Szlakiem tatrzańskich krokusów - Zakopane

Ani kroku(s) dalej! - Szlakiem Tatrzańskich Krokusów - ZAKOPANE!

Każda pora, aby odwiedzić Tatry jest dobra, to wiedzą chyba wszyscy; szczególnie miłośnicy naszych wspaniałych gór.
Jednak żeby jechać przez całą Polskę po to, aby móc zobaczyć górską polanę w kolorze fioletowym - my też już wiemy, że warto!

Wszelkie nazwy mogące pomóc Ci w zaplanowaniu Twojej podróży oznaczyłam pogrubioną czcionką i znajdziesz ich wyjaśnienie na końcu tego reportażu. A nuż widelec skorzystasz z rad :) Miłego czytania.

Z góry na dół!

Mieliśmy trzy dni na nasz krokusowy plan. Dla niektórych to dużo, dla nas - rodziny 2+3 poruszającej się komunikacją miejską - to było nie lada wyzwanie. Każdy kto pochodzi z zachodu Polski, wie jak niełatwo do Zakopanego dostać się, w szczególności kiedy trafiasz na remonty torów na trasie :/ Oczywiście nas one dopadły :)

Stargard- Kraków-Zakopane

Wyruszyliśmy już w czwartek wieczorem ze Stargardu pociągiem do Krakowa, z Krakowa busem do Zakopanego. To było 12 h istnego hardcoru, bez kuszetek, w przepełnionym wagonie i busem, który wytrząsł nas do granic możliwości z palącym podczas jazdy kierowcą i otwartym przy tym oknie przez całą Zakopiankę. Zdecydowanie nie polecamy przewoźnika Max Bus, jeżdżącego na tej trasie.

ZAKOPANE - PIĄTEK

Plan dnia był już oczywiście wcześniej ustalony. Pomogło nam to uniknąć straty czasu, której przy tak krótkim wyjeździe nie chcieliśmy.

Skatepark w Zakopanem
Skate Park w pobliskim parku, niedaleko Krupówek

 

Pensjonat Sośnica - Zakopane

Przed budynkiem naszego pensjonatu Sośnica w Zakopanem


Po zakwaterowaniu w Sośnica Zakopane marszobiegiem dotarliśmy do Centrum Edukacji Przyrodniczej (CEP) Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie spędziliśmy kilka godzin wspaniałego czasu. Centrum jest nowoczesnym obiektem, z wieloma atrakcjami dla całych rodzin.

Mieszczą się w nim tematyczne sale, w których poznasz historię Tatr - taki wirtualny spacer na miarę XXI wieku. Czas umilą Ci makiety gór, tatrzańskiej fauny i flory, mnóstwo gier i zabaw dosłownie dla każdego! A najlepsze, że to wszystko za darmo, musisz jedynie wydrukować bezpłatny bilet na stronie http://www.biletcep.tpn.pl/

Przed Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

Przed wejściem do Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN


Po wizycie w CEP-ie przyszedł czas na zwiedzanie Zakopanego. To co udało nam się zobaczyć lub przykuło naszą uwagę, odnajdziecie na zdjęciach poniżej.

W centrum Zakopanego

Centrum - Zakopane

 

Wielka Krokiew w tle

Pod Wielką Krokwią

 

Architektura Zakopanego
Karczma Kmicic w Zakopanem
Styl zakopiański
Zwiedzamy z dziećmi Zakopane
Dom w Zakopanem
Spacerkiem po Zakopanem
Nasza rodzinna wycieczka
Zakopiańska architektura


Dla zainteresowanych dziejami miasta, polecam udać się Szlakiem Znakomitych Zakopiańczyków oraz Szlakiem Stylu Zakopiańskiego.
W oddziałach Muzeum Tatrzańskiego zaopatrzyć się należy w przewodnik po tychże szlakach. Dzięki nim poznacie trasę i nazwiska wielu znanych, wybitnych Polaków, niegdyś mieszkających w Zakopanem oraz stylu jaki wówczas dominował. Polecam tę ciekawą formę zwiedzania.

Na Szlaku Znakomitych Zakopiańczyków

Na trasie Szlaku Znakomitych Zakopiańczyków


Dla rodziny 2+3 place zabaw są nieodłącznym elementem każdego zakątka, jaki zwiedzamy, dlatego też nie mogło ich zabraknąć tutaj. Polecamy skate park, galerię i plac zabaw w Parku Piłsudskiego, bardzo blisko Krupówek.

W Parku Piłsudskiego
Park Piłsudskiego
Atrakcje na placu zabaw
Dzieciaki na placu zabaw
Wieczorny spacer rodzinny

W Parku Piłsudskiego


Po skończonym dniu najlepszym odpoczynkiem okazał się relaks w basenie w naszym pensjonacie Sośnica, który polecamy z czystym sumieniem. Idealny dla rodzin z dziećmi. Pensjonat oferuje mnóstwo atrakcji, m.in. salę zabaw, bilard, basen, saunę, siłownię, czyste schludne pokoje z widokiem na Giewont, przepyszne dania i porcje, których nie da się przejeść. Stąd nasza wysoka ocena i polecenie :) Sami zobaczcie, że warto!

Pensjonat Sośnica przyjazny dzieciom
Kącik do zabawy dla dzieci w pensjonacie
Pensjonat Sośnica w Zakopanem

W ośrodku Sośnica

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦



ZAKOPANE - SOBOTA

Zregenerowani i wypoczęci ruszamy pieszo na Kalatówki, to tam mamy zamiar zobaczyć tatrzańskie krokusy. Pogoda nam dopisuje w przeciwieństwie do dnia wczorajszego, więc nie pozostaje nam nic innego, jak podziwiać widoki i głęboko oddychać tatrzańskim powietrzem!

Na szlaku do Kalatówek tłoczno, tego akurat się spodziewaliśmy i nie przeszkadza nam to :) Za wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego należy uiścić opłatę. Jest to kilka złotych od osoby; pobierana przez pracowników TPN przy wejściu na szlak, można płacić kartą :)

W drodze na Kalatówki
Szlaki w Tatrzańskim Parku Narodowym
Z dziećmi na szlaku do Kalatówek
Szlakiem na Kalatówki

W drodze na Kalatówki


Dotarliśmy na polanę; piękne widoki z krokusami w tle warte były każdego kroku. W Tatrach obowiązuje wówczas akcja Ani kroku(s) dalej! przypominająca o tym, że należy być ostrożnym, aby nie zniszczyć krokusów, także podczas fotografowania. Liczba krokusów w Tatrach z roku na rok ciągle maleje. To ważna lekcja dla wszystkich.

Akcja "Ani kroku(s) dalej!"

Krokusy w Tatrach

Krokusowa polana tatrzańska

Krokusy na Kalatówkach



W tle już tylko Tatry...

Wspaniały widok na Tatry

Tatry widziane z Kalatówek


W drodze powrotnej mijamy Pustelnię Św. Brata Alberta; w kaplicy są nadal odprawiane Msze Święte.

Wejście do Pustelni Św. Brata Alberta

Pustelnia Św. Brata Alberta

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Tatrach<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Korzystając z wyjścia na Kalatówki, w drodze powrotnej postanawiamy wjechać na Kasprowy Wierch ze stacji Kuźnice; kolejka do kas odstrasza, ale to tylko pozory, bo czekamy zaledwie 20-25 minut i już możemy podziwiać Tatry z góry. A widoki na szczycie zapierają dech!!!

Wjeżdżamy kolejką na Kasprowy - widoki
Widoki z wagonika
Panorama z wyciągu na Kasprowy
Panorama Tatr widziana z wagonika kolejki górskiej


Na szczycie Kasprowego Wierchu mogliśmy podziwiać umiejętności narciarzy i oszałamiające widoki! Jedynym minusem całej wyprawy na Kasprowy był brak okularów przeciwsłonecznych. Niestety wjazdu na górę nie planowaliśmy, więc nie byliśmy też dostatecznie przygotowani. To wskazówka dla wszystkich, którzy mają zamiar wjechać i rozkoszować się pięknem Tatr. Koniecznie zabierzcie okulary, bo słońce z powodzeniem utrudnia tę przyjemność.

Na Kasprowym Wierchu
Co za widok!
Panorama z Kasprowego Wierchu

Na Kasprowym Wierchu


Po odpoczynku w pensjonacie, popołudnie spędziliśmy po raz kolejny w CEP-ie, bo powodów było kilka. Nie wspomniałam, że będąc dzień wcześniej poznaliśmy tam wspaniałą przewodniczkę, Panią Magdalenę, która nie tylko oprowadziła nas po centrum i zapewniła szereg atrakcji, ale też opowiedziała całe mnóstwo anegdot i historii z jej życia wziętych, o Zakopanem. To ona również poleciła nam Kalatówki i kilka miejscówek wartych odwiedzenia, np. tę U Słonia, bo głodny Polak to Polak zły (z przymrużeniem oka). Dostaliśmy zaproszenie jako wolontariusze do ponownego odwiedzenia Tatr i wyruszenia na szlaki całą rodziną dzięki TPN. Z chęcią skorzystamy z zaproszenia :) Drugi dzień w CEP-ie zaowocował zdobyciem odznaki/medalu Przyjaciela Tatr.

Bar U Słonia w Zakopanem
Menu w Barze U Słonia

U Słonia - smacznie i niedrogo

 

Z dziećmi w Centrum Edukacji Przyrodniczej
Interaktywna wystawa w CEP
Dziecko w CEP  w Zakopanem

W Centrum Edukacji Przyrodniczej



ZAKOPANE - NIEDZIELA

Niedziela to dzień naszego powrotu i długiej trasy przed nami,a więc dzień ten spędzamy na spokojnym zwiedzaniu miasta, bo przecież być w Zakopanem i nie być na Krupówkach :) to grzech! Po szybkim spakowaniu się, ruszamy tam, gdzie nas nogi niosą, a więc centrum: Krupówki i boczne ulice. Kilka ostatnich zdjęć, ostatnie wdechy pełną piersią i ostatnie spojrzenia na Giewont. Zakopane żegna nas pełnym słońcem i pięknymi widokami.

Wracamy tym razem autobusem firmy Majer Bus do Krakowa, a tam już tylko przesiadka do pociągu i po 10 godzinach jesteśmy w domu.

Kościół Św. Krzyża w Zakopanem

Kościół Parafialny Św. Krzyża

 

Rodzinnie na Krupówkach

Krupówki- reprezentacyjna ulica Zakopanego

 

Wracamy do domu
Do widzenia, Zakopane!

Widok na Tatry w drodze powrotnej do domu

 

Wycieczka z dziećmi do Zakopanego

„Zakopane” na pożegnanie


Max Bus - przewoźnik na trasie Kraków-Zakopane; niestety nie polecany przez nas ze względu na stan busów, komfort jazdy.

Sośnica Zakopane - hotel, w którym byliśmy zakwaterowani, usytuowany na ul. Haliny Modrzejewskiej 7;polecany przez nas za czystości pokoi, uprzejmość i prawdziwą gościnność pracowników, atrakcje dla dzieci jak również dorosłych na terenie ośrodka, bliskość centrum i najpyszniejsze kruche ciasta!

Centrum Edukacji Przyrodniczej (CEP) Tatrzańskiego Parku Narodowego - innowacyjne centrum edukacyjne, w którym można poznać historię Tatr dzięki najnowocześniejszym pomocy naukowych. Bardzo przez nas polecane!

Szlak Stylu Zakopiańskiego - trasa prowadząca po Zakopanem i prezentująca 40 najważniejszych zabytków w stylu zakopiańskim.

Szlak Znakomitych Zakopiańczyków - trasa wiodąca przez Zakopane związana z ponad 100 biografiami znanych Zakopiańczyków.

Muzeum Tatrzańskie - jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce mieszczące się w Zakopanem przy ulicy Krupówki 1.

Kalatówki - polana reglowa w Tatrach Zachodnich z widokiem na Kasprowy Wierch.

Ani kroku(s) dalej! - akcja mająca na celu zapobiec dewastowaniu lub nieświadomemu niszczeniu krokusów w dolinach Tatr przez turystów.

Pustelnia Św. Brata Alberta - niewielki drewniany budynek w klasztorze Albertynek na Kalatówkach w Zakopanem.

Kasprowy Wierch - szczyt w Tatrach o wysokości 1987 m; górna stacja kolei linowej i wysokogórskiej na Kasprowym Wierchu.

Kuźnice - część miasta Zakopane; nazwa stacji kolejki górskiej z które można wjechać na Kasprowy Wierch.

U słonia - Bar w Zakopanem oferujący pyszne, świeże i domowe posiłki;znajduje się na ulicy Hr.W.Zamoyskiego k/20,polecany przez nas:)

Tatrzański Park Narodowy (TPN) - Jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski.

Krupówki - reprezentacyjna ulica Zakopanego położona w samym centrum miasta z charakterystycznie wygiętymi latarniami.

Giewont (1894 m.n.p.m) - Masyw Górski w Tatrach Zachodnich; jego główny wierzchołek Wielki Giewont uznawany jest za najwyższy szczyt w Tatrach.

Majer Bus - polecany przez nas przewoźnik na trasie Zakopane-Kraków, oferujący wygodne autobusy, przystępne ceny i zapewnia przede wszystkim komfortową jazdę :)


Karolina Rembas
 
Opowiadanie Pani Karoliny Rembas zostało wyróżnione w konkursie "Polska z dziećmi", organizowanym przez portal DziecioChatki - Miejsca Przyjazne Dzieciom. Dziękujemy i gratulujemy!



Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.
 

Chronione przez Copyscape

WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.