Agroturystyka - dzieci są tu najważniejszymi gośćmi
Agroturystyka przyjazna rodzinie nawet z bardzo małymi dziećmi - nadrzędna zasada: zanim wyjadę, wiem prawie wszystko o miejscu, w którym spędzę urlop z dzieckiem.
Moda na agroturystykę - ale czy zawsze jest tak kolorowo?
Okazuje się, że moda i potrzeba ucieczki od hałasu dużego miasta spowodowały powstanie wielu tzw. agroturystyk. Dom na wsi, dwa pokoje nie używane przez domowników, kawałek ogródka z huśtawką - przyjmuje nazwę agroturystyka, a gospodarze zapraszają gości.
I wszystko jest dobrze, dopóki wybieramy się na wypoczynek sami. Warunki jakie zastaniemy, nawet jeśli do końca nie spełniają oczekiwań, są do zniesienia przez osoby dorosłe. Jeśli jednak mamy rodzinę z małym dzieckiem, warto przyjrzeć się dokładnie miejscu, do którego jedziemy.
Pamiętam nasz pierwszy urlop z dzieckiem nad morzem...Zanim wyjechaliśmy, czekaliśmy aż Kubuś będzie miał przynajmniej dwa lata. Baliśmy się, czy miejsce wypoczynku okaże się odpowiednie dla dziecka, czy na kwaterze będzie czysto, czy jedzenie będzie dobre i w końcu - czy dziecko swoim płaczem nie będzie przeszkadzać innym. Czy kwaterodawca nie będzie patrzył na nas krzywo bo coś się rozlało albo stłukło…
U nas zabrakło zdrowego rozsądku. Bez doświadczenia, większego sprawdzania i zastanowienia się, wybraliśmy w internecie kwaterę, zaufaliśmy zdjęciom i zarezerwowaliśmy pobyt. Myśleliśmy, że to właśnie to, czego nam potrzeba. Tak się nam przynajmniej wtedy wydawało...
Niestety morze było zbyt zimne, piasek parzył małe stópki, słońce nie przestawało prażyć, pensjonat okazał się miejscem zupełnie odbiegającym od tego, pięknie przedstawionego w internecie. Dziecko było zmęczone, rozdrażnione, po dwóch dniach mieliśmy dość i chcieliśmy wracać.
Dziś choć mamy trójkę małych dzieci - ruchliwych chłopców lubiących aktywnie spędzać czas, jesteśmy bogatsi w doświadczenia swoje i tych, którzy nas odwiedzają. Wiemy, że urlop z maluchami może być ciekawy, wygodny i tani.
Trzeba się tylko do niego solidnie przygotować, czego zabrakło przy pierwszym naszym wyjeździe.
Dzisiaj spróbuję podzielić się z Wami moimi doświadczeniami, nabytymi na "własnej skórze" i tymi, którymi podzielili się z nami nasi goście podczas rozmów - równie realnymi i niemniej cennymi.
Przede wszystkim chciałam zachęcić wszystkich rodziców, myślących o wyjeździe do agroturystyki, do wyboru takiej, która ma jakąś szczególną specjalizację.
Dla rodziny z dziećmi odpowiednia będzie taka, która podczas wypoczynku zadba o nasze dziecko, np. organizując warsztaty rękodzieła (zajęcia dopasowane do wieku dziecka) albo wypoczynek w siodle, albo przynajmniej dostała miano:
AGROTURYSTYKI PRZYJAZNEJ RODZINIE.
Co to znaczy przyjaznej rodzinie? Czy to tylko udogodnienia dla dzieci? Tylko i AŻ.
Jeśli miejsce dedykowane jest naszemu maluchowi, to także i nam. Jeśli nasze dziecko jest szczęśliwe i bezpieczne na naszym wspólnym urlopie, może wesoło bawić się z rówieśnikami, z pełnym brzuszkiem wypchanym dobrym jedzonkiem, beztrosko, ale ciekawie spędzać wakacyjny czas - to i my możemy dobrze wypocząć.
Jeśli w agroturystyce sprawdza się maksyma:"Tutaj dzieci się nie nudzą, a rodzice mają chwilę dla siebie", to jest to AGROTURYSTYKA PRZYJAZNA RODZINIE.
Jeśli jeszcze jest w okolicy bogatej w atrakcje dla dzieci (co również warto sprawdzić wcześniej), to nasz wypoczynek bez względu na pogodę na pewno będzie udany!
Jak rozpoznać agroturystykę przyjazną rodzinom z dziećmi?
Wystarczy sprawdzić czy agroturystyka posiada podstawowe udogodnienia dla dzieci, dzięki którym nasz bagaż będzie mniejszy, a wypoczynek łatwiejszy. I tak sprawdź:
Wyposażenie pokoju (na miarę naszych potrzeb) powinno zawierać:
- W pokoju lub w pobliżu pokoju ogólnie dostępna lodówka - przyda się do przechowania deserków i napojów dla malucha,
- Czajnik do zagotowania wody w razie potrzeby przygotowania kaszki w nocy,
- Łóżeczko z materacem i pościelą dla małego dziecka,
- Zabezpieczenia kontaktów,
- Tv z kanałem dziecięcym np. MINIMINI, dzięki któremu rano rodzice mogą chwilę dłużej pozostać w łóżku,
- Dostęp do internetu - w razie niepogody ostatecznie można się posiłkować bajką lub grą z sieci,
- Dobrze, jeśli w pokoju jest obszerna szafa, która pomieści wszystkie ważne rzeczy nasze i dziecka,
- Dodatkowe szafeczki czy półeczki na książeczki, zabawki, podręczne sprzęty nasze lub dziecka,
- Zwróćmy też uwagę na ogólną estetykę wnętrz, żebyśmy mogli czuć się jak w domu.
Łazienka (na życzenie możliwe do otrzymania):
- Dodatkowe ręczniki dla dzieci,
- Możliwość skorzystania z wanienki do kąpieli dziecka lub korka do prysznica,
- Mata antypoślizgowa pod prysznicem lub w wannie,
- Nocnik,
- Plastikowa miska do prania.
Jadalnia:
- Krzesełko do karmienia dla dzieci,
- Leżaczek dla najmłodszych,
- Menu najlepiej z ekologicznych produktów z gospodarstwa, dostosowane nawet do najmniejszych gości i alergików,
- Dobrze, jeśli śniadanie serwowane jest w postaci szwedzkiego stołu - da nam to większy wybór szczególnie w przypadku niejadków :)
- Zupa o dodatkowej godzinie, specjalnie dla tych dzieci, które nie są w stanie zjeść całego obiadu na raz,
- Możliwość podgrzania butelek lub słoiczków,
- Plastikowe naczynia i sztućce, w tym plastikowe kubki,
- Śliniaczki dla małych dzieci,
- Zestaw bezpiecznych zabawek, zajmujących dzieci w czasie oczekiwania na posiłek,
- Wydzielone miejsce dla osób niepalących
- Dodatkowe miejsce, gdzie dziecko mogłoby się bezpiecznie zatrzymać po swoim posiłku, jednocześnie dając możliwość rodzicom dopić w spokoju kawę.
Rekreacja dziecięca:
- Kącik zabaw dla dzieci (dodatkowe miejsce zabaw w razie niepogody),
- Opcjonalnie propozycje programów animacyjnych dla dzieci,
- Pokoik zabaw dla dzieci, gdzie mogą spotkać towarzyszy zabawy, w razie niepogody dodatkowe pomieszczenie do zabawy,
- Gdzieś na zewnątrz specjalne miejsce do poważnych rozmów małych podróżników ze stolikami i ławeczkami,
- Parasol ogrodowy, lub miejsce zacienione do wypoczynku na zewnątrz w razie upałów,
- Zadbany plac zabaw (np. domek ze zjeżdżalnią i piaskownicami, huśtawka, boisko z bramkami do nogi i siatką do siatkówki, duża trampolina, może basenik (choćby dmuchany) lub brodzik dla najmłodszych, koniecznie z ciepłą wodą odpowiednio filtrowaną),
- Możliwość wypożyczenia rakietek do badmintona, piłki do nogi i siatkówki,
- Parking w znacznym oddaleniu od placu zabaw,
- Możliwość wypożyczenia rowerów z fotelikami i kaskiem dla małego dziecka,
- Miejsce do wywieszenia prania.
W gospodarstwie:
- Możliwość zobaczenia zwierząt (podczas karmienia, dojenia itp.),
- Dostęp do ogródka, gdzie dziecko może zobaczyć czym różni się natka pietruszki od marchewki,
- Dużo bezpiecznego, ale nie ograniczonego tabliczkami "nie deptaj trawników" miejsca do dziecięcych zabaw, biegania i poznawania natury.
- U gospodarzy:
- Aktualne numery telefonów i adres do: najbliższej przychodni lekarskiej lub lekarza czy pielęgniarki,
- Adres najbliższej apteki,
- Informacja o pierwszej pomocy medycznej,
- Miejsce na przechowywanie wózków dziecięcych i rowerków,
- Informacja o okolicy z uwzględnieniem miejsc ciekawych i możliwych do dowiedzenia przez rodziców z dzieckiem (np. z wózkiem) - warto zapoznać się z nimi wcześniej ,
- Zniżki dla dzieci.
Kilka dodatkowych wskazówek:
Pobyt z czy bez posiłków?
Czasem szukając oszczędności sami wpędzamy się niepotrzebne zdenerwowanie i kłopoty.
Wydaje się nam, że wybierając opcje wypoczynku bez wyżywienia, zaoszczędzimy pieniądze i będziemy mogli zjeść w restauracji to, na co w danej chwili będziemy mieli ochotę i o porze, która nam będzie odpowiadała.
Okazuje się jednak, że odpowiednie jedzenie restauracyjne nie zawsze możemy znaleźć wtedy, kiedy dziecko jest głodne. Jest dużo droższe, często nieodpowiednie dla dzieci, odmrażane, podgrzewane w mikrofali itp.
W agroturystyce dla rodziny z dzieckiem najczęściej możemy liczyć na obiad świeży, gotowany danego dnia, z domowym ciastem, co jest podstawowym atutem szczególnie dla dzieci. Często gospodyni serwuje potrawy znane tylko w danym regionie albo nawet kombinacje, które są charakterystyczne tylko dla jej kuchni.
Znając swoje dziecko, przewidując, że maluch nie ma tyle siły i ochoty na spacery, co dorosły, możemy tak zorganizować wycieczkę, żeby wrócić na popołudniowy obiad na kwaterę. Taki obiad zapewni nam spokój, że nasze dziecko nie nabawi się jakiegoś przypadkowego zatrucia i do tego skorzysta ze zdrowych produktów z gospodarstwa. Jadło przypadnie do gustu nie tylko dziecku, ale i nam. W dobie pośpiechu i zabiegania oraz „fastfoodów” taka odmiana przyda się i dorosłemu!
Plusem śniadań serwowanych przez gospodarzy będzie duża różnorodność, jakiej nie osiągniemy przygotowując śniadania w pokoju. Jajecznica z domowych jajek, świeży twarożek, prawdziwe mleko, konfitury ze spiżarni gospodyni i zielenina świeżo ścięta w ziołowym, przydomowym ogródku - to to, co się pamięta jeszcze długo po powrocie do domu..
Pokój duży czy mały, a może studio?
Wszystko zależy od możliwości finansowych, ale czasem lepiej dołożyć i zamówić większy pokój.
Często dokonując rezerwacji, nie bierzemy pod uwagę, że nasz maluch, mimo że mały, ma swoje potrzeby, ma swoje zabawki, ciuszki, pieluchy, butelki, akcesoria do kąpieli itp. A to niejednokrotnie zajmuje więcej miejsca niż bagaże dorosłych...
Do tego doświadczenie pokazało, że kiedy podróżowaliśmy sami z mężem, wystarczyło łóżko do spania, fotel do poczytania książki. Większość czasu spędzaliśmy na podróżach, zwiedzaniu i spacerowaniu. Okazuje się, że małe dziecko nie zawsze jest zainteresowane atrakcjami ciekawymi dla dorosłych i czasem woli posiedzieć w pokoju.
Małe dziecko jest w ciągłym ruchu, coś buduje, coś przenosi, tańczy, biega i wtedy okazuje się że pokój dwuosobowy dla trzyosobowej rodziny jest za mały. Dlatego warto o tym pomyśleć i zadbać, żeby w razie niepogody albo dużych upałów na zewnątrz, pokój wielkościowo był odpowiedni dobrany do naszej rodziny, szczególnie pod kątem naszego dziecka.
Studio to opcja, która daje nam duże możliwości, kiedy mamy jedno młodsze, a drugie starsze dziecko. Łatwiej jest nam pogodzić różne potrzeby dzieci, kiedy np. jedno śpi, a drugie chce się bawić. Wieczorem taki pokój świetnie się sprawdza dla dorosłych – po położeniu dzieci można jeszcze poczytać lub porozmawiać, nie przeszkadzając dzieciom.
Agroturystyka dla rodzin z dziećmi często zapewnia taką opcję.
Rekomendacje - ważne czy nieważne?
Jeśli już wybierzemy miejsce swojego wakacyjnego wypoczynku, sprawdźmy czy któryś z naszych znajomych tam nie wypoczywał, zaczerpnijmy opinie o agroturystyce w internecie. Jednak bądźmy w tym rozsądni. Czasem opinie są krzywdzące. Zdarza się, że rodzice wymagają standardu hotelu pięciogwiazdkowego w agroturystyce w cenie niewspółmiernie niższej niż w hotelu. Czasem opinie ewidentnie wskazują na złośliwą konkurencję, a czasem piszą je sami właściciele.
Najtrafniejsza będzie tutaj rekomendacja instytucji, które są upoważnione do sprawdzania agroturystyki, przydzielania kategoryzacji i nadawania wyróżnień i nagród, szczególnie w kategorii dla Rodzin z Dziećmi. To może być zapewnienie o jakości usług danego miejsca.
Rekomendacją mogą być sami gospodarze. Ci którzy sami mają małe dzieci, łatwiej przewidzą nasze potrzeby i oczekiwania wobec nas i naszych dzieci. Najczęściej je rozumieją, stąd łatwiej jest im je spełnić. Często wybór specjalizacji "Agroturystyka przyjazna Rodzinie" wynika właśnie z doświadczeń samych gospodarzy - co warto zauważyć i docenić.
I na koniec...
Dodatkowym atutem agroturystyki przyjaznej rodzinie z dziećmi będzie to, że gośćmi tej agroturystyki są głównie rodziny z małymi dziećmi. Zapewni to towarzystwo do zabaw dla naszych maluchów, ułatwi wypoczynek, również w przypadku, gdy wysyłamy dziadków na urlop z naszymi pociechami.
Z reguły rodzice z małymi dziećmi są w podobnym wieku, co spowoduje możliwość znalezienia towarzystwa wypoczynku również dla nas.
Sprawdź, czy Agroturystyka Tylickie Wzgórze będzie odpowiednim miejscem na wypoczynek Twój i całej Twojej Rodziny:
"Tylickie Wzgórze" - Agroturystyka dla wymagających rodziców z małymi dziećmi - zapraszamy
Justyna i Grzegorz - rodzice trzech żywych urwisów…
Poniżej inne gospodarstwa agroturystyczne z udogodnieniami i atrakcjami dla dzieci
Ich właściciele szczególnie zadbali o wygodę rodzin z dziećmi. Posiadają łóżeczka, wanienki, wysokie krzesełka, plac zabaw, zabawki itp. Część z nich organizuje specjalne zajęcia dla dzieci - warsztaty, animacje, zajęcia ze zwierzątkami. Zaznaczyliśmy najważniejsze cechy każdej agroturystyki. Resztę możecie doczytać, klikając linki.
Agroturystyka dla dzieci w górach:
Villa Greta (Dobków, Sudety, woj. dolnośląskie) - ogród, sad, ekologiczne jedzenie, poszukiwanie agatów i innych minerałów (geoturystyka), warsztaty ceramiczne, bibułkarskie i inne dla dzieci i rodziców, pies i kot
Gospodarstwo Agroturystyczne Między Zamkami (Kotowice, Jura Krakowsko-Częstochowska, woj. śląskie) - ogród, mini-SPA, animacje dla dzieci, slow food, świnki morskie, króliczki, kózki, ptactwo ozdobne, kotki, pieski
Eko Bajka Domki w Górach (Bukówka, Karkonosze, woj. dolnośląskie) - ogród, sad, ekologiczne jedzenie, konie, owce, króliki, kury
Danielówka (Stronie Śląskie, Sudety, woj. dolnośląskie) - ogród, sad, ekologiczne jedzenie, źródlana woda, kurki
Gospodarstwo Gościnne Pod Bukiem (Kąty Bystrzyckie k. Lądka Zdroju, Sudety, woj. dolnośląskie) - ogród, strumyk, basen zewnętrzny, konie, osiołki
Agroturystyka Izerski Potok (Przecznica k. Świeradowa Zdroju, Góry Izerskie, woj. dolnośląskie) - ogród, warsztaty decoupage, obok Koniki Polskie i hipoterapia
Górska Leśniczówka (Zubrzyca Górna, Beskid Żywiecki, woj. małopolskie) - duży ogród z drzewami owocowymi, warsztaty dla dzieci (wiele zajęć terenowych), smaczna kuchnia, przemiła atmosfera
Agroturystyka Kiczory (Kiczory k. Lipnicy Wielkiej, Orawa, woj. małopolskie) - ogród, staw, strumyk, ekologiczne jedzenie, zwierzątka: krowy, cielaki, kury, kogut, świnka, kaczki, indyki, koza i 2 psy, możliwość uczestniczenia w pracach gospodarskich
Willa Przy Potoku (Tylicz k. Krynicy Zdrój, Beskid Sądecki, woj. małopolskie) - ogród, strumień, własny kawałek lasu, pasieka, ekologiczna żywność, mini-zoo: daniele, kucyki, króliki, papugi, pawie, kury, kaczki, indyki, zajęcia dla dzieci
Agrohippika (Kondratów, Góry Kaczawskie, Sudety, woj. dolnośląskie) - ogród, staw z możliwością wędkowania, ekologiczna żywność, nauka jazdy konnej, kucyki, warsztaty
Kowalowe Wzgórze (Kamieniec, Góry Stołowe, Sudety, woj. dolnośląskie) - ogród, staw do wędkowania, zwierzątka - konie, krowa, kury, kotki, pies, animacje, warsztaty dla dzieci
Pytlówka - Zaczarowana Zagroda (Tarczek, Góry Świętokrzyskie, woj świętokrzyskie) - zwierzątka gospodarskie, ogród, zajęcia dla dzieci, domowe wyżywienie, oparte na własnych produktach
Agroturystyka dla dzieci nad jeziorem, rzeką, pod lasem:
Mazurski Folwark (miejscowość Lisy, Mazury, woj. warmińsko-mazurskie) - w pobliżu Puszczy Boreckiej; sala zabaw, plac zabaw, warsztaty dla dzieci - kulinarne, ceramiczne; jazda konna; zwierzątka: konie, kucyki, owce, króliki, świnki morskie, kury, gęsi;
ekologiczna żywność; można przyjechać z własnym zwierzakiem
Osada Leśna Doboszówka - (miejscowość Kalenne na Lubelszczyźnie) - w otoczeniu Lasów Janowskich, z własnym stawem rekreacyjnym i mini-plażą; jazda konna, zwierzątka: konie, króliki, kozy, owce, ptaki hodowlane i ozdobne (sokolnictwo), 2 pieski, kotek, warsztaty dla dzieci (m.in. od ziarenka do bochenka, motanki, "w krainie zwierząt", "survival"), domowe wyżywienie oparte na naturalnych, również ekologicznych produktach, własne wyroby (np. chleb na zakwasie), przetwory; możliwość dostosowania posiłków do diet
Gospodarstwo Agroturystyczne Między Zamkami (miejscowość Kotowice, Jura Krakowsko-Częstochowska, woj. małopolskie) - na terenie Jurajskiego Parku Krajobrazowego, przy lesie, blisko ruin zamków na Szlaku Orlich Gniazd; kozy, króliki, świnki morskie, szynszyle, kaczki, kury, 5 psów i 3 koty; gospodarstwo polecane przez "Claudia Rodzice", kilka lat temu uznane za Najlepsze Agrogospodarstwo Województwa Śląskiego
Dom w Akacjach (Lisy, Mazury, woj. warmińsko-mazurskie) - wśród drzew, stawów i łąk, 25 km od Węgorzewa, 30 km od Giżycka; jazda konna, pieski, kotki, stodoła do brykania na sianie; możliwość wyżywienia, diety wegetariańskiej i bezmlecznej; ekologiczna żywność
Gospodarstwo Agroturystyczne Ściernisko (Żukowo, Bory Tucholskie, woj. pomorskie) - z mini-plażą nad rzeką Brdą (spływy kajakowe), przy lesie; urozmaicony program animacji dla dzieci; zwierzęta: psy, koty, kozy, kucyk, kury
Majątek Giże Marczak (Świętajno k. Olecka, Mazury, woj. warmińsko-mazurskie) - duży zielony teren z kąpieliskiem, plażą i atrakcjami
Agroturystyka Pod Brzozami (Grochowy, Wielkopolska, woj. wielkopolskie) - możliwość kontaktu ze zwierzętami gospodarskimi - kucyk, krowa, owca, kozy, króliki, świnki, kury, własna plaża, specjalne zajęcia dla dzieci w gospodarstwie
Folwark Łękuk (Łękuk Mały, Mazury, woj. warmińsko-mazurskie) - duży zielony teren nad jeziorem z własną plażą i wieloma atrakcjami, zwłaszcza dla aktywnych rodziców z dziećmi
Tusinek (Rozogi, pogranicze Kurpi i Mazur, woj. warmińsko-mazurskie)- ogród, ekologiczne jedzenie, jazda konna, wczasy dla mam z dziećmi
Pod Orzechem (Miradowo, Bory Tucholskie, woj. pomorskie ) - polecane również przez magazyn rodzinny "Mamo to Ja"; ogród, drzewa owocowe, brzozowy zagajnik, duży zielony teren z atrakcjami
Zagroda Kuwasy (Rajgród, Biebrzański Park Narodowy, woj. podlaskie) - konie, ogród, fascynujące wyprawy "Spotkania z przyrodą" dla dzieci i rodziców; wyżywienie
Chata Miłkowska (Miłkowo, Wielkopolska) - otrzymała kilka lat temu tytuł najlepszego gospodarstwa agroturystycznego w Wielkopolsce - duży teren zielony, jazda konna, króliki, kozy, kury, psy
Agroturystyka dla dzieci nad morzem:
Glapki (Barzowice, woj. zachodniopomorskie) - zwierzątka, zajęcia dla dzieci, duży zielony teren, przemiła atmosfera
Willa Pod Lasem (Jastrzębia Góra, woj. pomorskie) - ogród, własny lasek sosnowy, rzeczka, animacje dla dzieci
Leśny Dworek - laureat akcji Hotel Przyjazny Rodzinie (Darłowo, woj. zachodniopomorskie) - duży zielony teren z możliwością wielu aktywności (staw do wędkowania, boiska, place zabaw, basen odkryty, kort tenisowy), własna winnica, organizacja rejsów wędkarskich po morzu, rowery; slow food - własne wyroby wędliniarskie, rybne i przetwory
Więcej przyjaznych dzieciom gospodarstw agroturystycznych znajdziecie tutaj:
Agroturystyka dla dzieci
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM