Zakopane z dzieckiem
Zakopane z dzieckiem
Czy Zakopane to dobre miejsce na wyjazd z dziećmi? Choć samo centrum tego miasta, zwłaszcza słynne Krupówki, potrafi zmęczyć tłumem i wszechobecną komercjalizacją, to wielbiciele górskich wędrówek nie mają wątpliwości. Uroda Tatr potrafi wynagrodzić wszystko, nic więc dziwnego, że coraz częściej na szlakach można spotkać rodziców nawet z kilkumiesięcznym niemowlęciem w nosidle czy w wózku.
Wyjazd do Zakopanego z dziećmi to przede wszystkim kwestia dobrego planowania i orientacji w trudnościach na danych trasach, a także… kilku rezerwowych pomysłów na spędzenia z najmłodszymi czasu w te dni, które nie sprzyjają wędrówkom po górach. Jakie szlaki prowadzące z Zakopanego można wybrać, aby nie zmęczyć nadmiernie dzieci i jakie atrakcje przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych znajdziecie w tym mieście oraz jego okolicach? Oto nasz przewodnik, przygotowany z myślą o wakacyjnych wyjazdach do stolicy Podhala.
Łatwe trasy tatrzańskie dla dzieci
Dolina Chochołowska
Bakcylem wędrówek górskich możecie z sukcesem zarażać już niemowlęta w wózkach czy nosidłach, wybierając się na wyprawy po łatwo dostępnych zakopiańskich dolinach. Za najpiękniejszą z nich uznawana jest Dolina Chochołowska, którą w większej części można przejechać bez problemów wózkiem. Zdecydowanie lepsze będą tutaj jednak wózki przystosowane do jazdy w zróżnicowanym terenie, z większymi kołami, a nie typowo miejskie spacerówki, bo na niektórych odcinkach trasa jest kamienista. Można także zdecydować się na nosidło dla dzieci najmłodszych. Cała trasa biegnąca przez Dolinę Chochołowską to ok. 10 km, choć oczywiście z maluchami niekoniecznie musimy przemierzać ją całą. Można ją również nieco skrócić i zafundować im dodatkową atrakcję, jaką będzie przejazd od Siwej Polany do Polany Huciska stylizowaną ciuchcią. Do samej Siwej Polany dojedziemy natomiast z Zakopanego busem lub samochodem w 20 minut.
Dolina Kościeliska
Bez większych problemów przemierzymy z dziećmi również Dolinę Kościeliską, która zachwyca swoim klimatem. Jest bowiem malowniczym skalnym wąwozem, którego zbliżające się do siebie ściany tworzą tajemnicze bramy, a po jego dnie płynie Potok Kościeliski. Jeżeli do tego jeszcze zdecydujemy się odwiedzić jedną ze znajdujących się tu jaskini, możemy być pewni, że nasze dzieci na długo zapamiętają tę wycieczkę.
Dolina Strążyska
Atrakcyjna trasa górska dla dzieci wiodąca prosto z Zakopanego, z ulicy Strążyskiej, to także Dolina Strążyska, choć można mieć problemy z przejściem nią wózkiem. Lepiej sprawdzi się nosidło dla najmłodszych. Starsze dzieci będą miały natomiast tu mnóstwo frajdy wędrując po licznych mostkach rozrzuconych nad Strążyskim Potokiem, podziwiając imponującą ścianę Giewontu czy wodospad Siklawica mierzący 23 m, u którego stóp uwielbiają przy ciepłej pogodzie moczyć nogi.
Dolina Białego
Jeśli szukacie natomiast nieco mniej uczęszczanej łatwej trasy tatrzańskimi dolinami, wybierzcie się do Doliny Białego, po której dnie również płynie potok, a bujna roślinność, formacje skalne i drewniane mostki tworzą klimatyczną całość. Wejście do niej znajduje się tuż za Wielką Krokwią, idąc od strony Kuźnic.
Droga pod Reglami
Przy Wielkiej Krokwi rozpoczyna się także kolejna trasa, którą możecie pokonać z dziećmi. Droga pod Reglami nazywana była Żelazną Drogą, bo to właśnie tędy transportowano rudy żelaza między hutami w Kościelisku i Kuźnicach. Dla najmłodszych jest ona szczególnie atrakcyjna ze względu na możliwość obserwowania owiec pasących się na mijanych polanach pilnowanych przez owczarki podhalańskie czy zajrzenie do bacówek, gdzie koniecznie należy spróbować wyrabianych tam oscypków.
Wycieczki kolejkami na zakopiańskie szczyty
Kolejka linowa na Kasprowy Wierch
Nawet starsze i wytrzymalsze dzieci, które już bez problemu mogą wędrować z nami po górskich szlakach, z pewnością ucieszą się możliwością wjechania na najsłynniejsze szczyty górskie Zakopanego. Obowiązkowym punktem programu jest oczywiście wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch. To jedna z najbardziej znanych i najdłużej kursujących kolejek tego typu w całej Polsce, a widoki, które można podziwiać w trakcie jazdy nią, na długo pozostaną w pamięci. Przejażdżki nią cieszą się taką popularnością, że warto kupić wcześniej bilety w internecie i nie stać w długich kolejkach, które tworzą się tutaj codziennie. Ciekawostką dla dzieci będzie zobaczenie na szczycie najwyżej położonego budynku w Polsce - Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Można tu również chwilę odpocząć przy herbacie, bo przy stacji kolejki znajduje się restauracja. Pamiętajmy o zabraniu cieplejszych ubrań dla siebie i najmłodszych, bo na szczycie temperatury są zdecydowanie niższe niż w Zakopanem.
Źródło zdjęć:
https://www.pkl.pl/post/kasprowy-wierch/atrakcje/kolej-linowa-kasprowy-wierch.html
Więcej informacji: Kolejka linowa na Kasprowy Wierch
Kolejka na Gubałówkę
Równie atrakcyjny dla dzieci jest wjazd na Gubałówkę, przede wszystkim ze względu na ciekawy kształt kolejki tam prowadzącej, która przypomina miniaturowy tramwaj. Cała podróż trwa raptem cztery minuty, a ze szczytu Gubałówki będziecie mogli przyjrzeć się rozległej panoramie Tatr Polskich, Gorców, Podhala czy Pienin i Beskidu Sądeckiego przy dobrej widoczności. Tu także można odpocząć w restauracjach, pizzerii lub na tarasie widokowym czy pobuszować z dziećmi wśród straganów z bibelotami i pamiątkami z gór. W okresie zimowym Gubałówka rozbłyska po zmroku Krainą Świateł – iluminacji, które przedstawiają symbole kojarzące się z górami. W lecie można natomiast wybrać się tu ze starszymi dziećmi do linowego Parku Przygody z dwiema trasami i najdłuższą tyrolką na Podhalu, liczącą aż 350 m. Znajdziemy tu również ściankę wspinaczkową lub zjedziemy ze zbocza zorbą – ogromną, dmuchaną i przezroczystą kulą.
Źródło zdjęć:
https://www.pkl.pl/gubalowka/zdjecia.html
Kolejka krzesełkowa na Butorowy Wierch, Harendę, Polanę Szymoszkową
Jeżeli dzieci nie cierpią na lęk wysokości, możecie wybrać się z nimi również na przejażdżkę kolejką krzesełkową na Butorowy Wierch, Harendę czy Polanę Szymoszkową. Wycieczkę w to ostatnie miejsce w sezonie letnim połączcie z wizytą w otwartym na Polanie Szymoszkowej w 2007 roku kąpielisku geotermalnym, w którym dzieci będą mogły wyszaleć się na zjeżdżalniach.
Więcej informacji: Kolejka na Harendę, Kolejka na Polanę Szymoszkową
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Zakopiańskie atrakcje dla odkrywców przyrody
Podglądanie ciekawskich myszy i bajecznie kolorowych motyli, rozmowy z papugami, odkrywanie tajemnic gadów czy poznawanie tatrzańskiej przyrody – to tylko niektóre atrakcje czekające w Zakopanem na najmłodszych pod dachem, a więc idealnie sprawdzające się w razie niepogody.
Reptarium Zakopane
Większość dzieci na pewnym etapie ich rozwoju fascynują niezwykłe gatunki zwierząt, które raczej trudno spotkać na co dzień w najbliższym otoczeniu. Najmłodsi odkrywcy przyrody będą więc z pewnością zachwyceni możliwością spędzenia czasu w Reptarium Zakopane, w którego trzech salach stworzono scenerię rodem z egzotycznej dżungli, zamieszkiwanej przez zwierzęta pochodzące z Afryki, Australii czy Ameryki Południowej. Kameleony, żółwie, żaby, jaszczury, pytony lub pająki ptaszniki na stałe przebywają w stosownie do ich potrzeb urządzonych terrariach. Pod nadzorem opiekunów część zwierząt może być głaskana przez odwiedzających, a przy okazji dzieci otrzymują sporą dawkę wiedzy o ich poszczególnych gatunkach.
Źródło zdjęć:
https://reptarium-zakopane.business.site/
Więcej informacji: Reptarium Zakopane
Motylarnia Zakopane
Przepięknie urządzonym miejscem pozwalającym na bezpośredni kontakt z przyrodą jest również Motylarnia Zakopane, w której dwóch salach będziecie czuli się jak w rajskiej dżungli. Motyle latają tu swobodnie między odwiedzającymi, siadając na głowie czy ramionach, a egzotyczna zieleń wypełniająca przestrzeń pozwala wyciszyć się i zrelaksować. W Motylarni Zakopane można odkryć ponad kilkadziesiąt gatunków egzotycznych motyli, a ponadto poznać dokładnie cykl rozwoju i sekrety życia tych zwierząt, o których chętnie opowiadają przewodnicy.
Źródło zdjęć:
http://motylarniazakopane.pl/
Więcej informacji: Motylarnia Zakopane
Myszogród
Do popularnych wśród dzieci rozrywek Zakopanego należy także Myszogród, czyli ponad 200 m2 przestrzeni, w których urządzono w oryginalny sposób terraria dla ciekawskich myszek hodowlanych. Te małe gryzonie cieszą się ogromną sympatią najmłodszych ze względu na sposób, w jaki są przedstawiane w popularnych filmach animowanych. Ratatouille czy Stuart Malutki skutecznie zaskarbili sobie serca dzieci, które tym chętniej odwiedzają zakopiański Myszogród robiący naprawdę duże wrażenie także na dorosłych. Maleńkie myszki pigmejskie, białe, długowłose, egipskie czy holenderskie – mieszkające tu zwierzątka zostały ulokowane w dużych witrynach, pomysłowo ozdobionych zgodnie z przewodnimi motywami tematycznymi. Możemy więc podglądać myszki na stoku narciarskim z poruszającymi się gondolami, domkach na drzewach, w góralskich wioskach czy pirackim statku. Obserwowanie zwyczajów gryzoni potrafi zająć niektórym dzieciom całe godziny, a przyćmione światła w salach i sącząca się delikatnie muzyka pozwolą całej rodzinie skutecznie wyciszyć się w tym miejscu.
Źródło zdjęć:
https://www.facebook.com/MyszoGrod/
Więcej informacji: Myszogród
Papugarnia Egzotyczna Zakopane
Całe pierwsze piętro budynku położonego w Zakopanem na Drodze do Olczy zajmuje Papugarnia Egzotyczna Zakopane, która jest kolejnym wartym odwiedzenia miejscem dla wielbicieli przyrody. Zwierzęta mają tu komfortowe warunki, dużo przestrzeni i są traktowane z dużą czułością. Założyciele tego obiektu prowadzili bowiem pierwotnie dość nietypowy sklep zoologiczny, w którym papugi latały swobodnie, w zasadzie wybierając sobie same przyszłych opiekunów, jeśli zapałały do nich sympatią. Obecnie w papugarni mieszka ok. 100 tych ptaków różnych gatunków, jak lorysy górskie, kakadu, ary, aleksandretty chińskie i wiele innych. Większość z nich jest tak oswojona z ludźmi, że bardzo chętnie siadają na raminach czy głowie i prowadzą z nimi zajmujące „rozmowy”. To jeden z głównych „problemów” właścicieli Papugarni. Ptaki te tak chętnie naśladują ludzką mowę, że wystarczy jedna z nich, która podłapie nowe słowo, aby następnego dnia powtarzały je już wszystkie. Radość dzieciaków, które mogą mieć tak bliski kontakt z tymi egzotycznymi ptakami – gwarantowany!
Źródło zdjęć:
https://egzotyczne-zakopane.pl/
Więcej informacji: Papugarnia Egzotyczna Zakopane
Centrum Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego
Nie zapominajcie też o rodzimej przyrodzie tatrzańskiej. Doskonałym miejscem na jej poznawanie wraz z dziećmi i przy okazji uczenie szacunku do niej będzie Centrum Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego. Spacer po nim odbywa się z wirtualnym przewodnikiem opowiadającym o delikatnym ekosystemie Tatr, roślinności i specyfice tutejszego klimatu oraz zamieszkujących ten region zwierzętach. Wrażenie robi duża makieta Tatr, która prezentuje najważniejsze szczyty tych gór czy pięć pięter roślinności występującej na szczytach. Zwiedzicie też odwzorowaną jaskinię górską, w której rozlegają się odgłosy kapiącej wody czy zamieszkujących ją nietoperzy, a nawet dowiecie się, jakie to uczucie być porwanym przez lawinę. Dzieci uwielbiają ponadto znajdującą się tutaj Salę Odkryć, w której w formie zabawy dostają jeszcze większą pigułkę wiedzy o górach i odpowiednim zachowaniu w Tatrzańskim Parku Narodowym.
Źródło zdjęcia:
https://tpn.pl/nowosci/centrum-edukacji-przyrodniczej
Więcej informacji: Centrum Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego
Cała rodzina robi „ziuuuu”!
Jeśli jesteśmy w górach, to musimy z nich zjechać! Nawet jeśli odwiedzacie Zakopane latem, możecie liczyć na możliwość zjeżdżania z naprawdę imponujących wysokości. Nie ma chyba dzieci, które nie uwielbiałyby tego typu rozrywek, i umówmy się: dorośli w cichości ducha też będą zachwyceni!
Góralski Ślizg
Pod Gubałówką znajdziecie czynny całorocznie Góralski Ślizg, z którego zjeżdża się ośmioma torami z 14 metrów wysokości. Długa na 50 metrów zjeżdżalnia to doskonała zabawa dla całej rodziny, a konieczność samodzielnego wchodzenia na jej szczyt pozwoli na wyładowanie dziecięcego nadmiaru energii, które może czasem dawać się we znaki rodzicom.
Źródło zdjęć:
https://www.facebook.com/goralskislizg/
Więcej informacji: Góralski Ślizg
Zjazd pontonem ze skoczni Wielka Krokiew
Wielka Krokiew, czyli największa w Polsce skocznia narciarska rozsławiona skokami Adama Małysza czy Kamila Stocha, od kilku lat stała się w lecie jednocześnie pierwszą w Europie i największą na świecie zjeżdżalnią. Już dzieciom od lat 7 zapewnicie tutaj prawdziwy skok adrenaliny, w trakcie zjeżdżania z niej specjalnymi pontonami z prędkością ok. 60 km/h. Zjazd ze skoczni jest możliwy po zakupieniu biletu wstępu na Wielką Krokiew i wjechaniu wyciągiem narciarskim, a następnie opłaceniu samego zjazdu. Najniższy poziom dostępny jest dla dzieci od lat 7. Z drugiego poziomu, w trakcie którego prędkość zjazdu osiąga ok. 80 km/h mogą korzystać dzieci od 11. roku życia po wcześniejszym zaliczeniu poziomu pierwszego. Najwyższy, trzeci poziom, pozwala natomiast osiągnąć prędkość zjazdu między 90 a 100 km/h, która dorównuje szybkości zjazdu skoczków narciarskich. Chętnie do tej ekstremalnej rozrywki mogą także zamówić nagranie z kamery GoPro, dokumentujące realną prędkość i ich wrażenia.
https://zakoatrakcje.pl/atrakcja/atrakcje-na-skoczni/
Więcej informacji: Zjazd pontonem ze skoczni Wielka Krokiew
Zjeżdżalnia grawitacyjna na zboczach Gubałówki
Na zboczach Gubałówki możecie natomiast skorzystać z 700-metrowej, serpentynowej zjeżdżalni grawitacyjnej, po której poruszacie się specjalnymi wózkami rozwijającymi prędkość do 23 km/h, podziwiając jednocześnie przepiękną panoramę Tatr. Zjeżdżalnia czynna jest od kwietnia do listopada, poza deszczowymi dniami, kiedy zjazd nią może być niebezpieczny.
Więcej informacji: Zjeżdżalnia grawitacyjna na zboczach Gubałówki
Place i sale zabaw dla dzieci w Zakopanem
Rowień Krupowa Dolna - drewniany plac zabaw
Jeżeli sami nie macie już sił do kolejnych wędrówek po górskich szlakach czy innych atrakcjach Zakopanego, możecie wybrać się w lecie z dziećmi na Rówień Krupową Dolną, gdzie przy ulicy Słonecznej znajduje się plac zabaw wykonany głównie z naturalnego drewna i nawiązujący swoim stylem do tradycyjnej architektury podhalańskiej. Maluchy mogą biegać tu między niewielkimi drewnianymi domkami, niezbyt wysokimi mostkami i bujać się na huśtawkach z zabezpieczeniami czy zwierzątkach. Starsze dzieci wyszaleją się w tym czasie w dużym domku z rurowymi zjeżdżalniami i instalacjami do wspinania, na wieżach, mostach i kładkach, a rodzice będą mieli wreszcie szansę zrelaksować na ławkach czy znajdujących się tuż obok placu zabaw leżakach z widokiem na panoramę Tatr.
Więcej informacji: Rowień Krupowa Dolna - drewniany plac zabaw
Plac zabaw w parku miejskim im. Józefa Piłsudskiego
Równie chętnie odwiedzany przez dzieci plac zabaw znajduje się w parku miejskim im. Józefa Piłsudskiego w Zakopanem. Wysoka linowa wieża z podwieszanymi gniazdami pozwala na zobaczenie parku z zupełnie innej perspektywy starszym dzieciom. Młodsze mogą z kolei spróbować swoich sił na niższych linowych instalacjach. Nie brakuje tu też domku ze zjeżdżalniami, huśtawek i bujaków, a rodzice mogą odpocząć na ławkach lub w aktywny sposób spędzić czas, korzystając z pobliskiej siłowni plenerowej.
http://www.mosir.zakopane.eu/2014-03-27-00-00-14/park-miejski-im-marszalka-jozefa-pilsudskiego
Więcej informacji: Plac zabaw w parku miejskim im. Józefa Piłsudskiego
Sala zabaw Park Janosika
Co robić jednak, jeśli pogoda nie sprzyja aktywnościom w plenerze? W centrum Krupówek możecie wybrać się do sali zabaw Park Janosika. Zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, tor pontonowy czy siatki do wspinaczki na długie godziny potrafią zająć dzieci. Wiele urządzeń wykonano tu również z naturalnego drewna i ozdobiono w tradycyjnej stylistyce podhalańskiej. Na rodziców czeka natomiast kawiarnia z mini biblioteczką oraz restauracja, w której wspólnie z dziećmi po zakończonej zabawie mogą zjeść posiłek.
https://www.janosik.pl/
Więcej informacji: Sala zabaw Park Janosika
Termy i aquaparki w Zakopanem
Oprócz propozycji aktywności na stokach narciarskich i wędrówek górskimi szlakami, region Podhala stał się w ostatnich latach prawdziwą mekką dla wielbicieli moczenia się w wodach termalnych. Wszystko za sprawą kąpielisk termalnych, które zaczęły powstawać tu jak grzyby po deszczu. Wydobywana z głębin woda termalna ma właściwości zdrowotne, a poza wszystkim jest po prostu okazją do doskonałej zabawy i złagodzenia zakwasów, które możemy poczuć po zbyt intensywnym zwiedzaniu.
Aqua Park w Zakopanem
W samym Zakopanem znajduje się otwarty na początku XXI wieku Aqua Park z dwoma krytymi basenami: pływackim i rekreacyjnym z biczami wodnymi, kaskadami, gejzerami i masażami. Największą jednak frajdę i dorośli, i dzieci mają dzięki pięciu zjeżdżalniom, dzikiej rzece z rwącym nurtem i jacuzzi.
Źródło zdjęć:
http://www.aquapark.zakopane.pl/pl/
Więcej informacji: Aqua Park w Zakopanem
Termy Bukovina
Szczególnie lubiane przez dzieci są także Termy Bukovina w położonej niedaleko Zakopanego Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie pomyślano o licznych atrakcjach dla maluchów. Odpowiedni do ich wzrostu, płytki brodzik ze zjeżdżalniami, sztuczna rzeka płynąca między skałami i zapierające dech w piersiach widoki rozciągające się wokół po wyjściu do basenów zewnętrznych powodują, że można tu w zasadzie spędzić z dziećmi cały dzień, nie nudząc się ani przez chwilę. Bez problemu zjemy na miejscu również posiłek. Na antresoli głównego budynku znajduje się restauracja, w której zjemy posiłek w kostiumach, z widokiem na basen.
https://www.termybukovina.pl/
Więcej informacji: Termy Bukovina
Powodów, dla których warto odwiedzić Zakopane z dziećmi jest więc, jak widać, mnóstwo. To miejsce dobre i na wyjazd weekendowy, i na dłuższą wyprawę. Postawmy na odkrywanie Tatr i Zakopanego po swojemu, w tempie dostosowanym do wieku i możliwości poznawczych dziecka, a możemy być pewni, że uda się nam skutecznie zarazić je miłością do jednego z najpiękniejszych miejsc w Polsce.
Noclegi przyjazne dzieciom w Zakopanem
Domki Regionalne Rozetka - Zakopane
Link do Domków Regionalnych Rozetka:
https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/domki-regionalne-rozetka
Pensjonat Reymontówka - Kościelisko k. Zakopanego
Link do Pensjonatu Reymontówka:
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl