Kazimierz Dolny z dzieckiem
Kazimierz Dolny z dzieckiem
Czy rodzinna wyprawa do Kazimierza Dolnego może być ekscytującą przygodą, o której dzieci z entuzjazmem będą opowiadać kolegom, a dla rodziców nie będzie oznaczać stresu i zmęczenia? Odpowiadamy: to zależy. Jeśli zastosujesz się do porad opisanych w tym artykule, Wasze szanse na udany wyjazd drastycznie wzrosną!
Kazimierz Dolny – podstawowe informacje
Kazimierz Dolny prawami miejskimi mógł pochwalić się już w XIV wieku. Posiadał je aż do roku 1869, kiedy to stracił je na ponad pół wieku - do 1927 roku. Początki samej osady sięgają natomiast XI wieku. Kazimierz Dolny przez lata był świadkiem historii Polski - czego odzwierciedlenie znajdujemy w architekturze i losach miasta.
Powierzchnia miasta to nieco ponad 30 kilometrów kwadratowych, co czyni je idealnym miejscem na jednodniowy lub weekendowy wypad. W takim czasie z pewnością zdążymy zobaczyć z dzieckiem wszystkie atrakcje, a jednocześnie nie grozi nam nuda. Miasto nie jest duże, liczne zabytki dzielą więc od siebie małe odległości.

Kazimierz Dolny
Dojazd do Kazimierza Dolnego własnym lub wypożyczonym autem to najprostszy sposób na to, by dotrzeć do historycznej perełki położonej w województwie lubelskim. Podróż z Warszawy zajmie nam około 2 godzin, co oznacza, że warto spędzić w Kazimierzu Dolnym chociaż jeden dzień – wyruszając rano i wracając wieczorem. Koniecznie zaczekajcie jednak do zachodu słońca, by przed odjazdem zobaczyć go (i uwiecznić na zdjęciach!) nad brzegiem Wisły! Inna opcja to busy, którymi dotrzemy do Kazimierza Dolnego w atrakcyjnych cenach.
Kiedy najlepiej odwiedzić Kazimierz Dolny? Nie ma wątpliwości, że to latem i wiosną będziemy mogli najbardziej zachwycić się przyrodą i zielenią, której w okolicy nie brakuje. Wybór terminu nie jest jednak prosty, ponieważ miasto równie pięknie prezentuje się zimą, kiedy to otulone śnieżną kołderką wygląda naprawdę bajkowo. W tej sytuacji nie widzimy innego rozwiązania, jak tylko odwiedzić Kazimierz zarówno w wakacje, jak i zimą!
Czy warto jechać z dziećmi do Kazimierza Dolnego?
„Perła polskiego renesansu”, jak nazywany jest Kazimierz Dolny, prawdopodobnie nie brzmi dla najmłodszych jak plan na udany weekend. Wystarczy jednak odrobina kreatywności, by na twarzach najmłodszych na myśl o zbliżającej się wycieczce malował się uśmiech i ekscytacja. Zamiast nudnej lekcji historii zabierzmy dzieciaki w emocjonującą podróż w czasie połączoną ze wspólną aktywnością na świeżym powietrzu. Odkrywanie tego, co lokalne może być równie porywającą przygodą co zagraniczne wyprawy.
Z jakiej perspektywy najlepiej podziwiać Kazimierz Dolny? Opcje są dwie: z góry lub płynąc Wisłą. O drugim wariancie piszemy w dalszej części tekstu, natomiast jeśli chodzi o pierwszy to punktem, z którego można zobaczyć najpiękniejszą panoramę miasta jest Góra Trzech Krzyży.

Kazimierz Dolny słynie przede wszystkim ze swojej historycznej zabudowy. Aby zachęcić dzieci do aktywnego zwiedzania miasta, musimy więc nieco się wysilić – gwarantujemy jednak, że ten trud nie pójdzie na marne. Miasto zrekompensuje nam go pięknymi widokami i mnóstwem wrażeń.
Na liście pozycji obowiązkowych w Kazimierzu Dolnym nie może zabraknąć zabytków, z których słynie. Pięknie odrestaurowane kamienice Przybyłowskie od razu przyciągają wzrok turystów spacerujących po Rynku.

Kamienice Przybyłowskie
Odwiedźcie też Kościół Farny – jeśli będziecie mieć nieco szczęścia, być może uda Wam się trafić na Festiwal Organowy.

Kościół Farny
Na uwagę zasługuje także Kościół Świętej Anny i zabytkowe spichlerze. Kamienica Gdańska to kolejna perełka, która czeka aby ją odkryć na Rynku.
Będą w Kazimierzu Dolnym nie można nie odwiedzić ruin zamku z XVI – XVII wieku.

Ruiny zamku
W sezonie wakacyjnym na ich terenie zobaczycie rekonstrukcje historyczne, koncerty piosenek literackich czy nietypowe wydarzenia jak np. czytanie wybranych dzieł polskiej literatury. Przed wizytą sprawdźcie, czy w tym terminie czekają na Was dodatkowe atrakcje! Miasto możecie podziwiać z udostępnionej dla turystów wieży strażniczej z punktem widokowym.

Wieża zamkowa
Nie wszystkie te atrakcje zaciekawią jednak najmłodszych – dlatego wybraliśmy kilka nieoczywistych propozycji, dzięki którym wyjazd do Kazimierza wszyscy członkowie rodziny zaliczą do udanych.
Co robić z dziećmi w Kazimierzu Dolnym?
Rejs po Wiśle to atrakcja, która przypadnie do gustu małym i dużym turystom – zwłaszcza jeśli na co dzień w miejscu, w którym mieszkacie nie ma jezior ani większych rzek.
Większość dzieci uwielbia wodę i wszelkie związane z nią atrakcje, stąd namówienie małych podróżników na taki rejs powinno być – nomen omen – dziecinnie proste. Co możemy podziwiać podczas rejsu? W trakcie 60-minutowej wyprawy zobaczymy na brzegu wiatrak w Mięćmierzu i starą wioskę rybacką, by finalnie dotrzeć do ruin zamku w Janowcu. Wrażenie robi także ptasi rezerwat Krowia Wyspa i dawny kamieniołom. Ze statków możemy podziwiać najpiękniejszą panoramę Kazimierza Dolnego – zwłaszcza podczas zachodu słońca.
Jaki statek wybrać? W ofercie przewoźników są zarówno małe, jak i większe jednostki, a nawet stylizowane na statki wikingów. Na większych statkach czeka bufet z przekąskami i napojami. Do wyboru mamy także widokowe rejsy motorówką – nastolatki będą zachwycone, przy młodszych dzieciach rekomendujemy statek, tym bardziej że dzieci do 4 lat podróżują za darmo. Na statek warto wybrać się popołudniu, gdy cała rodzina będzie zmęczona pieszym zwiedzaniem – piękne widoki pozwolą zapomnieć o bólu nóg nawet największym maruderom! Statki wyruszają z portu w Kazimierzu Dolnym, po drodze robiąc przystanek w porcie Janowiec. Ciekawą opcją jest wynajęcie statku na rodzinną imprezę – to świetny pomysł na niebanalne obchody wszelkiego rodzaju rocznic i urodzin!

Widok na Wisłę
Aktywnie i rodzinnie!
Rower to zawsze dobry pomysł – tak się składa, że Kazimierz Dolny posiada piękne i malownicze szlaki rowerowe, na których doskonale poradzi sobie cała rodzina. Koniecznie weźcie ze sobą rowery lub wypożyczcie je na miejscu!
Ciekawe zjawiska przyrodnicze i piękne widoki będziemy mieli okazję podziwiać, jeśli wyruszymy śladem ścieżki dydaktycznej „Norowy Dół”. Na jej trasie znajdziemy spichlerze z XVI i XVII wieku, Muzeum przyrodnicze i wspomniany „Norowy Dół”, czyli zjawisko, które powstało wskutek budowy drogi w lessie bez zabezpieczenia jej przed erozją. Dotrzemy także do ruin zamku i baszty, po drodze podziwiając panoramę Płaskowyżu Nałęczowskiego i Równiny Radomskiej oraz Małopolskiego Przełomu Wisły. Wyprawę zakończymy w malowniczej wsi Męćmierz, położonej nad brzegiem Wisły.
Jeśli już mowa o Wiśle, to nie sposób w Kazimierzu nie odwiedzić nadwiślańskich bulwarów. To wymarzone miejsce na spacery lub odpoczynek dla całej rodziny. Dodatkowo kierując się w ich stronę od Rynku, przy okazji zobaczymy zabytkowe kamienice: Celejowską oraz Białą.

Kamienica Celejowska
Sympatycznym akcentem, który dzieci wprost uwielbiają, jest pomnik psa (szukajcie go na Rynku) – obowiązkowo zróbcie sobie z nim zdjęcie, a dzieciaki będą zachwycone!
Bulwar spacerowy ma długość aż 4 kilometrów i ciągnie się wzdłuż całego miasta. Liczne punkty widokowe pozwalają w pełni zachwycić się panoramą Kazimierza – to tutaj zrobicie najlepsze wakacyjne sesje zdjęciowe. Niezawodny sposób na piękne fotki z Wisłą i Kazimierzem Dolnym w tle to wybranie się na spacer podczas tzw. złotej godziny – czyli na ok. godzinę przed zachodem słońca. To ulubiona pora wszystkich fotografów, ponieważ światło pozwala wtedy wyczarować wyjątkowo piękne cyfrowe pamiątki.
Pisząc o aktywnej turystyce w Kazimierzu Dolnym, nie moglibyśmy nie wspomnieć także o jednej z wizytówek regionu – malowniczych wąwozach okalających miasto. Wąwóz Korzeniowy Dół to najpopularniejszy z nich, położony w odległości około 30 minut spacerem od centrum Kazimierza.

Wąwóz Korzeniowy Dół
Mniej znane, ale równie urokliwe miejsca to Wąwóz Plebanka i Wąwóz Małachowskiego – tutaj z pewnością spotkamy mniej turystów. Niezależnie od tego, na który z nich padnie wybór, wizyta w wąwozie to ciekawa atrakcja dla dzieciaków – nie co dzień można w końcu spacerować pośród korzeni drzew, prawda?
Praktyczna porada: jeśli planujecie wizytę latem, zaopatrzcie się w środek odstraszający komary!
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Muzeum Nadwiślańskie – czy warto?
Muzealne zbiory potrafią robić wrażenie, najczęściej nie spotykają się z entuzjazmem ze strony najmłodszych podróżników. Z dużym prawdopodobieństwem wizyta w muzeum brzmi dla Twoich dzieci jak nudny obowiązek. Nie musi tak być! Dziś muzea coraz częściej przygotowują specjalne ekspozycje i programy dla najmłodszych, oparte na zwiedzaniu poprzez zaangażowanie i interakcji z nauką i historią.
Będąc w Kazimierzu Dolnym z dziećmi, warto zaplanować wizytę w Manufakturze Muzealnej, czyli centrum edukacyjnym prowadzonym przez Muzeum Nadwiślańskie. Wrażenie robi już sama siedziba, która mieści się w drewnianym, zabytkowym dworze. W środku na gości czeka strefa edukacyjna, w której znajdziemy między innymi salę multimedialną i pracownie: ceramiczną i złotniczą. Ważna uwaga – zajęcia w Manufakturze odbywają się od poniedziałku do piątku, więc weź je pod uwagę tylko wtedy, gdy planujesz być w Kazimierzu Dolnym poza weekendem. Dokładny program wydarzeń warto sprawdzić na stronie internetowej Muzeum Nadwiślańskiego.
Muzeum Nadwiślańskie posiada kilka oddziałów, między innymi w Kamienicy Celejowskiej oraz w Domu Kuncewiczów – znajdziemy u ponad 5000 eksponatów archeologicznych, historycznych oraz dzieł sztuki.

Muzeum Nadwiślańskie - Kuncewiczówka
Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/MuzeumNadwislanskie/
Oddział Przyrodniczy znajduje się z kolei w renesansowym spichlerzu zbożowym. Pasjonatów sztuki zdobniczej zainteresuje jedyny w Polsce oddział Muzeum Sztuki Złotniczej gromadzący aż 1800 eksponatów.

Muzeum Nadwiślańskie - Muzeum Sztuki Złotniczej
Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/MuzeumNadwislanskie/
Czy warto wybrać się tu z dzieckiem? To kwestia indywidualna, na którą każdy rodzic musi odpowiedzieć sobie sam. Z pewnością w przypadku starszych dzieci, które lubią zwiedzanie w takiej formie – warto. Jeśli jednak wizyta ma być męcząca dla całej rodziny – być może lepszym pomysłem będzie powrót za kilka lat. Ekspozycje możemy odwiedzać codziennie z wyjątkiem dni świątecznych – dokładny ich spis oraz godziny otwarcia przed wizytą sprawdźcie na stronie Muzeum. Muzeum niedawno przechodziło renowację – koniecznie sprawdźcie, czy wybrany przez Was oddział jest już otwarty dla turystów.
Dla najmłodszych znacznie ekscytująca może okazać się wizyta w nietypowym oddziale Muzeum Nadwiślańskiego – Zamku w Janowcu. Szczególnie jeśli zostanie okraszona ciekawostkami z minionych wieków. Zwiedzanie zespołu zamkowego złożonego z zamku i dworu z budynkami gospodarczymi to prawdziwa podróż w czasie – warto przekonać się na własnej skórze!

Zamek w Janowcu
Kazimierz Dolny klockami Lego stoi
Gratką dla dzieciaków będzie wizyta w muzeum nietypowym, bo… poświęconym klockom! Kazimierskie Muzeum Klocków Lego to obowiązkowy punkt na mapie każdej rodzinnej wyprawy w te strony – blisko do niego mamy zarówno z Rynku, jak i znad Wisły. Zresztą – w Kazimierzu wszędzie mamy blisko i za to go kochamy. W Muzeum możecie podziwiać takie perełki, jak np. makieta poświęcona w pełni przygodom Harrego Pottera lub zamek Disneya w całości stworzony z klocków Lego. Oprócz tego oczywiście ogromna (aż 5-metrowa!) makieta Kazimierza Dolnego, która powstawała przez rok przy wsparciu ujęć z drona i specjalnego programu, który przekładał pomiary na potrzebną ilość klocków. Robi wrażenie, prawda?

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Kazimierskie-Muzeum-Klock%C3%B3w-Lego-Kazimierz-Dolny-281541639441928/
Eksponaty zmieniają się nawet co tydzień – nawiedzony dom, stadion Manchesteru, przygody piratów a może chiński Nowy Rok? To wszystko oczywiście zbudowane z największą precyzją z maleńkich elementów. Muzeum zaprasza przez 6 dni w tygodniu (oprócz poniedziałków). Ceny są bardzo zachęcające: za bilety rodzinny dla dwójki dorosłych i dwójki dzieci zapłacimy tylko 15 zł. Muzeum Klocków Lego to idealny pomysł na odskocznię od historii w przerwie pomiędzy zwiedzaniem kolejnych zabytków, dzięki której dzieci pozostaną skupione i nie stracą zainteresowania wycieczką.
„Mamo, Tato, daleko jeszcze?”
Jeśli na sam dźwięk słów „piesza” i „wędrówka” Twoje dzieci podrywają się do ucieczki, a na ich twarzach maluje się grymas rozczarowania – nie jesteś z tym sam! Wszyscy, którzy mogą pochwalić się kilkuletnim stażem na stanowisku rodzica wiedzą, że niektóre sytuacje wymagają odrobiny sprytu. Jeśli chcesz uniknąć pytań „Mamo daleko jeszcze?” i „Tato, nudzi nam się” – czytaj dalej. Kreatywność to cecha, która niejednemu rodzicowi pozwoliła przetrwać podczas rodzinnych wypadów. Strategia jest prosta: zaangażuj dzieciaki w zabawę – misję, którą wspólnie zrealizujecie.

Kazimierz Dolny
Sposobów na zachęcenie dzieci do aktywności na świeżym powietrzu jest kilka. Najprostszy z nich, który pozwoli rodzicom na chwilę przenieść się w czasy ich własnego dzieciństwa to nieco zapomniane dziś podchody, odradzające się pod postacią tzw. „gier miejskich”.
Możecie podzielić się na drużyny lub wspólnie wyruszyć na poszukiwania ukrytych wcześniej skarbów. Wskazówki w formie zagadek i łamigłówek wciągną najmłodszych i skupią ich uwagę na dłuższą chwilę. Gry miejskie pozwalają samodzielnie odkrywać miasto, a jak wiadomo dzieci najwięcej chłoną właśnie poprzez działanie. Dajemy słowo, że z tego typu wyprawy najmłodsi zapamiętają znacznie więcej niż z nawet najciekawszego, ale zwyczajnego spaceru z przewodnikiem. Słuchanie legend, rozwiązywanie łamigłówek i wykonywanie zadań – wszystko to obudzi dziecięcą ciekawość nawet u rodziców. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami!
Nie masz czasu lub pomysłu na to, jak samodzielnie zorganizować zabawę? Nic straconego - w Kazimierzu Dolnym działają firmy oraz przewodnicy, którzy organizują tego typu wypady.
Przed wyjazdem koniecznie zajrzyjcie też na oficjalną stronę miasta – znajdziecie tutaj informacje o planowanych tematycznych wycieczkach z przewodnikiem, np. „Zamek, legendy i stary Kazimierz” wiodącej jak sama nazwa wskazuje - śladem legend i zamków. Podczas takiego spaceru dowiecie się dlaczego tak właściwie Kazimierz jest Kazimierzem oraz skąd pomysł na koguciki z ciasta. Na jakie inne wycieczki tematyczne warto wybrać się z dziećmi?
- „Kazimierz od Kuchni”, czyli zwiedzanie połączone z degustacją regionalnych przysmaków (w tym przypadku konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa!)
- „Zwiedzisz – Zaobserwujesz – Polubisz” to spacer z przewodnikiem- ornitologiem podczas którego posłuchacie o żyjących w regionie ptakach i zobaczycie najlepsze punkty widokowe do ich obserwacji. Nie zapomnijcie o lornetce i rezerwacji miejsca!
Dla rodziców, którzy zaliczają się do grona fanów nowoczesnych technologii mamy jeszcze jeden trik. Jeśli słowo Pokemony wywołuje u Ciebie dreszcz emocji i przywołuje ciepłe wspomnienia z dzieciństwa – czas uzbroić się w tajną broń rodzica, czyli aplikację Pokemon Go. Wspólnie z dziećmi poszukajcie wodnych stworzeń nad brzegiem Wisły, a kolejne kilometry spaceru magicznie zrobią się same!
Gdzie zjeść z dziećmi w Kazimierzu Dolnym?
Na śniadanie zajrzyjcie do Piekarni Sarzyński, w której czeka pyszna kawa i najlepsze koguty, wyprodukowane z naturalnych, lokalnych składników – prawdziwego masła, świeżego mleka i jaj. Pamiętajcie, być w Kazimierzu i ich nie spróbować to grzech! Nie zdradzimy szczegółów, ale kupując koguta, będziecie mieli także okazję zapoznać się z legendą o Kazimierskim Kogucie – więcej dowiecie się na miejscu!

Źródło zdjęcia: http://www.piekarnia.sarzynski.com.pl/
Na obiad postawcie na kuchnię polską – lokali z bogatym wyborem polskich dań w Kazimierzu Dolnym nie brakuje. Akuku, Knajpa Artystyczna, Restauracja i Kawiarnia Bajgiel to tylko niektóre z nich. Fani kuchni włoskiej (a jak wiemy najbardziej gorliwi z nich to rodzice – w końcu które dziecko nie lubi pizzy?) zakochają się natomiast w Altro Da Cristiano, a miłośników bliskowschodnich smaków zapraszamy do restauracji Kaslik.
Gdzie na deser? Przy ulicy Browarnej na strudzonych podróżników czeka Pijalnia Czekolady E.Wedel, która osłodzi życie nawet tym najbardziej zmęczonym. Dziesiątki wariacji na temat czekolady, które znajdziecie w menu to gwarancja udanego wyjścia. Ostrzegamy – dzieciaki mając taki wybór, mogą nie chcieć poprzestać na jednej pozycji! Druga propozycja to Cafe Faktoria, czyli lokalna kawiarnia w której znajdziecie oszałamiający wybór kaw i herbat z najdalszych zakątów globu. W menu nie mogło oczywiście zabraknąć także czekolady, ciasteczek i ciast. Zwłaszcza zimą nie ma nic lepszego niż kubek gorącej czekolady po aktywnym dniu zwiedzania!
Jeśli zależy Wam nie tylko na smacznym jedzeniu, ale także dodatkowych wrażeniach, odwiedźcie restaurację Łaźnia. Przed laty budynek odgrywał rolę… łaźni miejskiej i pralni. Obowiązkowo zróbcie zdjęcie przy pamiątkowej tablicy z napisem „Zakład Kąpielowo-Dezynsekcyjny wzniesiony przez Naczelny Nadzwyczajny Komisariat ds. walki z epidemiami, 1921”.
Jedno jest pewne – z Kazimierza Dolnego na pewno nie wrócicie głodni!
Atrakcje w okolicy Kazimierza Dolnego
Będąc z dziećmi w okolicy Kazimierza Dolnego, nie zapomnicie o wizycie w Parku Linowym – zapewniamy, że do tej atrakcji nie trzeba dwa razy przekonywać żadnego malucha. Park Linowy Kazimierz oferuje cztery trasy o różnym stopniu trudności, swoich sił mogą spróbować więc tutaj także dorośli. Ciekawe, komu pójdzie lepiej: dzieciom czy rodzicom?

Park Linowy Kazimierz
Źródło zdjęcia: https://parklinowykazimierz.pl/
Ostrzegamy: po odwiedzinach jeszcze długo będziecie świadkami dziecięcych kłótni o miano najlepszej atrakcji w Kazimierzu Dolnym! O ten tytuł wśród najmłodszych Park Linowy walczy z Muzeum Klocków Lego i idą łeb w łeb!
Jeśli macie więcej czasu, zajrzyjcie też do Parku Miniatur w Rąblowie lub Parku Zwierząt i Rozrywki w Wojciechowie. Oba miejsca znajdują się niedaleko Kazimierza Dolnego i oferują mnóstwo rozrywek dla dzieci. Jeśli Wasze pociechy potrzebują aktywnej przerwy od zwiedzania zabytków – polecamy wizytę właśnie tam.

Źródło zdjęcia: https://park-labiryntow.pl/

Park Zwierząt
Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Zoo-Wojciech%C3%B3w-170203526472442/
Gotowi do drogi?
Czy Kazimierz Dolny to miejsce, w którym warto spędzić czas całą rodziną? Naszym zdaniem spełnia absolutnie wszystkie kryteria, by stać się jednym z ulubionych rodzinnych kierunków na weekendowy wypad. Zabytki? Kazimierz Dolny ma ich tak dużo, że z powodzeniem mógłby obdzielić historyczną zabudową kilka innych miast. Piękna przyroda – trudno o bardziej malowniczo położone miasto. Znajdziemy tu także pyszne jedzenie i nietypowe atrakcje dla dzieciaków, takie jak np. Muzeum Klocków Lego. Miasto ma idealne rozmiary, by zwiedzić je w dzień lub dwa. Nas nie trzeba dłużej przekonywać – już planujemy kolejny wypad do Kazimierza!
Polecane przez Rodziców noclegi w Kazimierzu Dolnym i okolicach
MOJE MIEJSCE KAZIMIERZ


Link do domków Moje Miejsce Kazimierz: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/moje-miejsce-kazimierz-zaborze
WILLA IRYS



Link do Willi Irys: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/willa-irys-kazimierz-dolny-z-dziecmi
APARTAMENTY W DRZEWACH



Link do Apartamentów W Drzewach: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/w-drzewach-apartamenty-w-koronach-drzew
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl