Zalipie - malowana wieś

Zalipie

1 Zalipie.jpg


Dziś zabiorę Was w podróż do cudownej wsi Zalipie!

Zalipie – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim, w gminie Olesno.
W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnowskiego.

Mapa Zalipia

2 wies Zalipie

Dlaczego akurat do Zalipia??

Otóż nie ma w Polsce piękniejszej wioski! Każdy dom, każda stodoła, obora a nawet buda dla psa czy kota! Wszystko jest pięknie malowane w corocznym konkursie na najpiękniejszy wzór kwiatowy!! Jest co podziwiać !

Nasza wycieczka odbyła się w niedziele , samochód zaparkowaliśmy przy samym kościele ,który w środku również jest zdobiony motywem kwiatowym.

Troszkę historii o kościółku:

Kościół pod wezwaniem św. Józefa został poświęcony w 1949r. Ma on swój niecodzienny wystrój który zachwyca mieszkańców oraz przejezdnych ludzi. Zaprojektowany przez malarza z Tarnowa. Ponowne malowanie kościoła odbyło się 10 lat temu z inicjatywy Dyrektor Domu Malarek. Nowo zaprojektowane i wykonane wzory kwiatowe wypełniły wnętrze świątyni . Z pomocą przyszły malarki ale i osoby mieszkające w tym cudownym miejscu. Inicjatywę wspierał modlitwą co się teraz okazało ksiądz Stanisław Nakielski tak ,ksiądz Stanisław który przygotowywał mnie do pierwszej Komunii Świętej taka ciekawostka. Miło jest się zagłębić w historię kościoła . Świat jest jednak bardzo mały Ksiądz Stasiu był pomysłodawcą stylu zalipiańskiego , w pracach pomagał też sołtys wsi .
Podziwiając świątynię szczególną uwagę należy zwrócić na kaplice Św.Błażeja . Ma ona charakter zalipiańskiej twórczości , są tam różnorodne kompozycje kwiatowe wykonane przez malarki.

Sam ołtarz złożony jest z 3 obrazów z przed 1 wojny światowej udekorowany kwiatami z bibuły.Antepedium ołtarzowe zostało utworzone ze skrzyni. Menza ołtarzowa jest pokryta haftowanym obrusem w cudowne wzory kwiatowe .

Kaplica Św. Błażeja.

 Zalipie z dzieckiem


Środek Kościółka.

 Zalipie z dziecmi

wies Zalipie z dzieckiem


Kościółek otwarty, udostępniony dla zwiedzających . Trafiliśmy akurat ,że nikogo nie było tylko my i Bóg . Mogliśmy w ciszy się pomodlić i podziwiać cudowne wzory kwiatowe na murach kościoła.

wies Zalipie z dziecm

Po chwili udaliśmy się zwiedzać cała wieś .

Pierwsza ukazała się nam Kapliczka , również zdobiona w zalipiańskim stylu jak to przystało na tą kwitową wieś.

podroze z dzieckiem

Możemy znów na chwilkę się zatrzymać i zmówić krótką modlitwę.

Po chwili ruszamy dalej i dostrzegamy domy jeden za drugim, nasz cel to Dom malarek.

podroze z dziecmi

Pierwsze zdjęcie wśród malowanych kwiatków.

Każdy dom ma inny wzór i nie sposób się przy nim nie zatrzymać!

podroze z dzieckiem


Ruszamy dalej już tylko kilka metrów i dojdziemy do słynnego muzeum malarek. Tam może odpocząć , coś zjeść , kupić pamiątki.

Oczywiście muzeum jest otwarte dla zwiedzających, zawsze trafimy na malarkę w środku. Która chętnie opowie cała historię związaną z tym miejscem. Można też wpisać się do pamiątkowej księgi gości.

wakacje z dzieckiem

Troszkę historii o tym miejscu! 

www.polskieszlaki.pl:

"Po śmierci Zofii Curyłowej w jej domu zorganizowano Muzeum nazwane "Zagroda Felicji Curyłowej". Ma ono za zadanie, podobnie jak Dom Malarek w Zalipiu promować "Wieś malowaną", która robi ogromne wrażenie na turystach. Nigdzie indziej, w żadnym zakątku Polski, nie spotkasz takiej miejscowości. W Domu Malarek jest stała wystawa fotograficzna, pokazująca bogatą twórczość ludową Zalipia. Prężnie działa tu sekcja artystyczna, która wzorami zapoczątkowanymi przez Zofię i Felicję Curyłowe ozdabia regionalne wyroby z gliny, drewna i kartonu." 

wakacje z dziecmi

Jak widać środek również bogato zdobiony.

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦Piec w którym piekli chleb i gotowano obiady. Teraz stoi i zdobi muzeum.

aktywny wypoczynek z dziecie

aktywny wypoczynek z dziecmi
Piękne drewniane naczynia i tacki potrzebne do kuchni ale i na ozdobę domu!

Ruszamy na dalsze zwiedzanie Zalipia .

zwiedzanie z dziecmi
Udajemy się w lewo od domu malarek. Dostaliśmy mapkę jak się poruszać dokładnie więc teraz nic nam nie ucieknie.

 odkrywanie z dzieckiem
Synkowi najbardziej spodobała się studnia. Oczywiście jest ona pusta ale i tak cieszy oczy i dziecko.

zwiedzanie z dziekiem
Mi natomiast piękne rolety w oknach .

odkrywanie z dziecmi

 czas spedzony z dzieckiem

Nasza wycieczka pomału dobiega końca ,pełni zachwytu i oczarowania kolorowymi domkami będziemy mieli co wspominać.

Najważniejsze jest to ,że wracamy do domu zadowoleni z uśmiechami na twarzy i wrócimy tutaj w przyszłym roku ,kiedy malarki pozmieniają motywy kwiatowe , będzie znów co podziwiać i fotografować .

czas spedzony z dziecmi
Zdjęcie z moim kochanym synkiem przy domku który nas najbardziej zachwycił.

na wsi z dzieckiem
Ciekawe co jest w środku??

edukacja dziecka

Imponujący wzór.Zakochałam się w tych kwiatach i w tej maleńkiej malowniczej wsi.

Pokażę Wam coś jeszcze, aby Was zachęcić do przyjazdu w nasze małopolskie progi . Sama od lat mieszkam w Małopolsce i blisko Zalipia a o tej cudownej wsi dowiedziałam się z TVN-u

 zabawa i edukacja dzieci


Taka oto piękna buda dla psiaków. Pieski są sztuczne, ale i tak słodko to wygląda

Ostanie zdjęcie i się Żegnamy! Odwiedzajcie Zalipie !

Zalipie, najpiękniejsza malowana wieś w Polsce

Bardzo modne teraz są sesje małżeńskie, dziecięce , narzeczeńskie , tutaj naprawdę wychodzą cudowne zdjęcia a jeśli przyjedziecie w czasie kwitnięcia słoneczników to w sąsiedniej wsi mają plantacje słoneczników tez fajna alternatywa na zdjęcia. Blisko też do rzeki Dunajec!

POZDRAWIAMY !

A,S,N

eukacyjne wyprawy z dzieckiem

rodzinna wyprawa

 

Anna Barwacz

autorka zdjęć i tekstu przysłanego na konkurs
"Polska z Dziećmi 2019"

 


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape

 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

 Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.