Wycieczka do Malborka z dzieckiem

Malbork… Twierdza Krzyżacka

Na dzisiejszą wycieczkę zabiorę Was do cudownego Malborka.

Malbork – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim nad Nogatem. Siedziba powiatu malborskiego.
Tutaj dodam troszkę historii o Malborku ,która wcześniej uzyskałam z portalu Rmf.Fm To oni skusili nas na jednodniowa wycieczkę w twierdzę Krzyżaków:

"Malbork nazywa się największą kupą cegieł w Europie, ponieważ do budowy twierdzy Krzyżacy zużyli ich miliony sztuk. A wybudowali zamek tuż po przeniesieniu stolicy Zakonu z Wenecji do Malborka w roku 1309. Dlaczego właściwie Krzyżacy przenieśli stolicę z ciepłego południa na zimną północ?

Członków Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, jak brzmi pełna nazwa Zakonu Krzyżackiego, do ucieczki na północ skłonił strach! Po prostu bali się prześladowań takich, jak w przypadku Templariuszy.

Zamek w Malborku nigdy nie został przez Polaków zdobyty. Co prawda Władysław Jagiełło próbował to zrobić, bo rozgrzany zwycięstwem po bitwie pod Grunwaldem, ruszył na Malbork, ale delikatnie mówiąc - odbił się od ściany. Zadbał o to Wielki Mistrz Zakonu Henryk von Plauen. Musiało minąć parę lat, zanim Malbork został po prostu kupiony. Za 190 tysięcy florenów przez Kazimierza Jagiellończyka, syna Jagiełły. Sprzedał go dowódca krzyżackich najemników Ulryk Czerwonka, który miał zamek w zastawie, bo zakon zalegał mu z wypłatą żołdu. Krótko mówiąc kupiliśmy Malbork za długi - i w dodatku na raty. Od tej pory, aż do 1772 roku był siedzibą polskich królów. Dzisiaj na stałe mieszkają tu ponoć tylko nietoperze. I duchy oczywiście. Głównie tych rycerzy bądź gości, którzy się zakonowi nie spodobali i zostali zgładzeni.

Ciekawostką z pewnością są wykusze w murze u podnóża zamku, które były kiedyś ni mniej, ni więcej, tylko toaletą. Pójście do toalety w Malborku było loterią. A nawet ruletką, przy czym gra toczyła się o życie. Dla tych którzy popadli w niełaskę, toaleta okazywała się pułapką. Pod nieszczęsnym delikwentem otwierała się zapadnia."

Nasza wycieczka zaczyna się w Małopolsce, ponieważ wyjeżdżamy nad nasze cudowne Polskie Morze Bałtyckie nie możemy tym razem nie zajrzeć do Malborka.

Gdy już jesteśmy na miejscu auto zostawiamy przy samym parkingu zamku( Koszt jest dość wysoki 10zł godzina) Zwiedzanie zamku zajmuje ok 4 godzin plus obiadek i lody to już 6 pełnych zegarówek.

Można poszukać parkingu gdzieś na mieście,ale zawsze lepiej być blisko.

Kupujemy bilety i wyruszamy w bajkową podróż po Zamku. Sam widok tak ogromnej twierdzy zapiera dech w piersiach.


Malbork
Kaplica

wycieczka do Malborka z dzieckiem

Korytarze twierdzy Krzyżackiej.


Ciekawostką jest to, że w podłogach są specjalne otwory, z których dawniej płynęło ciepło, dzięki któremu można było ogrzać zamek.
wycieczka do Malborka z dziecmi

Korytarze twierdzy Krzyżackiej.

Podążamy za wskazówkami audio która prowadzi nas do Sali w której są pamiątkowe przedmioty.
Zbroje, broń, amunicja zachwyci każdego małego wojownika. Można też obejrzeć łuki z których strzelano do zwierzyny.

wakacje z dzieckiem

aktywne spedzanie czasu z dzieckiem

Po obejrzeniu wszystkiego dokładnie, wychodzimy na dziedziniec, na którym można odpocząć, zjeść Malborskie precelki i ruszać dalej.

wycieczki edukacyjne z dzieckiem


wycieczki edukacyjne z dziecmi

Jedna z wież na zamku z pięknym pamiątkowym znakiem Krzyżackim.

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Kolejny cel?? Wejście do tej bramy.edukacyjnie z dzieckiemGdy nadal jesteście bardzo głodni i zmęczeni Gotycka Restauracja zaprasza. :)

Malbork z dzieckiem

Przechodzimy teraz przez most pod którym dawniej puszczano wodę. Most jest otwierany i zamykany więc wróg nie miał szans przekroczenia, a gdy się mu dało dalej była brama kolczasta która spadała i odcinała przejście w dalsze rejony zamku.

urlop w Malborku z dzieckiem

Widok na najwyższą wieżę na zamku. Wejście na wieżę jest dodatkowo płatne 8 zł osoba i ma kilkanaście męczących schodów do pokonania .

aktywnie z dzieckiem

My udajemy się za bramą w lewo i idziemy na symboliczny cmentarzyk oraz cudowne ogrody króla.

podrozowanie z dzieciem

Chodniczkiem wzdłuż cmentarza i grobowców

Każdy marzy, aby choć na chwilę zamieszkać w tak cudownych murach i posesjach, ostrzegam można się pogubić. Nie wiem jak oni żyli tam z dnia na dzień kiedy ja potrafiłam zgubić się w jednej z komnat smile

wycieczki z dzieckiem
Idziemy dalej przez cudowny ogród. Porośnięte mury bluszczem i zapach drzew oraz śpiew ptaków powala nas na kolana dosłownie…. Być tu to czysta przyjemność i piękna lekcja historii.

urlop z dzieckiem

Z ogrodów wchodzimy na piekarni, gdzie pieczono chlebuś i świeżutkie bułeczki . Miejsce nam się bardzo spodobało ponieważ mamy w rodzinie piekarza wiec mogliśmy zobaczyć piekarnie z innej perspektywy. Czas mija bardzo szybko i technika pieczenia przeszła gwałtowna przeminę, ale receptura ta sama.

zwiedzanie Malborka

ziedzanie Malborka z dziecmi

Widok z okna piekarni


wakacje z dzieckiem

Widok na wieżyczkę od strony studni zamkowej

Nasza wycieczka pomału dobiega końca, czas wracać do dalszej drogi. Polecamy każdemu, gdy tylko będzie miał możliwość przyjechania w te strony,alby zajechał do Malborka. Zamek jest cudowny, pięknie utrzymany , można w nim spędzić sporo czasu . Bilety kupujemy ,albo z przewodnikiem albo z audio, wtedy idziemy z przewodnikiem którego słyszymy w słuchawkach. Plus jest taki ,że możemy spędzać czas ile chcemy w danym miejscu.

Pozdrawiamy!!!

edukacyjne wakacje z dzieckiem

 

Anna Barwacz


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.