Agroturystyka - dobre miejsce dla dzieci
Na końcu artykułu znajdziecie sprawdzone gospodarstwa agroturystyczne przyjazne dzieciom
Dziś sprawdzimy, co to w ogóle jest agroturystyka i czym odróżnia się od zwykłej kwatery na wsi, co to jest kategoryzacja i dlaczego rodziny z dziećmi powinny odwiedzać kwatery, które mają nadaną kategorię.
W kolejnych odsłonach przedstawimy też temat Świąt Wielkanocnych i Świąt Bożego Narodzenia w agroturystyce, wyjaśnimy czym charakteryzuje się agroturystyka przyjazna rodzinom z dziećmi, pokażemy, że w agroturystyce w górach też świetnie może wypocząć rodzina nawet z całkiem małym dzieckiem, sprawdzimy czy nad morzem dzieci będą się bawić równie dobrze jak rodzice...
Zapraszamy do śledzenia cyklu artykułów o agroturystykach przyjaznych dzieciom.
CO ODRÓŻNIA AGROTURYSTYKĘ OD TURYSTYKI WIEJSKIEJ, PENSJONATU CZY KWATERY PRYWATNEJ?
Agroturystyka to ostatnio bardzo popularna forma wypoczynku na wsi, szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi.
Agroturystyka to nie tylko noclegi. Typowa agroturystyka to, w odróżnieniu od pensjonatu czy hotelu, kameralny dom na wsi z kilkoma pokojami, najczęściej z dużą zieloną przestrzenią wokół, gdzie każdy może znaleźć cichy kącik dla siebie, a dzieci mogą do woli biegać i cieszyć się latem.
To ogród, czasem sad, może nawet staw, ale przede wszystkim - domowe warunki, dobre jedzenie, pole uprawne i zwierzęta gospodarskie. Te przymioty odróżniają też kwaterę agroturystyczną od zwykłej kwatery na wsi, choć też ściśle związanej z turystyką wiejską.
Agroturystyka powstaje najczęściej tam, gdzie nie ma dużego przemysłu, czyli w rejonach czystych, atrakcyjnych krajoznawczo i turystycznie. Często jest tak, że gospodarze - do tej pory żyjący tylko z rolnictwa - szukając dodatkowego dochodu lub po prostu chcąc zmienić dotychczasowe życie, zakładają agroturystykę.
Sobie dają zatrudnienie, jednocześnie turystom stwarzając możliwość świetnego wypoczynku, poznania uroków, tradycji i zwyczajów wsi oraz walorów najczęściej pięknego krajobrazu nizinnego albo górskiego.
Rytm życia gospodarstwa agroturystycznego niejednokrotnie wyznaczany jest terminami prac polowych i porami obrządku przy zwierzętach. Kojarzy się ze smakiem świeżego mleka, zapachem siana, pianiem koguta, odgłosami krów i owiec pasących się na pastwisku w pobliżu. To wszystko stanowi o niepowtarzalności i unikalności agroturystyki.
Dodatkowo bliski kontakt z goszczącą nas rodziną to możliwość poznania jej historii i zwyczajów, bezpośredniej rozmowy, podzielenia się własnymi troskami i doświadczeniami. Serdeczna i rodzinna atmosfera takiego wypoczynku pozostaje w pamięci dłużej niż anonimowy pobyt w najbardziej luksusowym hotelu.
PYSZNE SKUBAŃCE I BARSZCZ BIAŁY NA SERWATCE - CZYLI KUCHNIA W AGROTURYSTYCE
Możliwość mieszkania pod jednym dachem z gospodarzami niejednokrotnie zapewnia luźną i miłą atmosferę wypoczynku, z indywidualnym podejściem do każdego gościa.
Czymś naturalnym w agroturystyce są ekologiczne posiłki, komponowane na bazie produktów z własnego gospodarstwa, przetworów i owoców choćby z małego ogródka.
Wspólna jadalnia i posiłki, często przygotowywane przez samą gospodynię, pełne przysmaków znanych tylko w regionie, gdzie agroturystyka się znajduje - to szczególnie cenione atuty.
One przyciągają smakoszy regionalnej kuchni, jak również tych rodziców, którzy zwracają uwagę na to, co jedzą ich dzieci albo tych, którzy w zabieganiu dnia codziennego nie mają czasu na robienie pracochłonnych potraw jak pierogi czy naleśniki z jagodami. Tu mogą ich spróbować i to często w odmiennej wersji niż do tej pory znana.
Przetwory: prawdziwie kiszona kapusta, sałatki z ogórków i pomidorów, przecier z pomidorów bez nawozów, dżemy i konfitury - to rarytasy, jakich nie znajdziesz w żadnym, choćby najlepszym pensjonacie!
Taka kuchnia, najczęściej jednego aktora - gospodyni domu - to ciekawe sposoby przyrządzani różnych potraw i deserów, ale również nowe przepisy, niekiedy znane tylko gospodyni.
To również indywidualne podejście do różnych diet, między innymi dla dzieci z alergiami czy wegetarian. Czegoś takiego nie znajdziemy w masowym żywieniu w pensjonacie, hotelu czy miejskich restauracjach.
Dobrze jest poznać i dać możliwość spróbowania dzieciom barszczu ze świeżo ściętej botwinki, wiejskiego sera z miętą, barszczu białego na serwatce, mleka prosto od krowy, świeżego pstrąga złowionego w przydomowym stawie albo chociażby miodu z własnej pasieki i grzybów nazbieranych w pobliskim lesie...
Często zapach i smak domowego ciasta
albo ruskich pierogów pamięta się jeszcze długo po powrocie do domu. Zdarza się, że w gospodarstwach agroturystycznych można kupić świeże jajka, mleko, ryby czy miód, z czego chętnie korzystają goście.
KTÓRE DZIECKO WIE, CO TO JEST BOTWINKA I CZY MLEKO BIERZE SIĘ Z KARTONU???
Gospodarstwo agroturystyczne daje możliwości zobaczenia upraw.
Dzieci często nie wiedzą, co to jest botwinka, chcą zobaczyć, jak wygląda natka pietruszki, a jak cybuszki, jak od ziarenka rośnie rzodkiewka... Często na pytanie, skąd się bierze mleko odpowiadają: z kartonu. Tu wszystkiego mogą dotknąć i spróbować.
EKOLOGIA, PRZYRODA, ŻUCZEK I PASIKONIK - GOSPODARSTWA EKOLOGICZNE
Do agroturystyki zaglądają też rodzice o dużej świadomości ekologicznej i wrażliwości przyrodniczej, którzy nauczyli się czerpać siłę ze zdrowego jedzenia i obcowania z przyrodą. Teraz chcą takie podejście przekazać swoim dzieciom.
Agroturystyka to często bezpieczne położenie, blisko płytkiej rzeki albo jeziorka, otoczenie pól, łąk i lasów, co nie stwarza zagrożenia dla ruchliwych dzieci, ciągle szukających przygód.
Jednocześnie daje rodzicom możliwość pokazania dzieciom różnic między poszczególnymi gatunkami drzew i innych roślin, małych żyjątek mieszkających w trawie...
To możliwość długich wędrówek na świeżym powietrzu, zbierania grzybów albo poziomek, zabaw z dziećmi bez ograniczeń. Ze zwróceniem uwagi na wartości, jakie wszyscy czerpiemy z wsi, pól, ekologicznych upraw, czystego powietrza i wód płynących z gór.
Pobyt na wsi to świetna okazja dla rodziców do przemycenia cennych informacji: o zwyczajach, tradycji i różnicach regionów Polski, o języku innym dla Górali, innym dla Kaszubów. A co najważniejsze - okazja do zaszczepienia wrażliwości i potrzeby ochrony takich terenów, gdzie jeszcze nie dotarła szeroko pojęta cywilizacja.
ZWIERZĄTKA W AGROTURYSTYCE - KOZA BECZY, KROWA MUCZY, A OWCA?
Agroturystyka staje się coraz bardziej popularną forma spędzania wolnego czasu przez rodziny z małymi dziećmi.
Często najważniejszym kryterium wyboru tego rodzaju miejsca wypoczynku jest to, że można pokazać dziecku wszystko, co widziało tylko na obrazku mieszkając w dużym mieście.
W pobliżu domu gościnnego lub po sąsiedzku najczęściej znajdują się zabudowania gospodarcze, a tam zwierzęta, które każde dziecko może zobaczyć, dotknąć i nawet pokarmić.
To daje możliwość dzieciom choć przez chwilę uczestniczyć w wiejskim życiu, karmiąc gęsi i króliki, zbierając jajka i zaganiając kury wieczorem do kurnika.
Maluchy mogą obserwować, jak doi się krowy i kozy albo jak zwozi się siano do stodoły. Mogą też przejechać się traktorem. Niektórym gościom wystarczy pogłaskać koty łaszące się do nogi, pojeździć na kucyku albo poleżeć na słońcu pod kopką siana.
KATEGORYZACJA GOSPODARSTW AGROTURYSTYCZNYCH - CO TO ZA LICHO?
Często jeszcze pokutuje stereotyp, że agroturystyka to mało komfortowe, ciasne pokoje i niemiły zapach. Do niedawna agroturystyka kojarzyła się z niedoinwestowaną działalnością.
Te czasy już minęły. Wszystko zmienia się z dnia na dzień.
Małe agroturystyki z dofinansowaniem unijnym przekształcają się w agropensjonaty z komfortowymi pokojami, pięknymi łazienkami, łazienkami, białymi hotelowymi ręcznikami.
Dodatkowo przygotowana jest ciekawa rekreacja z saunami, czasem nawet basenami z dużym, nowocześnie zagospodarowanym terenem rekreacyjnym.
Teraz w agroturystyce jest kategoryzacja, określająca standard oferty.
Podobnie jak w pensjonacie czy hotelu mamy gwiazdki, tu są słoneczka. Nie jest łatwo zdobyć choć jedno słoneczko. Każde kategoryzowane gospodarstwo przechodzi weryfikację kategoryzatorów i musi spełnić określone warunki. Ostatecznie kategorie nadaje Polska Federacja Turystyki Wiejskiej.
Kwatery agroturystyczne mogą posiadać kategorię: minimum, standard, jednego słoneczka, dwóch słoneczek i trzech.
Ta najwyższa kategoria różni się od dwóch słoneczek między innymi tym, że mamy przystosowanie pokoi, łazienek, podjazdów itp. dla niepełnosprawnych gości, poruszających się na wózkach. O trzy słoneczka walczą najczęściej kwatery na nizinach, bo to wiąże się również z lepszą dostępnością terenu wypoczynku dla osób na wózkach. Na próżno więc szukać trzech słoneczek w górach.
GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNE ZE SPECJALNĄ OFERTĄ DLA RODZIN Z DZIEĆMI
Wiele gospodarstw, żeby się wyróżnić i być bardziej konkurencyjnym, podejmuje specjalizację. To oznacza, że skupiają się na jednym rodzaju klienta i jemu dedykują wszystkie udogodnienia domu i otoczenia.
To daje możliwość lepszego wypoczynku każdej z przyjmowanych grup .
Tam, gdzie są rodzice z małymi dziećmi, jest towarzystwo i dla dzieci, i dla dorosłych. Niezbyt dobrze będą się tam czuli ludzie starsi, szukający ciszy i spokoju.
A tam, gdzie młodzież i studenci, nie wypoczną rodzice z dziećmi, które wcześniej idą spać i nie potrzebują hałasu, imprez wieczornych i śpiewów przy gitarze do białego rana
Są miejsca oferujące pobyty tylko dla rodzin z dziećmi, z zajęciami animacyjnymi dla dzieci - ku naszej radości z roku na rok jest ich więcej.
W zależności od specjalizacji, gospodarze przygotowują dom tak, żeby był przyjazny dla całej rodziny (o tym w następnym artykule: "Agroturystyka - dzieci są tu najważniejszymi gośćmi") lub dla wędkarzy z własnymi miejscami do połowów, albo takie, które oferują wczasy w siodle z profesjonalna stadniną na terenie (o takich wakacjach przeczytacie w artykule: "Agroturystyka z jazdą konną dla dzieci").
W ofercie gospodarstw agroturystycznych można znaleźć i takie, które przygotowują warsztaty dla miłośników zielarstwa, prac plastycznych lub garncarstwa.
AGROTURYSTYKA DOBRA DLA RODZIN Z DZIEĆMI
W skrócie: agroturystyka to wspaniałe możliwości aktywnego wypoczynku dla całej rodziny. Jeśli lubisz bliskość natury i wiejskiego klimatu, domowe obiadki z ciastem pachnącym jak u babci, chcesz żeby twoje dziecko zobaczyło, jak na żywo wygląda koza albo owca, lubisz patrzeć, jak twój maluch biega swobodnie po podwórku za kurami i goni przygodę za przygodą, nie lubisz anonimowości - to miejsce jest dla Ciebie i dla Twojej Rodzinki!
W następnym artykule kilka wskazówek, jak właściwie dobrać odpowiednie miejsce na wypoczynek, jak sprawdzić czy dana agroturystyka jest dla Rodziny z Małym Dzieckiem, co powinna oferować, aby wypoczynek z Maluchami był udany...
Autorką tekstu jest Justyna Królikowska,
właścicielka Agroturystyki Tylickie Wzgórze w Tyliczu k. Krynicy Zrój,
której gospodarstwo w 100 % możemy polecić Rodzinom z Maluchami
INNE POLECANE PRZEZ RODZICÓW GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNE PRZYJAZNE DZIECIOM
Poniżej inne polecone przez Rodziców agroturystyki dla dzieci - każde z nich posiada liczne udogodnienia (również dla niemowląt) i atrakcje dla dzieci - m.in. łóżeczka, wanienki, wysokie krzesełka do karmienia, plac zabaw, zabawki, książeczki, często kącik zabaw, a w niektórych organizowane są zajęcia dla dzieci. Obok linków wymieniliśmy niektóre z atutów każdej z tych agroturystyk. Dokładne opisy znajdziecie klikając linki.
Agroturystyka dla dzieci w górach:
Agroturystyka Kowalowe Wzgórze (Kamieniec k. Polanicy Zdrój, Góry Stołowe, Kotlina Kłodzka, Sudety, woj. dolnośląskie) - zajęcia i warsztaty dla dzieci, zwierzątka, staw kąpielowy i staw do wędkowania, plac zabaw, kącik zabaw
Agroturystyka Willa Przy Potoku (Tylicz, Beskid Sądecki, woj. małopolskie) - piękny teren nad potokiem z placem zabaw i wigwamem, las, zwierzątka (m.in. daniele, koniki huculskie, kucyk, króliczki, bażanty), własne przetwory i miód, wygodnie pokoje, zajęcia dla dzieci
Agroturystyka Izerski Potok (Przecznica, Góry Izerskie, woj. dolnośląskie) - dla dzieci i rodziców warsztaty pierogarskie, ceramiczne, decoupage, mydlarskie i inne, pokój zabaw i plac zabaw, po sąsiedzku jazda na Koniku Polskim i hipoterapia
Gospodarstwo Agroturystyczne Między Zamkami (miejscowość Kotowice, Jura Krakowsko-Częstochowska, woj. małopolskie) - położone z dala od wsi, w otulinie lasów, na terenie malowniczego Jurajskiego Parku Krajobrazowego, blisko ruin zamków na Szlaku Orlich Gniazd. W pobliżu liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe, stoki narciarskie i zalewy. Dla dzieci m.in. duży zielony teren, mały plac zabaw, a przede wszystkim możliwość kontaktu z przyjaznymi zwierzątkami i pomocy przy obrządku oraz zajęcia animacyjne. Gospodarze mają kozy, króliki, świnki morskie, szynszyle, kaczki, kury, 5 psów i 3 koty. Dodatkowym atutem tego miejsca jest fakt, że każdy pokój ma niezależne wejście z ogrodu, a na terenie gospodarstwa jest nawet mini-SPA. Poza tym gospodarze zapewniają rodzinne zniżki do położonego w okolicy Parku Wodnego Jura.
Villa Greta (Dobków, Sudety, woj. dolnośląskie) - uroczy pensjonat, położony w części Sudetów, zwanej Krainą Wygasłych Wulkanów - Górach Kaczawskich, na obrzeżach parku krajobrazowego; wokół hektar ogrodu i sadu, w którym dzieci do woli mogą zajadać owoce; oryginalny, urozmaicony, certyfikowany plac zabaw; pokoje z łazienkami i pokoje typu studio - komfortowo wyposażone, lecz z zachowaniem stylu tradycyjnej wsi dolnośląskiej; kuchnia oparta na naturalnych, w dużej mierze własnych ekologicznych produktach (gospodarze kierują się zasadą Slow Food), własne przetwory i trunki; dla gości sala kominkowa, rowery, możliwość organizacji przejażdżek bryczką, jazdy konnej, kuligów, masaży, różnego rodzaju warsztatów dla dzieci i dorosłych (m.in. ceramicznych); wśród atrakcji rodzinne zbieranie agatów i innych minerałów; zwierzaki - pies i kot
Danielówka (Stronie Śląskie, Sudety, woj. dolnośląskie) - prowadzone w sposób ekologiczny gospodarstwo agroturystyczne (2,5 ha); dom w otoczeniu sadu i pełnego kwiatów ogrodu; dużo miejsca do wypoczynku i zabawy - na podwórku, w ogrodzie, na łące i na placu zabaw; możliwość rozbicia namiotu; dla Gości pokoje, kuchnia z jadalnią i kominkiem, "harcówka" z ping-pongiem, rowery i rowerki; domowe posiłki bez chemii, wg rodzinnych przepisów, własne jajka, warzywa, owoce; czysta woda z własnego górskiego ujęcia; kurki; malownicza okolica - liczne szlaki rowerowe i turystyczne; atrakcje Ziemi Kłodzkiej; 7 km do Czech
Gospodarstwo Agroturystyczne Eko Bajka (Bukówka, Karkonosze, woj. dolnośląskie) - drewniane domki, mieszkanie wakacyjne i pokoje w 50-hektarowym gospodarstwie ekologicznym, w otoczeniu dużego ogrodu, lasów, łąk i gór; certyfikat "Czysta Turystyka" nadany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska; do dyspozycji Gości i ich dzieci sala rekreacyjna oraz ogromna przestrzeń wokół domu do wypoczynku i zabawy (z placem zabaw i domkiem dla dzieci); w agroturystyce możliwość kontaktu ze zwierzętami (konie, króliki, owce, kury) i jazdy konnej; 1 km do jeziora
Górska Leśniczówka (Zubrzyca Górna, Beskid Żywiecki, woj. małopolskie) - duży zielony teren, zwierzątka, pokój zabaw, plac zabaw, ciekawe zajęcia dla dzieci, pyszne jedzenie, możliwość diety, produkty ekologiczne
Pytlówka - Zaczarowana Zagroda (Tarczek, Góry Świętokrzyskie, woj. świętokrzyskie) - zwierzątka (kucyki, owce, kozy, króliczki, kury, kaczki, pieski), zajęcia dla dzieci, sala zabaw i plac zabaw, ekologiczna żywność
Zagroda Rekreacyjna Studzienno (Studzienno k. Polanicy Zdrój, Góry Stołowe, Sudety, Kotlina Kłodzka, woj. dolnośląskie) - zajęcia ze zwierzątkami, jazda konna, plac zabaw, kącik zabaw
Agrohippika (Kondratów, Góry Kaczawskie, woj. dolnośląskie) - jazda konna dla dzieci, warsztaty jeździeckie, kucyki, własny staw do wędkowania, piękny teren
Agroturystyka Sokolik (Maciejowiec, Karkonosze, woj. dolnośląskie) - łąka, las, strumyk, sala zabaw, plac zabaw, zwierzątka
Gospodarstwo Agroturystyczne Janina Duda (Poręba Wielka k. Rabki Zdrój, Gorce, woj. małopolskie) - plac zabaw, kącik zabaw, zwierzątka, ogród, możliwość diety wegetariańskiej, bezglutenowej
Gospodarstwo Agroturystyczne Kiczory 120 (Kiczory, Polska Orawa, Potatrze, woj. małopolskie) - plac zabaw, kącik zabaw, staw, zwierzątka gospodarskie, zajęcia dla dzieci
Biała Paprotka (Szalejów Górny, Góry Stołowe, Sudety, woj. dolnośląskie) - piękne pokoje, piękne widoki, zwierzątka (króliczki, owieczki, kózki, kotki, piesek), plac zabaw, kącik do zabawy, w sezonie animacje dla dzieci, możliwość dostosowania posiłków do diety
Gospodarstwo Gościnne Pod Bukiem (Kąty Bystrzyckie k. Lądka Zdroju, Sudety, woj. dolnośląskie) - pięknie położona agroturystyka z jazdą konną; przytulne pokoje z łazienkami i mieszkania wakacyjne; sala kominkowa, sauna, jacuzzi, ping-pong, letni basen kryty kopułą, kort tenisowy, plac zabaw, trampolina, osiołki i konie (możliwość nauki jazdy konnej); dom otoczony ogrodem ze strumykiem; domowa kuchnia; ciekawa okolica na wędrówki i zwiedzanie; w pobliżu uzdrowisko Lądek Zdrój z pitnymi wodami mineralnymi
Bacówka Biały Jeleń (Iwkowa, woj. małopolskie, Beskid Wyspowy)
Apikraina (Podgórki, woj. dolnośląskie, Sudety, Góry Kaczawskie) - górski miód, warsztaty
Agroturystyka Siwejka (Ropki, woj. małopolskie, Beskid Niski)
Agroturystyka dla dzieci nad jeziorem, rzeką, pod lasem
Zagroda Kuwasy (Rajgród, Biebrzański Park Narodowy, woj. podlaskie) - piękne miejsce, konie, wyprawy przyrodnicze dla dzieci i rodziców, blisko jezioro
Osada Leśna Doboszówka (Kalenne, Lubelszczyzna, Lasy Janowskie) - warsztaty dla dzieci, konie i inne zwierzątka, staw rekreacyjny, plac zabaw, kącik do zabawy w stodole, ekologiczna żywność
Agroturystyka Pod Brzozami (Grochowy, Wielkopolska, woj wielkopolskie) - zwierzęta gospodarskie - kucyk, krowa, owca, kozy, króliki, kury; animacje dla dzieci; własne kąpielisko z plażą
Mazurski Folwark (Lisy, Mazury, woj. warmińsko-mazurskie) - zwierzątka, sala zabaw, plac zabaw, zajęcia dla dzieci, warsztaty, ekologiczna żywność
Dom w Akacjach (Lisy, Mazury, woj. warmińsko-mazurski) - zwierzęta: pieski, kotki, jazda konna, stodoła do zabawy, stawy, huśtawki, hamaki, piaskownica, trampolina, basen ogrodowy, ekologiczna żywność
Gospodarstwo Agroturystyczne Ściernisko (Żukowo, Bory Tucholskie, woj. pomorskie) - z mini-plażą nad rzeką Brdą (spływy kajakowe), przy lesie; urozmaicony program animacji dla dzieci; zwierzęta: psy, koty, kozy, kucyk, kury
Agroturystyka pod Orzechem (Miradowo, Bory Tucholskie, woj. pomorskie) - polecane również przez magazyn "Mamo to ja", własna winnica i brzozowy zagajnik, plac zabaw, zwierzątka
Majątek Kryjany (Wężówka, Mazury, woj. warmińsko-mazurskie) - zwierzątka, przejażdżki na kucyku, plac zabaw, 2 stawy do wędkowania, strumyk, przejażdżki bryczką
Chata Miłkowska (Miłkowo, Wielkopolska, woj, wielkopolskie) - zwierzątka (króliki, kózki, konie, pieski), jazda konna, plac zabaw, kącik zabaw, możliwość diety wegetariańskiej, bezmlecznej, bezglutenowej
Agroturystyka Mokaba (Okoninki, Bory Tucholskie, woj. pomorskie) - dwa niezależne mieszkania z aneksami kuchennymi, plac zabaw, zwierzątka, 150 m do jeziora
Majątek Giże Marczak (Świętajno k. Olecka, Mazury, woj. warmińsko-mazurskie) - kąpielisko, plaża, dużo atrakcji dla dzieci
Folwark Łękuk (Łękuk Mały, Mazury, woj. warmińsko-mazurskie) - nad jeziorem, z własną plażą; liczne atrakcje dla aktywnych rodzin - sprzęt sportowy dla dzieci i rodziców i tereny do aktywnej rekreacji
Tusinek (Rozogi, pogranicze Kurpi i Mazur, woj. warmińsko-mazurskie) - konie, kuchnia kurpiowska, własne produkty rolne, pobyty dla mam z dziećmi z animacjami dla dzieci
Dworek Makoszka (Makoszka, Lubelszczyzna/Polesie, woj. lubelskie) - zwierzątka, jazda konna, plac zabaw, kącik zabaw, możliwość diety
Agroturystyka Chata Leśna Polana (Kurzętnik, woj. warmińsko-mazurskie, przy granicy Brodnickiego Parku Krajobrazowego)
Agroturystyka Sójkowy Zakątek (Dzierżążno Wielkie, Wielkopolska) - ogród, własny las i mały staw, 2 km do jeziora
Agroturystyka Polana (Lipowiec, 40 km. od Zamościa, Roztocze, woj. lubelskie)
Siedlisko Poleski Zakątek (Lejno, Lubelszczyzna/Polesie)
Sady Błotnica (Prusy, woj. dolnośląskie, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie, Przedgórze Sudeckie)
Agroturystyka Pasieka Smakulskich (Pakosław, Wielkopolska)
Agroturystyka dla dzieci nad morzem
Agroturystyka Glapki (Barzowice, woj. zachodniopomorskie) - ze zwierzątkami, dużym zielonym terenem, ciepłą atmosferą i ciekawymi animacjami dla dzieci
Agroturystyka Willa Pod Lasem (Jastrzębia Góra, woj. pomorskie) - własny lasek i dostęp do rzeki, duży ogród, krowy szkockie, kozy, kury, kaczki, gęsi, perliczki, króliki (codzienne karmienie zwierząt z dziećmi), animacje dla dzieci
Leśny Dworek (Darłowo, woj. zachodniopomorskie) - domki i pokoje, własna winnica, pyszne jedzenie, duży teren rekreacyjny, basen odkryty, staw do wędkowania z plażą, place zabaw, korty tenisowe, rowery
Więcej agroturystyk przyjaznych dzieciom, polecanych przez Rodziców, znajdziecie, tutaj:
Gospodarstwa agroturystyczne dla rodzin z dziećmi
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl