Lubuskie - perły zachodnich krańców Polski

Perły zachodnich krańców Polski 

 - To będzie nasza podróż życia - rzuciłam do dzieci, kiedy mijaliśmy samochodem kolejne piękne miejscówki naszej podróży. 

- Ale mamo, Ty zawsze tak mówisz - odparł Maciek. 

- No tak, ale tym razem już na bank wink.

Mijaliśmy przecudne pola słoneczników, wspaniale mieniące się kolorami słońca, kręte dróżki prowadzące do uroczych wsi i osad położonych pośród niewielkich wzgórz, to znów pola kukurydzy, winnice i niekończące się ilości stawów i jezior. To one są charakterystycznym i niepowtarzalnym elementem tych okolic - województwa lubuskiego

Do Agroturystyki “Anastasia” dotarliśmy tuż przed zachodem słońca, kiedy niebo i wody stawów przybierały kolor fioletu i różu. Nie było absolutnie ani jednego argumentu, aby zabronić dzieciom wskoczyć do tej spokojnej i ciepłej wody i stąd oglądać rój spadających Perseidów na rozgwieżdżonym niebie. Tak rozpoczął się nasz pełen pięknych chwil pobyt w lubuskiem! 

Lubuskie - rodzinne zwiedzanie

Lubuskie stawy.

 

Łuk Mużakowa

Leniwy poranek, spokojne śniadanie i tuż po nim ruszamy, wiedzeni intuicją, zanurzyć się w Łuk Mużakowa. Na geologicznych mapach świata to prawdziwa perełka - wpisany na listę UNESCO Geopark. Pełen kolorowych jeziorek, niezliczonych znakowanych ścieżek spacerowych (wiele z nich spokojnie można pokonać z wózkiem), potrafi zachwycić każdego! Widok z wieży widokowej należy do wyjątkowych - z tarasów możemy podziwiać niezwykłą panoramę okolicy z Jeziorem Afrykańskim na pierwszym planie, którego wody mienią się odcieniami błękitu. 

Podążając ścieżką geoturystyczną “Dawna kopalnia Babina”, można zauroczyć się krajobrazem jeziorek, pięknych, pachnących lasów i uczuciem przeniesienia jakby do innej epoki. 

Odwiedzamy z dziećmi Geopark Łuk Mużakowa
Z rodziną w woj. lubuskim

Geopark, Łuk Mużakowa. 

Największa niespodzianka czekała na nas na koniec dnia. To Turkusowe Jeziorko było absolutnym hitem wycieczki, miejscem tak cudownym, że z wrażenia straciliśmy głos na kilka chwil. Z niewielkiego wzniesienia roztaczał się niesamowity widok na maleńkie jezioro, którego kolor przywoływał na myśl Malediwy. Błękit, turkus. A dookoła lasy, biała piaszczysta plaża, zupełny spokój, śpiew ptaków. W takich chwilach jestem pewna, że wolę kolekcjonować w życiu piękne chwile, aniżeli przedmioty smile.

Podziwiamy Jeziorko Turkusowe

Schodzimy nad Jeziorko Turkusowe. 

 

Ciekawe miejsca dla rodzin z dziećmi w lubuskim

Na pomoście nad Jeziorkiem Turkusowym. 

 

Wakacje z dziećmi w lubuskim

Plaża przy Jeziorku Turkusowym

Dopełnieniem pobytu w tych okolicach był Park Mużakowski w Łęknicy. Jest to historyczny park łączący dwa kraje - Polskę i Niemcy. Nysa Łużycka dzieli park na dwie części - niemieckie Bad Muskau i polską Łęknicę. Miejsce to można zwiedzać pieszo, konno, rowerem, a nawet spływając rzeką. Tereny parku są przeogromne, wijące się ścieżki spacerowe zdają się nie mieć końca. Ale to, co nas urzekło najbardziej, to sztuka ogrodnicza, która jest połączeniem wspaniale wypielęgnowanych roślin wkomponowanych w naturę. W parku można zobaczyć nie tylko niezwykłe rośliny, majestatyczne drzewa, ale również perełki architektury, takie jak mosty, tajemnicze kamienne kręgi, Pałacyk Belweder i wiele innych. Zmęczeni długim zwiedzaniem parku, docieramy do przeuroczego miejsca – Nowego Zamku po stronie niemieckiej. Dzieciaki zachwycone jego widokiem, nie potrafią ukryć wzruszenia smile.

Księżniczkowy pałac, jak o nim mówią, zaprasza do swojego wnętrza na przepyszną kawę oraz smaczne desery. W niewielkim sklepiku można również nabyć pamiątki, bardzo gustowne. My wybraliśmy pakiet widokówek, pachnące mydełko i mały widelczyk z końcówką w kształcie ananasa smile.

Bad Muskau - spacer z rodziną

Nowy Zamek w Bad Muskau.

 

Atrakcje dla dzieci w okolicy Nowego Zamku
Lubuskie - co warto zobaczyć
Rodzinne wakacje w lubuskim
Lubuskie - dobre miejsce na urlop z atrakcjami

Otoczenie Nowego Zamku.

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Zamek w Zatoniu

Kolejny dzień przyniósł wcale nie mniejsze doznania, emocje i wrażenia estetyczne. 

Deszcz padał niemiłosiernie, ale ja bardzo dobrze wiedziałam, że już za chwilę zaświeci słońce. Bo my zawsze mamy piękną pogodę! Do zamku w Zatoniu dotarliśmy w pełnym słońcu smile. Zaopatrzeni w stos mapek i ulotek w okolicznym punkcie Informacji Turystycznej, udaliśmy się w kierunku ruin zamku. Czerwona cegła zamku wspaniale kontrastowała z zielenią otaczającego, starego, klimatycznego parku. Jakże emocjonujący okazał się spacer pośród dawnych komnat pałacu. Już przy odrobinie wyobraźni można przywołać na myśl świetlane czasy tej historycznej rezydencji. Wisienką na torcie jest przepiękna kawiarenka położona w przylegającej do pałacu oranżerii. Klasycystyczna oranżeria została wiernie zrekonstruowana, zachowując dekorację wnętrz i historyczny klimat. Jeśli dodać do tego płynącą z głośników klasyczną muzykę i pyszne desery, to można tu zapomnieć się na bardzo długi czas! 

Zwiedzanie Zamku w Zatoniu

Pałac w Zatoniu

 

Atrakcje dla dzieci w Zatoniu
Odwiedzamy park przy pałacu

Park przypałacowy w Zatoniu 

 

Wczasy w lubuskim

Wnętrze kawiarenki przy Pałacu w Zatoniu 

 

Zielona Góra

Zwiedzając województwo lubuskie, nie sposób pominąć jednej z najważniejszych atrakcji, szczególnie dla dzieci. Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze - Ochli ma powierzchnię 13 ha. Usytuowano na nim ponad 80 obiektów pozwalających poznać kulturę różnych regionów - Wielkopolski, Łużyc, Dolnego Śląska, a nawet krainy kresowej usytuowanej na terenie dzisiejszej Ukrainy i Rumunii. Zobaczymy budownictwo mieszkalne, ale także maszyny, sprzęty gospodarcze, rolnicze, meble, tradycyjne stroje ludowe. Niektóre przyrządy można próbować użyć, ale chyba największe wrażenie robi spoglądanie do wnętrza pokoików z jakże innym niż dziś umeblowaniem i wystrojem. Spacer po skansenie to bardzo przyjemne doznanie, z dala od zgiełku miasta, w ciszy i tajemniczej atmosferze zamierzchłych czasów. 

Atrakcje w okolicy Zielonej Góry
Wycieczka do Skansenu w Ochli
Ciekawe miejsca w okolicy Zielonej Góry
Z dzieckiem w Skansenie w Ochli

Skansen w Ochli 

Zielona Góra przywitała nas oszałamiającym gorącem. Schowani przed słońcem, sączyliśmy chłodną lemoniadę i zajadaliśmy wspaniały chłodnik litewski. Mam wrażenie, że to właśnie tu, w Zielonej Górze zjadłam najlepszy chłodnik w życiu! 

Posileni ruszyliśmy jednym z pierwszych i najdłuższych ciągów spacerowych w Polsce. Wspaniale ocienione miejsce, otoczone kamienicami, klimatycznymi kawiarniami i... czekającymi gdzieniegdzie bachusikami - rzeźbami, które stanowią swoisty symbol miasta. 

Zwiedzamy Zieloną Górę z dziećmi
Lubuskie - wizyta w Zielonej Górze

Zielona Góra

Nie można nie odwiedzić tutejszej palmiarni z niezwykłymi okazami roślin egzotycznych i przepięknym widokiem roztaczającym się na całe miasto. We wnętrzu palmiarni znajduje się również restauracja wkomponowana pomiędzy palmy i inne ogromne rośliny. Całość aranżacji jest wprost zdumiewająca! Z kolei na zewnątrz znajdziemy leżaki, strefę relaksu, plac zabaw dla dzieci i roślinny labirynt

Ciekawe miejsca w Zielonej Górze - Palmiarnia

Palmiarnia w Zielonej Górze

 

Lubuskie - wakacje z dziećmi

Restauracja w palmiarni w Zielonej Górze

O Zielonej Górze można pisać bardzo długo. Można spędzić tutaj kilka dni i wciąż odkrywać nowe, ciekawe miejsca. Dla miłośników sztuki liczne galerie i muzea, z Muzeum Ziemi Lubuskiej na czele. Dla fanów sportu - żużel, wreszcie dla młodych miłośników nauki – Centrum Nauki Keplera, w którym można samodzielnie przeprowadzać eksperymenty z wielu dziedzin nauki. 

Województwo lubuskie to region wielu kultur, mieszanka kulturowego bogactwa, historycznych korzeni, ale również pięknych krajobrazów, rezerwatów przyrody, ostoi zwierzyny i architektonicznych perełek. Nie sposób zobaczyć wszystkiego w jeden weekend, dlatego wiem na pewno, że wrócimy tutaj nie raz i nie dwa wink.

 

Anna Kras

autorka zdjęć i tekstu 
przysłanego na Konkurs
"Polska z dziećmi 2022"

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl

 


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi