Pierwsze spotkanie z Tatrami

Pierwsze spotkanie z Tatrami

Nasza pierwsza wyprawa w Tatry to w zasadzie spacer. Był to jednak spacer bardzo malowniczy i warty polecenia.

Początek naszego spaceru to Kuźnice. Kuźnice są dzielnicą Zakopanego, można dojechać do nich busem (mnóstwo prywatnych autobusów kursuje z centrum Zakopanego) albo dojechać własnym samochodem. Samochód trzeba jednak zostawić nieco niżej, na jednym z rozlicznych parkingów, a do samych Kuźnic należy wtedy zrobić spacer – prosty, asfaltową drogą, choć trochę monotonny. My wybraliśmy opcję z pozostawieniem samochodu na parkingu w Murowanicy i 2 km spaceru asfaltem do Kuźnic.

Z samych Kuźnic wyruszamy szlakiem niebieskim w stronę Kalatówek. Początkowo droga jest zupełnie prosta, wiedzie po tzw. „kocich łbach”, potem robi się nieco bardziej stromo. Niezwykłą atrakcją jest to, że po lewej stronie mijamy klasztor braci Albertynów a więc miejsce, z którym związana była osoba brata Alberta Chmielowskiego. Kto chce może zejść nieco ze szlaku aby zwiedzić małe muzeum i kaplicę.

Szlak prowadzi nas prosto do Kalatówek. Droga z Kuźnic do Kalatówek trwa ok. 35 – 40 minut. W pierwszym odcinku to jest praktycznie prosta droga typu „kocie łby”, potem zmienia się w nieco bardziej stromy szlak ale i tak podejście jest bardzo łatwe. Po ok. 35 minutach docieramy do samych Kalatówek. To największy hotel górski PTTK i najwyżej położony. Turysta ma do wyboru albo wędrować dalej albo też zrobić sobie odpoczynek i spocząć w Hotelu Górskim. My wybraliśmy opcję odpoczynku i poszliśmy do Hotelu Kalatówki zjeść małą przekąskę. W Hotelu znajduje się zarówno część restauracyjna serwująca różne dania z karty jak i część barowa podająca szybkie dania.

Po niezbyt długim odpoczynku ruszyliśmy dalej. Naszym celem było Schronisko PTTK na Hali Kondratowej. Początkowo trasa z Kalatówek była łatwa, szybko jednak rozpoczęło się bardziej strome i kamieniste podejście. To podejście prowadzi przez ok. 45 minut do samej Hali Kondratowej. Droga jest momentami dość trudna, ale malownicza. Po obu stronach widać masywy górskie a widoki zachwycają każdego. Trasa jest urozmaicona, częściowo wiedzie w lesie, częściowo przez polany lub bardziej odsłonięte fragmenty drogi.

Po ok. 45 minutach doszliśmy do Schroniska PTTK na Hali Kondratowej. To najmniejsze w Tatrach schronisko ma wspaniałą atmosferę, utrzymane jest w tradycyjnym górskim stylu, może się podobać także dzieciom. Zaletą schroniska jest świetna kuchnia i pyszne ciasta. Po zjedzeniu smakowitego deseru udaliśmy się na spacer wokół schroniska, ruszyliśmy kawałek w górę drogą, która ma prowadzić na Giewont. Po krótkim czasie jednak zawróciliśmy.

W drodze powrotnej turysta ma do wyboru dwie trasy – albo powrót przez Kalatówki do Kuźnic, albo zejście z ominięciem Kalatówek, bezpośrednio do Kuźnic. My wybraliśmy tę drugą opcję i nieznanym nam wcześniej szlakiem dość łatwym szlakiem zeszliśmy do samych Kuźnic.

Wycieczka świetnie nadawała się na pierwsze spotkanie z Tatrami, możliwa jest do przejścia z dziećmi, nie wymaga wielkich umiejętności turystycznych.

Podsumowanie:

- czas trwania wycieczki: ok. 4 godziny
- obecność schronisk – tak (Kalatówki, Hala Kondratowa)
- wyżywienie – wskazany prowiant i konieczne napoje w plecaku ale pełne wyżywienie dostępne w schroniskach
- stopień trudności – łatwy do umiarkowanego
- wiek dziecka, z którym szliśmy – prawie 7 lat


Tatry

Widok na Tatry


wycieczka w Tatry z dziecmi

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦Gdy pogoda się zmienia

wakacje w gorach z dziecmi

Z widokiem na dalsze szlaki


wypoczynek w gorach z dziecmi

Przed schroniskiem na Hali Kondratowej

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Tatrach<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦
aktywny wypoczynek w gorach z dziecmi

Droga w kierunku Kuźnic


dzieci i gory

W drodze powrotnej

 

Ewa Bujoczek

 
Opowiadanie Pani Ewy Bujoczek zostało wyróżnione w konkursie "Polska z dziećmi", organizowanym przez portal DziecioChatki - Miejsca Przyjazne Dzieciom. Dziękujemy i gratulujemy!


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.