Z dzieckiem na Mazury

Jesteśmy trzyosobową rodzinką średnio umiejącą usiedzieć w jednym miejscu.
 
Często wyruszamy na wyprawy wszelkiego typu. Chyba najlepiej czujemy się górsko, pewnie też trochę z racji miejsca zamieszkania i tego, że w góry nam po prostu najbliżej, ale w tym roku wylądowaliśmy na Mazurach..... i się zakochaliśmy :-)
 
 
Ale od początku!
 
Za naszą bazę wypadową wybraliśmy Stanicę Wodną PTTK w Sorkwitach. Pierwsze 2 noce w domku, a kolejne dwie w tym samym miejscu pod namiotem.
 
Sorkwity to fantastyczne miejsce, aby udać się na spływ przepiękną rzeką Krutynią. Tak też zrobiliśmy. Wypożyczyliśmy 3-osobowy kajak i popłynęliśmy ze wspomnianych Sorkwit do Babięt.
 
 
Trasa 27 km wiodła zarówno przez przepiękne i malownicze zakamarki rzeki, jak i ciche, spokojne i praktycznie bezludne mazurskie jeziora. Z Babięt odebrali nas (i oczywiście kajak :-) właściciele stanicy w Sorkwitach.
 
Krutynia jest bardzo urokliwą rzeką. Trawy, zarośla, żurawie, kaczki, łabędzie, ważki...... w tym miejscu naprawdę Mazury to cud natury!
 
 
To fantastyczny sposób na relaks, wyciszenie, podziwianie piękna przyrody.
 
 
Nasza 7-letnia córka była zachwycona wycieczką. Obserwowała wszystko z dużym zainteresowaniem, wiosłowała, najzwyczajniej w świecie miała wielką radochę!♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Z informacji praktycznych kajakowych: Trzyosobowy kajak jest stosunkowo oporny w prowadzeniu. Jakiś czas później mieliśmy okazję wypróbować trzyosobowe canoe i komfort prowadzenia w porównaniu do tego kajaka, hmm no cóż – nie bardzo jest co porównywać ;-) A Zbyszek, fantastyczny człowiek z Sorkwit, który pożyczał nam kajak, sugerował canoe, ale my się uparliśmy. Następnym razem nie będziemy się upierać i Wam też sugerujemy canoe dla 3 osób!
 
Co jeszcze mazursko widzieliśmy? Byliśmy w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie oraz w stacji badawczej w Popielnie. To pierwsze miejsce do dość spory park, gdzie spacerujemy między zwierzętami. Przede wszystkim są to różne zwierzęta z rodziny jeleniowatych, ale też kozy, bociany, pawie, żurawie, czaple. Można obejrzeć rysia czy łosia.
 
 
Popielno jest dużo mniejsze, ale niemniej ciekawe. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można spotkać i pogłaskać bobra (!!!). Tam też spotkamy koniki polskie – zarówno żyjące w stajni na terenie stacji badawczej, jak i w lesie należącym do stacji, w ramach dzikiego stada. Jeśli macie w domu małego przyrodnika, fana zwierzaków, miłośnika wszelkich czworonogów, to Wasze dziecko będzie zachwycone, jeśli zabierzecie je do tych miejsc!
 
Byliśmy również w Wilczym Szańcu – czyli lekcja historii w terenie. Bardzo polecamy! Pewnie to miejsce bardziej dla nas niż dla córki, ale jest na tyle interesujące, że nawet dzieci znajdą tam coś dla siebie. W Wilczym Szańcu zdecydowanie polecamy wycieczkę z przewodnikiem. Bez niego będzie to po prostu kupka kamieni w lesie, a z przewodnikiem to miejsce nabiera zupełnie innego wymiaru.
 
 
Poszwędaliśmy się po Mikołajkach, poplażowaliśmy w Giżycku (choć zdecydowanie bardziej podeszło nam plażowanie/pływanie w Sorkwitach – dużo mniej ludzi, bardziej dziko i przyjemnie). Byliśmy w twierdzy Boyen, gdzie po raz pierwszy widzieliśmy inscenizację bitwy. Bardzo ciekawe widowisko!
 
Stanica w Sorkwitach naprawdę pozwala na relaks. Dorotka i Zbyszek, ludzie którzy odpowiadają za to miejsce są niesamowici. Stwarzają fantastyczny klimat! A jak karmią w tym miejscu!! Ehhh ta zupa rybna albo pierogi z rybami :)
 
Można zamieszkać w drewnianych domkach albo na polu namiotowym. Nam biwakowanie bardzo się podoba i osobiście bardzo polecamy też tą formę na wycieczki z dziećmi. Córka bardzo lubi spać po namiotem – dla niej każdy taki wyjazd to przygoda.
 
Na Mazury z pewnością wrócimy – mamy nadzieję, że już w przyszłym roku!
 
Kilka informacji praktycznych:
 
1.       Stanica PTTK Sorkwity: http://sorkwity.pttk.pl/ - na miejscu można wypożyczyć sprzęt pływający.
2.       Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie: http://www.kadzidlowo.pl/index.html - byliśmy w godzinach popołudniowych – chyba warto rano bo jest to dość popularne miejsce. W kasie biletowej można od razu zakupić jedzenie dla zwierząt
3.       Stacja Badawcza w Popielnie: http://popielno.pl/ - uważajcie jak będziecie dojeżdżać – koniki wolno chodzą po lesie, przechodzą przez drogę i podchodzą do samochodów
4.       W Giżycku warto sprawdzić godziny otwarcia/ zamknięcia mostu – ruchomy most zamykany/otwierany siłą ludzkich mięśni to coś raczej niespotykanego na co dzień: http://www.gizycko.pl/most-obrotowy.html
 
 
 
Ula Pawlik
 
autorka zdjęć i tekstu przysłanego na konkurs
"Polska z Dziećmi 2017"
(Wszelkie prawa zastrzeżone) 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.