Jaćwież - magiczna kraina historii i natury

Moi Drodzy!

Jest na skraju Polski taki obszar, o którym wielu z nas słyszało, może nawet niektórzy go zwiedzili. Niewielu jednak zna jego prawdziwą nazwę i mogło docenić prawdziwą urodę. Bywa bowiem nazywany „Mazurami”, „Suwalszczyzną”, „Białostocczyzną” a czasem „końcem świata” lub „toż to przecież Litwa jest”.

Pewnie geografowie, historycy lub inni bardzo mądrzy ludzie mogliby się spierać, czy nazwy te są zasadne, czy nie.

Ale mój mąż, którego rodzina mieszka właśnie tam, zdradził mi pewna tajemnicę. To miejsce ma swoją nazwę - fascynującą, historyczną, trochę mroczną: Jaćwież.

Jaćwież! To brzmi tak magicznie, jak ciemny las pełen zwiewnych wróżek i paskudnych trolli. Albo jak wieś, gdzie krasnoludki sikały babom do mleka. A może jak kraina dzielnych i walecznych wojowników? Albo może w jakimś zapomnianym języku to oznaczało: „bocian w gnieździe” lub „pyszne mleko”?

A może wszystko to po trochu jest prawdą?

Bo Jaćwież to skraj Biebrzańskiego Parku Narodowego, cudna Puszcza Augustowska, piękne lasy z mnóstwem grzybów i słodkich jagód oraz trawiaste polany - niby z bajki, ukryte między drzewami. To także dolina Rospudy, ostoja dzikich zwierząt, siedlisko ptaków.

Jaćwież to też wiejskie, pracowite, acz wesołe życie, serdeczni i przyjaźni ludzie, z których większość zajmuje się rolnictwem i wypasem krów. I którzy chętnie podzielą się kromką chleba z miodem i szklanką mleka z turystą czy wędrowcem.

Jaćwież od wiosny do jesieni to bociany! Każdy słup, każdy dom, każde przydrożne pole czy łąka to „Kajtki”! A zimą Jaćwież zmienia się w krainę z baśni: śnieżną, dostojną, w dorosłych budzącą grozę a w dzieciakach radość- poza górami, w innych miejscach Polski takich zim już nie ma.

Jaćwież to miejsce historyczne, pełne pamiątek przeszłości. Żyli tu Jaćwingowie, lud dzielny i waleczny, czczący słowiańskich bogów i naturę. To także średniowieczne warownie i kościoły, nowożytne pałace.

Nie jest to obszar duży, ale dobrze mieć kilka dni, by móc docenić wszystkie atrakcje tej okolicy.

Warto z pewnością zobaczyć Augustów, jego Kanał, przepłynąć się jednym ze statków (czemu by nie Łodzią Jaćwingów i przy okazji posłuchać o historii tych okolic) doliną Rospudy. Latem zażyć kąpieli w jednym z jego czystych jezior i powylegiwać się na piaszczystej plaży.

Ponoć mosty w Stańczkach to niezapomniany widok dla dorosłych i dziec- wyglądają jak z filmu!

Mówią, że Uroczysko Święte Miejsce i Oszkinie przeniosą nas o 1000 lat wstecz, gdy Jaćwingowie i Prusowie odprawiali swoje rytuały.
Słyszałam, że w Sejnach i Studzienicznej można obejrzeć wiele zabytków, kościołów, kaplic.

Nie wiem, tam nie dotarłam. Mnie i mojej rodzinie wystarczają okolice Augustowa: miasteczko, jego jeziora i lasy. Oraz niedaleka miejscowość, Bargłów Dworny. Tu, podobnie jak w innych okolicznych wioskach, można zobaczyć spokojne życie pracowitych i niezwykle serdecznych, przyjaznych ludzi; zjeść „prawdziwy” chleb z miodem zebranym od pszczół i popić mlekiem prosto od krowy.

Dzieci zaś zobaczą prawdziwe, gospodarskie zwierzęta: podbiorą kurom jajka, pogłaszczą krowy, przejadą się na koniach. A później traktorem zaorzą pole i ręcznie zbiorą ziemniaki. Bo coraz częściej zwykłe domy staja się agroturystykami. Ale to nie tylko pokoje na noc - starsi ludzie wieczorami snuja opowieści o swoim dzieciństwie, historii, wojnie i miłości. Zachęcają małych turystów do robienia rzeczy, których ich rodzice z miasta sami nie znają i czego się boją: dotknąć zwierzaka, spróbować wiejskich dań, o zmierzchu obserwować nietoperze, a gdy nastanie noc- gwieździste niebo z jego dobrze widoczna Drogą Mleczną.

Będąc na Mazurach, Podlasiu czy Warmii, warto odwiedzić Jaćwież, magiczną krainę. Bo sądzę, że jest ona magiczna: wygląda jak wyrwana z jakiejś baśni czy legendy. I potrafi czarować: kto ją raz ujrzy, zawsze będzie chciał tam wrócić.


Opis zdjęć:

1, 2. Będąc w Augustowie, warto zwiedzić miasto a także przepłynąć się Łodzią Jaćwingów - wojowie i białogłowy ciekawie opowiedzą nie tylko o miasteczku i okolicy ale także o historii.

Mazury z dzieckiem


Suwalszczyzna wakacje z dzieckiem

3. Dolina Rospudy- fascynująca, zielona kraina, ostoja ptactwa.

Dolina Rospudy podroz z dzieckiem

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 


4, 5, 6. „Wsi spokojna, wsi wesoła”- Miedzy Augustowem a Grajewem leży wioska Bargłów Kościelny a kawałek od niej: Bargłów Dworny.

z dzieckiem na koniec swiata


wycieczka z dzieckiem

jacwiez z dziecmi

7. Piaskownia na trasie Grajewo - Augustów, to moc frajdy dla małych i dużych!

piaskowania z dzieckiem

8. Od wiosny do jesieni, stałym elementem krajobrazu, są bociany.

Biebrzanski Park NarodowyMarta Jasińska

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.