Rodzinne wakacje w Zakopanem

Rodzinne wakacje w Zakopanem

Czy wakacje z dzieckiem to tylko i wyłącznie morza, plaża i piasek? U nas na pewno nie. Nie grozi nam nuda i brak pomysłów, bo my kochamy całą Polskę, a tą południową w szczególności. Kiedy byłam małym dzieckiem tata zabierał nas co roku w góry. Wyrobiło to w nas hart ducha, pozytywną energię i chęć do działania. Takich cech chcielibyśmy nauczyć nasze dzieci, aby zrozumiały, że wakacje to nie tylko lenistwo, ale i czas, by poznać nasz piękny kraj, Cel na ten rok - Zakopane.

 

Początek wyprawy

Od czego zaczęliśmy naszą przygodę? Od pakowania rzecz jasna.

Wyjeżdżamy z dziećmi do Zakopanego

Dzieciaki uwielbiają wybierać ulubione ubrania, zabawki, gry planszowe, pakować się, planować co będziemy robili i wyznaczać sobie cele do osiągnięcia. Dzieci mają mapę Polski, poznają drogę, cel podróży i z przewodnikiem po górach wybieramy gdzie chcemy się wybrać. Plan jest bardzo ważny, bo wyjazd krótki, czterodniowy.

Gdy już dojechaliśmy, to od czego zaczęliśmy pokazywanie Zakopanego? Od Krupówek rzecz jasna,

Pierwszy przystanek - Krupówki

bo czy jest coś innego, co pierwsze nam się kojarzy z tym turystycznym i otwartym na gości miastem? A poza tym gdzie można smacznie zjeść, jednocześnie odpoczywając po podróży, a do tego posłuchać góralskiej muzyki na żywo, spotkać białego niedźwiedzia i zjeść pierwszego podczas pobytu oscypka? No jasne, że na Krupówkach.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Jeśli już o oscypkach mowa, to musieliśmy się oczywiście wybrać na targowisko pod Gubałówką, gdzie zakupimy wspaniałe pamiątki, takie jak drewniane szachy (mamy ich chyba z 3 rodzaje), skórzane rękawiczki, kapcie góralskie, kolorowe korale czy ubrania w stylistyce podhalańskiej. Najważniejsze to oczywiście zakup dla nas i dla całej rodziny oscypków,

Wizyta całą rodziną na targowisku pod Gubałówką

bundzu, bryndzy, korbacze, czy uwielbiane przez dzieci malutkie redykolki.

 

Na szczyt Gubałówki

Skoro byliśmy już pod Gubałówką, to nie sposób było nie zrobić tam zdjęcia,

Przy Gubałówce

by uwiecznić tą wizytę i wybrać się rzecz jasna na wycieczkę z dziećmi kolejką linowo-terenową.

Wycieczka kolejką liniową w Zakopanem

Dla dzieciaków to była wielka frajda, gdyż pierwszy raz jechały takim wagonikiem wprost na szczyt góry. A co było w tej wyprawie najwspanialsze? Widoki ze szczytu Gubałówki,

Podziwiamy Tatry w piękną pogodę
Pamiątka ze szczytu Gubałówki

które zapierały dech w piersiach. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem, gdy zobaczyły z takiej perspektywy Giewont, czyli Śpiącego rycerza. Na tarasie widokowym jest wspaniałe miejsce, by odpocząć i pokontemplować trochę przyrodę. Nie chcieliśmy się rozstawać z tym miejscem, dlatego spędziliśmy tam dużo czasu, by zapamiętać ten widok i wrażenia na dłużej.

Potem wybraliśmy się na spacer górą Gubałówki, by dotrzeć do Kolei Linowej Butorowy Wierch.

Zdobywamy z dziećmi Gubałówkę

Dzieciaczki na początku się bały, ale gdy tylko usiadły, nie mogły nadziwić się, że wprost "latają" nad górami, drzewami i polanami. Wrażenia bezcenne, a i strach przy okazji przełamany.

 

A wieczorem na spacer!

Czy wieczorem mieliśmy jeszcze siłę i energię? Rodzice trochę, za to dzieci całe mnóstwo. Przeszukaliśmy zatem internet w poszukiwaniu placu zabaw w Zakopanem. Wiecie gdzie dotarliśmy? Do parku miejskiego im. Piłsudskiego,

W poszukiwaniu placu zabaw dla dzieci w Zakopanem

który poza tym, że jest bardzo urokliwy i rozpościera się z niego piękny widok na góry, to posiada bardzo dużo fajnych atrakcji dla maluchów.

Zabawa z dziećmi na placu w parku
Atrakcje dla maluchów w parku Piłsudzkiego

Z kolei dla rodziców daje możliwość odpoczynku lub skorzystania z siłowni w plenerze.

 

A w marzeniach Giewont...

Widok Giewontu tak nas zachwycił, że następnego dnia postanowiliśmy go zdobyć (chociaż część drogi na szczyt). Z uwagi na fakt, że były z nami maluch (4 lata i 7 lat) powinniśmy wybrać trasę najłatwiejszą (taka byłaby zapewne ze strony Kuźnic), jednak z uwagi na fakt, że mieszkaliśmy przy ulicy Strążyskiej, to wybraliśmy się Doliną Strążyską,

W Tatrzańskim Parku Narodowym z dziećmi

która choć trudna i dosyć długa,

Wyruszamy na sam szczyt

to bardzo urokliwa i bogata w piękne widoki. Co i raz wynurzał się nam majestatyczny widok Giewontu

Zdobywamy z dziećmi Giewont
Odpoczynek na górskim szlaku

który powodował w nas chęć jak najszybszego jego zdobycia. W dzieciach wywołał chęć rywalizacji, a w nas rozbudził ciekawość. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy po drodze nie wstąpili nad wodospad Siklawica,

Przystanek przy wodospadzie Siklawica

gdzie spadający w dół z wysokości 23 metrów wodospad robi ogromne wrażenie i daje możliwość zrobienia pięknych zdjęć. Dalsza droga na Giewont zaczęła być bardzo trudna dla dzieci, gdyż składała się z dużej ilości stromych schodów,

Trudna trasa na Giewont

ale za to widoki po drodze rekompensowały nam cały trud w pełni.

Podziwiamy widoki w trakcie wędrówki w Tatrach

Zostało nam już niewiele, by dotrzeć do łańcuchów, jednak pogoda szybko się popsuła i usieliśmy zawrócić z drogi. W górach sytuacja zmienia się z minuty na minutę i dzieciaczki mimo wielkich chęci musiały z nami zawrócić, bo muszą wiedzieć, że w górach bywa też niebezpiecznie i nie można wchodzić dalej, gdy pogoda się psuje i nie jest pewna.

Wieczorem zostało nam trochę czasu, więc wybraliśmy się na Wielką Krokiew.

Przystanek Wielka Krokiew

Dzieci nie mogły uwierzyć, że z taki wysokiej skoczni mógł skakać kiedyś Adam Małysz i Kamil Stoch. Skocznia zdaniem dzieci była bardzo wysoka i na razie ten sport wydaje się im dosyć niebezpieczny, ale za to oglądać go z punktu widzenia telewidza i małego kibica w zupełności wystarczą, a póki co pozostaje nam zrobić sobie pamiątkową fotkę

Zwiedzamy tatry całą rodziną

i brać przykład z zapału i dyscypliny skoczków narciarskich.

 

Na sam koniec...

Kolejny, ostatni już dzień postanowiliśmy spędzić już o wiele spokojniej. Wybraliśmy zatem spacer Doliną Kościeliską,

Rodzinny spacer Doliną Kościeliską

by zobaczyć piękno górskich dolin. My z rodziną w dzieciństwie również uwielbialiśmy zwiedzać Doliny: Strążyską, Kościeliską, Chochołowską, Małej Łąki czy też najpiękniejszą moim zdaniem Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Dolina Kościeliska ma ta przewagę, że jest bardzo łagodna, a przez to atrakcyjna dla turystów. Mijamy po drodze wody Kościelistego Potoku,

Piękne zakamarki doliny w górach

w których zmęczeni turyści chętnie schładzają swoje stopy. Możemy poodpoczywać na przydrożnych polanach lub się tam zwyczajnie powygłupiać i np. poudawać bociana.

Zabawy na łonie natury

Fauna i flora dookoła są przepiękne i aż szkoda nie zatrzymać się co i raz na krótki odpoczynek.

 

Mały odpoczynek w górach

W połowie drogi znajduje się polana Wyżnia Kira Miętusia, na której prowadzony jest kulturowy wypas owiec (w bacówce można zakupić oscypki). Wiosną polana pokrywa się dywanem krokusów. Cały czas spacerujemy wzdłuż potoku, co daje możliwość zrobienia przepięknych zdjęć.

Spacerujemy z dziećmi

Powyżej polany trafiamy na rozwidlenie szlaków: w lewo przez mostek prowadzi czarny szlak do Jaskini Mroźnej. Czy myślicie, że można się oprzeć tej pokusie? Oczywiście, że nie.

Górskim szlakiem do jaskini w Tatrach

Jest to w zasadzie jeden poziomy, miejscami bardzo wąski korytarz. Jaskinia jest czynna od 1 maja do 31 października w godzinach 9.00 – 17.00. Bilet wstępu do jaskini kosztuje 4 zł niezależnie od biletu wstępu do TPN (można go zakupić w kasie przy wejściu). Zwiedzanie jaskini trwa około 40 minut,

Zwiedzamy Jaskinię Mroźną na wakacjach

ale to 40 minut ogromnych wrażeń podczas przemieszczania się raz bokiem, raz na kolanach lub kuckach, a cały czas w obniżonej i nieco mrocznej scenerii. Trasa powrotna z Jaskini Mroźnej na dno Doliny Kościeliskiej wiedzie schodkami poprowadzonymi pomiędzy malowniczymi formami skalnymi (Uwaga! Po deszczu ślisko!).

Z tarasu przy wyjściu z jaskini i z kilku miejsc po drodze można podziwiać widok na przeciwległą stronę Doliny Kościeliskiej.

Widoki podczas rodzinnej wycieczki

Zwieńczeniem naszej wycieczki była wizyta na Hali Ornak, gdzie znajduje się schronisko PTTK,

Wizyta w górskim schronisku

skąd rozpościerają się piękne widoki, gdzie można odpocząć leżąc na zielonej trawie oraz smacznie zjeść, by zregenerować siły na powrót. Cała Dolina jest bardzo malownicza i warta odwiedzenia. Idąc do Doliny Kościeliskiej obiecaliśmy dzieciom pokazać im wypas owieczek.

Całe szczęście, że wracając udało nam się zobaczyć jak wygląda ten tradycyjny wypas kulturowy, z którego słyną nasze Tatry.

Ostatnie chwile w Tatrach z dziećmi

W czasie kulturowego wypasu wszystko musi odbywać się jak dawniej. Muszą być zachowane dawne zwyczaje i obrzędy pasterskie. Pasterze, czyli juhasi powinni posługiwać się gwarą góralską i nosić tradycyjny strój góralski.

Do pilnowania stada używane są psy rasy owczarek podhalański. Dzieci zakochały się w małych owieczkach, a najbardziej podobały im się oczywiście te czarne, aż odśpiewały ochoczo piosenkę "Czarny baranie" i ruszyliśmy z powrotem.

Tak skończyła się nasza przygoda z górami w tym roku, ale obiecaliśmy sobie, że jeszcze tu wrócimy, bo tyle atrakcji przed nami (kolejne doliny, Kasprowy Wierch czy Muzeum tatrzańskie). Kto wie, być może od teraz także rodzinną tradycją naszej rodziny będzie odwiedzanie polskich gór rok w rok. a pewno dzieciom się podobało i wrażenia, a z nimi zdjęcia zostaną z nami na zawsze.

 

Anna Twarowska

autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs

"Polska z dziećmi 2020"

 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi