Co robić w Zakopanem gdy pada deszcz?

ZAKOPANE (i bliskie okolice) NA NIEPOGODĘ Z DZIEĆMI

Zakopane to bardzo dobra baza wypadowa dla fanów górskich wędrówek, bajkowych widoków na okoliczne szczyty i obcowania z naturą. Bywa jednak, że pogoda płata figle i nie udaje się ruszyć na szlak, a przynajmniej nie tak często i nie na tak długo jak zakładał pierwotny plan. Są też rodziny, które przyjeżdżają do Zakopanego, ale niekoniecznie chcą zdobywać szczyty, zimą nie jeżdżą na nartach, ale są żądne innych atrakcji.

Ten artykuł powstał dla obu tych grup. Wspólnym mianownikiem jest chęć zapewnienia rodzinie atrakcyjnego pobytu niezależnie od warunków pogodowych i zainteresowań. Okazuje się bowiem, że Zakopane ma do zaoferowania sporo zadaszonych atrakcji, tak by niezależnie od pory roku i aury każdy znalazł tu coś dla siebie.

Nasza rodzina uwielbia chodzić po górach, ale podczas ostatniej wizyty zmuszeni byliśmy poszukać dodatkowych atrakcji, bo pogoda na wyjście w góry zdecydowanie nie pozwalała. Opisane przez nas miejsca „przetestowaliśmy” z dziećmi w wieku lat 6 i 11. Dzieci były zadowolone, a i my – rodzice, dobrze się bawiliśmy. Oto, co polecamy też Waszej rodzinie:

 

ILLUSION HOUSE

Illusion House to miejsce, w którym nic nie jest tym, czym wydaje się być na pierwszy rzut oka  wink. Czekają tu na Was iluzje optyczne, labirynt luster, pokój nieskończoności. Znajdziecie też łamigłówki i zagadki, które zajmą w tym samym czasie Wasze szare komórki i dłonie.

Będziecie mieli okazję poczuć się jak gwiazdy filmowe, wypić kawę z widokiem na Manhattan, pokarmić pingwiny albo stanąć oko w oko z tygrysem. Można też wykąpać się w basenie i wyjść z niego… suchą stopą (zresztą nie tylko stopą smile), albo… zostać daniem głównym na imprezowym stole smile.

Co robić w Zakopanem z dzieckiem w niepogodę?
ILLUSION HOUSE gdy pada deszcz - Zakopane
Deszczowy dzień w Zakopanem - zabawa w ILLUSION HOUSE
Urlop z dziećmi - wycieczka do ILLUSION HOUSE
Rodzinny weekend w Zakopanem, gdy pada deszcz
Co robić z rodziną w Zakopanem podczas deszczu?
Ciekawe miejsce w Zakopanem - ILLUSION HOUSE

Wizyta w Illusion House to gwarancja dużej dawki śmiechu i dobrej zabawy dla każdego. Nasze dzieci bawiły się tu świetnie i nie chciały wychodzić, a my dorośli równie dobrze spędziliśmy tu czas.

Wybierając się do Illusion House pamiętajcie o naładowanym telefonie! To kolejny plus tego miejsca – tu w zasadzie TRZEBA robić zdjęcia, więc będziecie mieli super rodzinną pamiątkę z wizyty. Przy okazji pobytu w Zakopanem odwiedzicie Antarktydę, dżunglę, Nowy York, zajrzycie do bajki o Jasiu i Małgosi i… pokoju Misia Uszatka. Brzmi dobrze? Tak też jest!

ADRES: ul. Tadeusza Kościuszki 3, Dom Handlowy Granit

STRONA INTERNETOWA: https://www.illusionhouse.pl/

 

CENTRUM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ TATRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

To miejsce z zupełnie innej bajki. Ekspozycja jest bezpłatna, należy jednak zarezerwować wejściówki na określoną godzinę i liczbę biletów. Odbędziecie tu spacer, który w całości jest „sterowany” głosem lektora.

Będzie Was on oprowadzał po multimedialnych salach, w których obejrzycie filmy z pięknymi zdjęciami i zobaczycie ciekawe wystawy (m.in. tatrzański las czy jaskinię), a wszystko w nowo wybudowanych salach kinowych.

Jedna z sal (która przy naszej wizycie była niestety nieczynna) jest salą 3D, gdzie opowiadaniu lektora i obrazowi towarzyszą efekty dodatkowe np. podmuchy wiatru.

CENTRUM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ TATRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO - zwiedzamy Zakopane
Atrakcje dla rodzin z dziećmi - Zakopane podczas deszczu

Podczas spaceru po centrum, który trwa około godzinę, zapoznacie się też z największą w Polsce makietą Tatr, a dzięki prezentacji, która jest na niej wyświetlana i komentarzowi lektora dowiecie się sporo ciekawostek o tych pięknych górach, jak również o parkach narodowych na ich terenie (po polskiej i słowackiej stronie).

Co warto zobaczyć w Zakopanem całą rodziną?

W Centrum Edukacji Przyrodniczej znajduje się też tzw. sala odkryć, która niestety na początku kwietnia była jeszcze wciąż pocovidowo zamknięta. Od połowy kwietnia 2022 jest ponownie otwarta i na pewno chętnie tu wrócimy przy naszej kolejnej wizycie. Z tego, co udało nam się dowiedzieć, sala odkryć to prawdziwa gratka dla dzieci w wieku szkolnym i starszych przedszkolaków. Wizyta w sali trwa ok.60 minut.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Znajdują się tutaj gry komputerowe (w tym w technologii kinect), stoliki interaktywne z tajemniczymi szufladami, można też poćwiczyć rozpoznawanie odgłosów zwierząt i spostrzegawczość. Wizyta w sali odkryć jest również bezpłatna, ale tak jak w przypadku odwiedzenia wystawy głównej, należy zarezerwować online bilety na konkretną godzinę.

W centrum znajduje się też mały sklepik z gadżetami związanymi z górami oraz ich fauną i florą – są tu książki, maskotki, kubki, nerki, mapy, a nawet rękodzieło (czapki, szaliki itp.).

Rodzinne pamiątki z Tatr i nie tylko

ADRES: ul. Tytusa Chałubińskiego 42 a

STRONA INTERNETOWA: https://biletcep.tpn.pl/

 

PARK ILUZJI

Park Iluzji to miejsce zbliżone tematyką i atrakcjami do Illusion House. Mimo tego, że byliśmy w tych miejscach w zasadzie dzień po dniu, podobało nam się bardzo w obu. Zamysł jest podobny, ale „pokoje” są różne, inaczej prezentują się również atrakcje, które teoretycznie mają tą samą lub podobną nazwę.

W Illusion House wszystko znajduje się na jednym piętrze, tu natomiast wystawa jest dwupoziomowa. Inne są „tła” do zdjęć, jest kilka rodzajów pokojów, których nie ma w Illusion House, jest też sala, w której dwa razy na godzinę można obejrzeć świetlno-muzyczne widowisko (burza na Giewoncie), które bardzo nam się podobało.

PARK ILUZJI - Zakopane z dziećmi
Gdy pada deszcz zwiedzamy PARK ILUZJI
Wycieczka po PARKU ILUZJI w deszczowy dzień z dziećmi
Wypoczynek na urlopie w Zakopanem

Podobnie jak w Illusion House znajdziecie tu różnego rodzaju łamigłówki – te jednak wydawały nam się trudniejsze niż w Illusion House i nie wszystkie udało nam się rozwiązać, bo zabrakło nam czasu. Przyszliśmy tu niecałe 2 godziny przed zamknięciem i uważamy, że to absolutne minimum, które warto sobie zarezerwować na wizytę.

Klimatu miejscu dodaje “magiczna” muzyka w tle. Podsumowując – to bardzo przyjemne miejsce na rodzinną zabawę.

ADRES: ul. Krupówki 12

STRONA INTERNETOWA: https://zakoatrakcje.pl/atrakcja/iluzja-park/

 

BE HAPPY MUSEUM

To muzeum inne niż wszystkie. Na stronie internetowej znajdziecie informację, że są pierwszym w Polsce muzeum szczęścia i iluzji. Jak widać tego typu miejsce trafiło na podatny grunt, bo filii Be Happy jest już w Polsce 4! Podobne muzea znajdziecie w Szczecinie, Krakowie i Warszawie.

Tym miejscem będą zachwyceni aktywni użytkownicy TikToka i Instagrama oraz innych mediów społecznościowych. To różowo – bajkowa kraina idealna na pastelowe sesje zdjęciowe. Jest tu trochę jak w amerykańskich serialach albo bajkach o Barbie. Są różowe wnętrza domów, można się wcielić w Barbie i Kena albo zanurkować w basenie z kulkami wśród gigantycznych lodów na patyku. Są też karuzele i wielkie donuty, a miłośnicy żelków-misiów mogą się przytulić do ogromnych różowych słodkich postaci.

Wycieczka z rodziną do BE HAPPY MUSEUM
Nietypowe muzeum w Zakopanem
Rozrywka nie tylko dla dzieci
Zakopane dobre nawet na niepogodę
Wycieczka do BE HAPPY MUSEUM w deszczowy dzień w Zakopanem
Zabawa dla dzieci w centrum Zakopanego

Jeśli macie zły dzień, albo chwilowo wątpicie w siebie, lustro przy wejściu postara się Was przekonać, że jesteście fantastyczni. Dla dzieciaków może to być dobra zabawa, rodzice będą pewnie mimochodem zauważać i wyłapywać kulturowe aluzje i stereotypy, a ci bardziej wyluzowani pozwolą sobie na chwilę zabawy przed obiektywem swoich pociech. To kolejne miejsce, z którego macie szansę „wynieść” sporo fajnych fotek.

ADRES: ul. Krupówki 40 (w centrum handlowym o tej nazwie)

STRONA INTERNETOWA: https://behappymuseum.com/

WAŻNE! W tym samym centrum handlowym znajduje się Galeria Figur Stalowych, gdzie znajdziecie setki rekwizytów i postaci inspirowanych między innymi stworzeniami z filmów i bajek! To nasz plan na kolejną wizytę, jeśli pogoda nie dopisze.

STRONA INTERNETOWA: https://www.galleryofsteelfigures.com/zakopane/

 

GALERIA WŁADYSŁAWA HASIORA W MUZEUM TATRZAŃSKIM

To już „wyższa szkoła jazdy”, czyli kontrowersyjna sztuka i galeria teoretycznie dla starszych odbiorców. Teoretycznie, bo sami uważamy, że warto dzieciom pokazywać różne rodzaje sztuki, choć istnieje ryzyko, że do nich nie przemówi.

Iwo (lat 11) był dość zaintrygowany i nawet miał kilka trafnych pytań i spostrzeżeń („ Tato, a to chyba taka sztuka zero-waste trochę?”) Gaja (lat 6) była raczej przestraszona, bo dzieła kultowego podhalańskiego artysty Władysława Hasiora są chwilami mroczne i bywają dość trudne w odbiorze – w związku z tym nie czuła potrzeby obejrzenia całej wystawy, więc poczekała na nas chwilę w przedsionku.

Dla taty była to uczta, na którą czekał od dawna, dla mamy ciekawostka, nieco niepokojąca (jak w przypadku córki, choć z ciekawości obejrzała całą wystawę). Każdy zupełnie inaczej wspomina i ocenia wizytę. Niemniej jednak warto wspomnieć, że nie było to jakieś długie zwiedzanie i jeśli choć jeden członek rodziny jest zainteresowany sztuką przez duże, choć nieco osobliwe „SZ” – warto tu zajrzeć.

ADRES: ul. Jagiellońska 18 b

STRONA INTERNETOWA: https://muzeumtatrzanskie.pl/?venue=galeria-hasiora

 

TERMY BANIA

To zespół basenów i atrakcji, który my szczególnie polecamy na lato, ze względu na bardzo dużą liczbę atrakcji na powietrzu m.in. wielki wodny plac zabaw ze zjeżdżalniami, wiadrem z wodą, mostkami i konstrukcją do wspinania i biegania oraz wielkie dmuchańce, z których zjeżdża się do basenów. Ta część latem wygląda tak:

TERMY BANIA niedaleko Zakopanego w Tatrach
Atrakcje dla dzieci blisko Zakopanego

Jednak, jak każde szanujące się termy, Termy Bania oferują też atrakcje wewnętrzne – są tu baseny, dwa małe wodne place zabaw dla dzieci do 7 r.ż, jacuzzi, sauny, spa, całoroczne zjeżdżalnie (Anakonda, Turbo Pontonowa, Rodzinna o łącznej długości ponad 300 metrów), restauracje (jedzenie na wagę jest smaczne i zróżnicowane, ale cena nie należy do najniższych) i bary.

Wnętrze TERM BANIA dla Rodziców i dzieci na deszczowy dzień
Co robić, gdy w Tatrach pada deszcz

Bardzo podobały nam się zjeżdżalnie, jednak należy się liczyć z długim czasem oczekiwania w kolejkach. Mimo, że zjazd trwa średnio do 30 sekund, przepustowość jest znacznie mniejsza ze względu na ustalony odgórnie odstęp czasowy pomiędzy zjeżdżającymi. Tu znów sprzymierzeńcem jest pora – im później, tym mniej było chętnych na te i inne atrakcje.

WAŻNE! Dzieci do 104 cm wzrostu wchodzą za symboliczną złotówkę.

ADRES: ul. Środkowa 181, Białka Tatrzańska

STRONA INTERNETOWA: https://www.termabania.pl/

 

TERMY CHOCHOŁOWSKIE

To największe z okolicznych term i zdecydowanie idealne również na zimną pogodę. Znajdziecie tu kilka pięter atrakcji. Są baseny wewnętrzne i zewnętrzne, solanki, zjeżdżalnie, sauny, jacuzzi, wodne place zabaw, restauracja, pizzeria i bar w wodzie (tzn. sam bar znajduje się przy brzegu basenu, ale napoje można kupować bezpośrednio do konsumpcji w basenie).

Woda we wszystkich basenach, łącznie z zewnętrznymi pochodzi z ujęć geotermalnych, więc jest znacznie cieplejsza niż temperatura powietrza smile.

Znajdziecie tu jedną nietypową zjeżdżalnię – pionową, ze specjalną zapadnią. Szczerze powiedziawszy, my baliśmy się z niej skorzystać, ale byli śmiałkowie, którzy korzystali tylko z niej.

Nasza rodzina obstawiła zjeżdżalnie pontonowe. Są tu dwie tego typu – jedna bardzo łagodna i szeroka, druga z wirem wodnym i nieco szybsza, ale wciąż dopuszczalna od 120 cm wzrostu. Dzieciom podobał się też bardzo basen „imprezowy” – ten z barem, muzyką i… małpim gajem! Linowa konstrukcja tuż nad taflą wody cieszyła się popularnością również wśród dorosłych smile.

TERMY CHOCHOŁOWSKIE - atrakcja dla rodzin

Dla maluchów jest wodny plac zabaw, płytki basen ze statkiem pirackim oraz głębszy basen z dwoma zjeżdżalniami – jedną pojedynczą i jedną szeroką na trzy osoby.

Strefa pełna wrażeń dla dzieci
Atrakcje blisko Zakopanego, gdy pada
Strefa dla najmłodszych - TERMY CHOCHOŁOWSKIE

W restauracji jest kilkanaście opcji dań do wyboru, a porcje podawane są od razu, bo jedzenie znajduje się w podgrzewaczach. Płatności są rejestrowane na opaskach wejściowych.

Ile czasu warto przeznaczyć na tę atrakcję i w jakich godzinach warto tu zajrzeć? My spędziliśmy tu 5 godzin – to wystarczająco dużo czasu na zabawę, pływanie, posiłek i wysuszenie się. Kiedy przyjechaliśmy, w sobotę przed 18, było tu dość, tłoczno, ok.20.30 zaczęło się przerzedzać, a o 22 nigdzie nie było większych kolejek.

Ze starszymi dziećmi można zaplanować właśnie takie późne wyjście po intensywnym dniu w terenie.

WAŻNE! Dzieci do lat 3 nie płacą za bilety wstępu.

ADRES: Chochołów 400, Witów

STRONA INTERNETOWA: https://www.chocholowskietermy.pl/

Wymienione wyżej atrakcje zostały przez nas przetestowane w zimny, deszczowy kwietniowy weekend. Szczerze powiedziawszy pomogły go uratować  smile. Dodatkowo czytaliśmy o jeszcze kilku miejscach, które są polecane dla rodzin z dziećmi.

My fizycznie nie mieliśmy już na nie czasu. Mamy też zawsze mieszane uczucia, jeśli chodzi o atrakcje, które „angażują” zwierzęta. Natomiast może Wy będziecie chcieli sprawdzić jak mają się mieszkańcy zakopiańskiej papugarni, tzw. Myszogrodu (makieta miasta, którą zamieszkują prawdziwe myszki) i Podwodnego Świata.

 

PAPUGARNIA

ADRES: ul. Droga do Olczy 11

STRONA: https://egzotyczne-zakopane.pl/

 

MYSZOGRÓD

ADRES: ul. Krupówki 81/b

STRONA: https://zakoatrakcje.pl/atrakcja/myszogrod-zakopane/

 

PODWODNY ŚWIAT

ADRES: ul. Ubocz 3b

STRONA: https://zakoatrakcje.pl/atrakcja/podwodny-swiat/

 

Nasza rodzina w górskich rejonach zawsze preferuje górskie wycieczki, ale cieszymy się, jeśli okolica oferuje też atrakcje, które pomagają uatrakcyjnić zimne i deszczowe dni, albo po prostu wolne wieczory.

Jak widać, Zakopane ma sporo do zaoferowania poza Krupówkami, knajpkami i kawiarniami.

 

Autorka tekstu i zdjęć: Aleksandra Horzela-Chrost

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi