Z dziećmi w Chełmnie, Świeciu i w Osadzie Sławutowo

W drodze na plażę czyli godzin kilka w Chełmnie i nie tylko tam


Rozumiem tych, którzy spieszą, by rozłożyć parawany i położyć się na ciepłym piasku – wznosząc twarze ku słońcu i ciesząc upragnionym urlopem. Naprawdę rozumiem wszystkich, którzy już nie mogą doczekać się momentu zanurzenia swego ciała w słonej wodzie i chcą jak najszybciej pokonać drogę dzielącą ich od upragnionego nadmorskiego kurortu.

Ale chcę też zachęcić, by rozejrzeć się (lub zaplanować wcześniej) przez jakie okolice w drodze nad upragnione morze przejeżdżacie – może, tak jak my, odkryjecie jakieś perełki i zajrzycie do nich, zatrzymując się, chociaż na parę godzin?! Może bez żalu nadrobicie nawet kilka kilometrów, zbaczając z utartej trasy...

Tak, co roku odkrywamy nowe miejsca. W tym roku padło na Chełmno i Świecie w jedną stronę, a Sławutówko w drodze powrotnej. Choć nad morzem też było przyjemnie, bo Półwysep Helski to skarbnica możliwości różnorakich aktywności i śladów historii, ale kilkugodzinnych przystanków „na trasie” na pewno nie żałujemy.

Chełmno
Rynek w Chełmnie
 
Najpierw Chełmno. Nazywane „polskim Carcassone”. Przez innych „małym Krakowem”. Również Miastem Zakochanych. Przyznam, że my też zakochaliśmy się w tym maleńkim mieście. Gdy „wylądowaliśmy”, zostawiając auto na parkingu przy rynku – już wiedzieliśmy, że wybór okrężnej trasy i opóźnienie w leżeniu na plaży - był jak najbardziej zasadny – okazał się strzałem w dziesiątkę. Nie tylko gorąco, ale i uroczo!

Chełmno z dzieckiem
Uliczka w Chełmnie


Wiem, na pewno nie zajrzeliśmy w niektóre zaułki, nawet nie mogliśmy wstąpić do wszystkich kościołów, ale spacer spokojnymi uliczkami i wizyty w miejscach, które udało nam się odwiedzić, pogłębiły nasz apetyt na powrót tu kiedyś...

podrozowanie z dzieckiem

Park miniatur w Chełmnie


Krzyżacy początkowo planowali, by ich stolica mieściła się właśnie w Chełmnie. Nic dziwnego. W związku z powyższym nie mogło zabraknąć parku miniatur z zamkami krzyżackimi – odnaleźliśmy go w parku. Ogólnie dostępny, bezpłatny (może też dlatego trochę podniszczony, ale i tak pokazujący potęgę czerwonoceglanych budowli) – poszerzył naszą orientację w gęstwinie pokrzyżackich zamków. . Przyznam, że nie o wszystkich wiedzieliśmy.

atrakcje dla dzieci chelmno

Park miniatur w Chełmnie


Zamki zamkami, miniatury miniaturami, ale w pełnej wielkości i krasie prezentują się też w Chełmnie inne budowle - pamiętające czasy gotyku kościoły. Jeden z nich, kościół farny, mieści w sobie słynącą cudami relikwię św. Walentego.

 kosciol gotycki chelmno

Relikwie św. Walentego w farze w Chełmnie


Jest też w mieście świecki akcent tego dodającego skrzydeł uczucia – ławeczki dla zakochanych.

atrakcje dla dziecka chelmno

Ławeczka zakochanych w Chełmnie

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Jedną znaleźliśmy w parku, a niedaleko od niej oczom naszym ukazały się kolejne miłosne akcenty – zbudowane z kwiatów serca. Serce się raduje!

chelmno z dziecmi

W Parku w Chełmnie

wycieczka do chelmna z dziecmi

W Parku w Chełmnie


Choć to może mniej romantyczna informacja, ale mimo że Chełmno nie zostało okrzyknięte przez Zakon Krzyżacki stolicą to niewątpliwie jest „stolicą” średniowiecznej miary długości - „pręt chełmiński” liczący 435 cm zdobi ścianę ratusza – przedstawiciela już nie gotyku a stylu renesansu. Pomierzyliśmy to i owo!

zwiedzanie chelmna z dzieckiem

Pręt Chełmiński, ratusz w Chełmnie


Wnętrze ratusza wypełniają między innymi eksponaty należące do Muzeum Ziemi Chełmińskiej, odnoszące się do dziejów miasta a także pokazujące działalność związanego z nim wybitnego chirurga światowej sławy - Ludwika Rydygiera.


muzeum ziemi chelminskiej

Muzeum Ziemi Chełmińskiej


Skoro tak dziś nastawiliśmy się na Krzyżaków to może jeszcze do Świecia?!Mamy szczęście - w ostatniej chwili, tuż przed zamknięciem, zwiedzamy jeszcze ruiny tego komturskiego zamku...

polwysep helskiz dzieckiem

Zamek w Świeciu

wycieczka na polwysep helski z dzieckiem

Zamek w Świeciu

 

Teraz już naprawdę na plażę, na Półwysep Helski!

A za tydzień – Osada Sławutowo. Planując pobyt góra dwugodzinny – zostaliśmy chyba z pięć. Sygnał rogu wezwał nas do zwiedzania. Całe plemię czyli grupa turystów chłonnych wiedzy o średniowiecznych czasach, zwyczajach, obrzędach, zawodach i wszystkim innym, przechodząc od chałupy do chałupy poznawała życie w tych zamierzchłych czasach.


podrozowanie z dzieckiem

Osada Sławutowo

slowianski grod

Osada Sławutowo


Zrekonstruowany słowiański gród tętnił życiem. Tu piekli podpłomyki, tam suszyli zioła i wyrabiali z nich lekarstwa, dalej lepili garnki. Ekipa przewodników, wymieniająca się przy różnych pokazujących życie w warownym grodzie zadaniach tworzyła tak ciekawe opowieści, że wyszliśmy oczarowani.


A raczej wcale nie mogliśmy wyjść, bo jeszcze skorzystaliśmy z warsztatów. Trudno było dokonać wyboru, ale w końcu wyszliśmy wyposażeni w bursztynowe i skórzane ozdoby. Za piątaka ogromne zadowolenie i frajda – zabawa w średniowiecznego rzemieślnika (pracującego średniowiecznymi metodami).

osada slawutowo

Osada Sławutowo

osada slawutowo z dzieckiem

Osada Sławutowo


I jeszcze wizyta w zagrodzie. Świnka Gaba nie może się doczekać gości!

 slawutowo park rozrywki

Osada Sławutowo


Do domu daleko, więc Park Ewolucji w pobliskim Sławutówku zostawiliśmy również na za rok. Skoro dinozaury wytrzymały już lat tyle to i przez rok na nas poczekają...


Anna Kossowska - Lubowicka

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.