Rodzinne Święta Bożego Narodzenia w Agroturystyce
Gorąco zachęcamy Was do spędzenia Świąt Bożego Narodzenia w jednej ze sprawdzonych, poleconych przez rodziny z dziećmi agroturystyk należących do Miejsc Przyjaznych Dzieciom.
Poniżej znajdziecie opis Świąt w trzech z nich: Na Tylickim Wzgórzu w Tyliczu oraz w Agroturystyce Kowalowe Wzgórze w Kamieńcu.
Gospodarze tych miejsc przygotowują Święta specjalnie z myślą o rodzinach z dziećmi, z pysznymi tradycyjnymi potrawami i specjalnymi atrakcjami dla najmłodszych. A co najważniejsze - cechuje je ciepła, rodzinna atmosfera. Otoczeni serdecznością gospodarzy, poczujecie się tam, jak w domu :)
Przedświąteczne dni to najczęściej pośpiech, żeby zdążyć z porządkami, zakupami i świątecznymi wypiekami. Często brakuje czasu albo sił na prawdziwe świętowanie i zabawy, odpoczynek z dziećmi.
A może spróbować czegoś innego?
Zamiast stać w kolejce po kolejne produkty potrzebne do przygotowania świątecznych potraw i wypieków, może lepiej byłoby spakować rodzinę, zaprosić siostrę i dziadków i wybrać się na Boże Narodzenie do agroturystyki?
Czas bez pracy i przygotowań można by poświęcić na zabawę z dziećmi, na spacery, może naukę jazdy na nartach i przede wszystkim - na świętowanie.
Jeśli dobrze wybierzesz miejsce na swój świąteczny pobyt, to całą resztę przygotują za ciebie na miejscu. Gospodarze w agroturystyce zrobią zakupy, wypatroszą karpia, przygotują wszystkie potrawy i upieką ciasta.
9 wskazówek, dzięki którym możesz zweryfikować, czy miejsce przyszłego wypoczynku spełni Twoje oczekiwania:
1. AGROTURYSTYKA CZY PENSJONAT LUB HOTEL?
Po pierwsze zdecyduj, czy zależy ci na miejscu w pensjonacie lub hotelu, gdzie będzie przebywać dużo osób i będziesz mógł zachować tam anonimowość, czy raczej w agroturystyce, małym domu z kilkoma pokojami, który szybko poznasz? To sprawi, że będziesz czuł się jak u siebie, bez obawy o dzieci, że się zgubią wśród wielu gości.
2. CZY BĘDĄ GŁÓWNIE RODZINY Z DZIEĆMI?
Sprawdź, czy oferta świąteczna skierowana jest do wszystkich, czy przede wszystkim do rodzin z dziećmi.
Jeśli głównie dla rodzin, to z dużym prawdopodobieństwem możesz przypuszczać, że Twoim sąsiadem też będzie rodzina z dzieckiem.
To sprawi, że Twój maluch będzie miał dodatkowe towarzystwo do zabawy i nikt nie będzie się dziwił, że dziecko marudzi w jadalni albo głośno się śmieje, kiedy jest szczęśliwe. Każdy rodzic wie, że dziecko nie zawsze zachowuje się tak jak byśmy tego chcieli i że to wcale nie świadczy o złym wychowaniu, lecz o tym, że dziecko tez może mieć lepszy albo gorszy dzień.
3. TYLKO ŚWIĘTA CZY DŁUŻEJ?
Oferty wypoczynku Świątecznego dla rodzin są różne. Jedne zawierają same dni Świąt, ale wtedy wypoczynek jest krótki. Inne obejmują kilka dni więcej - wtedy oferta może być bogatsza w atrakcje.
4. WSPÓLNE PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT
Jeśli oferta skierowana jest do rodzin z dziećmi to najczęściej zawiera możliwość choćby w jakiejś części włączenia się w przygotowania do świąt. A zatem sprawdź, czy wybrana przez Ciebie agroturystyka coś takiego oferuje.
Czy w czasie zajęć mogą się spotkać całe rodziny, czy będziecie mogli razem z dzieckiem przygotować ozdoby choinkowe, może upiec ciasteczka? Dopełnieniem mogłoby być wspólne ubieranie żywej choinki.
5. ŚWIĄTECZNE AROMATY I POTRAWY
Okres Świąt Bożego Narodzenia to nie tylko czas odpoczynku z rodziną, ale również pięknie ubrany stół, zapach świeżo ściętego świerku, grzybów, ciast... Żeby tak było, zapytaj czy w wybranej agroturystyce możesz liczyć na żywą choinkę, czy posiłki będą zawierały wiejskie produkty, może swojskie jajka w ciastach, ser biały w serniku.
Wyjazd na Święta z dziećmi to również okazja do poznania nowych smaków, tradycji i obyczajów z danego regionu. Regionalne potrawy, może inny niż w Twoim domu sposób obchodzenia Wigilijnej Wieczerzy - to wartości dodane takiego wyjazdu. Dobra lekcja dla Ciebie, ale szczególnie dla dzieci.
6. WIECZERZA WIGILIJNA
Dobrze jest zapytać o przebieg Wieczerzy Wigilijnej. To z reguły główna atrakcja pobytu Świątecznego. Czy będzie opłatek? Czy będzie uroczysty wspólny stół, udekorowany pachnącą jodłą?
Jakie będzie menu? Czy np. zamiast tradycyjnego karpia z ośćmi można dla dzieci zamówić inna delikatniejszą rybę?
W czasie rezerwacji możesz też zapytać, czy właściciele będą spożywać wieczerzę wigilijną ze swoja rodziną wspólnie z gośćmi. Jeśli tak, to jest dodatkowa szansa, że podane potrawy będą wysokiej jakości, przygotowane tak, jak by były robione dla domowników, w oparciu o domowe przetwory i swojskie produkty.
7. ŚWIĘTY MIKOŁAJ
Może do dzieci przyjdzie Święty Mikołaj? Zapytaj, jakie panują zwyczaje. Czy będzie można podłożyć jakieś prezenty? Czy tylko dla dzieci, czy można też zostawić coś dla rodziny?
8. KOLĘDOWANIE
Czy będzie wspólne kolędowanie? Jeśli grasz na jakimś instrumencie, zabierz go ze sobą i sam włącz się w tworzenie uroczystej atmosfery.
9. ODŚWIĘTNY STRÓJ
Pamiętaj też o stroju. Zapytaj, żeby nie być zaskoczonym, czy w Święta obowiązuje jakiś inny niż narciarski strój. Z mojego doświadczenia - Goście chcą podkreślić wagę tych dni i ubierają się dość uroczyście, choć na miarę sportowego wyjazdu :)
7 praktycznych kwestii przed wyborem agroturystyki na Święta:
1. KOSZT ŚWIĄTECZNEGO POBYTU
Zapytaj gospodarza o całkowity koszt pobytu. Czasem koszty podzielone są na nocleg z posiłkami, a z dodatkową kwotą za wieczerzę wigilijną. Informacja o dopłacie nie zawsze jest podawana od razu. Z reguły jednak cena za pobyt zawiera od razu koszt tego szczególnego posiłku.
2. STANDARD AGROTURYSTYKI, ATRAKCJE, RABATY NARCIARSKIE
Jeśli już wybierzesz kilka miejsc, porównaj dokładnie oferty. Nie sugeruj się samą ceną.
Czasem cena jest wyższa, ale standard pokoju albo całej kwatery jest wyższy, w pokojach są ręczniki, lodówka do przechowania deserków. Internet też się przyda, jeśli zabraknie pomysłów na zabawę. W telewizji jakiś kanał dziecięcy, co w przypadku pobytu z dzieckiem ma duże znaczenie. Salka lub kącik do zabawy dla maluchów, zabawki, gry, książeczki.
Wyższy koszt może też wynikać z tego, że oferta w cenie zawiera wiele dodatkowych atrakcji, co spowoduje, że nie trzeba będzie za nie dopłacać na miejscu i co najważniejsze Twój wypoczynek z dzieckiem będzie ciekawszy i łatwiejszy. Dodatkowe rabaty narciarskie mogą też sporo obniżyć koszt całkowity za pobyt.
3. POSIŁKI - JAKOŚĆ
Zdarza się, że standard agroturystyki jest podobny, a jednak różni się ofertą posiłków. W przypadku wyjazdu z dzieckiem, dobrze jeśli śniadanie podawane jest w postaci szwedzkiego stołu - dziecko będzie miało większy wybór i nawet największy niejadek znajdzie coś dla siebie. Zapytaj jednak, jakiego rodzaju wędliny są podawane, czy choćby jakąś część stanowią własne wyroby: pieczony pasztet, może schab czy karczek - jednym słowem zapytaj o produkty, których sam używasz najczęściej albo o te, których chciałabyś używać, ale ze względu na mieszkanie w mieście nie masz do nich dostępu: czy jest wiejski biały ser, swojskie jajka, pełnowartościowe mleko z płatkami…
Jeśli wybierasz się na wyjazd z dziećmi, jakość jedzenia jest nie mniej ważna niż standard i czystość pokoi.
A w czasie pobytu Świątecznego, kiedy je się więcej i obficiej, jedzenie ma jeszcze większe znaczenie. Dlatego nie oszczędzaj, jeśli dowiesz się, że w wybranej agroturystyce jest drożej, ale jedzenie będzie ekologiczne - to zawsze więcej kosztuje.
W zasadzie w dużej mierze od jakości jedzenia świątecznego, np. czy ciasta pieczone są na miejscu według tradycyjnych receptur, czy kupowane w sklepie, czy potrawy są przyrządzane z półproduktów czy w całości przez gospodarzy, zależy jak będziesz się czuł w czasie tego pobytu, na ile te Święta będą podobne do tych, które sami przygotowujecie w domu albo jakie pamiętacie z domu rodzinnego...
4. GOSPODARZE I ICH DZIECI
Zapytaj również, czy po przyjeździe gospodarze będą mieli czas dla Ciebie, żeby zapoznać Cię z okolicą przez pokazanie mapek i folderów, czy pomogą wybrać odpowiedni dla Ciebie i dziecka stok, czy zorganizują instruktora nauki jazdy na nartach, wskażą wypożyczalnie itp. To nieoceniona pomoc, jeśli jest się w nowym miejscu z dzieckiem. Dzięki temu możesz zaoszczędzić wiele czasu na szukanie i testowanie czegoś, co ktoś może już sprawdził dla Ciebie. Czy jest jakiś dobry lekarz pediatra w pobliżu i czy gospodarze mają do niego kontakt - tak na wszelki wypadek.
Dodatkowym atutem agroturystyki będzie to, że właściciele mają dzieci. A skoro tak, można się spodziewać, że wiedzą, czego rodzice z dziećmi oczekują i czego można się spodziewać po gościach z dziećmi. Wiedzą jakie atrakcje dla rodzin z dziećmi oferuje okolica i łatwiej im jest polecić tylko to co sprawdzone…
5. OKOLICA
W czasie poszukiwań odpowiedniej agroturystyki dla rodziny z dziećmi sprawdź też możliwości okolicy. Jeśli będziesz w górach, to zapytaj o górki do zjazdów na sankach, czy w pobliżu jest jakiś stok dla początkujących. A jeśli jeździsz dobrze, to i dla zaawansowanych. Może istnieje możliwość nauki jazdy na nartach w szkółce. Czy jest wypożyczalnia (jeśli nie masz swojego sprzętu)? Może gospodarze mają jakieś rabaty narciarskie i na wybrane atrakcje?
6. ZDJĘCIA
W czasie poszukiwań dobrze obejrzyj zdjęcia z galerii danej agroturystyki. Im więcej zdjęć pokoi i domu z różnych pór roku, w obecności gości, tym większa gwarancja, że to co zastaniesz nie będzie odbiegało od rzeczywistości - zdjęcia z Gośćmi trudno się retuszuje… ;-)
7.OPINIE I REZERWACJA
Może też warto sięgnąć do opinii w internecie? Choć i one czasem mogą być złudne lub krzywdzące dla gospodarzy... Jednak im więcej dobrych opinii, tym oczywiście lepiej. O takie pozytywne zawsze jest trudniej. Zwykle niezadowolona osoba wylewa żale łatwiej. Czasem to jedna i ta sama w wielu miejscach. Czasem zazdrosna konkurencja podszywa się pod tego niezadowolonego... Ale na pewno warto je przejrzeć ;-)
I ostatnia wskazówka - nigdy nie dokonuj ostatecznej rezerwacji tylko mailowo. Postaraj się znaleźć czas na telefon, na to żeby usłyszeć głos kwaterodawcy i móc na bieżąco zadać dodatkowe pytania. Sprawdzisz w ten sposób, czy gospodarzom zależy, żeby udzielić wyczerpujących odpowiedzi, czy raczej zbyć i dokonać jak najszybciej rezerwacji. Tak może być również na miejscu.
Na koniec życzę wszystkim udanych poszukiwań, a potem już tylko błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia, dużo rodzinnego ciepła i żeby pobyt w agroturystyce się udał. A nawet jeśli nie będzie taki, jak byśmy sobie tego życzyli, to żeby to nie przeszkodziło przeżyć ten szczególny czas blisko rodziny i w dobrej atmosferze…
Autorką tekstu jest Justyna Królikowska, prowadząca Tylickie Wzgórze - pensjonat i agroturystykę dla rodzin z dziećmi. Boże Narodzenie w tym miejscu, to prawdziwie rodzinne Święta, ze wspaniałą domową atmosferą, tradycyjnymi potrawami, pachnącą choinką, Mikołajem i wieloma ciekawymi zajęciami dla dzieci. Tylickie Wzgórze jest położone w Tyliczu koło Krynicy Zdrój, w Beskidzie Sądeckim. Święta z dziećmi w górach... :-)
Strona WWW: Tylickie Wzgórze w Tyliczu
Tradycyjne Boże Narodzenie na Kowalowym Wzgórzu