Białe Beskidy - zimowe szlaki z dzieckiem

Białe Beskidy - zimowe szlaki z dzieckiem

Bywa demonizowana, pochopnie uważana za dostępną tylko dla miłośników sportów zimowych, oskarżana o sprowadzanie nieszczęść w postaci przemoczonych nóg, przemarzniętych rąk i katarów, a już nie daj Boże bolących gardełek – beskidzka zima, przy odrobinie respektu otwiera przed odważnymi swój bajkowy świat.

Zimowa wycieczka z dzieckiem w Beskidy

U stóp Turbacza

Podczas gdy w miastach króluje szaruga, błoto pośniegowe, a od święta „cukier puder” na trawnikach, w tym samym czasie, w górach zima pokazuje prawdziwe oblicze z całym arsenałem atrybutów: zasp, zamieci, okiści, szronu, sopli, lodowych tafli na jesiennych kałużach, a nawet naturalnych śnieżnych ślimaków.

Beskid Wyspowy zimą

Ślimak na Jałowcu

Zasypany las w górach

Na Hali Krupowej

Ta odrobina respektu sprowadza się do:

 • ciepłej, nieprzemakalnej odzieży – szaleńcy forsujący zimowe szlaki niemal na golasa, pewnie się z tym nie zgodzą.
 • śniegowców – by stópki miały komfortowo ciepło i sucho
 • raczków – wówczas niestraszne nam oblodzenia na szlakach
 • stuptutów – no chyba, że ktoś jest fanem roztapiającego się śniegu w cholewkach
 • grubej czapy – podobno 10% ciepła ucieka przez głowę
 • gogli – na słońce i zamieć
 • rękawiczek – najlepiej wiatro- i wodoszczelnych, a przez niebezpodstawną nieufność do ich właściwości – co najmniej dwie pary.
Atrakcje dla dzieci - zimowy urlop Beskidy

W Gorcach 

W plecaku, oprócz tego, co zwykle, dobrze jak znajdzie się:

 • termos – herbatka z sokiem malinowym to ratunek na całe zło
 • czołówka – lub inne źródło światła, które wspomoże księżyc, gwiazdy i blask śniegu w błyskawicznie pojawiające się zimowe wieczory
 • żelowe ogrzewacze – na wszelki wypadek.
 • krem na mróz

Respekt oczywiście trzeba mieć również w głowie – mając na uwadze krótki dzień i niskie temperatury, trasy należy planować rozważnie, licząc się z tym, że czas przejścia przez niewydeptane po nocnej śnieżycy ścieżki może się wydłużyć wielokrotnie w stosunku do tego podanego na mapie.

Z ekwipunku dobrowolnego przydadzą się jabłuszka, dmuchane sanki - w celach rozrywkowych i transportowych, choć tu należy uważać na innych turystów.

Rycerzowa z dzieckiem

Na Rycerzowej

Zima nastręcza dodatkowych kłopotów z parkowaniem. Bywa, że dostępne w sezonie letnim miejsca, teraz pozwalają się zająć tylko terenówkom, a miejscowi właściciele traktorów mają pełne ręce roboty, pomagając turystom wykaraskać samochody z zasp.

 

Gorce - zimowa kraina

Gdy już jesteśmy świadomi i zaopatrzeni, możemy ruszać. Choć na dzień dobry możemy być skazani na torowanie szlaku, a lekceważąc raczki, każdy krok do przodu, to dwa w tył. Jednak nie cel się przecież liczy, ale przygoda, doświadczenie zimy, o jakiej miejskie dzieci czytają tylko w książkach.

Bajeczne zimą są Gorce. Jeżeli ma się dużo szczęścia, można zaplanować wyprawę z noclegiem w schronisku na Turbaczu, Starych Wierchach czy bacówce na Maciejowej, jednak jednodniowe wypady też są warte zachodu.

Turbacz - wędrówka całą rodziną

W drodze na Turbacz

Odpoczynek w schronisku górskim

Schronisko na Turbaczu

Gorce zimą

Turbacz

Gorczańskie wieże widokowe oferują fenomenalne widoki, szczególnie wieczorem, gdy zapalają się światła narciarskich stoków, a zachodzące słońce maluje zamarznięty świat na ulotne cieplejsze barwy. Warto wybrać się na Gorc, to łatwa do zdobycia wieża, na którą prowadzi wiele szlaków.

Podziwiamy widoki na szlaku

Wieża na Gorcu

Interesujący, choć już bardziej wymagający jest Lubań.

Wycieczka na Lubań

W drodze na Lubań

Naszą ulubioną zimową wycieczką jest wyprawa na Magurki. Zgrabną pętelką, startując od doliny potoku Jaszcze, podążając wzdłuż oznaczeń ścieżki przyrodniczej, pokonamy10 km pięknego szlaku z pomnikiem amerykańskiego Liberatora B-24 J „California Rocket”, który rozbił się tu w 1944 r., dotrzemy na wieżę widokową, oferującą przecudowne tatrzańskie widoki.

Trasa w Gorcach przez las

Liberator na Magurkach

Podziwiamy zimowe widoki na góry

Tatry z Magurek

Schodzimy z Magurek z dzieckiem

Masyw Borsuczyn, zejście z Magurek

Polecamy wybrać się zimą również na Jaworzynę Kamienicką, z malowniczą Kapliczką Bulandową, szczególnie, gdy zna się to miejsce z letnich wędrówek. Wycieczka z Polany Trusiówki to już co prawda 20 km w dwie strony, jednak Jaworzyna jest warta wysiłku, pozwala znaleźć się w sercu Gorców. To miejsce oferuje ciszę pozwalającą usłyszeć padający śnieg.

Zimowe wycieczki na wakacjach z dzieckiem

Jaworzyna Kamienicka

 

Mróz w Beskidzie Żywieckim

Wiele do zaoferowania zimą ma również Beskid Żywiecki. Pasmo Policy czy Pasmo Jałowieckie proponuje pajęczynę szlaków, które z powodzeniem pokonać można również zimą.

Beskid Żywiecki przyjazny dzieciom

Na Mędralową

Mędralowa zimą

Mędralowa

Choć wyprawa na Jałowiec czy Mędralową może zająć ładnych – powiedziałabym bajecznych – kilka godzin, są również krótsze i szybsze możliwości, jak choćby Hala Krupowa z Wielkiej Polany.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Tutaj trasę pokonamy drogą gospodarczą, z niemal graniczącą z pewnością gwarancją, że będzie ona odśnieżona i ominie nas torowanie, a na górze czekać będzie na nas schronisko.

Zabawa z dzieckiem na szlaku podczas wyprawy

Mulitplikacja na Hali Krupowej

Prawdziwą zimę spotkać można również na Rysiance, Krawcowym Wierchu, Wielkiej Raczy czy na Rycerzowej. Każda z tych opcji pozwoli na ogrzanie się w bacówce czy schronisku.

Idealne miejsce na rodzinny odpoczynek

Bacówka na Krawcowym Wierchu

Zimowa wycieczka rodzinna - Beskid Żywiecki

Rycerzowa

Białe Beskidy

Wielka Racza

Znając uroki Babiej Góry z bezśnieżnej części roku, nie porywamy się na nią w zimie z dzieckiem.

 

Zimowe krajobrazy

Świetny jest również zimowy Beskid Wyspowy. Jak w każdym paśmie, tutaj również warto wybrać takie trasy, które pozwolą cieszyć się zimą, ale będą bezpieczne.

Nie wybieralibyśmy się na przykład na Ćwilin z przełęczy Gruszowiec, bo to stromy i niebezpieczny szlak, ale ścieżką różańcową z Wilczyc – jest zdecydowanie łagodniej, południowa ekspozycja pozwala nacieszyć się zimowym słońcem i mimo braku oznakowania, nie sposób się zgubić.

Ćwilin - Beskid Wyspowy zimą

Ćwilin

Zimowa wycieczka w góry - panorama

Panorama z Ćwilina

 

A w Beskidzie Małym...

Zimowo polecamy również Beskid Mały. Choć nazwa może być myląca, bo tutaj również znajdziemy strome wzniesienia i długodystansowe szlaki, to nie brakuje tu mniej forsownych i krótszych wariantów, z czego chyba najpopularniejszym jest Leskowiec zdobyty łagodnym szlakiem serduszkowym, startującym w Rzykach Jagódkach. Wycieczkę z powodzeniem można zamknąć w dziennych godzinach, a uświetni ją legendarna kwaśnica w schronisku.

Zimowa trasa w góry

W drodze na Leskowiec

Leskowiec zdobyty

 Leskowiec

Las - Białe Beskidy

Na Leskowiec

Dla miłośników jagodzianek obowiązkowym punktem programu będzie wypad do Chaty na Potrójnej, a zima nie jest wystarczającym powodem, by z niego rezygnować.

Startując z Czarnego Gronia, przez Potrójną, Łamaną Skałę, wracającprzez Praciaki pokonamy kilkunastokilometrowe kółeczko, ciesząc oczy i serca urokami zimy, szczególnie w rezerwacie przyrody Madohora czy podziwiającośnieżone Zbójeckie Okno, prawdopodobnie najciekawszą formę skalną w całym Beskidzie Małym.

Odpoczynek podczas wycieczki zimowej

Chata na Potrójnej

Zima z dzieckiem w górach

Na Potrójnej

Rodzinny urlop w Beskidach zimą

Łamana Skała

Szlaki górskie w śniegu

Zbójeckie Okno

Przygotowani sprzętowo i mentalnie na warunki zimowe, nie zapadajmy w zimowy sen, nie pozbawiajmy się dobrowolnie tej części roku. Sezon na Beskidy trwa 12 miesięcy. Białe, zimowe wyprawy wniosą w turystyczny rok rodziny wiele kolorytu!

Panorama gór - rodzinna wędrówka z widokiem

Gorc i Gerlach z Mogielicy

 

Barbara Dziewałtowska-Gintowt
 
autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs
 
"Polska z dziećmi 2022"
 
 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.