Polska z dziećmi - szlakiem parowozów

Cała nasza przygoda z parowozami zaczęła się w supermarkecie.

Robiąc zakupy na święta Bożego Narodzenia zauważyłam super promocję na zabawkę z serii Tomek i Przyjaciele. Mój syn miał wtedy 1,5 roku. Kupiłam wtedy zestaw startowy z parowozem Tomkiem i tak się zaczęło.

Była to miłość od pierwszego spojrzenia. Od tego dnia w naszym domu królują parowozy i inne pociągi: diesle, elektryczne, szynobusy, tramwaje, generalnie wszystko, co jeździ po torach.

Swoja pasję do pociągów, syn przelał na młodszą siostrę. W naszym domu są po prostu wszędzie. Obrazki z pociągami, książki, zdjęcia, magnesy, zabawki od tych firmowych po najtańsze z odpustu. Syn marzy, żeby zostać w przyszłości maszynistą parowozu.

Może być kłopot ze spełnieniem tego marzenia, ponieważ już tylko w kilku miejscach w Polsce można spotkać prawdziwe parowozy na chodzie. Również osoby, które mają uprawnienia na ich obsługiwanie są w wieku emerytalnym. Szczerze mówiąc, nie wiem, czy w ogóle gdziekolwiek jeszcze można takie uprawnienia zdobyć.

Ale, żeby te marzenia, chociaż w małym kawałku się spełniły, wiele naszych wypraw po Polsce związanych jest w parowozami. Poniżej chciałabym przybliżyć te, które już odbyliśmy.

MUZEUM KOLEJNICTWA W KOŚCIERZYNIE

Pierwsze miejsce, jakie odwiedziliśmy to Muzeum Kolejnictwa na Kaszubach w Kościerzynie.

 Muzeum kolejnictwa

Muzeum kolejnictwa

 

 Muzeum kolejnictwa zwiedzanie z dzieckiem

Muzeum kolejnictwa

 

Muzeum kolejnictwa Kaszuby z dzieckiem

Muzeum kolejnictwa

 

Muzeum kolejnictwa z dzieckiem Kościerzyn.

Muzeum kolejnictwa


Jest to bardzo fajne i ciekawe, zwłaszcza dla dzieci, muzeum na świeżym powietrzu. Można pooglądać tam przeróżne parowozy, mniejsze, większe, różnego rodzaju wagony, pochodzić po torach, przełożyć zwrotnicę, zajrzeć do warsztatu. Wewnątrz budynku jest również makieta z kolejką i wystawa starych zdjęć z czasów, kiedy jeszcze parowozy jeździły po Kaszubach. Wstęp do muzeum kosztuje bardzo mało, wręcz jest to symboliczna opłata, a radość dzieci bezcenna. Całą wyprawę zakończyliśmy przejażdżką Pomorską Koleją Metropolitarną z Kościerzyny do Żukowa i z powrotem, podziwiając po drodze kaszubski krajobraz.

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦WOLSZTYN - PARADA PAROWOZÓW

Kolejnym punktem na naszym szlaku parowozów była Parada Parowozów w Wolsztynie koło Poznania. Corocznie w okolicach majówki w tym niewielkim miasteczku odbywa się zlot parowozów na chodzie z Polski i innych europejskich krajów.

Wolsztyn Parada parowozów

Wolsztyn - Parada Parowozów

 

Wolsztyn parada parowozów

Wolsztyn - Parada Parowozów

 

 Wolsztyn parada parowozów

Wolsztyn - Parada Parowozów

 

Jest huczna impreza, przejazdy parowozów, można zwiedzić prawdziwą parowozownię, wejść na obrotnicę. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, a bilety na pociągi można zakupić z wyprzedzeniem poprzez przewoźnika Turkol lub na miejscu. Dla małych fanów pociągów jest to niezapomniane wrażenie.

Po drodze do Wolsztyna warto zahaczyć o miejscowość Rakoniewice, w której znajduje muzeum pożarnictwa, również warte odwiedzenia. Można zobaczyć tam przeróżne wozy strażackie oraz poznać historię wozu Drzymały. Starsze dzieci mogą wziąć udział w interaktywnym pokazie z gaszeniem pożaru, które na pewno pozostanie w ich pamięci na bardzo długo.

POZNAŃ

Następnym punktem na naszym szlaku jest Poznań.

 Poznanski peron z dziecmi

Poznań - peron

 Poznanski peron z dzieckiem

Poznań - peron

Poznan z dzieckiem.

Poznań - peron

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Wielkopolsce<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Z dworca głównego mieliśmy przejazd prawdziwym parowozem, w zabytkowych drewnianych wagonach po miejscowościach na około Poznania. Przejażdżka trwała jakieś 1,5 godziny.

Urlop w Poznaniu z dziecmi

Poznań - rynek

Poznan rynek z maluchem

Poznań - ratusz


Potem udaliśmy się na stary rynek, oczywiście zobaczyć poznańskie koziołki.

Zwiedzanie Poznania zakończyliśmy wizytą w Rezerwacie Archeologicznym. Wstęp jest symboliczny, a to niewielkie muzeum w bardzo ciekawy i interaktywny sposób przedstawia początki grodu Poznań. Najpierw jest seans w małym kinie, potem korytarzem ze szklana podłogą przechodzi się do wystawy z pozostałościami grodu i innymi trójwymiarowymi atrakcjami. Można włożyć rękę w środek hologramu imitującego budowę grodu lub zobaczyć na interaktywnych obrazach jak zmieniała się twarz człowieka na przestrzeni lat.

Nasza przygoda z parowozami w Polsce nie jest jeszcze zakończona. Przewoźnik Turkol okazjonalnie organizuje również turystyczne przewozy w innych regionach Polski.

Raz trasa biegła przez pobliskie dla nas miasto Pruszcz Gdański. Wybraliśmy się tego dnia na dworzec i czekaliśmy na przyjazd pociągu. Dzieci były zachwycone, gdy wielka maszyna z dymiącym kominem wjechała na dworzec. Myślę, że będą uważnie obserwować przewoźnika i na pewno wybiorę się jeszcze na przejażdżkę parowozem. Mamy jeszcze również kilka punktów na mapie Polski z parowozami, które musimy odwiedzić, zlokalizowane głównie na południu Polski.

 

Monika Mroczek


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.