Wakacje rodzinne w nowosądeckim i Krynicy Górskiej

Wakacje rodzinne w nowosądeckim i Krynicy Górskiej

W tym roku wypadł nam spontaniczny okres wakacyjny, spowodowany nagłym wolnym w pracy. Żeby nie marnować możliwości zagospodarowania wolnego czasu wyjazdowo, postawiliśmy na wypad tygodniowy w kierunku Krynicy Zdrój.

Zabraliśmy w tym roku dodatkowo obie babcie naszej córci, więc wyjazd był bardzo rodzinny, a i kierunek wyjazdu odpowiadał tak nam, rodzicom z dzieckiem, jak i naszym mamom, które mogły spędzić czas spokojnie na deptaku Krynickim.

Wakacje rodzinne - no to w drogę!

Droga do Krynicy

Podróż rozpoczęliśmy wyjazdem z Żywca i wybraliśmy piękną widokową trasę, kierując się na Limanową, w której polecamy Wam na postój kawiarnię z zawieszonymi kubeczkami i filiżankami u sufitu. Nasza 5 letnia córa podziwiała całą kolekcję, więc posiedzieliśmy troszkę dłużej, delektując się kawą i przepysznymi ciastami, których polecamy spróbować – miejsce to Kawiarnia Charlotte Cafe przy ul. Leśnej.

Urlop w Krynicy Górskiej - przystanek na kawę

Kawiarnia - filiżanki

 

W Miasteczku Galicyjskim

Pogoda tego dnia nas nie rozpieszczała i trafiliśmy na deszczowe momenty. Pomimo tego nie poddaliśmy się i naszym kolejnym celem w drodze do Krynicy w tym roku stało się Miasteczko Galicyjskie – muzeum w Nowym Sączu wraz z fantastycznym i jak dla nas ogromnym skansenem architektury sądeckiej.

Polecamy Wam to miejsce bardzo. Trafiliśmy akurat na jarmark, który podobno na terenie ryneczku miasteczka odbywa się raz w miesiącu. Znajdziecie tu fantastyczne rzeczy: od rękodzielniczych zabawek (dołączył do naszej wycieczki pingwinek pluszowy), po fantastyczne przetwory i smakołyki z okolicy, a nawet traficie na antykwariat, gdzie znajdziecie cudne perełki z wcześniejszych epok.

Nowy Sącz - Miasteczko Galicyjskie

Gospoda - Miasteczko Galicyjskie

Wakacje z dziećmi - zwiedzamy Nowy Sącz

Ratusz

Atrakcje dla rodzin z dziećmi -  Miasteczko Galicyjskie, Nowy Sącz

Sklepy

Jak widzicie, klimat miasteczka jest przedni, na środku jest czynna gospoda, w której można zjeść obiad. A przy okazji zwiedzania ciekawych sklepików z wcześniejszej epoki, można w przerwie przed wejściem np. do sklepu towarów mieszanych czy apteki lub szewca, spróbować regionalnych wypieków kupionych na okolicznych straganikach.

Za miasteczkiem znajduje się niesamowity skansen, który przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania zwiedzania. Pogoda była nieciekawa, ale będąc już na miejscu, postanowiliśmy jednak zobaczyć dalszą część, prosząc nasze mamy o chwilkę na zwiedzenia. Dla nich skansen już nie był osiągalny (w tak krótkim czasie) z powodu problemów ruchowych (ogromny teren, który położony jest w różnorodnym ukształtowaniu - od doliny, po wzgórza). I tu nastawcie się na więcej czasu. Pomimo wrzucenia 5 biegu w oglądaniu z Zosią, zajęło nam to prawie dwie godziny i biegiem zobaczyliśmy wszystko.

Musimy znów przyjechać na spokojnie. Wejście na teren miasteczka jest bezpłatne, zwiedzanie sklepów i warsztatów już odbywa się po zrobieniu opłat wejściowych, natomiast skansen ma dodatkowe bilety płatne, a nasza 5-latka weszła bezpłatnie, co jest dużym plusem.

W skansenie znajdziecie architekturę zróżnicowaną od kurnych chałup po piękny stylowy dworek szlachecki i architekturę sakralną w postaci drewnianych świątyń, oraz domy murowane niemieckich kolonistów. Część z domów jest przeznaczona do zwiedzenia w środku, ale to zobaczcie sami smile. Polecamy.

Zwiedzamy zabytkowy skansen z dziećmi

Tartak - skansen

Zabytki Nowy Sącz

Chałupa

 Miasteczko Galicyjskie - zwiedzanie z dziećmi

Dworek szlachecki

Podziwiamy skansen - Nowy Sącz

Ganek - skansen

 Miasteczko Galicyjskie wśród drzew

Droga do skansenu 

 

Atrakcje Krynicy 

I to by było tyle z samej drogi tegorocznej. W Krynicy mamy swoje ulubione miejsca, byliśmy kolejny raz. Mieszkamy zawsze niedaleko centrum i baza noclegowa jest naprawdę szeroka, od małych kwater po ciekawe apartamenty, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Pogoda też nie straszna, bo pomimo złej aury, na miejscu jest dużo ciekawych miejsc - od małych restauracyjek, po karczmy i kawiarenki, polecamy Wam też z całego serca Pijalnię Czekolady na głównym deptaku lub na ul. Pułaskiego, nasze obowiązkowe miejsce. Czekolady w wielu smakach, każdy znajdzie coś dla siebie, nasza Zosia uwielbia mleczne cappuccino wink. Efektowne ciasta znajdziecie i poczujecie klimat Krynicy tej prawdziwej w pięknej perełce architektonicznej Małopolance lub obok w Witoldówce.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Dla naszych małych pociech polecam, a i dla starszych (nasze mamy zachwycone) Muzeum Zabawek, które mieści się w Łazienkach Zdrojowych, wejście najbliżej od ul. Pułaskiego. Możecie zobaczyć wiktoriańskie lalki, zabawki z PRL-u, pograć w Mario Bros. wink, pooglądać Lego…. Już nie spojleruję (dużo sal). Kupić magnesik w postaci np. Krecika albo Rumcajsa i inne pamiątki wink.

Poniższe zdjęcie wyszło kiepsko, ale zerknijcie na stronę Krynicy, jest pięknie!

Krynicki deptak z dziećmi na wakacjach

Krynica - deptak

Idealne miejsce na rodzinny spacer

Kwiaty w Krynicy

Niby miejscowość uzdrowiskowa dla osób starszych (i faktycznie nie znajdziecie za dużo placów zabaw ani miejsc strikte dla maluchów), ale naszej Zosi najbardziej przypadła do gustu pijalnia wody mineralnej JAN.

Pijalnia wód - atrakcja rodzinna
Krynica Zdrój - pijalnia wód

Pijalnia Jan


Jest urokliwa i miejsce, wkoło też urocze. Tam też zaczyna się jedna z wielu tras na Górę Parkową poprzez zbocze leśne, które ma wiele niespodzianek po drodze, jak staw z możliwością dokarmienia kaczek, wiaty wypoczynkowe, źródełka, staw z ważkami i żabami, rzeźby itp. Dla mniej wytrwałych, możliwość zdobycia szczytu poprzez wjazd urokliwą kolejką retro (w tym roku uruchomiona po długiej renowacji!).

Atrakcja dla dzieci - kolejka w górę

Kolejka parkowa

Wypoczynek w górach - Źródełko

Źródełko Ciurkacz

Oprócz deptaku i Góry Parkowej, jest też po drugiej stronie Krynicy Park Słotwiński, w którym mamy tężnię solankową, plac zabaw oraz kolejną pijalnię, która w tym roku była otwarta. Klimat w środku jest bardzo surowy, za to możemy uzbroić się w nową dawkę wody mineralnej na drogę, która fantastycznie działa na moją córę, jak i na nas i pospacerować dalej w kierunku spektakularnej wieży widokowej, na którą niestety nie miałyśmy odwagi wejść wink.

Wakacje w Krynicy Górskiej - pijalnia wód

Pijalnia Słotwina

Zwiedzamy z dzieckiem pijalnię wód

W pijalni

Główna pijalnia też jest ciekawym miejscem przez swój klimat i fantastyczną zieleń, która wita wchodzących swoim ogromem. Zosię zachwyciły palmy i podwieszone prawdziwe samoloty. W tym roku jest to jedna z większych atrakcji pijalni, nawet dla nas smile.

Wnętrze Pijalni Głównej w Krynicy

Pijalnia Główna 

Ciekawe miejsce do odwiedzenia z dziećmi

Pijalnia - samolot

 

Malownicza okolica

W trakcie naszego pobytu nie obyło się też bez wypadów w okolice. Polecamy Wam pobliski:

  • Tylicz, mniejszą miejscowość nad Krynicą, która ma niesamowite muzeum mieszczące się w budynku Straży Pożarnej – fantastyczne Panie oprowadzają, wejście jest możliwe po wrzuceniu dowolnej kwoty do skrzyni muzeum, a eksponaty zapierają dech, m. in. armata konfederatów i broń okolicznych zbójników, którą miałam możliwość trzymać w ręku, pokazana historia Łemków i ich zwyczaje oraz galeria prac okolicznych artystów. Zobaczcie, jak Zosia była zasłuchana w historię opowiadaną przez Panią przewodniczkę wink.
Rodzinne wakacje - zwiedzamy muzeum
Muzeum, Tylicz

Na ryneczku są przepyszne lody. Zaraz po wyjściu z muzeum, udając się w prawą stronę, zobaczycie mały punkcik. Polecamy, są też dwie karczmy gdzie zjecie obiad, a dla chcących jeszcze popodziwiać okolice jest fajny plac zabaw z kolejnym źródełkiem, mofety – atrakcja okoliczna i poczytajcie….. kosmiczna! A także - dla szukających ukojenia duszy - Golgota oraz śliczna cerkiew (choć pytajcie o nią, bo mylona jest z drewnianym kościółkiem obok ryneczku).

  • Muszyna – tu raj dla nas – parki sensoryczne! Różnorodne i z masą atrakcji oraz roślinności, ptaszarnią, rybkami w stawach, pijalnią wód i czekolady, oraz basen, który udało się nam jednego dnia zaliczyć, na tyle była łaskawa pogoda jednodniowa smile.
Spacerujemy po Muszynie

Muszyna - ogród

Atrakcje dla Rodziców i dzieci - Muszyna koło Krynicy
Ptaki w Muszynie
Zwiedzamy z dzieckiem Muszynę

Ptaszarnia 

Samo miasteczko jest przeurocze i w tym roku mogliśmy popodziwiać pięknie odmieniony rynek z masą kwiatów, ślicznym ratuszem oraz ławeczkami. Znajdziecie też stragany z rękodziełem okolicznym. Niestety w tym roku zamek okazał się zamknięty z powodu modernizacji, ale cieszy nas to, bo wrócimy znów, by go zobaczyć w całej okazałości.

Centrum miasta - co warto zwiedzić?

Muszyna - centrum

Polecamy Wam też przy rynku Kawiarnię Artystyczną Szarotka z pysznymi ciastami i kawą. Na tarasiku możecie popodziwiacie widok na kwiaty. A m.in. dla dzieci właściciele przygotowali skrzynki z bajkami do przeczytania z mojego dzieciństwa, więc siedzimy zawsze z Zosią i czytamy o królewnach polskich, zajadając się słodkościami.

Przystanek na pyszną kawę - wakacje rodzinne

Kawiarnia

A jako perełkę dla nas największą, świątynię spokoju i bliskości z naturą, polecamy miejscowość uzdrowiskową na końcu przy granicy - Wysową Zdrój – Kochamy!!!

Wysowa Zdrój - urlop z dzieckiem w górach
Podziwiamy okolice fontanny

Wysowa Zdrój

Zawsze jak jesteśmy, odwiedzamy i delektujemy się pysznym obiadem w Starym Domu Zdrojowym. Kto miał przyjemność tam być, nigdy nie zapomni…..

A sam park ma fajne klimatyczne miejsca i basen, ale niestety od jakiegoś czasu z przyczyn technicznych jest zamknięty. Czekamy na dzień otwarcia.

 

Podsumowanie pobytu

Tak wyglądał nasz pobyt w Krynicy. W trakcie: załapaliśmy się na koncerty plenerowe wieczorne, m.in. jazzowe (taniec Zosi bezcenny), festiwal smaku z daniami Małopolski, tydzień im. Jana Kiepury z wieeeloma atrakcjami, cotygodniowy jarmark rękodzieła, przeszliśmy masę tras po okolicznych górkach, odwiedziliśmy pyszną karczmę Złoty Róg, gdzie obiad zwala z nóg i rozleniwia wink, na drodze do Krynicy w Krzyżowej (nie mylcie z Karczmą Cichy Kącik przed samym wjazdem do Krynicy, gdzie niestety nie wspominamy mile pobytu). Za to klimat niesamowity historycznie znajdziecie w Karczmie Łemkowskiej w samej Krynicy, dedykowanej twórczości m.in. Nikifora. Polecam Wam też Muzeum Nikifora, ale to już dla starszych zwiedzających.

W starych Łazienkach Borowych na deptaku znajdziecie księgarnię z książkami dla dzieci i malutką księgarnię przy deptaku – okrąglaczek, gdzie kupicie też pamiątkowe kalendarze, pocztówki z okolicy i inne gadżety.

W tym roku dodatkową atrakcją są parki żywiołów na zboczu Góry Parkowej (ale chyba ta atrakcja będzie okazalsza w przyszłym roku), a dla zakochanych - spacer do źródełka miłości. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Krynica Górska przyjazna dzieciom

Zosia w Krynicy

 

Ksenia Jabłońska
 
autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs
 
"Polska z dziećmi 2022"

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi