Agroturystyka - dobre miejsce dla dzieci

(Poniżej tekstu znajdziecie polecone gospodarstwa agroturystyczne przyjazne dzieciom - z udogodnieniami i atrakcjami dla dzieci)

 Dziś sprawdzimy, co to w ogóle jest agroturystyka i czym odróżnia się od zwykłej kwatery na wsi, co to jest kategoryzacja i dlaczego rodziny z dziećmi powinny odwiedzać kwatery, które mają nadaną kategorię. 

13.jpg

 W kolejnych odsłonach przedstawimy też temat Wielkanocy w  agroturystyce, wyjaśnimy czym charakteryzuje się agroturystyka przyjazna rodzinom z dziećmi, pokażemy, że w agroturystyce w górach też świetnie może wypocząć rodzina nawet z całkiem małym dzieckiem, sprawdzimy czy nad morzem dzieci będą się bawić równie dobrze jak rodzice...

Zapraszamy do śledzenia cyklu przygotowanego przez Justynę Królikowską - mamę trójki małych chłopców i właścicielkę Agroturystyki dla Wybrednych Rodziców z Małymi Dziećmi "U Grzegorza".


CO ODRÓŻNIA AGROTURYSTYKĘ OD TURYSTYKI WIEJSKIEJ, PENSJONATU CZY KWATERY PRYWATNEJ?

 Agroturystyka to ostatnio bardzo popularna forma wypoczynku na wsi, szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi.


Agroturystyka to nie tylko noclegi. Typowa agroturystyka to, w odróżnieniu od pensjonatu czy hotelu, kameralny dom na wsi z kilkoma pokojami, najczęściej z dużą zieloną przestrzenią wokół, gdzie każdy może znaleźć cichy kącik dla siebie, a dzieci mogą do woli biegać i radować się latem.

4.jpg

To ogród, czasem sad, może nawet staw, ale przede wszystkim - domowe warunki, dobre jedzenie, pole uprawne i zwierzęta gospodarskie. Te przymioty odróżniają też kwaterę agroturystyczną od zwykłej kwatery na wsi, choć też ściśle związanej z turystyką wiejską.

 Agroturystyka powstaje najczęściej tam, gdzie nie ma dużego przemysłu, czyli w rejonach czystych, atrakcyjnych krajoznawczo i turystycznie. Gospodarze do tej pory żyjący tylko z rolnictwa, szukając dodatkowego dochodu pozwalającego na lepsze życie, zakładają agroturystykę.

22.jpg

Sobie dają zatrudnienie, jednocześnie turystom stwarzając możliwość świetnego wypoczynku, poznania uroków, tradycji i zwyczajów wsi oraz walorów najczęściej pięknego krajobrazu nizinnego albo górskiego.

Rytm życia gospodarstwa agroturystycznego niejednokrotnie wyznaczany jest terminami prac polowych i porami obrządku przy zwierzętach. Kojarzy się ze smakiem świeżego mleka, zapachem siana, pianiem koguta, odgłosami krów i owiec pasących się na pastwisku w pobliżu. To wszystko stanowi o niepowtarzalności i unikalności agroturystyki.

3.jpg

Dodatkowo bliski kontakt z goszczącą nas rodziną to możliwość poznania jej historii i zwyczajów, bezpośredniej rozmowy, podzielenia się własnymi troskami i doświadczeniami. Serdeczna i rodzinna atmosfera takiego wypoczynku pozostaje w pamięci dłużej niż anonimowy pobyt w najbardziej luksusowym hotelu.

PYSZNE SKUBAŃCE I BARSZCZ BIAŁY NA SERWATCE - CZYLI KUCHNIA JEDNEGO AKTORA

Możliwość mieszkania pod jednym dachem z gospodarzami niejednokrotnie zapewnia luźną i miłą atmosferę wypoczynku, z indywidualnym podejściem do każdego gościa. 

Czymś naturalnym w agroturystyce są ekologiczne posiłki, komponowane  na bazie produktów z własnego gospodarstwa, przetworów i owoców choćby z małego ogródka.

 5.jpg

Wspólna jadalnia i posiłki, często przygotowywane przez samą gospodynię, pełne przysmaków znanych tylko w rejonie, gdzie agroturystyka się znajduje - to szczególnie cenione atuty.

6.jpg

One przyciągają smakoszy regionalnej kuchni, jak również tych rodziców, którzy zwracają uwagę na to, co jedzą ich dzieci albo tych, którzy w zabieganiu dnia codziennego nie mają czasu na robienie pracochłonnych potraw jak pierogi czy naleśniki z jagodami. Tu  mogą ich spróbować i to często w odmiennej wersji niż do tej pory znana. Przetwory: prawdziwie kiszona kapusta, sałatki z ogórków i pomidorów, przecier z pomidorów bez nawozów, dżemy i konfitury - to rarytasy, jakich nie znajdziesz w żadnym, choćby najlepszym pensjonacie!

10.jpg

Taka kuchnia, najczęściej jednego aktora - gospodyni domu - to ciekawe sposoby przyrządzani różnych potraw i deserów, ale również nowe przepisy, niekiedy znane tylko gospodyni. To również indywidualne podejście do różnych diet, między innymi dla dzieci z alergiami czy wegetarian. Czegoś takiego nie znajdziemy w masowym żywieniu w pensjonacie, hotelu czy miejskich restauracjach. 

12.jpg

Dobrze jest poznać i dać możliwość spróbowania dzieciom barszczu ze świeżo ściętej botwinki, wiejskiego sera z miętą, barszczu białego na serwatce, mleka prosto od krowy, świeżego pstrąga złowionego w przydomowym stawie albo chociażby miodu z własnej pasieki i grzybów nazbieranych w pobliskim lesie...

18.jpg

Często zapach i smak domowego ciasta

albo ruskich pierogów pamięta się jeszcze długo po powrocie do domu. Zdarza się, że w gospodarstwach agroturystycznych można kupić świeże jajka, mleko, ryby czy miód, z czego chętnie korzystają goście.

 CZY KTOŚ WIE JAK WYGLĄDA NATKA PIETRUSZKI I CO TO JEST BOTWINKA???

  Gospodarstwo agroturystyczne daje możliwości zobaczenia upraw. Dzieci często nie wiedzą,  co to jest botwinka, chcą zobaczyć, jak wygląda natka pietruszki, a jak cybuszki, jak od ziarenka rośnie rzodkiewka...Często na pytanie, skąd się bierze mleko odpowiadają: z kartonu. Tu wszystkiego mogą dotknąć i spróbować.

19.jpg

EKOLOGIA, PRZYRODA, ŻUCZEK I PASIKONIK…

 Do agroturystyki zaglądają też rodzice o dużej świadomości ekologicznej i wrażliwości przyrodniczej, którzy nauczyli się czerpać siłę ze zdrowego jedzenia i obcowania z przyrodą. Teraz chcą takie podejście przekazać swoim dzieciom.

7.jpg

Agroturystyka to najczęściej bezpieczne położenie, blisko płytkiej rzeki albo jeziorka, otoczone polami, łąkami czy lasami, co nie stwarza zagrożenia dla ruchliwych dzieci, ciągle szukających przygód. Jednocześnie daje możliwość rodzicom pokazania dzieciom różnic między poszczególnymi gatunkami drzew i innych roślin, małych żyjątek mieszkających w trawie...

23.jpg

To możliwość długich wędrówek na świeżym powietrzu, zbierania grzybów albo poziomek, zabaw z dziećmi bez ograniczeń. Ze zwróceniem uwagi na wartości, jakie wszyscy czerpiemy z wsi, pól, ekologicznych upraw, czystego powietrza i wód płynących z gór.

Pobyt na wsi to świetna okazja dla rodziców do przemycenia cennych informacji: o zwyczajach, tradycji i różnicach regionów Polski, o języku innym dla Górali, innym dla Kaszubów. A co najważniejsze - okazja do zaszczepienia wrażliwości i potrzeby ochrony takich terenów, gdzie jeszcze nie dotarła szeroko pojęta cywilizacja.

KOZA BECZY, KROWA MUCZY, A OWCA?

 Agroturystyka staje się coraz bardziej popularną forma spędzania wolnego czasu przez  rodziny z małymi dziećmi. Często najważniejszym kryterium wyboru tego rodzaju miejsca wypoczynku jest to, że można pokazać dziecku wszystko, co widziało tylko na obrazku mieszkając w dużym mieście.

8.jpg

W pobliżu domu gościnnego najczęściej znajdują się zabudowania gospodarcze, a tam zwierzęta, które każde dziecko może zobaczyć, dotknąć i nawet pokarmić. To daje możliwość dzieciom choć przez chwilę uczestniczyć w wiejskim życiu, karmiąc gęsi i króliki, zbierając jajka i zaganiając kury wieczorem do kurnika.
   

9.jpg

Maluchy mogą obserwować, jak doi się krowy i kozy albo jak zwozi się siano do stodoły. Mogą też przejechać się traktorem. Niektórym gościom wystarczy pogłaskać koty łaszące się do nogi, pojeździć na kucyku albo poleżeć na słońcu pod kopką siana.

KATEGORYZACJA - CO TO ZA LICHO?

 Często jeszcze pokutuje stereotyp, że agroturystyka to mało komfortowe, ciasne pokoje i niemiły zapach. Do niedawna agroturystyka kojarzyła się z niedoinwestowaną działalnością.

11.jpg

Takie czasy już minęły. Wszystko zmienia się z dnia na dzień. Małe agroturystyki z dofinansowaniem unijnym przekształcają się w agropensjonaty z komfortowymi pokojami z łazienkami, pięknymi hotelowymi ręcznikami. Dodatkowo przygotowana jest ciekawa rekreacja z saunami, basenami z dużym, nowocześnie zagospodarowanym terenem rekreacyjnym.

Teraz w agroturystyce jest kategoryzacja, określająca standard oferty. Podobnie jak w pensjonacie czy hotelu mamy gwiazdki, tu są słoneczka. Nie jest łatwo zdobyć choć jedno słoneczko. Każde kategoryzowane gospodarstwo przechodzi weryfikację kategoryzatorów i musi spełnić określone warunki. Ostatecznie kategorie nadaje Polska Federacja Turystyki Wiejskiej.
      
Kwatery agroturystyczne mogą posiadać kategorię: minimum, standard, jednego słoneczka, dwóch słoneczek i trzech. Ta najwyższa kategoria różni się od dwóch słoneczek między innymi tym, że mamy przystosowanie pokoi, łazienek, podjazdów itp. dla niepełnosprawnych gości, poruszających się na wózkach. O trzy słoneczka walczą najczęściej kwatery na nizinach, bo to wiąże się również z lepszą dostępnością terenu wypoczynku dla osób na wózkach. Na próżno więc szukać trzech słoneczek w górach. 

17.jpg

GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNE ZE SPECJALNĄ OFERTĄ

 Wiele gospodarstw, żeby się wyróżnić i być bardziej konkurencyjnym, podejmuje specjalizację . To oznacza, że skupiają się na jednym rodzaju klienta i jemu dedykują wszystkie udogodnienia domu i otoczenia.

 To daje możliwość lepszego wypoczynku każdej z przyjmowanych grup . Tam gdzie są rodzice z małymi dziećmi, jest towarzystwo i dla dzieci, i dla dorosłych. Niezbyt dobrze będą się tam czuli ludzie starsi, szukający ciszy i spokoju. A tam, gdzie młodzież i studenci, nie wypoczną rodzice z dziećmi, które wcześniej idą spać i nie potrzebują hałasu, imprez wieczornych i śpiewów przy gitarze do białego rana :)

15.jpg

Są miejsca oferujące pobyty tylko dla rodzin z dziećmi, z zajęciami animacyjnymi dla dzieci. Tych nie jest jeszcze niestety zbyt wiele. Wtedy gospodarze przygotowują dom tak, żeby był przyjazny dla całej rodziny  (o tym w następnym artykule ) lub dla wędkarzy z własnymi miejscami do połowów, albo takie, które oferują wczasy w siodle z profesjonalna stadniną na terenie.
W ofercie gospodarstw agroturystycznych można znaleźć i takie, które przygotowują warsztaty dla miłośników zielarstwa, prac plastycznych lub garncarstwa.

AGROTURYSTYKA DOBRA DLA RODZIN Z DZIEĆMI

 W skrócie: agroturystyka to wspaniałe możliwości aktywnego wypoczynku dla całej rodziny. Jeśli lubisz bliskość natury i wiejskiego klimatu, domowe obiadki z ciastem pachnącym jak u babci, chcesz żeby twoje dziecko zobaczyło, jak na żywo wygląda koza albo owca, lubisz patrzeć, jak twój maluch biega swobodnie po podwórku za kurami  i goni przygodę za przygodą, nie lubisz anonimowości - to miejsce jest dla Ciebie i dla Twojej Rodzinki! 

16.jpg

W następnym artykule kilka wskazówek, jak właściwie dobrać odpowiednie miejsce na wypoczynek,  jak sprawdzić czy dana agroturystyka jest dla Rodziny z Małym Dzieckiem, co powinna oferować, aby wypoczynek z Maluchami był udany...


Autorką tekstu jest Justyna Królikowska,
właścicielka Agroturystyki dla Wybrednych Rodziców z Małymi Dziećmi U Grzegorza w Tyliczu k. Krynicy Zrój,
której gospodarstwo  w 100 % możemy polecić Rodzinom z Maluchami

 

Poniżej inne polecone przez Rodziców Gospodarstwa Agroturystyczne Przyjazne Dzieciom - każde z nich posiada liczne udogodnienia ( również dla niemowląt ) i atrakcje dla dzieci - m.in. łóżeczka, wanienki, wysokie krzesełka do karmienia, plac zabaw, zabawki, książeczki, często kącik zabaw, a w  niektórych organizowane są zajęcia dla dzieci

W górach i na wyżynach:

Gospodarstwo Agroturystyczne Między Zamkami (miejscowość Kotowice, Jura Krakowsko-Częstochowska, woj. małopolskie) - położone z dala od wsi, w otulinie lasów, na terenie malowniczego Jurajskiego Parku Krajobrazowego, blisko ruin zamków na Szlaku Orlich Gniazd. W pobliżu liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe, stoki narciarskie i zalewy. Dla dzieci m.in. duży zielony teren, mały plac zabaw, a przede wszystkim możliwość kontaktu z przyjaznymi zwierzątkami i pomocy przy obrządku. Gospodarze mają kozy, króliki, świnki morskie, szynszyle, kaczki, kury, 5 psów i 3 koty. Dodatkowym atutem tego miejsca jest fakt, że każdy pokój ma niezależne wejście z ogrodu. Poza tym gospodarze zapewniają rodzinne zniżki do położonego w okolicy Parku Wodnego Jura.

Villa Greta ( Dobków, Sudety, woj. dolnośląskie ) - uroczy pensjonat, położony w części Sudetów, zwanej Krainą Wygasłych Wulkanów - Górach Kaczawskich, na obrzeżach parku krajobrazowego; wokół hektar ogrodu i sadu, w którym dzieci do woli mogą zajadać owoce; oryginalny, urozmaicony, certyfikowany plac zabaw; pokoje z łazienkami i pokoje typu studio - komfortowo wyposażone, lecz z zachowaniem stylu tradycyjnej wsi dolnośląskiej; kuchnia oparta na naturalnych, w dużej mierze własnych ekologicznych produktach ( gospodarze kierują się zasadą Slow Food ), własne przetwory i trunki; dla gości sala kominkowa, rowery, możliwość organizacji przejażdżek bryczką, jazdy konnej, kuligów, masaży, różnego rodzaju warsztatów dla dzieci i dorosłych ( m.in. ceramicznych ); wśród atrakcji rodzinne zbieranie agatów i innych minerałów; zwierzaki - pies i kot 

Trzy Jaskółki na Siarce ( Kiczory, polska Orawa na Podtatrzu ) - ekologiczna agroturystyka dla Rodzin z Dziećmi, prowadzona przez młode małżeństwo z piątką dzieci; posiada rekomendację Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej; wygodne pokoje z łazienkami i aneksami kuchennymi; w żywieniu gości wykorzystywane są m.in. produkty gospodarstwa ekologicznego oraz źródlana górska woda; położenie wśród bujnej przyrody, w otoczeniu świerkowego lasu; raj dla dzieci - ogromny teren do zabawy wokół domu, naturalne kąpielisko, boisko, plac zabaw, ping-pong, rowery itp.; zwierzęta gospodarskie - króliki, kury, krówki...; w agroturystyce możliwość korzystania z leczniczych kąpieli mineralnych  w wodzie siarczkowo-siarkowodorowej; 4 km do granicy ze Słowacją, 43 km do Zakopanego; nieskażona przyroda, ścieżki rowerowe, liczne łagodne szlaki na spacery i wędrówki z dziećmi (m.in na Babią Górę)

Gospodarstwo Agroturystyczne Eko Bajka ( Bukówka, Karkonosze, woj. dolnośląskie ) - drewniane domki, mieszkanie wakacyjne i pokoje w 50-hektarowym gospodarstwie ekologicznym, w otoczeniu dużego ogrodu, lasów, łąk i gór; certyfikat "Czysta Turystyka" nadany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska; posiłki przygotowywane m.in. z warzyw i owoców prosto z ogrodu; do dyspozycji Gości i ich dzieci sala rekreacyjna oraz ogromna przestrzeń wokół domu do wypoczynku i zabawy ( z placem zabaw i domkiem dla dzieci ); w agroturystyce możliwość kontaktu ze zwierzętami ( konie, króliki, owce, kury ) i jazdy konnej; 1 km do jeziora

Danielówka ( Stronie Śląskie, Sudety, woj. dolnośląskie ) - prowadzone w sposób ekologiczny gospodarstwo agroturystyczne ( 2,5 ha ); dom w otoczeniu sadu i pełnego kwiatów ogrodu; dużo miejsca do wypoczynku i zabawy - na podwórku, w ogrodzie, na łące i na placu zabaw; możliwość rozbicia namiotu; dla Gości pokoje, kuchnia z jadalnią i kominkiem, "harcówka" z ping-pongiem, rowery i rowerki, wycieczki wypieszczonym Gazikiem; domowe posiłki bez chemii, wg rodzinnych przepisów, własne jajka, warzywa, owoce; czysta woda z własnego górskiego ujęcia; kurki; malownicza okolica - liczne szlaki rowerowe i turystyczne; atrakcje Ziemi Kłodzkiej; 7 km do Czech 

Gospodarstwo Gościnne Pod Bukiem ( Kąty Bystrzyckie k. Lądka Zdroju, Sudety, woj. dolnośląskie ) - pięknie położona agroturystyka z jazdą konną; przytulne pokoje z łazienkami i mieszkania wakacyjne; sala kominkowa, sauna, jacuzzi, ping-pong, letni basen kryty kopułą, kort tenisowy, plac zabaw, trampolina, osiołki i konie ( możliwość nauki jazdy konnej ); dom otoczony ogrodem ze strumykiem; domowa kuchnia; ciekawa okolica na wędrówki i zwiedzanie; w pobliżu uzdrowisko Lądek Zdrój z pitnymi wodami mineralnymi

Jeśli chcesz wygrać wyjazd w góry z całą rodzinką, weź udział w naszym Konkursie!

Nad jeziorem, rzeką, pod lasem

Agroturystyka Pod Brzozami ( Grochowy, Wielkopolska, woj wielkopolskie ) - zwierzęta gospodarskie - kucyk, krowa, owca, kozy, króliki, kury; animacje dla dzieci; własne kąpielisko z plażą

Gospodarstwo Agroturystyczne Ściernisko ( Żukowo, Bory Tucholskie, woj. pomorskie) - z mini-plażą nad rzeką Brdą (spływy kajakowe), przy lesie; urozmaicony program animacji dla dzieci; zwierzęta: psy, koty, kozy, kucyk, kury

Majątek Giże Marczak ( Świętajno k. Olecka, Mazury, woj. warmińsko-mazurskie  ) - kąpielisko, plaża, dużo atrakcji dla dzieci

Folwark Łękuk ( Łękuk Mały, Mazury, woj. warmińsko-mazurskie  )- nad jeziorem, z własną plażą; liczne atrakcje dla aktywnych rodzin - sprzęt sportowy dla dzieci i rodziców i tereny do aktywnej rekreacji

Tusinek ( Rozogi, pogranicze Kurpi i Mazur, woj. warmińsko-mazurskie )- konie, kuchnia kurpiowska, własne produkty rolne, pobyty dla mam z dziećmi

Pod Orzechem ( Miradowo, Bory Tucholskie, woj. pomorskie ) - polecane również przez magazyn "Mamo to ja"

Zagroda Kuwasy ( Rajgród, Biebrzański Park Narodowy, woj. podlaskie )- konie, wyprawy przyrodnicze dla dzieci i rodziców, blisko jezioro

Lipowa Dolina ( Kazimierz Dolny, Lubelszczyzna )- w otoczeniu ogrodu, sadu, łąk i pól Kazimierskiego Parku Krajobrazowego; ekologiczne jedzenie


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?

Sprawdziliśmy dla Was

Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom

Dodaj komentarz

Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.