Dwa dni w Gdańsku

Weekend na drugim końcu Polski – dwa dni w Gdańsku

Żeby znaleźć się nad morzem, musimy przejechać prawie całą Polskę. Czym jednak jest dziewięć godzin drogi wobec radości zobaczenia Gdańska i całego Trójmiasta. W jeden z wakacyjnych weekendów podjęliśmy decyzję – jedziemy!

No i pojechaliśmy. Dwa dni to niby niedużo. Dwa dni to jednak akurat wystarczająco, by zajrzeć w kilka gdańskich zakątków, przeżyć piękne chwile i zobaczyć ciekawe miejsca.

Ale po kolei…

 

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Zaraz po przyjeździe do Gdańska (jechaliśmy w nocy) ruszyliśmy do pierwszego miejsca znajdującego się w naszym planie. Naszym celem było Muzeum Narodowe w Gdańsku. Stwierdziliśmy bowiem, że zaczynamy od zwiedzania galerii sztuki. 

Zaraz po wejściu na pierwsze piętro zwraca uwagę najbardziej chyba znany obraz przechowywany w zbiorach Muzeum – „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga

Zwiedzamy Muzeum Narodowe w Gdańsku z dzieckiem

"Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga

Dokładne studiowanie tego obrazu pozwoliło nam zobaczyć specyfikę sposobu przedstawienia sądu ostatecznego, nieba i piekła. Dla córki podziwianie tego obrazu było ważną lekcją. Po zapoznaniu się z tym dziełem ruszyliśmy do galerii gromadzącej zbiory sztuki średniowiecznej. W zbiorach muzeum znajdują się nie tylko bogate zbiory sztuki sakralnej, średniowieczne rzeźby, ale także bardziej znane obrazy. Wizyta w tej części muzeum pozwoliła na bezpośrednie zapoznanie się ze zmieniającymi się stylami w sztuce.

Dwa dni z dzieckiem nad morzem - Gdańsk

Eksponaty w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Dokładne oglądanie zgromadzonych zbiorów dało dużą wiedzę o sztuce średniowiecza. Inną wartością było oglądanie zbiorów sztuki pokazującej nam realia życia w dawnych czasach.

Oglądamy ekspozycje w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Sztuka średniowiecza

W kolejnych salach oglądaliśmy zbiory dzieł z późniejszych epokOglądaliśmy zarówno obrazy, rzeźby, jak i zbiory sztuki użytkowej. Była to wartościowa lekcja historii sztuki. Pokazała nam, jak zmieniał się sposób przedstawiania człowieka, jak zmieniały się kanony piękna.

Gdańsk - odwiedzamy Muzeum Narodowe z rodziną

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Oddział Sztuki Dawnej nauczył nas wiele o dawnych technikach malarskich. Wielką wartością Muzeum Narodowego w Gdańsku było zaprezentowanie sztuki kolejnych epok – począwszy od średniowiecza aż do XIX wieku. 

W drugiej części muzeum mogliśmy zobaczyć zbiory porcelany. Podziwialiśmy ceramikę powstałą od czasów najdawniejszych aż do czasów nam współczesnych.

Atrakcje w Gdańsku dla dzieci

Z dzieckiem w Muzeum w Gdańsku

Po zakończonej wizycie w Muzeum Narodowym przeszliśmy spacerem do centrum Gdańska. Spacer Długim Targiem, obowiązkowe odwiedziny Neptuna i wizyta pod gdańskim Żurawiem.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Ośrodek Kultury Morskiej 

Przyszedł czas na drugą część zaplanowanego zwiedzania – tym razem naszym celem był Ośrodek Kultury Morskiej. Ten ośrodek to rodzaj muzeum wykorzystującego najnowsze technologie, aby uczyć o morzu, żeglarstwie, kulturze morskiej.

Pierwsza część Ośrodka Kultury Morskiej to ekspozycja stworzona typowo dla dzieciZa pomocą eksperymentów odkrywaliśmy tajemnice napędów i turbin

Ośrodek Kultury Morskiej - ciekawe miejsce dla dzieci

Ekspozycja dla dzieci

Można było wywołać także niewielkie tsunami.

Wycieczka z dzieckiem do Ośrodka Kultury Morskiej

Tsunami

Na specjalnym symulatorze sprawdzaliśmy, jak to jest sterować łodzią ratownicząMożna było także sprawdzić budowę żaglowca i rodzaje żagli napędowychOsobny dział wystawy poświęcony był ratownictwu morskiemu i systemom ostrzegania.

Ciekawe atrakcje dla dzieci w Gdańsku

Nauka sterowania łodzią

Można było nawet przymierzyć strój nurka wink.

Gdańsk - dwa dni z rodziną

Strój nurka

Druga wystawa w Ośrodku Kultury Morskiej to ekspozycja pokazująca rozwój żeglarstwa od czasów najdawniejszych do dzisiaj. Na wystawie zobaczyliśmy rodzaje łodzi, żaglówek wywodzących się z różnych kręgów kulturowych i cywilizacyjnych.

Podziwiamy łodzie w Ośrodku Kultury Morskiej

Różne rodzaje łodzi

Po wyjściu z Ośrodka Kultury Morskiej chwila odpoczynku – jeszcze jeden spacer Długim Targiem i przejazd do Sopotu. W Sopocie oczywiście Teatr Atelier – tym razem spektakl złożony z piosenek.

Wizyta w Sopocie w Teatrze Atelier

Sopot - Teatr Atelier

 

Gdańsk - Palmiarnia i Park Oliwski oraz Kościół Mariacki

Po dniu pełnym wrażeń czas na nocleg. Skorzystaliśmy ze znanej nam już wcześniej opcji noclegu w akademiku. Część akademików w sezonie wakacyjnym zmienia się w hotele, w których można niedrogo wynająć pokój.

Poziom akademików w Gdańsku – Oliwie pozytywnie nas zaskoczył. Spokojne i położone w cichej okolicy, pozwoliły nam wypocząć przed drugim dniem pełnym wrażeń.

Drugi dzień naszego pobytu w Gdańsku rozpoczęliśmy od świetnego śniadania zjedzonego w jednej z przytulnych śniadaniarni w Gdańsku – Oliwie oraz od spaceru po Palmiarni i Parku Oliwskim. W Palmiarni podziwialiśmy bogactwo egzotycznych roślin.

Rodzinny spacer po Palmiarni

Palmiarnia

W Parku Oliwskim złapał nas deszcz. To jednak nie przeszkodziło nam w spacerze po pięknym parku.

Park Oliwski - wycieczka z dzieckiem

Deszczowo w Parku Oliwskim

Po długim spacerze po Parku Oliwskim wróciliśmy do centrum GdańskaNajpierw wizyta w Kościele Mariackim.

Zwiedzamy Kościół Mariacki

Kościół Mariacki

Sama wizyta w Kościele Mariackim zajęła nam około 1,5 godziny. Poznawaliśmy kolejne ołtarze i kaplice, porównywaliśmy ich wystroje oraz sposób przedstawiania tych samych wydarzeń. Wizyta w Kościele Mariackim pozwoliła nam także zobaczyć różne style w sztuce. 

Rodzinna wizyta w Kościele Mariackim

Zwiedzanie Kościoła Mariackiego

 

Narodowe Muzeum Morskie i Statek-Muzeum "Sołdek"

Po wizycie w Kościele Mariackim nadszedł czas na kolejny punkt naszego programu. Prosto z Bazyliki Mariackiej przeszliśmy na Długi Targ. Naszym celem na ten dzień było Narodowe Muzeum Morskie.

Dwudniowy pobyt z dzieckiem w Gdańsku

Długi Targ

Atrakcją Narodowego Muzeum Morskiego jest także możliwość przepłynięcia specjalnym promem, którym dopływamy do samego muzeum. Na zwiedzanie NMM warto zarezerwować sobie większą część dnia. W Muzeum tym możemy zdobyć wiedzę o Morzu Bałtyckim, rozwoju portów, żeglarstwie, rozwoju kultury morskiej oraz o historii związków Pomorza Gdańskiego z Polską.

Narodowe Muzeum Morskie - rodzinne zwiedzanie

Narodowe Muzeum Morskie

Mogliśmy poczuć się jak turyści na słynnym statku „Batory”. Poznaliśmy także historię rozwoju polskich portów

Oglądamy eksponaty w Narodowym Muzeum Morskim

Ekspozycja w Narodowym Muzeum Morskim

Po wyjściu z NMM zwiedziliśmy Statek – Muzeum „Sołdek”

Zwiedzenie tego okrętu pozwoliło nam zobaczyć rozwój techniki okrętowej. Ważną częścią zwiedzania tego statku – muzeum było zapoznanie się z ekspozycjami zgromadzonymi na nim, dotyczącymi historii eksploatacji statku, realiów służby na nim.

Gdańsk - dwa dni nad Bałtykiem z dzieckiem
Statek "Sołdek"

Wszystko, co dobre, kończy się szybko. Tak samo zbyt szybko minęły nasze dwa dni w Gdańsku. Przeżyte chwile, wrażenia, wiedza są jednak bezcenne.

Nasza krótka wizyta w Gdańsku dała nam sporo praktycznej wiedzy – Muzeum Narodowe w Gdańsku to wspaniałe miejsce, jego wystawy mogą być wartościowe już dla dzieci w wieku szkolnym. Ośrodek Kultury Morskiej to przestrzeń edukacyjna, z której efektywnie korzystać mogą już dzieci przedszkolne. Narodowe Muzeum Morskie co do swojej istoty dedykowane może być już od wieku szkolnego.

Dwa dni w Gdańsku pozwoliły nam na odkrycie kilku ciekawych miejsc. Rozbudziło nasze chęci, aby do Gdańska znowu wrócić.

 

Ewa Bujoczek

autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs
"Polska z dziećmi 2022"

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.