Relacja z wycieczki na Święty Krzyż

Dzień dobry!
 
Na mojej planecie mówią na mnie Ufcio-Podróżnik. Krążę sobie po różnych galaktykach w poszukiwaniu ciekawych miejsc, które mógłbym zwiedzić z moimi Ufcio-dziatkami. Właśnie przelatywałem nad Ziemią, gdy zobaczyłem chłopca, trzylatka, z rodzicami, jak planował wyprawę na Święty Krzyż.
 
 
Wycieczkę rozpoczęli w Nowej Słupi. Jest to miejscowość w województwie świętokrzyskim, położona 38 kilometrów od Kielc, na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 753 i 756. Przed wejściem na szlak znajduje się duży, przestronny parking i kramy z pamiątkami. Ponieważ cel wyprawy jest na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, moi podróżnicy musieli kupić bilety wstępu. Nie kosztowały zbyt dużo, gdyż „do siedmiu lat wejście jest gratis”, dorośli płacili po 7 złotych. Już na samym początku każdy turysta dowiaduje się, jak długo będzie musiał iść i jakim kolorem szlaku.
 
 
I ruszyli – żwawo, sprawnie i bez ociągania się. Dla trzylatka – trasa super, wymaga trochę ostrożności,
 
  
 
ale idzie się dość lekko.
 
  
 
Dla osób z mniejszymi dziećmi w wózkach, odradzam, chyba że tata będzie niósł wózek, a mama pociechę. Oczywiście wycieczka jest udana przy ładnej pogodzie, po deszczu to i z trzylatkiem nie polecam /ślisko i mokre kamienie/. Po drodze, która nie jest zbyt długa, można się zatrzymać, są do tego przeznaczone miejsca.
 
  
 
Można też podziwiać osobliwości parku, jak np. Buk Jagiełły.
 
 

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 
 
Po 70 minutach moi wędrowcy byli na górze. Po drodze mijali stacje Drogi Krzyżowej, resztki wału pogańskiego i okazałe drzewa, jak to w prawdziwej puszczy jodłowej. Ostatni fragment szlaku w lesie prowadzi nas „schodami jakby do nieba”.
 
  
 
Muszę tu dodać, że cały szlak to tzw. Droga Królewska, bo szli nią m.in. Władysław Jagiełło, Zygmunt Stary z królową Boną czy Zygmunt III Waza. Po wyjściu z lasu pojawił się piękny widok na klasztor Benedyktynów
 
  
 
i wieżę radiowo-telewizyjną w tle. Ponieważ Piotruś był już głodny – rodzice ruszyli w poszukiwaniu miejsc, gdzie można zjeść coś ciepłego. I tak przed klasztorem znaleźli kilka „budek” z regionalnym jedzeniem,
 
  
 
a wewnątrz – jadłodajnię i kawiarenkę. Oni zatrzymali się właśnie w jadłodajni – zamówili żurek (8 zł), pomidorówkę (5 zł), bigos (8 zł) i herbatę (3 zł). Po ciepłej strawie na każdego podróżnika czeka ze swoimi atrakcjami klasztor.
 
 

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Świętokrzyskiem<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 
 
Można też wejść i zobaczyć piękne krużganki,
 
  
 
muzeum klasztorne, wieżę widokową, kaplicę Oleśnickich,
 
  
 
i muzeum misyjne Księży Oblatów z pamiątkami z całego świata.
 
  
 
Wycieczkę można zakończyć tu gdzie moi podróżnicy, ale można też przespacerować się 5 minut do tzw. gołoborza, czyli rumowiska skalnego, skąd można podziwiać piękną panoramę świętokrzyskich pól i lasów.
 
Droga powrotna nie zajęła Piotrusiowi i jego rodzicom zbyt wiele czasu – po 40 minutach byli na dole, „pogadali” ze smutnym Emerykiem 
 
  
 
i ruszyli w dalszą podróż.
 
Patrząc z góry – polecam taką wyprawę, jest co zobaczyć, jest też gdzie się przespać (w Nowej Słupi), a dla osób z mniejszymi dziećmi polecam trasę na Święty Krzyż, ale od strony miejscowości Huta Szklana. Jest tam przez las, piękna droga asfaltowa, którą każdy wózek na trzech/czterech/pięciu kołach spokojnie pokona.
 
 
Mariusz Śledziowski

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.
 
autor zdjęć i tekstu przysłanego na konkurs
"Polska z Dziećmi 2017"
(Wszelkie prawa zastrzeżone) 

Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.