Wycieczka z dzieckiem do Sandomierza

Witaj,

zapraszam Cię dziś do miasta bezsprzecznie pięknego, o bogatej historii, wspaniałej architekturze i ciekawym położeniu. Moim zdaniem - magicznego. Przedstawiona przeze mnie relacja nie jest wynikiem naszej pierwszej wizyty w tym miejscu. Z góry uprzedzam - na pewno też nie ostatniej :) Punktem na mapie, który powinnaś/powinieneś teraz zlokalizować jest Sandomierz.

Na początek kilka praktycznych informacji:

• Wycieczkę relacjonuję z punktu widzenia młodego małżeństwa wraz z 11-miesięczną dziewczynką. Tym razem do miasta wybraliśmy się wyposażeni w lekką spacerówkę na piankowych kołach.

• Prezentowany przeze mnie opis dotyczy Sandomierza zwiedzanego w ostatnim tygodniu września. Dodatkowo, był to środek wspomnianego tygodnia.

Zalety: brak problemu z zaparkowaniem samochodu, znalezieniem wolnego stolika w naszej ulubionej restauracji czy koniecznością przepychania się przez tłum turystów.

Wady: brak możliwości zapoznania się z sandomierskimi smakołykami, które w sezonie zapraszają z punktów rozrzuconych po Starym Mieście.

• Przestrzegam Cię przed przyjazdem tutaj podczas świąt czy długich weekendów. Możesz mieć problemy zarówno z parkowaniem, zwiedzaniem, jak i znalezieniem miejsca w kawiarni czy restauracji. Stare Miasto, ze względu na swoje położenie, nie jest obszarem szczególnie rozległym, za to chętnie odwiedzanym przez tłumy turystów.

• Przygotuj się na wysiłek fizyczny! Sandomierz nazywany jest miastem na siedmiu wzgórzach i doskonale odzwierciedla to ukształtowanie terenu. Napotkasz tutaj bardziej czy mniej strome uliczki oraz schody.

• Jeżeli Twoje dziecko podróżuje w wózku pamiętaj o tym, że uliczki nie są idealnie równe, np. Rynek wyłożony został tzw. kocimi łbami, a krawężniki są dosyć wysokie. Z doświadczenia wiem, że dla mojej Córeczki nie stanowi to żadnego problemu, a wręcz przeciwnie - pomaga zapaść w błogi sen. Ograniczeniem jakie napotkasz są strome schody wiodące na szczyt Bramy Opatowskiej czy Ucha Igielnego. Także próba przemierzenia Wąwozu Świętej Królowej Jadwigi może zakończyć się fiaskiem lecz zabranie ze sobą nosidła bądź chusty będzie świetnym rozwiązaniem dla tego problemu.

• Zachęcam Cię do odwiedzenia tego miejsca, gdyż osobiście wierzę, że jest ono ciekawe zarówno z perspektywy dziecka, jak i rodzica. Moja relacja jest tylko inspiracją dla Twojej wycieczki, ponieważ znajdziesz w Sandomierzu wiele innych ciekawych miejsc.


Zaczynamy...


1. Parking

Naszą wyprawę rozpoczynamy na parkingu przy Placu Jana Pawła II (wzdłuż Alei Jana Pawła II). To nasze stałe miejsce postojowe, choć nie przyznaję mu palmy pierwszeństwa. Zdecydowanie wygodniej zostawić samochód na parkingu pod Zamkiem Królewskim bądź wzdłuż ulicy Zamkowej. Wszystkie wspomniane przeze mnie miejsca wymagają zakupienia biletu w parkomacie (urządzenia umieszczone są w widocznych miejscach na terenie danego parkingu).

Bulwar im. Marszałka Piłsudskiego


2. Bulwar im. Marszałka Piłsudskiego

Stamtąd kierujemy się wzdłuż Alei Jana Pawła II w kierunku Bulwaru. Miejsce to oferuje możliwość spokojnego spacerowania rozległymi alejkami, podziwiania wspaniałego widoku na Zamek Królewski oraz Bazylikę Katedralną czy kontemplowania nurtu Wisły. Znajdziesz tam również: plac zabaw, restaurację Bajla wraz z dmuchańcem usytuowany obok, Przystań Wodną Sandomierz umożliwiającą wypożyczenie sprzętu wodnego, a także możliwość odbycia rejsu statkiem wraz z Żeglugą Śródlądową Sandomierz.
Informacje oraz regulamin wypożyczalni znajdziesz tu: http://www.mosir.sandomierz.pl/mosir/cennik
Link do oferty rejsów po Wiśle: http://www.kapitan-prokop.pl/

Bulwar im. Marszałka Piłsudskiego z dzieckiem

Sandomierz z dziecmi

Sandomierz wypoczynek z dziecmi

wypoczynek w sandomierzu z dziecmi

zwiedzanie sandomierza z dzieckiem


3. Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi

Opuszczając Bulwar idziemy w lewo ulicą Krakowską i przed - jakżeby inaczej - Motelem Królowej Jadwigi skręcamy w ulicę, która doprowadzi nas bezpośrednio w docelowe miejsce. Malutka, ze względu na to, że spała dotarła jedynie do wejścia. Zdjęcia są wynikiem mojego samotnego spaceru w głąb tego pięknego miejsca. Uważam, że przemierzenie Wąwozu, a przynajmniej jego części , z pasażerem w wózku jest możliwe pod warunkiem posiadania pompowanych kół, choć to nierówny i wymagający teren. Jak najbardziej polecam spróbować swoich sił i przejechać choć fragment , po to by móc podziwiać to niezwykłe dzieło natury. Posiadaczom nosideł przeprawa nie sprawi większych trudności.

Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi

Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi

Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi  zwiedzanie z dzieckiem

Wąwóz aktywny wypoczynek z dzieckiem

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦4. Pora na obiad

Pod względem wyboru restauracji w Sandomierzu jesteśmy zdecydowanie monotematyczni. Nasz wybór zawsze pada na Bistro Podwale i Tobie również polecam to miejsce. Oprócz wspaniałego jedzenia i miłej obsługi, wspomniana restauracja ma zdecydowanie prorodzinne nastawienie - menu dla dzieci, przewijak, kącik zabaw, kolorowanki i kredki, które można zabrać do stolika, a także fantastyczne nastawienie personelu. Zapraszam za mną... Wracamy ulicą Krakowską, po to by przejść alejką prowadzącą z jednej strony wzdłuż Zamku oraz winnicy z drugiej. Znajduje się ona zaraz za Karczmą Zamkową. Skręcamy z ulicy Staromiejskiej w Deptak spacerowy Podwale Dolne i zmierzamy wprost ku rekomendowanemu miejscu. Uwaga! W weekendy lub podczas sezonu ciężko znaleźć tam wolny stolik.

Sandomierz przyjazny dzieciom

miejsca przyjazne dzieciom w sandomierzu

 

 

 5. Park Piszczele

Po obfitym posiłku proponuję Ci spacer Aleją Emmendingen do Parku Piszczele. Zdecydowanie jest to urokliwe i spokojne miejsce, idealne na poobiedni spacer, ale zwróć uwagę na to, że podczas wdrapywania się stromą aleją na szczyt wzniesienia można się mocno zmachać. Sam park oferuje plac zabaw , ścieżki rowerowe i spacerowe, skate-park, miejsce przeznaczone na ognisko, park linowy oraz boiska. Pomimo tych atrakcji park charakteryzuje się bujną roślinnością i pewnego rodzaju dzikością.

 

 

wypoczynek w sandomierzu z dziecmi


6. Zamek Królewski

Wracając tą samą drogą trafiamy w końcu na dziedziniec Zamku. Znajduje się tam wystawa dotycząca Tadeusza Kościuszki, Studnia, rekonstrukcje zabytków Sandomierza z opisami przeznaczonymi dla niewidomych oraz namioty z pamiątkami. W Zamku mieści się muzeum, a obok niego przepiękny widok na winnicę pod Kościołem pw. św. Jakuba oraz Bazylikę Katedralną.

Sprawdź tutaj: http://www.zamek-sandomierz.pl/start.php

zamek krolewski sandomierz

zamek krolewski w sandomierzu

zamek krolewski

atrakcje dla dzieci

 aktywny wypoczynek w sandomierzu7. Stare Miasto

Ulica Mariacka prowadzi nas obok Bazyliki Katedralnej wprost na Rynek, gdzie dominuje Ratusz. Na Małym Rynku zakupisz pamiątki z Sandomierza: krzemień pasiasty, cydr i soki z sandomierskich jabłek. Możesz skusić się także na sandomierskie krówki. Ojciec Mateusz zaprasza Cię na wystawę dotyczącą serialu, a Brama Opatowska na swój szczyt byś mogła/mógł podziwiać panoramę zbiegu województw: świętokrzyskiego i podkarpackiego. Polecam Ci także spojrzeć przez Ucho Igielne, które to mieści się przy ulicy Zamkowej. Zostawiam Cię tutaj i życzę wspaniałego poznawania Sandomierza, ponieważ moja relacja ma być dla Ciebie inspiracją.

 

 

stare miasto sandomierz.

 

zwiedzanie starego miasta z dzieckiem

wypoczynek z dzieckiem

urlop z dziecmi

zwiedzanie z dzieckiem
 Magdalena Pizur


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi