Karkonosze - noclegi z dziećmi
Karkonosze - noclegi z dziećmi
Karkonosze to przepiękne pasmo górskie położone na granicy polsko – czeskiej. Wydawać by się mogło, że ich pozornie wysokogórski charakter i niebosiężne szczyty przyciągają wyłącznie dorosłych turystów, żądnych bicia kolejnych rekordów wspinaczkowych. Nic bardziej mylnego. Znaczna część tras to ścieżki rowerowe lub przyjemne szlaki przeznaczone na spacery nawet z małymi dziećmi. Ich przemierzanie dostarcza niezapomnianych wrażeń ze względu na malownicze widoki i bliski kontakt z naturą zmieniającą się wraz z rytmem pór roku.
Karkonosze są najlepszym wyborem na zaszczepienie w dzieciach miłości do górskich wędrówek. Nie tylko ze względu na wspomniane wcześniej walory przyrodnicze, ale również bogatą bazę noclegową. Liczne pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe i centra agroturystyczne otwierają swoje gościnne podwoje dla rodzin z dziećmi.
Dzięki ustronnemu położeniu zapewniają ciszę i ukojenie dorosłym, a dzieciom nie pozwalają się nudzić, umożliwiając korzystanie z rozmaitych atrakcji, nawet podczas niesprzyjającej aury. Dodatkowo nieduże odległości, jakie dzielą je od głównych szlaków komunikacyjnych czy miast, pozwalają im stać się znakomitą bazą wypadową dla codziennych wędrówek. Zapraszamy Was na rekonesans po 11 przyjaznych rodzinie karkonoskich ośrodkach wypoczynkowych.
Pensjonat Sarnówka
Pensjonat Sarnówka, usytuowany na tle wysokiego lasu, w spokojnej części Karpacza, to obiekt, w którym warto się zatrzymać ze względu na atrakcyjną lokalizację i komfortowe warunki. Na nocleg z dziećmi można tu wynająć jeden z ładnych pokoi z balkonem i łazienką. W każdym znajduje się telewizor z wejściem USB. Do Waszej dyspozycji pozostaje również kuchnia, w której możecie przyrządzić posiłek, albo napić się kawy z ekspresu. We wnętrzu domu wyodrębniono przestronną część zabawowo-rekreacyjną wyposażoną w zabawki, huśtawki i koniki na biegunach, wygodny komplet wypoczynkowy i zestaw kina domowego.
W słotne dni lub zimowe wieczory obejrzycie tu z dziećmi film lub zagracie w gry planszowe, piłkarzyki, skorzystacie z Play Station czy elektronicznego darta. Latem gospodarze zapraszają dzieci na plac zabaw. Mieści się tu ogromna piaskownica z zabawkami, zjeżdżalnie, trampoliny, hamaki oraz mnóstwo jeździków i rowerków. Wasze pociechy niewątpliwie zainteresuje park sprawnościowy wyposażony w 18-metrowy zjazd na linie, kółka gimnastyczne, sznury do wspinania i 15-metrowy slackline. W ogrodzie znalazło się również miejsce na grill i ognisko.
LINK do Pensjonatu Sarnówka: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/sarnowka
Pensjonat Lavendowo
W miejscowości Piechowice, 5 km od Szklarskiej Poręby, tuż nad cicho szemrzącym strumykiem znajduje się sympatyczny pensjonat Lavendowo, oferujący apartamenty z aneksem kuchennym. Dzięki naturalnym surowcom, z których został zbudowany, jest klimatyczny i przyjazny alergikom. Niekonwencjonalny wystrój domu i otaczające go pola pachnącej zniewalająco lawendy przywodzą na myśl słoneczną Prowansję. Zaciszne położenie z dala od ruchliwych dróg i duża działka zapewnią Waszym dzieciom swobodę, a Wam poczucie bezpieczeństwa. Wiejski charakter obiektu podkreśla smak i zapach świeżego chleba pieczonego na zakwasie. Pensjonat oferuje również domowe obiady, znacznie odbiegające smakiem od popularnych fast foodów. Gospodarze gwarantują, że nawet największe niejadki nabiorą tutaj apetytu.
Dla najmłodszych gości przewidziane są liczne atrakcje i niespodzianki. Na życzenie rodziców dzieci mogą uczestniczyć w warsztatach zdobienia kubków czy wyprawach rowerowych, a zimą uczyć się jazdy na nartach, brać udział w wędrówkach na rakietach śnieżnych i wycieczkach górskich z przewodnikiem. Wszystkie proponowane zajęcia prowadzone są odpłatnie, a niezbędny sprzęt można za niewielkie pieniądze wypożyczyć w pensjonacie.
LINK do Pensjonatu Lavendowo: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/lavendowo
Pensjonat Michalina
W Piechowicach, niedaleko Szklarskiej Poręby, przy ulicy Kolonijnej 22 mieści się niewielki pensjonat Michalina oferujący na noclegi rodzinne apartamenty z łazienkami. Położony w śródleśnej, słonecznej dolinie u podnóża Karkonoszy zapewnia błogą ciszę i otwartą przestrzeń przesyconą żywicznym zapachem sosen i świerków. Unoszące się w powietrzu olejki eteryczne łagodzą różne dolegliwości i ułatwiają zasypianie. Pobyt w takim środowisku pozwala na oczyszczenie organizmu i powrót sił witalnych. Wasze dzieci mogą bezpiecznie hasać na placu zabaw wyposażonym w huśtawki, zjeżdżalnie, trampoliny lub korzystać z piłek, ping-ponga czy badmintona.
A jeśli macie jedynaka, nie przejmujcie się. Znajdzie tu odpowiednie towarzystwo, bo gospodarze mają troje dzieci. Nie musicie wozić akcesoriów typu: łóżeczko, wanienka, nosidełko itp. - wszystko dostaniecie w pensjonacie nieodpłatnie. Do Waszej dyspozycji będzie doskonale wyposażona kuchnia umożliwiająca samodzielne przygotowywanie posiłków, salon z kominkiem i kącik zabaw dla dzieci. Jeśli zamarzy Wam się wycieczka rowerowa albo zimowy spacer, za niewielką opłatą wypożyczycie rowery i rakiety śnieżne.
LINK do Pensjonatu Michalina: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/michalina
Domki Eko Bajka
Jeżeli zamierzacie uciec daleko od wielkomiejskiego gwaru i spalin, gospodarstwo agroturystyczne Eko Bajka położone w miejscowości Bukówka otwiera przed Wami swoje gościnne podwoje. Możecie zamieszkać w samodzielnym mieszkaniu/apartamencie, a jeśli cenicie sobie intymność i niezależność, macie do wyboru jeden z uroczych domków rozrzuconych po pięknym zielonym na terenie. Gospodarze przygotowali dla Was ponadto miejsce w ogrodzie, gdzie można swobodnie rozpalić ognisko lub urządzić grilla, a dla dzieci wytyczyli bezpieczną strefę zabaw. W słotne dni goście mogą skorzystać z ping-ponga, piłkarzyków i zabawek znajdujących się w sali rekreacyjnej.
Gospodarstwo Eko Bajka jest przyjazne dzieciom i zwierzętom. Maluchy mają tu niepowtarzalną możliwość pogłaskania i nakarmienia zwierząt. W zagrodzie mieszkają owce, konie króliki, a po wybiegu pod czujnym okiem koguta niczym modelki spacerują kury. Łagodne stoki zaczynające się w pobliżu domu pozwalają latem na spacery, a zimą zachęcają do zjazdów na sankach i nartach. Kontakt z naturą i świeże, górskie powietrze pozwolą Wam naładować akumulatory na cały rok, aż do przyszłorocznych wakacji.
LINK do Domków Eko Bajka: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/eko-bajka-domki-w-gorach
Agroturystyka Sokolik
Przestronny zielony teren, zadbany ogród, łąka, na której pasą się domowe zwierzęta, staw do wędkowania, przepływający nieopodal strumyk i bliskość lasu, w którym aż roi się od grzybów… To tylko niektóre walory gospodarstwa agroturystycznego Sokolik położonego w miejscowości Maciejowiec.
Wasze dzieci będą zachwycone bezmiarem przestrzeni, na której można bezpiecznie szaleć. Maluchom niesamowitej frajdy dostarczą jeździki, hulajnogi, ciągniki i inne zabawne pojazdy. Starsze dzieci mogą aktywnie spędzać czas na boisku, trampolinach, huśtawkach i zjeżdżalniach. Dorosłych urzeknie przepiękny krajobraz, wszechogarniająca cisza i przestronne wnętrza apartamentów wyposażonych w aneksy kuchenne. Z niektórych pokoi można wychodzić bezpośrednio na taras prowadzący wprost do ogrodu, by w otoczeniu zieleni i przy wtórze ptaków zjeść posiłek czy napić się kawy.
Miejsce szczególnie polecane jest na nocleg liczniejszym rodzinom, albowiem na każde dziecko powyżej roku (te mają pobyt darmowy) przysługuje zniżka od 30 do 50%. W cenie pobytu istnieje również możliwość wypożyczenia rowerów z rikszą i bez, sanek oraz drobnego sprzętu sportowego.
LINK do Agroturystyki Sokolik: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/agroturystyka-sokolik
Pensjonat Willa na Cichej
Niemal w samym centrum Szklarskiej Poręby, a jednocześnie w spokojnym, urokliwym zakątku przycupnęła Willa na Cichej. Ten komfortowy obiekt, z udogodnieniami dla niepełnosprawnych, oferuje noclegi w pokojach z łazienkami lub dwupokojowych apartamentach. W cenę noclegu wliczone jest śniadanie w formie szwedzkiego bufetu. Możecie tu wykupić pozostałe posiłki albo przygotować coś samodzielnie w bogato wyposażonym aneksie kuchennym.
Pomyślicie pewnie, że za takie luksusy trzeba będzie słono zapłacić. Niech Was nie zwiodą pozory! Bezpłatny nocleg maluchów do lat 3, zniżki w wysokości 50% dla dzieci do lat 12, smaczne i obfite posiłki, darmowy parking, możliwość nieodpłatnego wypożyczenia rowerów, fotelików, kijków do Nordic Walkingu, sanek, perspektywa pieszego dotarcia do wielu atrakcyjnych obiektów Szklarskiej Poręby - to tylko niektóre czynniki obniżające koszty pobytu w Willi. Właściciele zapewniają dzieciom mini-placyk zabaw z trampoliną, bujakiem, domkiem i zjeżdżalnią, a wewnątrz budynku, tuż przy sali restauracyjnej - świetnie wyposażony pokój zabaw. Możecie spokojnie wypić kawę na tarasie, mając jednocześnie na oku bawiące się pociechy. Istnieje również możliwość odpłatnego skorzystania z opieki nad dziećmi.
LINK do Willi na Cichej: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/willa-na-cichej
Dom w Domu
Przemieszczając się z Jeleniej Góry do Gryfowa, natkniecie się na wieś Gajówka. Wasz wzrok przykuje zabytkowy dom, częściowo okolony nowymi murami. To właśnie od niecodziennego kształtu wziął swoją nazwę pensjonat Dom w Domu, który się tam mieści. Ośrodek dysponuje pokojami z łazienkami oraz udostępnia aneks kuchenny, bar, kącik kawowy i jadalnię, w której serwowane są posiłki. To prawdziwy dom z duszą, otulający ciepłem bijącym od pieca opalanego drewnem, pachnący ziołami, które uprawiają gospodarze i ekologiczną żywnością z przydomowego ogrodu. Na pewno nie będziecie się tu nudzili. Domownicy i ich przyjaciele zorganizują dla Was warsztaty ziołowe, wikliniarskie, ceramiczne, przędzalnicze, szklarskie, decoupage… do wyboru do koloru.
A może chcecie nauczyć się jeździć konno, wydoić krowę, nakarmić zwierzęta? To też jest możliwe. Znajdzie się też coś dla gości preferujących wypoczynek w stylu chillout – błogie lenistwo na hamakach rozwieszonych w cieniu drzew albo wędkowanie. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą wypożyczyć rowery, przyczepki, foteliki, kijki, rolki, sanki, jabłuszka albo pieszo przemierzać górskie szlaki. Aha! Plac zabaw i kącik zabaw też są!
LINK do Pensjonatu Dom w Domu: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/dom-w-domu
Dom bliźniak ”U Kromki”
Niezwykłą gratką dla turystów, którzy pragną sycić wzrok urokiem malowniczych krajobrazów i wsłuchiwać się w odgłosy przyrody jest położony w Marczycach koło Karpacza bliźniak „U Kromki”. Znajdziecie tu 2 apartamenty: jeden dla maksymalnie 6, drugi dla 10 osób. Oba z kominkami, przestronne, wygodne i gustownie urządzone. W mniejszym mieszczą się 2 pokoje z łazienką, a w większym 3 pokoje i dwie łazienki. Każdy z apartamentów ma doskonale wyposażoną kuchnię i wyjście na taras, z którego widok aż zapiera dech w piersiach.
Musicie to sami zobaczyć! Jeśli chcecie przyjechać tu z przyjaciółmi, istnieje możliwość wynajęcia całego domu. Oczywiście obiekt jest przystosowany do pobytu rodzin z dziećmi, czyli wyposażony w plac zabaw z huśtawkami, zjeżdżalnią i piaskownicą pełną zabawek oraz kącik zabaw, w którym dzieci mogą się zaszyć podczas niepogody. Dodatkowych atrakcji dostarczą Waszym pociechom 2 baseny, ośrodek jeździecki i stok Relaks, zlokalizowane zaledwie kilka kilometrów od domu.
LINK do Domu Bliźniaka U Kromki: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/apartament-u-kromki
Wybraliście już miejsce na noclegi z dziećmi? To teraz pora na przygotowanie się do wyprawy. Tylko od czego zacząć? Nie, nie, jeszcze się nie pakujcie. Najpierw, niczym wojskowi stratedzy, musicie zaplanować eskapadę.
Jeżeli wybieracie się na urlop z małymi dziećmi, najlepiej wcześniej zdecydujcie, co leży w zasięgu Waszych możliwości. Starszym pozwólcie wziąć udział w planowaniu. To nie tylko frajda, ale i nauka oraz wyrabianie poczucia odpowiedzialności. Nie macie pomysłu na trasę wędrówki? Nic nie szkodzi. Gospodarze ośrodków wypoczynkowych wypożyczą Wam przewodniki i podpowiedzą, co warto zobaczyć.
A może skorzystacie z naszych rad?
Zapraszamy!
Łatwe szlaki i atrakcje dla rodzin z dziećmi w Szklarskiej Porębie i okolicach
Większość zaproponowanych wyżej noclegów zlokalizowanych jest w okolicach Szklarskiej Poręby i Karpacza, dlatego skupimy się przede wszystkim na atrakcjach występujących na tym terenie.
Obowiązkowym „punktem programu” są malowniczo położone wodospady. Najpiękniejszy z nich to Wodospad Kamieńczyka. Wiedzie do niego wiele szlaków, ale najkrótszy (czerwony) rozpoczyna się na parkingu przy Szosie Czeskiej (droga krajowa nr 3), tuż za Szklarską Porębą i liczy 1,5 km.
Po drodze warto nieco zboczyć i zahaczyć o Krucze Skały. Czeka tam na Was punkt widokowy oraz profesjonalny park linowy, który potrafi dostarczyć tak ekstremalnych przeżyć, że na dygoczących ze strachu nogach wrócicie czym prędzej na zaplanowany wcześniej szlak. Prowadzi on leśną, kamienistą drogą z nieco bardziej stromym podejściem na końcowym odcinku, ale nawet 2–3 latki z łatwością zdołają pokonać tę trasę. Niestety nie ma możliwości podjazdu wózkiem, więc dla maluchów konieczna będzie chusta lub nosidełko. Zimą trzeba się liczyć z zalegającym śniegiem i oblodzeniem.
Trud wędrówki wynagrodzi fascynujący widok wodospadu położonego w wąskim, stumetrowym wąwozie, którego ściany sięgają 35 m wysokości. Kaskada wody spadająca z 27 m sprawia niesamowite wrażenie. Wodospad można podziwiać z dolnej lub górnej platformy widokowej. Ta pierwsza dostępna jest po wykupieniu biletu wstępu. Górny punkt widokowy znajduje się przy schronisku Kamieńczyk. Jeżeli macie jeszcze dość siły, możecie po krótkim wypoczynku ruszyć dalej. Czerwony szlak poprowadzi Was na Halę Szrenicką (2,4 km) i Szrenicę (3,5 km).
Wodospad Kamieńczyka
Szrenica
Wszystkie drogi prowadzą do… Wodospadu Szklarki, a kilka gdzie indziej
No, może nie wszystkie, ale co najmniej cztery. Pierwsza - najkrótsza, dostosowana do wózków i nawet najmłodszych dzieci, bierze swój początek na parkingu przy drodze między Piechowicami a Szklarską Porębą. Biegnie karkonoskim lasem, wzdłuż potoku Szklarki, ale ostrzegamy! Wyruszenie na szlak może skutecznie utrudnić niezliczona ilość straganów na parkingu, kuszących nasze pociechy kolorowymi „pamiątkami”. Druga, nieco dłuższa, z kamienistym fragmentem na początku, zaczyna się wcześniej i prowadzi wzdłuż rzeki Kamiennej.
Możecie też rozpocząć wędrówkę z centrum Szklarskiej Poręby (ok. 4 km) albo sprzed Starej Chaty Walońskiej (1,2 km). Do niej też warto zajrzeć, aby zobaczyć, jak potomkowie walonów kontynuują wydobywanie i obróbkę cennych kamieni. Koniecznie należy spróbować tu swoich sił i samodzielnie wypłukać drobiny minerałów, poddać się Próbie Pokory w dybach przed Chatą i zejść do Gara Dobrej Mocy, by zdobyć pierwszy stopień wtajemniczenia i posłuchać opowieści Wielkiego Mistrza, podczas której cichną nawet najbardziej rozszalałe dzieci, a dorosłych lekki dreszcz przeszywa. Potem już nic nie będzie Wam straszne. Z Chaty Walońskiej tylko rzut beretem dzieli Was od Leśnej Huty, gdzie na własne oczy możecie obserwować wytop różnych form szklanych.
Wszystkie te obiekty mieszczą się po lewej stronie drogi prowadzącej z Jeleniej Góry. Przy jej prawym skraju znajduje się Muzeum Ziemi Juna, a nieco wyżej, na wprost Wodospadu Szklarki ukrył się Chybotek – zespół granitowych głazów, z których najcięższy (kilkutonowy) wsparty jest jedynie w dwóch miejscach i nawet dzieci potrafią go rozkołysać. Czy możecie odmówić takiej frajdy Waszym pociechom?! Na pewno nie! Niedaleko Chybotka wmurowana jest ogromna granitowa płyta, która podobno zamyka wejście do grobu legendarnego ducha gór Karkonosza zwanego też Liczyrzepą. Nieco dalej znajduje się miejsce zwane Złotym Widokiem. To naturalny, wysoki na 20 m próg skalny, z którego rozpościera się niezapomniany widok na Karkonosze.
Wodospad Szklarki
Muzeum Ziemi Juna
Wypoczynek z dziećmi w Karkonoszach, czyli czas na kompromisy
Nawet jeśli Wasze dzieci złapią górskiego bakcyla i pokochają piesze wędrówki do miejsc wszelakich, to czasem będą chciały skorzystać z innych atrakcji. Warto wtedy pójść na kompromis i zaproponować np. wyprawę do Trollandii w Szklarskiej Porębie, czyli parku linowego, w którym rozmieszczono systemy platform i przeszkód linowych o zróżnicowanym stopniu trudności. A może wybierzecie się do Rodzinnego Parku Rozrywki przy ul. Pstrowskiego 5a, gdzie dużą dawkę zabawy i nie mniejszą adrenaliny zapewnią: kolejka grawitacyjna, wieża emocji, symulator rodeo, strzelające pontony laserowe na kółkach i wiele innych.
Po takich szaleństwach koniecznie musicie się wyciszyć. Spacerkiem przejdźcie na sąsiednią ulicę (Jedności Narodowej 5), by obejrzeć jedyną w swoim rodzaju wystawę klocków LEGO. Tu, przy wtórze efektów specjalnych, odkryjecie magiczny świat LEGO i doświadczycie przyjemności kreowania własnego "klockowego świata”.
Została Wam jeszcze tylko wizyta w Dinoparku. Wędrując ścieżką edukacyjną biegnącą między starymi drzewami, bujną roślinnością i naturalnymi blokami skalnymi, natkniecie się na rekonstrukcje kilkudziesięciu naturalnej wielkości dinozaurów. Będziecie mieli wrażenie, że czas cofnął się o jakieś 500 mln lat.
Trollandia
Źródło zdjęcia: http://trollandia.pl/park/szklarska-poreba.html
Wystawa klocków LEGO
Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/pg/wystawaszklarskaporeba/photos/?ref=page_internal
Dinopark
Źródło zdjęcia: http://dinopark.com.pl/atrakcje/dinozaury/
W poszukiwaniu ciekawych obiektów zmierzamy do Karpacza
Po drodze do Karpacza warto zajrzeć do Huty Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach i zatrzymać się w Sobieszowie, gdzie zlokalizowany jest Zamek Chojnik. Do budowli prowadzą dwa szlaki: czarny – bardziej stromy i czerwony – łagodny, przeznaczony dla rodzin z maluchami i rowerzystów. Turyści korzystający z pierwszego, mogą w trakcie wspinaczki spenetrować Jaskinię Przemytników. Jeśli uda Wam się dotrzeć na dziedziniec — co nie ulega wątpliwości — możecie obejrzeć pręgierz, postrzelać z kuszy, wejść na wieżę, by obejrzeć malownicze widoki i posłuchać legendy o okrutnej Kunegundzie, zdecydowanej oddać rękę rycerzowi, który objedzie konno zamkowe mury. Podobno znalazł się taki śmiałek, spełnił kaprys księżniczki i… pojął ją za żonę czy może nie? Koniecznie sprawdźcie!
Z Sobieszowa ruszajcie w kierunku Przesieki. Czeka tam na Was Wodospad Podgórnej położony w ciemnym, gęstym lesie wśród poskręcanych korzeni i głazów obrośniętych mchem. Krajobraz sprawia wrażenie baśniowego i może skrywać wiele tajemnic. Dzieci na pewno wymyślą niejedną mroczną legendę związaną z tym miejscem.
Nie sposób też pominąć Japońskiego Ogrodu Siruwia, gdzie oprócz zniewalającej przyrody zamkniętej w charakterystyczne dla Japonii kompozycje, znajdziecie wystawę dzieł kultury i sztuki tego orientalnego kraju, multimedialne muzeum i nowoczesny plac zabaw dla dzieci.
Zamek Chojnik
Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Zamek-Chojnik-122244411190420/
Ogród Japoński Siruwia
Źródło zdjęcia: http://www.malajaponia.pl/
A co Was czeka w Karpaczu?
Jest tu tak wiele ciekawych miejsc, że nie wiadomo, od czego zacząć. Może na początek Kościół Wang - perełka sakralnej architektury drewnianej. Przeniesiony z Norwegii i odtworzony z bardzo niewielkimi zmianami, bez użycia gwoździ, nieustannie zachwyca swoim urokiem. Stąd możecie wybrać się na spacer przez Polanę do najbardziej rozpoznawalnych grup skalnych zwanych Pielgrzymami. Z rozdroża Polana niebieski szlak prowadzi do schroniska Samotnia, gdzie można nacieszyć oczy malowniczym widokiem Małego Stawu. Dalej trasa wiedzie do Strzechy Akademickiej, potem kolejny przystanek - Dom Śląski na Równi pod Śnieżką i pozostaje Wam już tylko zdobycie Śnieżki – najwyższego szczytu Karkonoszy.
Jeśli ta trasa stanowi dla Was zbyt duże wyzwanie, możecie dostać się na Śnieżkę wygodniejszym sposobem. Skorzystajcie z kolejki linowej, która zabiera turystów spod Białego Jaru i wwozi na szczyt Kopy (1375 m n.p.m.) Stamtąd spacerkiem docieracie na Śnieżkę (1602 m n.p.m.)
Jak już odtrąbicie zwycięstwo, wybierzcie się na mniej ekstremalny spacer, np. po zaporze na Łomnicy. W Karpaczu warto zobaczyć jeszcze Młyn Miłości, dziki wodospad na Łomnicy, Muzeum Sportu i Turystyki oraz Skwer Zdobywców, poświęcony polskim himalaistom. Dzieci będą zachwycone torem saneczkowym Kolorowa, wizytą w Muzeum Zabawek i w obiekcie zwanym Karkonoskimi Tajemnicami. Warto nadmienić, że wspomniany obiekt zdobył wiele prestiżowych wyróżnień, m.in. pierwsze miejsce w plebiscycie 7 Nowych Cudów Polski.
Niewątpliwej frajdy dostarczy dzieciom (i dorosłym chyba też) punkt anomalii grawitacyjnej, gdzie możecie zaobserwować, jak puste butelki czy samochód pozostawiony na tzw. luzie toczą się pod górę. To niezwykłe zjawisko, które zdaje się przeczyć prawom fizyki, znajduje się pomiędzy mostem na Łomnicy a hotelem Piecuch.
Zimą w Karpaczu też nie będziecie się nudzili. Dla lubiących aktywny wypoczynek dostępne są narty biegowe, rakiety śnieżne, lodowiska i snowtubing.
Kościół Wang
Źródło zdjęcia: www.wang.com.pl
Mały Staw
Śnieżka
Tor saneczkowy Kolorowa
Źródło zdjęcia: www.kolorowa.pl
Muzeum Zabawek
Źródło zdjęcia: www.muzeumzabawek.pl
Karkonoskie Tajemnice
Źródło zdjęcia: www.karkonoskietajemnice.pl
Jeszcze tylko mały skok w bok
Oczywiście - mówiąc skok w bok, mamy na myśli odwiedzenie miejscowości leżących w pobliżu Karpacza, jak choćby Kowary. Niewątpliwie najbardziej znaną atrakcją tego miasteczka jest Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Znajdziecie tu zamki, pałace, kościoły, wieże itp., odwzorowane dokładnie w skali 1:25. Z początkiem lipca ruszyła położona tuż obok Pałacowa Bawialnia. Dmuchane zamki, 7-metrowa skocznia, zjeżdżalnia pontonów, smok-żarłok i gąsienica z przepastnym wnętrzem, basen z łódkami… czegóż tam nie ma?! To raj, w którym dorośli bawią się na równi z dziećmi, a może nawet lepiej.
Warto też wspomnieć o Muzeum Sentymentów, które mieści się w dawnej kowarskiej Fabryce Dywanów. To miejsce budzi mieszane uczucia. Na twarzach najmłodszych rysuje się zdziwienie i niedowierzanie, a dorosłym łza się w oku kręci. Będąc w Kowarach, zajrzyjcie też do Sztolni Poszukiwawczej Rudy Uranowej. Tam z ust przewodnika usłyszycie historię tajnego wydobywania uranu przez Związek Radziecki w polskich Sudetach i obejrzycie interesujące ekspozycje.
Ostatnią atrakcją, o której wspomnimy, jest Western City – miasto prawdziwych kowbojów. Znajdziecie je w Ściegnach koło Karpacza. W drewnianych budynkach, jakby żywcem przeniesionych z Dzikiego Zachodu, mieszczą się: saloon, biuro szeryfa, poczta, sklep kolonialny i bank. Przy tym ostatnim codziennie o 15:10 odbywa się widowiskowa strzelania na wzór westernu "15.10 do Yumy”. Trzy godziny wcześniej, w samo południe, na placu głównym gromadzą się tłumy. Za moment rewolwerowcy staną oko w oko, by rozegrać ”śmiertelny” pojedynek. Nie może Was tam zabraknąć! Sprawdźcie też swoje umiejętności w dojeniu krowy, rzucie podkową, jeździe na byku, a w saloonie spróbujcie szczęścia w grze w ruletkę. To jeszcze nie koniec westernowej przygody. Poza linią zabudowy znajduje się centrum płukania złota, mini zoo, wioska indiańska i stawy, po których można pływać łodzią canoe. Na pewno nie będziecie się tam nudzili.
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/pg/parkminiaturkowary/photos/?ref=page_internal
Pałacowa Bawialnia
Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/pg/parkminiaturkowary/photos/?ref=page_internal
Muzeum Sentymentów
Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/pg/MuzeumSentymentow/photos/?ref=page_internal
Sztolnia
Źródło zdjęcia: https://www.karpacz.com.pl/atrakcje/10/sztolnie_w_kowarach
Western City
Źródło zdjęcia: www.western.com.pl
- Czy to już wszystkie atrakcje? - spytacie. Na pewno nie, ale dajemy Wam szansę samodzielnego odkrywania kolejnych tajemnic Karkonoszy .
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl