Bory Tucholskie z dziećmi
Tym razem miało być inaczej – Bory Tucholskie. Na spokojnie. Leniwe wakacje nad spokojnym jeziorem.
Od początku zapachniało przygodą. Dzieci też to poczuły. Mimo, ze krajobraz Puszczy w wielu miejscach jest przerażający po wichurze z 2017 roku, to pozwala na chwilę zadumy nad tym, że nic nie jest wieczne.
„Kamienne Kręgi” w Odrach, w gminie Czersk to największe i najstarsze po angielskim Stonehange kamienne cmentarzysko w Europie.
Już od pierwszych kroków można poczuć niezwykłą energię tego miejsca, która udziela się nie tylko dorosłym, ale i dzieciom. Eteryczne powietrze i tajemnica miejsca pozwalają zjednać się z historią Gotów. Historia zaklęta w kamieniach, w kurhanach. Najwięksi niedowiarkowie mówią o wyczuwalnej energii, czasem o nietypowym bólu głowy. Spacer bez butów tylko potęguje doznania.
Posileni lokalnym przysmakiem – przepysznym czerskim pstrągiem z czystych tucholskich stawów, zaczerpnęliśmy kąpieli w fantastycznym Jeziorze Ostrowite. Liczne szlaki kajakowe pozwalają na aktywny wypoczynek dla całych rodzin. Najciekawszy Szlak Strugi Siedmiu Jezior jest perełką wśród licznych tucholskich szlaków. A jeśli doliczyć do tego niekończące się szlaki rowerowe to mamy niezapomniane aktywne wakacje dla całej rodziny!
Bory Tucholskie to siedlisko niezwykłej flory i fauny. Nie bez przyczyny został utworzony Park Narodowy, aby pilnie strzec takie niezwykłe polskie perełki. Na każdym właściwie kroku możemy dostrzec lub usłyszeć niezwykłe ptactwo, a także różne ssaki, gady i płazy. Wiewiórki prawie z ręki jadły nam śniadanko
Taki kontakt z żywą, nieskazitelną przyrodą to cudowna uczta dla wszystkich zmysłów! Zabiegani i zmęczeni dniem codziennym czujemy się jak nowo narodzeni. Małe stópki biegają po omszałych lasach jak po miękkich dywanach. Borówki i maliny aż uśmiechają się do nas z krzaczków. Jest cudnie…
Bosochodzenie
Nad Jeziorem Charzykowskim
Kolejna wycieczka przyniosła nie mniejsze wrażenia niż Kamienne Kręgi. Ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna „Jelenia Wyspa” to niezwykły teren obfitujący w najróżniejsze ciekawostki przyrodnicze i historyczne. Atrakcja ta nie przyciąga wielu turystów, to wielka szkoda bo miejsce jest naprawdę ciekawe i malownicze. Z drugiej strony spragnieni ciszy i spokoju, tu odnajdziemy je na pewno.
Wchodzimy do parku po cichutku żeby nie zbudzić żadnego żyjątka. To ich dom przecież. Nie wolno nam zapominać. Jest wcześnie rano, słońce leniwie wschodzi. O wschodzie las żyje najpiękniej. Truchtamy w porannej, rześkiej trawie. Dzieci delikatnie popiskują z radości smyrani po nogach mokrymi źdźbłami. Liczne pajęczyny na szlaku podpowiadają nam, że to naprawdę rzadko uczęszczany szlak.
Na komendę taty stajemy i milczymy. Zamykamy oczy i wsłuchujemy się w najpiękniejszy koncert, jaki może dać natura – rechot żab połączony z szumem drzew. Magia.
Krajobraz rzeki Stążki widziany z drewnianego mostu pozostaje w naszej pamięci do dziś. Wystające z wody konary drzew, liczna rzęsa wodna, unoszące się kolorowe ważki i nieśmiałe promienie słońca prześwitujące przez liście, tworzą obraz, dla którego warto było wstać przed wschodem słońca.
Wyspa Jelenia
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
W parku spotykamy liczne stanowiska odnowy lasu. Charakterystyczne są tu bory sosnowe, ale i brzoza i świerk. Mieszkańcem jest wydra, co świadczy o wyjątkowej czystości wód Stążki. Z niecierpliwością czekamy na widok torfowisk, które wkrótce się ukazują, widoczne z przygotowanych drewnianych platform widokowych. Dzieci zdumione tak rzadkim widokiem przyrównały go do planu z filmu „kosmicznego”
Bagna to niemniej ciekawy punkt wycieczki. Z wieży widokowej możemy obserwować Stążkę, która meandruje wśród bagnisk. A przy odrobinie szczęścia wypatrzymy żurawie, sarny i jelenie! Lornetka bardzo wskazana.
Widok z wieży - Wyspa Jelenia
Po drodze na parking zobaczymy jeszcze paśniki, miniemy mrowiska. Cała pętla zajmuje niespełna 2 godziny. Spełnieni i szczęśliwi udajemy się na piknik na leśną polankę.
Wyspa Jelenia
Ścieżka edukacyjna
Tak wiele jeszcze jest do zobaczenia i przeżycia w Borach Tucholskich! Akwedukt w Fojutowie, historyczne miasto Chojnice, Uroczysko Piekiełko, Arboretum Wirty to tylko niektóre atrakcje.
Przenosimy się w czasie i lądujemy we Wdzydzach Kiszewskich w jednym z najciekawszych w Polsce skansenów. To miejsce z piękną historią, która spoziera na nas z każdego zakątka. Zobaczymy tu liczne chałupy przeniesione z okolic, dawne budownictwo chronione od zapomnienia. Dowiemy się jak żyli ich mieszkańcy, co jedli, czym się zajmowali.
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Dla dzieci przygotowano specjalną strefę – nowoczesne multimedialne muzeum pełne ciekawostek. Tak zwane „Muzeum do zabawy” Na skansen należy przeznaczyć około 2 godziny. Ale jeśli skorzystamy z bogatej oferty warsztatowej to nasz pobyt się przedłuży.
Skansen Wdzydze Kiszewskie
Skansen Wdzydze Kiszewskie
Zwieńczeniem pobytu w Borach Tucholskich niech będzie lipcowy Międzynarodowy Festiwal Folkloru. To doskonała okazja aby nacieszyć oczy wielobarwnymi strojami uczestników. Muzyka ludowa zalewa Bory i Kaszuby, atmosfera przyjaźni udziela się każdemu.
Wiele - Festiwal Folkloru
Wiele - Festiwal Folkloru
I koniecznie pokażcie pociechom most zwodzony w Małych Swornegaciach! Oczywiście w czasie otwierania. Wrażenia niezapomniane!
Bory Tucholskie. Wrócimy tu za rok.
Hania, Maciek, Tata Wojtek i Mama Ania.
Anna Kras
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM