Skansen w Olsztynku - miejsce, w którym czas stanął w miejscu

Miejsce, w którym czas stanął w miejscu,

czyli Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku

Jaki miesiąc w roku najbardziej lubicie? Maj – za nagły i długo oczekiwany wybuch wiosny i euforii? Lipiec – za ciepłe dni i dłuuuugie, leniwe wieczory? A może grudzień – za zapach pierników, skrzący się śnieg i rozbrzmiewające wokół świąteczne kolędy? Nieważne co odpowiecie, założę się, że niewielu z Was wskaże październik. No bo co można robić z dzieciakami w październiku? Ani to leżeć na plaży, ani to pluskać się w jeziorze. Nie mówiąc już o jakimkolwiek dłuższym urlopie bo to i praca, i obowiązek szkolny, a i w wielu domach na dobre zagościł już katar i kaszel. Hmm... niby same minusy, a jednak nie do końca.

Miesiąc październik w tym roku był dla nas bardzo łaskawy. Jak okiem sięgnąć na polskiej mapie pogody przeważały temperatury niejednokrotnie wyższe, aniżeli w lipcu nad polskim morzem. Ten, kto choć raz spędził urlop nad polskim morzem, wie o czym mówię. wink

No więc, w tak piękną pogodę nie mogliśmy od tak, bezczynnie sobie siedzieć w naszej hacjendzie. Jako że weekendowy wypad za miasto tym razem nie wchodził w grę, musieliśmy poszukać czegoś atrakcyjnego w naszej najbliższej okolicy. I tym razem padło na Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku, którego początki sięgają 1909 r., kiedy to w Królewcu, ówczesnej stolicy Prus Wschodnich, podjęto decyzję o utworzeniu muzeum architektury wiejskiej. Brzmi wielce poważnie? Nudno? Wcale!

Miałem się z tym nie zdradzać, ale powiem. A co?! Choć odległość od Olsztyna do Olsztynka to przysłowiowy rzut beretem, bo zaledwie 30 km., była to nasza pierwsza wizyta w tym miejscu. Pierwsza, ale po tym co tam zobaczyliśmy, zdecydowanie nie ostatnia. Nasza wizyta przypadła akurat w dniu, kiedy odbywały się tam Targi Chłopskie – Smaki Ziemniaka.

Brzmi przepysznie, prawda? I tak też było, a to za sprawą wielu wystawców prezentujących swe niepowtarzalne smaki jesieni. Sery, miody, nalewki, kiełbasy i wędliny, wielkie bochenki chleba grubo posmarowane smalcem, marynaty, pierogi i inne ciasta z farszem, które zadowolą nawet najbardziej wybrednych smakoszy. No i król imprezy czyli ziemniak pod różną swą postacią.

Bardzo ciekawą formą rozrywki, a przede wszystkim zachętą do zjedzenia przepysznych placków ziemniaczanych była możliwość sprawdzenia swoich sił w ręcznym kopaniu ziemniaków. Krótko mówiąc, aby móc cieszyć się smakiem gorącego placka ziemniaczanego, najpierw trzeba było sobie wykopać składniki, czyli ziemniaki. Niestety, nasz Dziedzic w tym momencie miał muchy w nosie, i kategorycznie odmówił wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu/w tym projekcie. Wierzę, że w przyszłym roku nam się uda wink.

Olsztynek - pyszne, domowe smakołyki
Targi Chłopskie - Smaki Ziemniaka 2019
Wycieczka do Skansenu w Olsztynku z dzieckiem
Jak widać dobry, swojski chleb najlepiej smakuje bez żadnych dodatków wink.
A w tle widać chętnych na placki ziemniaczane

Wiele z miejsc i przedmiotów, jakie mogliśmy podziwiać, obudziło masę wspaniałych wspomnień, zawsze zbyt krótkie wizyty u Dziadków, zawsze bardziej doceniane po czasie. Stodoła, zapach siana, kilimy na ścianach, naczynia, piec, rozkład izby i funkcje jakie pełniły. Nawet kwiaty w przydomowych ogródkach są takie same, jak u Dziadków. To właśnie dzięki takim miejscom, obrazy sprzed lat ponownie nabierają dawnych kształtów i kolorów. Nawet dawno zapomniane smaki i zapachy jakby zaczynają być bardziej wyraźne, bardziej wyczuwalne i doceniane.

Podziwiamy kilimy na ścianach
Podobny kilim wisiał nad łóżkiem mojego dziadka.


Muzeum Budownictwa Ludowego z dzieckiem
Olsztynek - zwiedzamy muzeum z dzieckiem
Jak widać, nie we wszystkich izbach podłogi pokrywały deski.


Dawne budownictwo

W tzw. sieni dominował kamień.

Piec w starej chacie

Zawsze lubiłem przyglądać się, jak babcia dorzucała do pieca.

Wycieczka do Muzeum w Olsztynku z dzieckiem
Jak się kiedyś gotowało?

A teraz coś, co szczególnie zachwyciło moją żonę. Piękne ręcznie malowane skrzynie, szafy, komody i inne meble codziennego użytku. Wprost nie mogła przestać się nimi zachwycać.

Ręczne malowana szafa
Wycieczka do Olsztynka
Piękne zdobienia na szafie
Olsztynek - podziwiamy ręczne zdobione meble
Skansen Muzeum Budownictwa w Olsztynku
Atrakcje dla dzieci w Olsztynku -Muzeum Budownictwa Ludowego

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Dziedzic miał okazję zobaczyć i porównać szkołę „wczoraj” i dziś. Widok ten bardzo go zaskoczył wink (nie pierwszy raz tego dnia).

Dawna klasa w szkole

Dawny plac zabaw - tu dopiero było zdziwienie. Ale, że co? Ale, że jak? Tym się kiedyś bawiły dzieci? wink

Dawny plac zabaw
Czym kiedyś bawiły się dzieci?
Plac zabaw sprzed lat w Olsztynku

Cóż, dzisiejsze zabawki bardzo różnią się od tych, jakimi bawili się nasi dziadkowie i pradziadkowie. Na próżno szukać tu klocków lego wink.


Prócz uciechy dla podniebienia (miody, pieczywo, sery, przetwory, soki, olejki na różne dolegliwości itd.) było również coś, co cieszyło oko. Wiele rękodzieła, które zasługuje na wielkie uznanie m. in. ręcznie rzeźbione figury, obrazy, plecione kosze i wiele innych cudowności. Jednym słowem wszystko, czego dusza zapragnie.

Rękodzieło w Muzeum w Olsztynku
Uczta dla podniebienia

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin na Mazurach i Warmii<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

W Olsztynku z dzieckiem
Na terenie skansenu znajduje się pijalnia ziół, gdzie ich miłośnicy mogą skosztować wielu odmian tradycyjnych ziół jak również autorskich mieszanek. Miejsce to cieszy się ogromną popularnością również ze względu na swój specyficzny klimat.


Park Etnograficzny w Olsztynku
Zwiedzamy dawne zabudowy w Olsztynku
Wycieczka z dzieckiem do Olsztynka
Bajka "Wędrówki Pyzy"

A w otoczeniu starodawnych powozów i sań, Dziedzic miał okazję obejrzeć bajkę naszego dzieciństwa – „Wędrówki Pyzy”. Bajka zgoła inna od tych, które dziś goszczą na naszych ekranach.

Jak widać, Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku to nie jakaś tam osada ze starymi chatkami pokrytymi strzechą. To miejsce, pełne uroku, wspomnień i pięknego rzemiosła. Miejsce, w którym stale coś się dzieje. Wystarczy spojrzeć na kalendarz imprez i wydarzeń, który aż pęka w szwach. Odbywają się tu liczne warsztaty świąteczne, podczas których można wysłuchać opowieści o dawnych zwyczajach wielkanocnych na Warmii i Mazurach. Wziąć udział w zajęciach retro z zającem, wykonać tradycyjną palmę wielkanocną, udekorować świąteczne ciasteczka czy też wysłuchać wielu opowieści etnograficznych.

W sierpniu można wziąć udział w corocznym Regionalnym Święcie Ziół - wydarzeniu promującym zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach oraz w Wielkim Dniu Pszczół. To niezwykle słodkie święto, podczas którego można poznać najpopularniejsze miododajne rośliny, a w towarzystwie doświadczonego pszczelarza wysłuchać tajników z życia najbardziej pracowitych owadów. Dla dzieci nie lada frajdą jest możliwość spróbowania swych sił w zbudowaniu sztucznych gniazd dla dziko żyjących pszczół oraz udział w warsztatach, w których stworzyć można ul do ziołowego ogrodu.

My już nie możemy doczekać się grudnia, gdzie (mamy taka nadzieję) wzorem lat ubiegłych, w zabytkowej chałupie będą odbywać się warsztaty bożonarodzeniowe, gdzie obok współczesnych zabawek choinkowych, będzie można wykonać te mniej znane – tradycyjne. A podczas dekorowania pierników oraz mielenia orzechów w starych młynkach, będzie można wysłuchać opowieści, jak wyglądały obrzędy związane ze świętami. Mogę się założyć, że opowieści te wprawią w osłupienie nie jednego słuchacza.

Zatem... do zobaczenia w Olsztynku wink.


Pozdrawiam - TomekAutor tekstu i zdjęć: Tomasz Zaleski

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi