Beskid Żywiecki z dziećmi

Beskid Żywiecki z dziećmi

10 miesięcy odkładania pieniędzy, wyczekiwania na upragniony urlop... i nareszcie-lipiec!

Co roku z mężem i dwiema córkam - 11 i 6 lat jeździmy w inny zakątek naszego malowniczego kraju. Staramy się nie wracać z dziećmi dwa razy w to samo miejsce, ponieważ jest tyle niesamowitych miejsc w Polsce do obejrzenia...

 

U stóp Babiej Góry

W tym roku padło na Beskid Żywiecki. Nocleg zarezerwowaliśmy w malowniczej wsi Zawoja - wyjątkowym miejscu u stóp Babiej Góry, najdłuższej wsi w Polsce.

Na miejsce dotarliśmy z dziećmi po 8 godzinnej jeździe z Bydgoszczy naszym wysłużonym autkiem i po 2-godzinnej drzemce w uroczej kwaterce ruszyliśmy na zwiedzanie okolicy.

Naszym celem stał się wodospad na Mosornym Potoku.

Nad wodospadem z dziećmi w Beskidzie Żywieckim

Wodospad na Mosornym Groniu

Liczy on około 8 m wysokości i należy do największych w Beskidach. Łatwym, niebieskim szlakiem turystycznym sprawnie dotarliśmy na miejsce, a następnie ruszyliśmy na Mosorny Groń.

Po około 3 h wędrówki zdobyliśmy szczyt Mosornego Gronia, posililiśmy się w schronisku, nacieszyliśmy oczy niesamowitymi widokami.

Zdobyliśmy sam szczyt Mosornego Gronia

Mosorny Groń

I niespiesznie ruszyliśmy dalej, na Halę Śmietanową, która również oferuje cudowną panoramę.

Spacer z dziećmi w górach

W drodze na Helę Śmietanową

Turystów jak na lekarstwo, mogliśmy więc z dziećmi w spokoju delektować się pięknem przyrody. Po niespiesznym powrocie na Mosorny Groń, zjechaliśmy kolejką w dół, a następnie odwiedziliśmy malowniczą kapliczkę PW. Matki Bożej Anielskiej w Zawoi Mosorne, która została wybudowana w latach 1905-1908.

Podziwiamy zabytkową kapliczkę w Beskidzie Żywieckim

Kapliczka PW. Matki Bożej Anielskiej 

Po intensywnym, jak na pierwszy dzień pobytu marszu, obiadokolację zjedliśmy w karczmie Dzika Chata, gdzie swoje kulinarne rewolucje przeprowadzała M.Gessler.

Przystanek w Karczmie Dzika Chata przyjaznej dzieciom

Karczma Dzika Chata

Do kwaterki "Pod Stokiem" wróciliśmy późnym wieczorem i planowaliśmy dzień drugi naszej rodzinnej wyprawy.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Nasz drugi dzień w Beskidzie Żywieckim

Wystawa Babiogórskiego Parku Narodowego - na dobry początek dnia drugiego. Pogoda dopisywała, więc spacerkiem wybraliśmy się z dziećmi do muzeum, gdzie prezentowana wystawa, przedstawiająca walory przyrodnicze i kulturowe regionu Babiej Góry, zrobiła na nas pozytywne wrażenie. Następnie wybraliśmy się ścieżką edukacyjną do Babiogórskiego Parku Narodowego, gdzie dzieci w bardzo interesujący sposób mogły zaznajomić się z zamieszkującymi tereny BgPN ssakami, ptakami, gadami.

Wycieczka do Babiogórskiego Parku Narodowego

Babiogórski Park Narodowy

Po południu wyruszyliśmy do malowniczej Suchej Beskidzkiej, oddalonej od Zawoi o jakieś 15 km. Naszym celem stał się Zamek Suski, popularnie nazywany Małym Wawelem. Z zewnątrz obiekt zrobił na nas bardzo pozytywne wrażenie.

Zabawa na Zamku Suskim

Zamek Suski w Suchej Beskidzkiej

W części muzealnej godna uwagi okazała się wystawa o Państwie Suskim, a także kaplica ze świetnie zachowanymi malowidłami. Spacer po dostojnym parku spowodował, że zaczęło nam burczeć w brzuchu, udaliśmy się więc do słynnej Karczmy Rzym, zbudowanej w 2 połowie XVIII w. Wg. ballady Mickiewicza to właśnie w tej karczmie Mefistofeles próbował przechytrzyć Twardowskiego...

Obowiązkowy przystanek w słynnej Karczmie Rzym w Beskidzie Żywieckim

Karczma Rzym

Po pysznym żurku stryszawskim zobaczyliśmy jeszcze pamiątkę po Billym Wilderze - wybitnym reżyserze i scenarzyście, który był autorem takich dzieł jak np.:"Bulwar Zachodzącego Słońca".

Zwiedzamy z dziećmi Beskid Żywiecki

Pamiątka po Billym Wilderze

Wieczór umilił nam Park Linowy Las Przygód w Zawoi.

Park Linowy Las Przygód w Zawoi przyjazny dzieciom

Park linowy

 

Czas na górską wyprawę w Beskid Żywiecki

Kolejny dzień to wyprawa na Babią Górę. Kilkudniowe, dociekliwe oglądanie prognozy pogody ustanowiło nas w przekonaniu, że ta kapryśna góra, zwana również Diablakiem, czeka na nas i nie zaskoczy nas niczym, poza wiatrem na szczycie.

Czerwonym szlakiem z Przełęczy Krowiarki ruszyliśmy zdobywać nasz cel. Wycieczkę rozpoczęliśmy o 7 rano. Plecaki z prowiantem i przeciwdeszczowymi kurtkami dzielnie nieśliśmy przez 5 h (z dwiema przerwami). Starsza córka trochę marudziła, młodsza robiła po drodze "gwiazdy"...

Po wejściu na szczyt Diablaka - niesamowita panorama, piękna pogoda, lekki wiatr.

Podziwiamy widoki na szczycie Babiej Góry
Odpoczynek na szczycie Babiej Góry
Relaks na górskim szlaku

Babia Góra

Po drodze można było również napotkać żmiję smile.

 

Zabawkowo!

Następny dzień przywitał nas deszczem, chociaż całkiem przyjemną temperaturą. Postanowiliśmy odwiedzić Park Drewnianej Zabawki Ludowej w Stryszawie - magiczne miejsce, które zachwyciło dzieci.

Wizyta z dziećmi w Parku Drewnianej Zabawki Ludowej

Ludowe zabawki

Malowanie drewnianych ptaszków i koników pochłonęło dzieci do tego stopnia, że dwa razy wracaliśmy do Stryszawy, aby podziwiać drewniane zabawki ludowe, wykonane przez miejscowych rzeźbiarzy.

Ponadto interesująca jest również wystawa czasowa z pięknymi płaskorzeźbami.

 

Wycieczka do Żywca

Do Żywca zajechaliśmy po południu, aby zwiedzić zamek i słynne Muzeum Browaru w Żywcu, którego niestety nie odwiedziliśmy z przyczyn... wiekowych. Dzieci poniżej 10 roku życia nie mogą zwiedzać tego miejsca. Ochoczo więc ruszyliśmy ku Staremu Zamkowi -siedzibie Muzeum Miejskiego. Budowla umiejscowiona jest w pięknym parku, renesansowy dziedziniec przywołuje wspomnienie Wawelu.

Dziedziniec Zamku w Żywcu

Dziedziniec

Sale muzealne zaopatrzone w audioprzewodniki w kilku językach, świetne rozwiązanie, które również spodobało się dzieciom.

Sztuka sakralna Żywiecczyzny to wystawa stała Muzeum, następne sale to wystawy czasowe.

Po obiedzie i lodach na żywieckim rynku ruszamy do kwaterki, aby nabrać sił na kolejny dzień zwiedzania.

 

A w Wadowicach...

5 dzień naszych wakacji zaczęliśmy od wyjazdu do Wadowic - miasteczka, w którym urodził się i dorastał Papież Jan Paweł II.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego zwiedziliśmy wczesnym rankiem. Mieliśmy zarezerwowane bilety dużo wcześniej, co warto zrobić, decydując się na wycieczkę do Wadowic.

Zwiedzamy Muzeum Dom Jana Pawła II

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego

Skusiliśmy się na wycieczkę ciuchcią szlakiem Karola Wojtyły, jednak nie był to najlepszy pomysł. Cena nieadekwatna do zapowiedzianej trasy.

Wycieczka ciuchcią w Wadowicach

Szlakiem Karola Wojtyły

Za to kremówki za piątaka - palce lizać! Dla wszystkich łasuchów pozycja obowiązkowa.

Słodki przystanek w cukierni

Cukiernia z kremówkami

W drodze z Wadowic zajechaliśmy do najbardziej urokliwego miejsca, jakie w te wakacje mieliśmy okazję zobaczyć - Lancorony. Malownicze, spokojne, wręcz senne "miasto aniołów', w którym roztaczają się niesamowite widoki. Miejsce to upodobali sobie artyści malarze, reżyserzy. Kolorowe, XIX-wieczne, niewysokie domy na Rynku, kapliczka, ruiny zamku... Wszystko to tworzy niesamowity klimat tego miejsca. Jesteśmy nim oczarowani!

Malownicze uliczki górskie
Zwiedzamy z dziećmi Lancornę

Lanckorona

Z zachwytem ,ale też smuteczkiem wieczorem opuściliśmy Lancoronę.

 

Dla tego widoku warto...

6 dzień przeznaczyliśmy na odwiedzenie Hali Barankowej, gdzie Baca wypasa owce i robi pyyyszne oscypki. 35 minut łatwego podejścia pod gorę i... niesamowity widok.

Pasące się stado owiec, cielak jedzący trawę dzieciom z ręki, a także oscypki prosto od Bacy - warto było!

Hala Barankowa z dziećmi
Górskie widoki na owcze pastwisko

Hala Barankowa

 

Ostatni dzień w Beskidzie Żywieckim

W ostatni dzień przed powrotem do Bydgoszczy zwiedziliśmy jeszcze wodospad w Sopotni Wielkiej.

Ostatni przystanek przed wyjazdem do domu

Wodospad w Sopotni Wielkiej

Z nieukrywanym żalem, ale i nowymi wrażeniami wróciliśmy do codziennego życia i... oczekujemy kolejnych wakacji Oczywiście również będziemy ruszać w Polskę!!

Mam nadzieję, że przybliżyłam odrobinę nasze wakacje z dziećmi, z którymi podróżujemy odkąd tylko pojawiły się na świecie. Nie rezygnujemy z podróży, każdą wolną chwilę poświęcamy na wycieczki, nawet w obrębie województwa, w którym mieszkamy. Mamy nadzieję, że nasze córki również chwycą przysłowiowego bakcyla i będą tak samo ciekawe nowych miejsc, zabytków i piękna przyrody, jak my.

 

Żaneta Woźniak

autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs

"Polska z dziećmi 2020"

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.