Cichowo - skansen filmowy Soplicowo

Cichowo skansen filmowy Soplicowo
 
Położone nad jeziorem o tej samej nazwie Cichowo (gmina Krzywiń), oddalone jest 36 km od Leszna, niecałe 25 km od Śremu i trochę ponad 65 km od Poznania. Sama miejscowość jest mała, swoją sławę zawdzięcza obecności skansenu. Skansen filmowy Soplicowo, powstały z elementów scenografii stworzonej na potrzeby ekranizacji Pana Tadeusza w reżyserii Andrzeja Wajdy, otwarto tu w 1999 roku. Skansen tworzą: lamus, wozownia, spichlerz, stajnia, stodoła i kurnik. Wycieczka z dziećmi do Soplicowa? Dlaczego nie!
 
Na zdjęciach widać część budowli.
 
 
 
 
Na terenie skansenu odbywają się corocznie wystawy i imprezy plenerowe organizowane przez Krzywińskie Towarzystwo Kulturalne, poświęcone Mickiewiczowi, polskiej twórczości filmowej i kultywowaniu staropolskich tradycji. 

Już po wyjściu z samochodu (parking bezpłatny), napotykamy pierwsze zwierzęta, na pobliskiej łące zobaczymy konie. W skansenie prowadzona jest „akademia zwierząt filmowych”. Zobaczyć tu możemy w pełni oswojone z człowiekiem konie, owce, osła Romka, kaczki, gęsi, koty, króliki, sarny, świnkę, a nawet myszołowa. W trakcie naszego pobytu (było to niedzielne popołudnie) natrafiliśmy na porę karmienia. Zwierzęta widząc swojego gospodarza, nie kryły radości. 
 
Na zdjęciach nasze spotkania ze zwierzakami. Oczywiście u nas furorę niezmiennie robi kakła (dla niewtajemniczonych chodzi o kaczkę). 
 
  
 
 
 
 

Zwierzątka posilone, to teraz czas na nas. W samym skansenie znajduje się karczma, serwująca pyszne polskie dania, m.in. żurek, kaczkę z pyzami, bigos, pierogi, gołąbki. Wszystko wygląda przepysznie i tak też smakuje. Ceny standardowe – ok. 25-30 zł za danie obiadowe. ♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Poniżej nasz gołąbek i sernik z makiem i malinami… A niech wam ślinka pocieknie :-)  
 
 
 
W pobliżu skansenu jest stacja Cichowo Główne. To tu kursuje kolejka Grześ. Z ciekawostek – jest to kolejka kursująca po najwęższych torach w Polsce. Ich rozstaw to zaledwie 24 cm!

Przemiły właściciel pracuje zazwyczaj w porze letniej, która trwa tutaj od maja do końca września. Jednak jeśli występuje taka potrzeba, można go ściągnąć telefonicznie.

Kolejkę wybudował samodzielnie w garażu syn właściciela. Podczas przejażdżki miałam okazję porozmawiać z córką maszynisty i dowiedzieć się co nieco o tej inicjatywie. Kiedyś w Cichowie kursowała kolejka parowa, należąca do Niemca. Niestety tak się złożyło, że ów Niemiec Cichowo opuścił, kolejkę zabrał i tyle z tego było. Wówczas pan Grześ, który „za Niemca” opiekował się kolejką, w rozmowach z synem maszynisty, zaszczepił w nim inicjatywę wybudowania ciuchci.

Młody konstruktor poszperał w sieci, poczytał co i jak i lokomotywę z dwoma wagonami wybudował sam. Pan Grzegorz niestety nie doczekał jej pierwszego kursu, ale to na Jego cześć kolejka nosi imię Grześ.

Trasa prowadzi przez park (nieco zapuszczony) i jest pełna atrakcji – miniaturowe hangary, most kolejowy, tunel. Bilet na prawie kilometrową trasę kosztuje 8 zł – tyle płaciliśmy za dorosłego z niespełna rocznym dzieckiem. 

Zdjęcia z kolejki poniżej.
 
 
 
 
 
Niewątpliwie atrakcją Cichowa jest również jezioro z kąpieliskiem. Plaża czysta, strzeżona. Niecałe 500 metrów dalej – wypożyczalnia sprzętu wodnego. Można do niej dojść, skręcając w prawo na plaży lub za kolejką Grześ w lewo. Przy okazji, jesienią na drodze jest super zabawa dla dzieci – zbieranie kasztanów. Nad plażą góruje plac zabaw. Mimo młodego wieku znalazło się kilka atrakcji dla naszej Pierdółki. 

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Wielkopolsce<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Kolejne zdjęcia z plaży i placu zabaw poniżej.
 
 
 
 
 
Niestety minusem – przynajmniej dla nas – był brak miejsca, w którym ze spokojem można pod dachem przewinąć dziecko. 
 
Wokół jeziora pełno jest tras rowerowych o różnym stopniu trudności – coś dla nieco już starszych dzieci. W sezonie jest to ciekawe miejsce do spędzenia czasu z dzieckiem. Spora ilość punktów gastronomicznych (jak na tak małą miejscowość).
 
Karolina Adamczak
 
autorka zdjęć i tekstu przysłanego na konkurs
"Polska z Dziećmi 2017"
(Wszelkie prawa zastrzeżone) 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.