, tylko jedziemy dalej do drugiego.
Szlaki żółty i zielony łączą się przy kamiennych schodach i tablicy informacyjnej. Jeszcze jedna uwaga dla rodziców z małymi dziećmi - wózkiem na dużych pompowanych kołach swobodnie dojedziemy do kamiennych schodów, dalej tylko z nosidłem turystycznym.
Fotorelacja: Wyruszamy na szczyt wygasłego wulkanu.
Miejsce odpoczynku w drodze na szczyt Ostrzycy Proboszczowickiej
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Kończy się sielanka, zaczynają się schody... od tego momentu na szczyt wchodzimy kamiennymi schodami, dalej wózkiem czy rowerem już nie pojedziecie.
Wyruszamy w górę po wygodnych kamiennych stopniach
Po drodze spotykamy ciekawe okazy miejscowej flory i fauny
Szczyt wygasłego wulkanu zdobyty
Motyle (na zdjęciu widać trzy)
Zrobienie fotki latającym motylom to nie taka prosta sprawa
Widoki ze szczytu wygasłego wulkanu.
Oj, nie ma tak dobrze, będzie tylko jeden widok by pobudzić apetyt...
Po resztę trzeba wybrać się samemu
Schodzimy ze szczytu.
Dla dzieci przewrócone drzewa tarasujące kamienne schody to tylko dodatkowa atrakcja. Dla mnie, niosącego synka w nosidle - już niekoniecznie.
Na koniec wiata grillowo-ogniskowa przy drugim parkingu.
Warto przygotować odpowiedni prowiant, jeśli planujemy odpoczynek po wędrówce.
Mam nadzieję że nasza relacja rozpali Wasze chęci do poznawania tej wspaniałej części Polski, jaką jest Kraina Wygasłych Wulkanów, a szczyt Ostrzycy Proboszczowickiej i Sudecka Zagroda Edukacyjna będą tylko jednym z wielu miejsc, które odwiedzicie. Kolejne opisy z naszej wyprawy w ten region i okolice znajdziecie tutaj: Zamek Chojnik, Zamek Czocha, Zamek Bolków, Kopalnia i Muzeum Złota w Złotoryi, Tama i Jezioro w Pilchowicach, Pławna a w niej Gród z Koniem Trojańskim, Arką Noego i Zamek Legend Śląskich oraz Wyprawa po agaty.
Jeśli szukacie miejsc noclegowych w Górach Kaczawskich zapraszamy do sprawdzonych miejsc wakacyjnych przyjaznych dzieciom: Villa Greta, Agrohippika, Storczykowe Wzgórze, Gościniec Kapella.
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
Dziękuję za wpis, był inspiracją do naszej rodzinnej wyprawy. Widok na Ostrzycy piękny, trasa nietrudna, choć moim zdaniem nie dla wózków - masę kamieni. Szczyt to praktycznie same skały i gdy jest więcej osób (byliśmy w długi weekend czerwcowy), ciężko o dłuższy odpoczynek, bo jest mało miejsca. Nie zawsze też są motyle. Mimo to byliśmy bardzo zadowoleni i polecamy.