Bory Tucholskie z dziećmi

Dzieci mówią mi często, że mam dziwne pomysły. Albo włóczymy się po dzikich ostępach Bieszczad wyszukując śladów zwierzyny, albo doszczętnie zlani deszczem brodzimy w potokach Beskidu Żywieckiego.

Tym razem miało być inaczej – Bory Tucholskie. Na spokojnie. Leniwe wakacje nad spokojnym jeziorem.

Droga do serca Borów nie należała do najłatwiejszych. Wiedzeni gpsem znaleźliśmy się pośród ogromnych połaci zniszczonych lasów. Szutrowa ścieżka byłaby super na wycieczkę rowerem, ale żeby mijać się na niej z kolumną tirów – to już przesada.

Od początku zapachniało przygodą. Dzieci też to poczuły. Mimo, ze krajobraz Puszczy w wielu miejscach jest przerażający po wichurze z 2017 roku, to pozwala na chwilę zadumy nad tym, że nic nie jest wieczne.

Szybki odskok po mapę na punkt pocztowy i pozostaje najprzyjemniejsze – rodzinne planowanie najbliższych wspólnych dni. Wiedzeni intuicją skierowaliśmy swoje pierwsze kroki do miejsca magicznego, gdzie historia i współczesność mieszkają obok siebie tworząc niepowtarzalną atmosferę i klimat... 

„Kamienne Kręgi” w Odrach, w gminie Czersk to największe i najstarsze po angielskim Stonehange kamienne cmentarzysko w Europie.

Już od pierwszych kroków można poczuć niezwykłą energię tego miejsca, która udziela się nie tylko dorosłym, ale i dzieciom. Eteryczne powietrze i tajemnica miejsca pozwalają zjednać się z historią Gotów. Historia zaklęta w kamieniach, w kurhanach. Najwięksi niedowiarkowie mówią o wyczuwalnej energii, czasem o nietypowym bólu głowy. Spacer bez butów tylko potęguje doznania.

„Mama mówiła, ze z cmentarzyska nie wolno zabierać żadnych kamieni” – rzuciła Hania do Maćka. No tak – mówię do męża – zawracamy. Żadnych kamieni z Kamiennych Kręgów. To muzeum, z którego nie wolno nic wynosić. A ponadto legendy mówią, że energia zabranego kamienia wyrządzi wiele szkody osobie, która go przy sobie nosi. Miejscowi głoszą, że już niejedna osoba wracała odłożyć kamień na swoje miejsce.

wakacje z dziećmi w borach tucholskich

Kamienne kręgi w Odrach

Posileni lokalnym przysmakiem – przepysznym czerskim pstrągiem z czystych tucholskich stawów, zaczerpnęliśmy kąpieli w fantastycznym Jeziorze Ostrowite. Liczne szlaki kajakowe pozwalają na aktywny wypoczynek dla całych rodzin. Najciekawszy Szlak Strugi Siedmiu Jezior jest perełką wśród licznych tucholskich szlaków. A jeśli doliczyć do tego niekończące się szlaki rowerowe to mamy niezapomniane aktywne wakacje dla całej rodziny!

Bory Tucholskie to siedlisko niezwykłej flory i fauny. Nie bez przyczyny został utworzony Park Narodowy, aby pilnie strzec takie niezwykłe polskie perełki. Na każdym właściwie kroku możemy dostrzec lub usłyszeć niezwykłe ptactwo, a także różne ssaki, gady i płazy. Wiewiórki prawie z ręki jadły nam śniadanko smile

Taki kontakt z żywą, nieskazitelną przyrodą to cudowna uczta dla wszystkich zmysłów! Zabiegani i zmęczeni dniem codziennym czujemy się jak nowo narodzeni. Małe stópki biegają po omszałych lasach jak po miękkich dywanach. Borówki i maliny aż uśmiechają się do nas z krzaczków. Jest cudnie… 

bosochodzenie wakacje z dziećmi

Bosochodzenie

Nad Jeziorem Charzykowskim wakacje z dzieckiem

Nad Jeziorem Charzykowskim

Kolejna wycieczka przyniosła nie mniejsze wrażenia niż Kamienne Kręgi. Ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna „Jelenia Wyspa” to niezwykły teren obfitujący w najróżniejsze ciekawostki przyrodnicze i historyczne. Atrakcja ta nie przyciąga wielu turystów, to wielka szkoda bo miejsce jest naprawdę ciekawe i malownicze. Z drugiej strony spragnieni ciszy i spokoju, tu odnajdziemy je na pewno.

Wchodzimy do parku po cichutku żeby nie zbudzić żadnego żyjątka. To ich dom przecież. Nie wolno nam zapominać. Jest wcześnie rano, słońce leniwie wschodzi. O wschodzie las żyje najpiękniej. Truchtamy w porannej, rześkiej trawie. Dzieci delikatnie popiskują z radości smyrani po nogach mokrymi źdźbłami. Liczne pajęczyny na szlaku podpowiadają nam, że to naprawdę rzadko uczęszczany szlak.

Na komendę taty stajemy i milczymy. Zamykamy oczy i wsłuchujemy się w najpiękniejszy koncert, jaki może dać natura – rechot żab połączony z szumem drzew. Magia.

Krajobraz rzeki Stążki widziany z drewnianego mostu pozostaje w naszej pamięci do dziś. Wystające z wody konary drzew, liczna rzęsa wodna, unoszące się kolorowe ważki i nieśmiałe promienie słońca prześwitujące przez liście, tworzą obraz, dla którego warto było wstać przed wschodem słońca.

Wyspa Jelenia 4 bieszczady  z dzieckiem

Wyspa Jelenia

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


W parku spotykamy liczne stanowiska odnowy lasu. Charakterystyczne są tu bory sosnowe, ale i brzoza i świerk. Mieszkańcem jest wydra, co świadczy o wyjątkowej czystości wód Stążki. Z niecierpliwością czekamy na widok torfowisk, które wkrótce się ukazują, widoczne z przygotowanych drewnianych platform widokowych. Dzieci zdumione tak rzadkim widokiem przyrównały go do planu z filmu „kosmicznego” 
 
Bagna to niemniej ciekawy punkt wycieczki. Z wieży widokowej możemy obserwować Stążkę, która meandruje wśród bagnisk. A przy odrobinie szczęścia wypatrzymy żurawie, sarny i jelenie! Lornetka bardzo wskazana. 

Widok z wieży - Wyspa Jelenia  wycieczki z maluszkiem

Widok z wieży - Wyspa Jelenia


Po drodze na parking zobaczymy jeszcze paśniki, miniemy mrowiska. Cała pętla zajmuje niespełna 2 godziny. Spełnieni i szczęśliwi udajemy się na piknik na leśną polankę.

Wyspa Jelenia

Wyspa Jelenia

 

Ścieżka edukacyjna dzieci w górach

Ścieżka edukacyjnaTak wiele jeszcze jest do zobaczenia i przeżycia w Borach Tucholskich! Akwedukt w Fojutowie, historyczne miasto Chojnice, Uroczysko Piekiełko, Arboretum Wirty to tylko niektóre atrakcje.

Przenosimy się w czasie i lądujemy we Wdzydzach Kiszewskich w jednym z najciekawszych w Polsce skansenów. To miejsce z piękną historią, która spoziera na nas z każdego zakątka. Zobaczymy tu liczne chałupy przeniesione z okolic, dawne budownictwo chronione od zapomnienia. Dowiemy się jak żyli ich mieszkańcy, co jedli, czym się zajmowali.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Borach Tucholskich<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Dla dzieci przygotowano specjalną strefę – nowoczesne multimedialne muzeum pełne ciekawostek. Tak zwane „Muzeum do zabawy” Na skansen należy przeznaczyć około 2 godziny. Ale jeśli skorzystamy z bogatej oferty warsztatowej to nasz pobyt się przedłuży. 

Skansen Wdzydze Kiszewskie wakacje w górach

Skansen Wdzydze Kiszewskie

Skansen Wdzydze Kiszewskie wakacje w górach z dzieckiem

Skansen Wdzydze Kiszewskie


Zwieńczeniem pobytu w Borach Tucholskich niech będzie lipcowy Międzynarodowy Festiwal Folkloru. To doskonała okazja aby nacieszyć oczy wielobarwnymi strojami uczestników. Muzyka ludowa zalewa Bory i Kaszuby, atmosfera przyjaźni udziela się każdemu. 

Wiele - festiwal folkloru podróże w bieszczady z dziećm

Wiele - Festiwal Folkloru

 

Wiele - festiwal folkloru podróże z dziećmi

Wiele - Festiwal Folkloru

I koniecznie pokażcie pociechom most zwodzony w Małych Swornegaciach! Oczywiście w czasie otwierania. Wrażenia niezapomniane!

Bory Tucholskie. Wrócimy tu za rok.

Hania, Maciek, Tata Wojtek i Mama Ania.


Anna Kras


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi