Karpackie Izery, Sudeckie Bieszczady

Karpackie Izery, Sudeckie Bieszczady

Na pozór odległe – geograficznie i kulturowo, przy bliższym poznaniu podobne, niemal lustrzane, gdyby zwierciadło usytuować w osi źródło – ujście Wisły: Bieszczady i Góry Izerskie – odwiedzone przez nas w tej cieplejszej części roku, są kompletem – okładkami księgi polskich gór.

Karpackie Izery, Sudeckie Bieszczady - te powszechnie używane oksymorony świetnie oddają ogrom podobieństw łączących oba regiony, a mnogość analogii jest naprawdę zastanawiająca. Bogata oferta turystyczna sprawia, że oba są idealnym pomysłem na rodzinne wakacje.

 

Trójstyki

Bieszczadzki Trójstyk polsko-ukraińsko-słowacki to punkt, którego odwiedzenie sprawi przyjemność raczej wprawionym turystom. Mimo sporej liczby kilometrów do przedreptania i znaczących przewyższeń na najbardziej popularnym szlaku, stanowi symboliczny cel wyprawy, będący motywacją nawet dla najmłodszych piechurów. Celem wyprawy jest granitowy obelisk, jak przystało na trójstyk – o trójkątnym przekroju, trzema ścianami skierowanymi w strony trzech bieszczadzkich ojczyzn. Trzy języki, trzy godła, polski słupek graniczny nr 1 uwypuklają symbolikę tego miejsca, co w połączeniu z leśną głuszą i świadomością odległości od najbliższych ludzkich osad, stanowi wspaniałą pożywkę dla dziecięcej wyobraźni. 

Urlop z dziećmi w Bieszczadach

Trójstyk w Bieszczadach

Trójstyk polsko-czesko-niemiecki, między miejscowościami Porajów (Polska), Hradek nad Nysą (Czechy) i Zittau (Niemcy) przypomina miejski park, idealny na spacer czy wycieczkę rowerową. Można tu komfortowo dotrzeć samochodem. Tutaj również znajdziemy symboliczny obelisk, a terytoria ozdabiają narodowe flagi. Trójstyk znajduje się w Bramie Łużyckiej, od zachodu zamykającej Góry Izerskie.

Trójstyk w Bieszczadach

Trójstyk w Poraju

 

Granice

Naturalną granicę polsko-niemiecką w Sudetach Zachodnich stanowi Nysa Łużycka, w lipcu kwitnąca jaskrem tarczowatym, kusząca maluchy beztroskim orzeźwieniem w jej wartkim nurcie, choć starsi pamiętają zasieki z drutu kolczastego i groźnych żołnierzy WOP.

Kąpiel w Nysie Łużyckiej

Nysa Łużycka

Bieszczadzką rzeką graniczną jest San, taki płytki i niepozorny w górnej dolinie. Wyprawa do jego źródeł to nie lada wyczyn, bardziej monotonny fragment szlaku lepiej pokonać rowerem, potem już tylko pieszo. Tutaj znowu przyda się kondycja, zamiłowanie do dzikiej przyrody… i długi dzień, gdyż to wyprawa na wiele godzin.

Sudeckie Bieszczady z rodziną

Źródła Sanu

 

Izery - wycieczka z dziećmi

San w Sokolikach

 

Na sudeckim szlaku

W drodze do Beniowej

 

Nocne niebo

Pod względem infrastruktury pozwalającej podziwiać nocne niebo, tym razem Bieszczady zwyciężają z Górami Izerskimi. I choć obie krainy oferują takie same nocne ciemności, bez zanieczyszczenia świetlnego, z dala od cywilizacji, to jednak Bieszczadzki Park Ciemnego Nieba dysponuje teleskopami, oferuje zorganizowane pokazy z prelekcją pasjonatów, wiosną dodatkowo przy akompaniamencie nawoływań płochliwych, ale niezwykle głośnych derkaczy.

Łąka Izerska oferuje taką samą ciemność, jednak o przyrządy optyczne i wiedzę teoretyczną trzeba tu zadbać samemu. Podczas gdy na bieszczadzki pokaz można podjechać samochodem, izerskie niebo wymaga nocnej wędrówki lub noclegu w schronisku – Chatce Górzystów.

Nocna wyprawa to w obu krainach wspaniała przygoda, wrażenia pozostają na całe życie. Żeby wyeliminować te mniej przyjemne, warto zaopatrzyć się w ciepłe ubrania (nawet w lecie) i repelent na komary.

Podziwiamy nocne niebo w Bieszczadach

Nocne niebo w Bieszczadach

 

Izery - rodzinna wyprawa

Nocne niebo w Izerach

 

Izerska Łąka - rodzinna wycieczka
Z dzieckiem w Karpackich Izerach

Noc na Izerskiej Łące

 

Opuszczone wioski

Bieszczady i Góry Izerskie naznaczone są dramatyczną historią, dziś śladami po niej są opuszczone wioski, cmentarze, stare sady.

Przemierzając bieszczadzkie szlaki, nie sposób przegapić pozostałości po tętniących życiem Bojkowskich wsiach. Dziś malownicze, niemal sielskie krajobrazy niosą w sobie bagaż okrutnych doświadczeń. Warto jednak ocalić od zapomnienia tradycje Bojków, przybliżając ich zwyczaje najmłodszym w skansenach, zagrodach tematycznych.

Opuszczone wioski na bieszczadzkich szlakach

Chata Bojkowska

 

Trasa w Bieszczadach z dzieckiem

Łopienka

 

Rodzinna wyprawa w Bieszczady

Cmentarz w Beniowej

Rdzenni mieszkańcy Gór Izerskich też doświadczyli wiele. Tutaj również znajdziemy opuszczone wsie, z których Izera (Gross-Iser) robi chyba największe wrażenie. Tutaj również punktem zapalnym dla dramatycznych wydarzeń była bliskość granicy, różnorodność kulturowa, której równowagę zburzyła wojna. Dziś możemy czerpać wiedzę o czasach świetności wsi ze źródeł historycznych, a widoczne murowane fundamenty rozsypane po Izerskiej Łące i jedyny budynek, który przetrwał do czasów współczesnych - dawna szkoła - obecnie schronisko turystyczne Chatka Górzystów dają wyobrażenie jak prężnie i wartko toczyło się tutaj życie, którego iskra bezpowrotnie minęła.

Izery - schronisko Chata Górzystów

Chata Górzystów

 

Opuszczony cmentarz w Karpackich Izerach

Cmentarz w Proszówkach

 

Wędrówka z dzieckiem po Izerach

Pozostałości po chacie na Izerskiej Łące

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Bezdroża

By trafić do serca dzikich Izerów czy Bieszczad, do “jądra gęstwiny”, trzeba pokonać spore odległości. Sieć szlaków turystycznych umożliwia poznanie tych krain wzdłuż i wszerz, jednak wymaga to sporo czasu i sporo serca dla dzikiej przyrody. Każde zaprawione w bojach dziecko poradzi sobie kondycyjnie, bo szlaki nie są trudne, ale faktycznie długodystansowe. Bieszczadzka Tarnica - 1346 m n.p.m.  i izerska Wysoka Kopa – 1126 m n.p.m. należą do szczytów Korony Gór Polskich.

Wejście na Tarnicę

Tarnica

 

Korona Gór Polskich - szlak na Wysoką Kopę

Wysoka Kopa

Bieszczadzkie Połoniny to chyba najbardziej charakterystyczna cecha regionu. Subalpejskie murawy, ponad piętrem lasu to zapierająca dech w piersiach nagroda za trud wspinaczki. Śpiew wiatru, przyroda i nic więcej, wszystkie troski zostają na dole…

Bieszczady z dzieckiem

Boso z Halicza

 

Sudeckie Bieszczady - pobyt w górach z dzieckiem

Połonina Wetlińska

W Górach Izerskich przyjęło używać się nazwę “łąki” i choć w państwowym rejestrze nazw geograficznych widnieje określenie “hala”, entuzjaści tej krainy z purytańską drobiazgowością pilnują, by posługiwać się tradycyjnym w Sudetach słowem “łąka” dla określenia bezkresnych, śródgórskich mórz traw i torfowisk, podkreślając, że jedyna hala w Izerach to hala spacerowa w Domu Zdrojowym w Świeradowie Zdroju.

Podziwiamy naturę na Izerskiej Łące

Kukułka na Izerskiej Łące

 

Odwiedzamy halę spacerową z dzieckiem

Hala spacerowa w Świeradowie Zdroju

 

Góry Izerskie - na szlaku z rodziną

Izerskie Garby

W Bieszczadach również spotkamy torfowiska, te łatwiej dostępne w Tarnawie Wyżnej, z parkingiem, pomostami i te wymagające dłuższej wędrówki - jak Ścieżka "Dźwiniacz Górny", której najdalej wysuniętym punktem jest torfowisko wysokie.

Torfowisko w Bieszczadach

Torfowisko Tarnawa

 

Szkło

Kolejna zaskakująca analogia pomiędzy Podkarpaciem a Zachodnimi Sudetami to szklana historia obu regionów.

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie oferuje niezapomnianą podróż szlakiem szklanego dziedzictwa. Na własne oczy można zobaczyć tu produkcję szkła, techniki zdobnicze i artystów przy pracy, a nawet wziąć udział w warsztatach szklanego rzemiosła. Pokaz hutniczy i możliwość samodzielnego stworzenia pamiątkowego medalu w szkle to lekcja, którą nie sposób zapomnieć.

Atrakcje dla dzieci w Bieszczadach

Huta Szkła Krosno

 

Zwiedzanie Huty Szkła w Krośnie

Huta Szkła w Krośnie

Góry Izerskie przeszyte są żyłami kwarcu, z których największa  - 10 km pas o szerokości 10-80 m była eksploatowana w nieczynnej już kopalni Stanisław. Szklana historia regionu utrwalona w nazwach Szklarskiej Poręby czy potoku Szklarka sięga XIV w., kiedy to powstawały tu pierwsze huty szkła.

Warto odwiedzić Geopark w Korbicy oferujący zwiedzanie sztolni nieczynnych XVIII-wiecznych kopalni cyny i kobaltu św. Jana i św. Leopolda. To właśnie wydobywany tutaj kobalt służył jako barwnik szkła oraz wyrobów ceramicznych w pobliskim Bolesławcu.

Korbica - Geopark

Kopalnia w Korbicy

 

Wycieczka z dzieckiem do Kopalni w Korbicy

Kopalnia w Krobicy

 

Wyprawa do Kopalni kwarcu

Kopania kwarcu Stanisław

 

Bolesławiec - wizyta w Muzeum Ceramiki

Muzeum w Bolesławcu


Polecam oba regiony na przebogate w atrakcje rodzinne, polskie wakacje.

 

Barbara Dziewałtowska-Gintowt

autorka zdjęć i tekstu 
przysłanego na Konkurs
"Polska z dziećmi 2022"

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.