Mofeta, leśne molo, czarownica i... ciepła kawa - rodzinny urlop w Tyliczu

Mofeta, leśne molo, czarownica i… ciepła kawa!

Cała historia zaczęła się w połowie marca 2022, gdy nadszedł czas planowania urlopu i trzeba było podjąć decyzję, który kierunek Polski w tym roku obieramy. Po głowie chodziły różne myśli… Wyjazd nad jezioro? Może Mazury? Bory Tucholskie? Po krótkim zastanowieniu się, razem z żoną doszliśmy do wniosku, że mieszkamy 200 m od jeziora, więc chcemy jechać gdzieś, czego nie mamy na co dzień.

Przez ostatnie 3 lata urlop spędzaliśmy aktywnie, zwiedzając północno-zachodnią część naszego kraju (swoją drogą bardzo polecamy, by jadąc nad morze, zobaczyć Krainę w Kratę!), więc chcemy zmian. I… tak pada pomysł, aby naszej 4-letniej córce pokazać w tym roku góry i spełnić jedno z marzeń naszego dziecka – wjazd kolejką gondolową. Po wielu godzinach spędzonych w Internecie trafiamy na rekomendację spędzenia urlopu w Tyliczu. Po przeczytaniu oferty oraz opinii szybka decyzja, rezerwacja terminu i… byle do lipca!

Okres oczekiwania na upragniony urlop poświęciliśmy na stworzenie listy atrakcji, które chcieliśmy pokazać córce i sami zobaczyć. Żona koniecznie chciała odwiedzić Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach, a córka wjechać kolejkę gondolową. W międzyczasie trafiamy na filmik, w którym dzieci opowiadają o miejscu naszego noclegu i pokazujemy go naszej córce. Od tej pory zaczynamy wielkie odliczanie poprzez zakreślenie dni w kalendarzu!

Nadszedł czas wyjazdu. Spakowani, z uśmiechem na twarzy oraz z listą miejsc, które chcemy zobaczyć ruszamy o 5-tej rano z Poznania. Do Wrocławia trasa zleciała szybciutko, potem na A4 spory zator, w którym utknęliśmy przez 2 godziny. W okolicach Krakowa zjedliśmy obiad i rozprostowaliśmy nogi. Nas cel był coraz bliżej. Nagle, po kilku godzinach podróży, jakieś dwadzieścia minut do celu, odzywa się zdziwiona córka i pyta: co ja tu będę robić? Tu są same drzewa i jej się nie podoba! Oho, będzie problem! - pomyślałem. Wreszcie dojeżdżamy! Wita nas piękna, słoneczna pogoda, widoki z soczystą zielenią drzew i pastwisk i pasące się na zboczach krowy, owce i konie.

Rodzinne wczasy w Tyliczu

Widoki, które nas przywitały

 

Tylickie Wzgórze

W tym miejscu warto opisać w kilku zdaniach nasz nocleg, czyli Tylickie Wzgórze. Miejsce, gdzie jeszcze przed przyjazdem gospodarze dbają o nas - rodziców i przysyłają proponowaną (a zarazem sprawdzoną, z cennymi podpowiedziami) listę atrakcji w okolicy; gdzie dostajemy wskazówki, gdzie można pójść na mszę świętą; w razie potrzeby, gdzie szukać pediatry, lekarza czy apteki. Miejsce, gdzie gospodarze codziennie witają nas uśmiechem, a w razie problemów służą dobrą radą czy pomocą. Miejsce, gdzie dzieci mają możliwość uczestniczenia w różnych warsztatach i animacjach (w myśl zasady: coś dla ciała - zajęcia sportowe/taneczne i coś dla ducha – wizyta teatru kukiełkowego), a rodzice mają możliwość wypicia ciepłej kawy oraz rozmowy z innymi rodzicami. Miejsce, gdzie dzieci spotykają się przy ładnej pogodzie na basenie, na placu zabaw, na boisku czy przy stole do ping-ponga, a w razie niepogody w salach zabaw lub w jadalni. Miejsce, gdzie kucharze dbają o nasze podniebienie ze szczególną starannością. Obfite śniadania i przepyszne obiadokolacje przygotowane z uwzględnieniem wymagań dzieci to coś, co wspominam do dziś. W tym miejscu muszę to napisać – smak pierogów zapadł w mojej pamięci na zawsze!

Tylickie Wzgórze - dobre miejsce na urlop z dziećmi

Tylickie Wzgórze

 

Rodzinny pobyt w Tylickim Wzgórzu

Tylickie Wzgórze - animacje - zabawy z drewienkiem

 

Beskid Sądecki z dzieckiem - Tylickie Wzgó®ze

Animacje - szycie zabawki

 

Atrakcje dla dzieci w Tylickim Wzgórzu

Zajęcia sportowe 

 

Wypoczynek w Beskidach w Tylickim Wzgórzu

Tylickie Wzgórze - teatr kukiełkowy

 

Wyjazd z rodziną do Tylicza

Teatr kukiełkowy - zdjęcie z kukiełkami

 

Zabawa na basenie z dziećmi w Tylickim Wzgórzu

Tylickie Wzgórze - basenowe szaleństwo

 

Tylicz - zwiedzanie w formie questa

W Tyliczu wybraliśmy się na wyprawę w formie questa pn. „Mofeta i wodne skarby Tylicza” (Quest do pobrania w Internecie). Trasa przyjemna, dla 4-latki atrakcyjna (np. skakanie przez strumyk) i łatwa do przejścia. Jedyna okazja, by w okolicy zobaczyć mofetę, czyli „gazowaną” wodę – jak to mówi nasza córka. Polecam zabrać ze sobą kubeczek - możliwość degustacji wody ze źródełek. Dla małych miłośników przyrody warto zabrać lupę czy lornetkę – doskonała możliwość obserwacji otaczającej przyrody.

Zwiedzamy Tylicz z rodziną

Tylicz - źródełko

 

Tylicz - co zobaczyć z dziećmi

Tylicz - mofeta

 

Quest w Tyliczu

Tylicz - rozwiązywanie questu

 

Wyprawa z rodziną do Tylicza

Tylicz - quest

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Leśnie Molo w Starym Sączu i Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach

W Starym Sączu zobaczyliśmy leśne molo. Podczas spaceru do leśnego mola spotykamy szklane kule pokazujące cykl rozwojowy kumaka górskiego. Świetny sposób na edukację w terenie! Spacer od kuli do kuli mijał szybko, a nasza córka z niecierpliwością wypatrywała kolejnego przystanku. Na samym końcu znajduje się taras widokowy z cudownym widokiem na Stary Sącz, a dzięki przeszkleniom ścieżki czy olbrzymiemu hamakowi miejsce jest bardzo atrakcyjne dla dzieci. Zmotoryzowanym polecam zostawić samochód na parkingu w centrum Starego Sącza.

Atrakcje w Beskidzie Śląskim - leśne molo

Leśnie molo - szklana kula

 

Stary Sącz - wycieczka z dziećmi

Leśne molo - kładka z drewna

 

Zwiedzanie leśnego molo z rodziną

Leśne molo

 

Spacerujemy po leśnym molo

Leśne molo - przeszklenia na ścieżce

Warto również, będąc w okolicy, zaplanować czas na zwiedzanie Muzeum Pszczelarstwa i Skansen Pszczelarstwa w Stróżach. Po muzeum i skansenie oprowadza w wyznaczonych godzinach przewodnik, opowiadając bardzo ciekawie i w sposób przystępny dla dzieci o historii bartnictwa i pszczelarstwa. W jednej z chat można obejrzeć wspaniałą kolekcję akcesoriów używanych do pracy przez pszczelarza. Urzekła nas chata „Sekrety ula”, gdzie w sposób multimedialny przedstawiony jest środek ula oraz pokazana praca owadów zapylających na łące. Dzieci mogą na żywo zobaczyć pracę pszczół w ulu. Na koniec zostaliśmy zaproszeni do szkoły, gdzie dzieci zrobiły świeczkę. Na terenie znajdziemy także zagrodę ze zwierzętami oraz sporo elementów małej architektury prezentujących zagadki dla dzieci z zakresu pszczelarstwa – doskonały sprawdzian wiedzy, także dla rodziców!

Obiad warto zjeść w Restauracji Bartna Chata, która znajduje się na terenie skansenu. W menu restauracji możemy znaleźć zaskakujące połączenia np. dania tradycyjne okraszone miodem.

Beskid Sądecki - wizyta w Muzeum Pszczelarstwa

Muzeum Pszczelarstwa

 

Wakacje w Tyliczu - odwiedzamy Muzeum Pszczelarstwa

Muzeum Pszczelarstwa - chata

 

Oglądamy wystawę w Muzeum Pszczelarstwa

Wystawa multimedialna w Muzeum Pszczelarstwa

 

Rodzinny urlop z atrakcjami w Beskidach

Muzeum Pszczelarstwa - zagroda wiejska

 

Rodzinnie w Muzeum Pszczelarstwa

Instalacje edukacyjne w Muzeum Pszczelarstwa

 

Skamieniałe Miasto, wjazd gondolą i wieża widokowa Słotwiny

Skorzystaliśmy również z zaproponowanej przez właścicieli Tylickiego Wzgórza wycieczki do Ciężkowic, gdzie po Skamieniałym Mieście oprowadzały przewodniczki-animatorki. Za pomocą animacji zachęcały dzieci do aktywnego udziału w wycieczce i poszukiwaniu czarownicy. Czarownicę znaleźliśmy, a przy okazji poznaliśmy też historię rycerza Cieszko. Cały spacer trwał ok. 1,5 godziny. Przed wejściem do Skamieniałego Miasta znajduje się duży parking (płatny) oraz kilka budek z pamiątkami.

Warto odwiedzić Skamieniałe Miasto z dziećmi

Skamieniałe Miasto

 

Wczasy w górach - wycieczka do Skamieniałego Miasta

Skamieniałe Miasto - czarownica

Spełniliśmy również marzenie naszej córki – wjechaliśmy kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką. Mimo że kolejka do kasy spora, sam zakup biletów i wjazd przebiegł bardzo sprawnie. Na szczycie korzystaliśmy z ładnej pogody, spacerując i podziwiając widoki. 

Atrakcje dla dzieci w Beskidach - kolejka gondolowa

Wjazd kolejką gondolową

 

Podziwiamy widoki po wjeździe gondolą

Widok z Jaworzyny Krynickiej 

Udaliśmy się również do unikalnego miejsca na mapie – wieża widokowa Słotwiny. Był czas na relaks, podziwianie cudownych krajobrazów, słuchanie szumu drzew i śpiewu ptaków. Odbyliśmy kolejną już, podczas naszego urlopu, lekcję przyrody, korzystając z instalacji edukacyjnych m.in. o faunie i florze okolicy. Razem z córką skorzystaliśmy ze zjazdu zjeżdżalnią – polecam, wspaniała zabawa!

Słotwiny - nauka przez zabawę

Słotwiny - lekcja przyrody w terenie

 

Słotwiny - wizyta z dzieckiem

Słotwiny - rozwiązywanie zagadek

 

Rodzinny urlop w Beskidzie Sądeckim

Zagadki o kulturze łemkowskiej

 

Szybka sesja zdjęciowa w góralskim stroju i wizyta w Europejskim Centrum Bajek

W trakcie naszego tygodniowego pobytu odwiedziliśmy również Krynicę Zdrój. Zjedliśmy przepyszne lody z mobilnej lodziarni Florencja przy grającej fontannie oraz zakupiliśmy strój góralki (przebranie na coroczny bal w przedszkolu mamy już gotowe smile). W drodze do Tylicza zrobiliśmy szybką sesję zdjęciową w nowym stroju. 

Pobyt z dzieckiem w Tyliczu

Sesja zdjęciowa - strój góralki

Nastała sobota – szybkie pakowania, ostatnie spojrzenie na okolicę i czas w drogę. W drodze powrotnej udało nam się odwiedzić Europejskie Centrum Bajek w Pacanowie i poznać „osobiście” Koziołka Matołka. Była to dla nas bardzo emocjonująca podróż do czasów dzieciństwa i krainy bajek i baśni.

Odwiedzamy Europejskie Centrum Bajek w Pacanowie

Spotkanie z Koziołkiem Matołkiem

Wakacje 2022 uważam za udane. Poznaliśmy wielu miłych i ciekawych ludzi. Naładowani pozytywną energią po niezwykle ciekawym i pięknym tygodniu wróciliśmy do codziennych obowiązków. Mamy piękne wspomnienia oraz mnóstwo zdjęć, które są dla nas najlepszą pamiątką.

 

Mateusz Rączkiewicz

autor zdjęć i tekstu 
przysłanego na Konkurs
"Polska z dziećmi 2022"

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.