Wyprawy przyrodnicze z dziećmi

Powrót do natury

Utrata więzi z przyrodą, szaleńczy pęd życia, obezwładniający brak czasu, rozwój technologii i mediów społecznościowych, identyfikowanie siebie i budowanie swojej samooceny przez posiadane przedmioty i opinie innych sprawiają, że zapominamy, gubimy się w biegu, którego nie rozumiemy. Przestajemy pamiętać, o tym, co jest istotne, najważniejsze.

Od wieków ludzie byli związani z rytmem natury. Harmonia i akceptacja często szły w parze z brakiem wygody, strachem i koniecznością dostosowania się. Niestety w pewnym momencie akceptacja zamieniła się w kontrolę i próbę odwrócenia ról.

Spotkania z przyrodą dla całej rodziny na leśnych wycieczkach

Cisza i spokój..

Teraz to natura miała dostosować się do rytmu człowieka. Jak pisał Zygmunt Freud „Człowiek kultury zamienił możliwość szczęścia na poczucie bezpieczeństwa”. To, co na początku wydawało się doskonałym pomysłem, po dziesiątkach lat doprowadziło do największego zagubienia człowieka w historii Ziemi.

Podporządkowaliśmy sobie zwierzęta, lasy, rzeki, jeziora i jednocześnie straciliśmy z nimi kontakt, a bez kontaktu z przyrodą tracimy niezwykle istotną część siebie, nieświadomie gubimy naszą tożsamość i poczucie szczęścia. To proste, naturalne, pierwotne, niczym niezmącone, niezależne od codziennej dawki informacji w mediach społecznościowych dających wskazówki jak żyć, aby być spełnionym.

Dzieci i młodzież żyjące z bez kontaktu z naturą, bez możliwości jej przeżywania i doświadczania, dorastają z olbrzymim deficytem, który może w przyszłości skutkować skłonnościami do depresji i uzależnień, a przede wszystkim uczuciem olbrzymiej samotności.

Spacery leśne z dziećmi i powrót do natury

Odwiedziny u ducha natury

W ostatnich latach pojawił się nurt powrotu do natury. Mówi się nawet o witaminie N. Powstają „zielone blogi”, leśne przedszkola, miejsca edukacji leśnej i przyrodniczej. Jest to niezwykle budujące i ważne, ponieważ właśnie przez kontakt z przyrodą dzieci uczą się empatii, buduje się w nich wrażliwość, akceptacja i tolerancja. Zabierając nasze dzieci do lasu, dajemy im najlepszy prezent. Dajemy im szansę na szczęśliwe życie.

Kontakt z przyrodą napełnia siłą. Wzmacnia dzieci psychicznie i fizycznie. Jak dowiodły badania Dr Qing Li z uniwersytetu w Tokio, spacer po lesie buduje naszą odporność, reguluje ciśnienie krwi, działa antydepresyjnie, hamuje wydzielanie hormonu stresu.

Powodem tak cudownych efektów jest doskonała jakość powietrza w lesie oraz olejki eteryczne wydzielane przez drzewa. Las to najlepsza aromatoterapia dla ciała i duszy.

Jednak jest coś jeszcze. Dzieci, które mają kontakt z przyrodą, zaczynają postrzegać świat jako spójną całość, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie wszystko ma sens, a każde stworzenie i roślina połączone są niewidzialną nicią, także z nami. Każdy kolor, kształt, każdy dźwięk ma swoje prawo bytu.

Odkrywając wyjątkowość i niezbędność najmniejszych elementów otaczającego je świata, stają się jego częścią. Zaczynają rozumieć, że należą do tego świata tak samo jak motyl, biedronka czy sarna. Odnajdują swoją tożsamość i siłę. A to daje im podstawy do bycia świadomymi i szczęśliwymi. Dzieci, które, żyją w połączeniu z naturą, mniej ulegają wpływom, mniej odczuwają potrzebę akceptacji wśród rówieśników, a co za tym idzie - rzadziej chorują na depresję.

Przyroda - wyprawa do lasu

Skarby planety Ziemii

 

Odkrywanie piękna lasu

Samodzielne odkrywanie magii lasu niekiedy może być nieco utrudnione. Dziecięce nogi podczas spaceru często stają się wyjątkowo ciężkie, pragnienie i głód odbierają możliwość zrobienia kolejnego kroku, no i wszechogarniająca nuda nie sprzyja eksploracji nieznanego.

Od zawsze jednak wiadomo, że w grupie raźniej, a prędkość i energia dzieci jest wprost proporcjonalna wielkości owej grupy. Dlatego doskonałą metodą na naukę lasu są zorganizowane wyjazdy.

Mamy w Polsce ludzi, którzy w cudowny sposób odkrywają świat przed dziećmi. Osoby pełne pasji i zrozumienia tego, co nas otacza, które wiedzą, że największa nadzieja Ziemi jest właśnie w dzieciach, w ich odczuwaniu przyrody, w szacunku do najdrobniejszego stworzenia spotkanego na leśnej ścieżce, empatii.

Poniżej przedstawię Wam propozycję wyjazdów z dziećmi, które sprawią, że Wasze dzieci zachwycą się tym, co nas otacza, zrozumieją to i poczują prawdziwą więź.

Skutkiem ubocznym może być zachwyt i zupełna odmiana postrzegania świata przez rodzica. Wartością dodaną będzie wspólnie spędzony czas, bez rozpraszaczy świata zewnętrznego. Czas z naszymi dziećmi. Wspólnie zbudowane wspomnienia, które zostaną na zawsze. A herbata nigdy nie będzie smakowała lepiej niż ta wypita z termosu na górskim szlaku.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Kto może nam pomóc?

Pracownia Edukacji Żywej

Organizuje cykliczne wyjazdy dla rodzin. Wiosna – Lato - Jesień - Zima Leśnych Rodzin to dokonała propozycja dla tych najmłodszych, ale i dla starszych. Maja i Bogdan zabierają dzieci i ich rodziców w magiczną podróż, podczas której prowadzeni niezwykłą historią odkrywamy tajemnice lasu. Nie ma tu pośpiechu, okazuje się, że brakujący czas nie istnieje, a cierpliwość jest czymś naturalnym. Bez niepotrzebnych rozpraszaczy uwagi, bez plastiku, bez głośnych dźwięków. Tak zwyczajnie.

Wśród zieleni i drzew, wsłuchując się w szept i śpiew górskiego potoku, będziemy obserwować zachwyt małych odkrywców i ich oczy skupione na najmniejszych mieszkańcach lasu i łąki. Odkryją przed nami to, o czym my jako dorośli często zapominamy - że piękno i niezwykłość są na wyciągnięcie dłoni. Fascynacja połączona z szacunkiem i pragnieniem wiedzy. Wspaniała przygoda pełna współpracy i odkrywania siebie. Gdy poznamy nazwy i możliwe wykorzystanie mijanych roślin, zaczniemy patrzeć na to, co nas otacza, zupełnie inaczej. Oswoimy przestrzeń. Nadamy jej imię i zaprzyjaźnimy się z nią.

Więcej informacji: Pracownia Edukacji Żywej

Zorganizowane wycieczki przyrodnicze dla dzieci i dorosłych z pracownią Edukacji Żywej
Wspólne leśne spacery i odkrywanie przyrody
Wyprawy przyrodnicze z pomocą Pracowni Edukacji Żywej
Powrót do natury dla dzieci i dorosłych

Wyprawy z Pracownią Edukacji Żywej

Wildlife Seminars 

To warsztaty z wilkiem i tropieniem w tle. Wspaniała przygoda w górach Beskidu Żywieckiego. Podczas kliku dni dzieci uczą się rozpoznawać tropy i ślady wszystkich mieszkających tam zwierząt. Pokonując zmęczenie, pędzą górskimi ścieżkami, aby odnaleźć kolejny wilczy trop i zachwycić się pływającymi w kałuży kumakami. Poznają odgłosy zwierząt. W lesie czas zwalnia. Dzieci zaczynają widzieć więcej, słyszeć dokładniej, czuć intensywniej.

Stają się na moment częścią czegoś większego, mądrzejszego, lepszego. Odkrywają, że samo czekanie ma sens. A w lesie czekania jest dużo. Jest ono wartością samą w sobie. Cierpliwość i dyscyplina, gdy w zbudowanej własnoręcznie czatowni, próbując zapanować nad pełnym emocji oddechem, czekają na mieszkańców okolicznych lasów. Nauka szacunku do zwierząt. pokora i zrozumienie, że to my tu jesteśmy gośćmi.

Więcej informacji:  Wildlife Seminars

Lekcje leśne dla dzieci organizowane przez Wildlife Seminars
Odpoczynek w trakcie warsztatów przyrodniczych w Beskidzie Żywieckim
Warsztaty tropienia w lesie dla dzieci
Powrót do natury i wyprawy przyrodnicze dla dzieci

Beskid Żywiecki z Wildlife Seminars

Republika Ściborska – Biegnący Wilk

Organizuje obozy przygodowe dla dzieci i ich rodziców. Bez telefonów komórkowych, bez elektroniki, w ciszy i harmonii z przyrodą. Cyfrowy detoks dla wszystkich. Rodziny mieszkają w indiańskich tipi, bez bieżącej wody i cywilizacyjnych udogodnień.

Podczas niezwykłego tygodnia dzieci nauczą się podstaw przetrwania, spędzą noc w lesie pod gołym niebem, odnajdując dźwięk ciszy. Przepłyną wpław bagno, nauczą się podstaw tropienia, poznają mieszańców lasu. Współuczestnicząc w przygotowaniu posiłków będą miały okazję zrozumieć, docenić i nauczyć się współpracy. Bez zewnętrznych, sztucznych bodźców zaczną słuchać, odnajdywać i rozumieć samych siebie. Bez potrzeby akceptacji rówieśników. Pokonując własne lęki i słabości, znajdą w sobie siłę, która zostanie z nimi na zawsze.

Więcej informacji: Republika Ściborska – Biegnący Wilk

Przyrodnicze obozy dla dzieci i rodziców z Republiką Ściborską - Biegnący Wilk
Podziwiamy naturę podczas leśnych lekcji
Powrót do natury i odkrywanie śladów podczas leśnych wypraw

Oblicza przyrody z Republiką Ściborską – Biegnący Wilk

Biebrza Eco Travel 

Organizuje cykliczne wyjazdy letnie i zimowe dla rodzin z dziećmi. Można przyjechać tam na tydzień, lub na jeden dzień.

Przewodnicy zabiorą was na przygodę w mikrokosmosie. Nauczycie się tropienia, dowiecie się jak zaczarować ważkę i gdzie spotkać latające smoki. Zbudujecie karmik dla owadów, odkryjecie urok żab i ropuch. Bobry, łosie, wilki odsłonią przed dziećmi swoje tajemnice, a nauka ptasich głosów sprawi, że już żadna wycieczka do lasu nie będzie taka sama.

Teraz już zawsze będziecie wiedzieli, kto śpiewa wśród koron drzew i kto szedł przed wami leśną ścieżką. Las stanie się dla was najcudowniejszą opowieścią, której nigdy nie będziecie mieli dość.

Więcej informacji: Biebrza Eco Travel

Spotkania ze zwierzętami podczas leśnych wycieczek z Biebrza Eco Travel
Edukacja przyrodnicza dla rodzin z dziećmi
Bliskie spotkania z naturą na spacerze w lesie

Odkrywanie piękna lasu z Biebrza Eco Travel

Zmysły w Lesie

Zajmują się profesjonalnym wyciąganiem dzieci do lasu. Odbudowują zatartą i częściowo utraconą więź człowieka z naturą. Doświadczają i odkrywają przestrzeń. Uczą patrzeć i widzieć to, co nas otacza. Organizują cykliczne spacery i warsztaty dla dzieci. Wierzą, że dobro tego świata zależy od najmłodszych i ich przyrodniczo-leśnej edukacji.

Więcej informacji: Zmysły w Lesie

Warsztaty leśne dla dzieci z organizacją Zmysły w Lesie
Edukacja przyrodnicza dla dzieci i ich rodzin

Leśne przygody ze Zmysłami w Lesie

Akademia Wielkiego Zachwytu 

Cykliczne spotkania dla dzieci i ich rodziców, podczas których odkrywacie, uczycie się, zaczynacie rozumieć i dajecie się pochłonąć wielkiemu zachwytowi.

Więcej i informacji: Akademia Wielkiego Zachwytu

Spotkanie z przyrodą dla rodzin z dziećmi z Akademią Wielkiego Zachwytu
Odkrywanie piękna lasu na spacerze

Bliżej natury z Akademią Wielkiego Zachwytu

Marcin z Lasu Marcin Kostrzyński

Twórca niezwykłych filmów przyrodniczych dla dzieci, który pokazuje dzieciakom zwierzęta z bliska, zwierzęta w ich naturalnym środowisku, zwierzęta takie jakie są, gdy nikt nie patrzy. Człowiek, którego znają wilki, którego obecność w lesie jest naturalna i dobra, który zna las i jego mieszkańców, który czuje się w nim lepiej niż gdziekolwiek indziej.

Marcin Kostrzyński pokazuje, że nie jesteśmy władcami tej ziemi, a jedynie jej gośćmi i jak gościom przystało, powinniśmy zachowywać się z szacunkiem i pokorą. Marcin Kostrzyński potrafi uchwycić piękno w najczystszej formie i zachwycić nim innych. Zachęcam do regularnego oglądania jego niezwykłych Przyrodyjek.

Więcej informacji: Marcin z Lasu Marcin Kostrzyński

Powrót do leśnych wycieczek z dziećmi

Zieleń dookoła...

 

Nie czekajcie!

Zabierzcie swoje dzieci do lasu. Odkrywajcie. Zachwycajcie się. Oddychajcie. Pozwólcie sobie na szczęście płynące z szumu drzew. Dajcie się ukoić śpiewem kosa. Zachwyćcie się sprytem sójki. Odkryjcie z dziećmi wschód słońca i stwórzcie ptasi zegar, dowiadując się, że pierwszy budzi się skowronek, a zaraz po nim rudzik. Zbudujcie szałas, rozwieście w lesie hamak. Bądźcie, czujcie i akceptujcie.

Pamiętajcie, że każde stworzenie jest tu po coś. Od mrówki po duże drapieżniki. Każde ma swoje zadanie w kręgu życia. Nie ma złych stworzeń, niepotrzebnych. Uczcie dzieci, że drzewa zasługują na szacunek i złamanie gałązki może być dla nich bolesne. Ślimaki, motyle, koniki polne czy gąsienice nie są zabawkami, a zabawa z nimi nigdy nie jest niewinna. Uczmy nasze dzieci szacunku, a nasz świat przetrwa.

Odkrywajcie. Zachwycajcie się. Oddychajcie.

Coraz bliżej natury z dziećmi

Nowy członek rodziny wink

 

Autorka tekstu i zdjęć: Magdalena Czerwińska-Matysiak

prowadząca blog: naszawataha.com

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.