Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Ramię w ramię z nauką, czyli Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Jeśli za oknem jest szaro, buro i ponuro, to znak że listopad w pełni rozgościł się w naszych progach. Nie wiem, jak u Was, ale ze mnie co roku listopad wysysa ostanie resztki energii. Nawet tak lubiane przez nas szwędanie się po łonie natury, nie cieszy jak jeszcze miesiąc temu. A wykrzesanie z siebie choć odrobiny chęci na spacer po lesie graniczy niemal z cudem.

Dlatego, jeśli powyższe dotyczy również Was, a dodatkowo, jeśli hodujecie w domu małego Smerfa Ważniaka, to moja dzisiejsza propozycja jest wprost idealna dla Was smile.

Odwiedzamy z dzieckiem Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Ok. To teraz przejdźmy do meritum, czyli tego, co oferuje nam Experymentowo, bo właśnie tam poniosły nas nogi.

Centrum Nauki Experyment w Gdyni to miejsce, które nie tylko pozwala zapomnieć o szarościach za oknem, ale przede wszystkim takie, które zachwyci każdego.

Idealne dla wszystkich, bo tu nie ma ograniczeń wiekowych, a jedynym warunkiem jaki należy spełnić, jest... otwarcie się na otaczający nas świat i prawa, jakie nim rządzą. To miejsce łączące naukę i zabawę, skutkiem czego jest efektywne przyswajanie wiedzy i rozbudzanie w odwiedzających ciekawości świata.

Fajne, nawet bardzo, bardzo fajne jest to, że mali i duzi odkrywcy, w sposób namacalny, na własną rękę, mogą przeprowadzać eksperymenty i doświadczenia, poznając tym samym prawa rządzące przyrodą. Czad, nieeeeee?! smile

 

Kilka słów o stanowiskach i ciekawostkach Experymentowa

W naszym odczuciu Centrum jest duże, nawet bardzo duże. Choć podobno w porównaniu z Centrum Nauki Kopernik, Experymentowo może wydawać się niewielkich rozmiarów. Nie wiem, jeszcze nie byliśmy, ale pomysł na wyprawę do stolicy już kiełkuje w naszych głowach. A co wiedzieliśmy i czego tam doświadczyliśmy, zaraz dowiecie się z poniższej fotorelacji wink.

Centrum podzielone jest na pięć stref tematycznych: kierunek zdrowie; hydroświat; drzewo życia, czyli zjawiska przyrodnicze; niewidoczne siły tj. zjawiska fizyczne i akcja, czyli my – człowiek i zagadki naszego ciała, a wszystko to rozlokowane jest na 120 interaktywnych stanowiskach.

Oprócz stałych ekspozycji, Centrum ma w swojej ofercie wystawy czasowe, jak również prowadzi najróżniejsze działania edukacyjne. Dlatego też przed odwiedzeniem Centrum warto zapoznać się z ich aktualna ofertą, bowiem uczestnicząc w warsztatach, bilet do Centrum można nabyć za 12 zł.

A oto kilka z propozycji:

  • Spotkania experymenciaków dla dzieci w wieku 1-3 i ich opiekunów
  • Warsztaty rodzinne
  • Oferty edukacyjne dla szkół i przedszkoli
  • Warsztaty dla dorosłych a nawet warsztaty dla seniorów.

 

KIERUNEK ZDROWIE - Wystawa ta składa się z 4 stref tematycznych: styl życia, profilaktyka, emocje i pierwsza pomoc, czyli zagadnienia, których znajomość jest bardzo ważna już od najmłodszych lat.

Atrakcja dla dzieci w Gdyni - Centrum Nauki Experyment
Prawidłowo umyte zęby zaświecą.

 

Ciekawe miejsce na wycieczkę z dzieckiem

Stanowisko, gdzie można było przekonać się, czy posiłki, które spożywamy w ciągu dnia, są odpowiednio zbilansowane.

Tutaj na części stanowisk trzeba będzie wykazać się nie lada sprytem i sporą aktywnością fizyczną. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko Refleks, które prócz tego, że sprawdza szybkość i sprawność reakcji, to dodatkowo łączy ze sobą zdrową rywalizację.

Zwiedzamy z dzieckiem Centrum Nauki Experyment

A to już stanowisko, którego Dziedzic nasz nie chciał wręcz opuszczać wink (zresztą nie tylko on, bo kolejka do niego była dłuuuuga).

ODPOWIEDZIALNY KIEROWCA, czyli symulator jazdy samochodem, który umożliwia zweryfikowanie, jak prowadzi kierowca, będący pod wpływem alkoholu. Efekty specjalne, takie jak poślizgi, stłuczki, uwiarygadniają moment ewentualnego zdarzenia.

Wycieczka z dzieckiem do Centrum Nauki w Gdyni
Gdynia - Centrum Nauki Experyment


HYDROŚWIAT
to z całą pewnością przysłowiowa wisienka na torcie wystawy. Każde ze stanowisk dostarcza mnóstwo zabawy, przemycając w ten sposób sporą dawkę wiedzy hydrologicznej. Poznać można działanie m. in. śruby Archimedesa, tamy, działanie śluzy, a nawet mamy okazję stworzyć własny wir wodny.

Zabawa z dzieckiem w Gdyni

Jak wszyscy mogliśmy się przekonać, nie lada sztuką jest trafić cienkim strumieniem wody w piłeczkę i dodatkowo poprowadzić ją po wyznaczonym torze.

Interesujące miejsce dla dzieci - Centrum Nauki Experyment
Wypad z dzieckiem do Gdyni
Zwiedzamy Centrum Nauki Experyment w Gdyni z dzieckiem
Atrakcje w Centrum Nauki - Wir wodny

Wir wodny.

Hydroświat w Centrum Nauki w Gdyni
Spacer po Centrum Nauki z dzieckiem
Oglądamy urządzenie do wytwarzania fali
Na pierwszym planie „urządzenie” do wytwarzania fali wewnętrznej. W tle natomiast widać Śrubę Archimedesa.

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

DRZEWO ŻYCIA stanowi centralny punkt tej strefy. Galeria w interaktywny sposób przybliża odwiedzającym piękno i fascynujące działanie otaczającej nas przyrody. Drzewo stanowi taras widokowy, z którego można podziwiać całą wystawę, jak również wsłuchać się w śpiew różnych gatunków ptaków.

Drzewo życia
Wycieczka z dzieckiem do Gdyni

Poza tym, w strefie tej można na własnej skórze doświadczyć trzęsienia ziemi, posłuchać jak grają sople lodu, na własne oczy przekonać się, jak widzą różne zwierzęta, zobaczyć szkielet ptaka Dodo oraz odkryć szczątki prehistorycznych zwierząt na specjalnie przygotowanym stanowisku paleontologicznym. Uff... sporo tego jest wink.

Gramy z dzieckiem na soplach

Tu nie obyło się bez wsparcia obsługi Centrum. Nooooo... jakoś nie mogliśmy skumać, jak te sople mają grać. A wystarczyło włożyć trochę wysiłku i szarpnąć za nie.

Oglądamy szkielet ptaka Dodo

Szkielet ptaka Dodo

Stanowisko paleontologiczne
Bierzemy udział w symulacji trzęsienia ziemi
Stymulator trzęsienia ziemi. Momentami nie można było samodzielnie ustać na nogach.

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Trójmieście i okolicach<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

NIEWIDOCZNE SIŁY - wystawa, która udowadnia nam, że aby zrozumieć fizykę, wcale nie trzeba mieć wzorów i wykresów w małym paluszku.

Interaktywne stanowiska, jakich jest tu wiele, pozwalają lepiej zrozumieć istotę dźwięku, jak działa elektryczność czy też magnes. Zwiedzając, mamy okazję dowiedzieć się, a co najważniejsze samemu spróbować, w jaki sposób prawa fizyki ułatwiają podniesienie samochodu jedną ręka.

Próbujemy zrozumieć zjawiska fizyczne
Zjawiska fizyczne zostały wyjaśnione!
Niewidoczne siły
Mierzymy swój krzyk

W specjalnej kabinie mogliśmy sprawdzić, ile decybeli osiągnął nasz krzyk i porównać go z innymi wynikami, np. świergotem ptaków.

Zabawa z dzieckiem w Centrum Nauki

AKCJA: CZŁOWIEK - Wystawa ta daje młodym odkrywcom pogląd na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. To właśnie tutaj znajdziemy odpowiedzi na pytania: jak jesteśmy zbudowani czy też jak funkcjonują nasze zmysły?

Wirtualna operacja
Panowie zdecydowali się wspólnie przeprowadzić wirtualną operację.

 

Jak działa organizm człowieka?

Praca poszczególnych mięśni podczas wykonywania ruchów ręką.

Akcja: człowiek

 

Przydatne informacje przed zwiedzaniem

Z rzeczy ważnych i ważniejszych. Jeśli planujecie wybrać się do EXPERYMENTOWA, tak jak my, to polecam zakup biletów przez internet, gdyż chętnych do odwiedzenia tego zacnego miejsca nie brakuje. Zakup biletów na miejscu w dniu wizyty wiąże się z pewnym ryzykiem, a mianowicie może nie być już wolnych miejsc, a wówczas będziecie musieli czekać, aż ktoś opuści Centrum! Dlatego warto pomyśleć o tym zawczasu.

Ile czasu zajmuje czynne zwiedzanie EXPERYMENOWA? Nam wizyta zajęła 4 godziny.

Fajne jest to, że na terenie Centrum znajduje się specjalnie wydzielone miejsce, gdzie można coś zjeść i wypić, ale... jeśli nie macie zabranych ze sobą własnoręcznie przygotowanych kanapek, skazani jesteście na kanapki i słodkie przekąski z maszyny (o ile jeszcze będą).

Jeśli wyjdziecie z Centrum, to niestety nie ma możliwości ponownego wejścia na teren obiektu na ten sam bilet. Także kwestie ewentualnych posiłków należy zaplanować wcześniej.

My swoją przygodę z Centrum zaplanowaliśmy na dzień powszedni, tj. piątek. Zwiedzanie rozpoczęliśmy ok. godz. 11:00 i już było sporo zwiedzających, głównie za sprawą wycieczek szkolnych. Jak już wspomniałem, w Experymentowie spędziliśmy 4 godziny i - co rzuciło mi się w oczy - to mniej więcej w tym samym czasie znaczna część zwiedzających (tj. wycieczki szkolne) również opuszczała Centrum. Także od godziny 15:00 Centrum było niemal puste.

Jeśli macie do pokonania mniejszą odległość, aniżeli my (tj. Olsztyn – Gdynia) i wolicie zwiedzać bardziej kameralnie, możecie przyjechać do Centrum znacznie później, żeby uniknąć tłumów. Niemniej jednak EXPERYMENTOWO jest na tyle duże, że nie musieliśmy stać w kolejce i czekać na to, ażby móc obejrzeć czy też doświadczyć czegokolwiek. A nawet jeśli któreś ze stanowisk było aktualnie zajęte, to wokół jest masa innych interesujących eksponatów przy których można ciekawie i z pożytkiem poczekać na swoją kolej.

Z uwagi na pełne zaangażowanie dzieci w strefie Hydroświat, radzę wziąć jakieś ubrania na zmianę wink.

W Centrum są szafki, gdzie można zostawić okrycia wierzchnie i plecaki. Poza tym po całym Centrum można swobodnie poruszać się wózkiem, dlatego jeśli posiadacie na stanie małego bobasa, śmiało możecie wybrać się razem z nim.

Dodatkowo wystawa "Kierunek zdrowie" posiada dla każdego z 18 stanowisk audiodeskrypcję. Aby z niej skorzystać, wystarczy podłączyć słuchawki, które dostępne są w cenie biletu.

Jeśli chodzi o cennik, to wachlarz cenowy jest spory i wszelkie możliwe kombinacje znajdziecie na stronie Centrum Nauki Experyment.

Czy drogo? Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie tak twierdził, choć osobiście uważam, że jak na tak dużą ilość atrakcji, cena nie jest zbyt wygórowana. I pamiętajcie... radość dziecka bezcenna wink.

Miłego odkrywania świata wink


Tomasz Zaleski

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi