Motylarnia w Porcie Władysławowo
Motylarnia w Porcie Władysławowo
Czego można się spodziewać po wizycie w porcie morskim? Ten we Władysławowie oferuje wiele atrakcji – spacery po falochronach pełniących funkcję molo, możliwość wypłynięcia w rejs wycieczkowy nawet do Skandynawii, wspaniałe widoki. Można zobaczyć niezwykły mural prezentujący historię miasta, mewy dryfujące na wietrze i... motyle!
Zaraz, zaraz... Motyle? A wiatr ich nie zdmuchnie?
Spokojnie. Są bezpieczne. Ich azyl to miejsce, w którym swobodnie mogą rozkładać skrzydła i szybować w powietrzu, siadać na kwiatach i spijać ich słodki nektar. Zlokalizowany we władysławowskim porcie ma aż kilkudziesięciu gospodarzy. A co drugi to większy, to piękniejszy, to... ach, motyle, słów brakuje. Sami musicie zobaczyć. Przyjdźcie i zachwyćcie się tym cudem natury.
Witajcie w Motylarni!
Motylarnia w Porcie Władysławowo – 7 powodów, by ją odwiedzić
1. Piękno na wyciągnięcie ręki
Motylarnia to miejsce, w którym poczujecie się jak w rajskiej krainie pełnej kolorów. Motyle są wszędzie. Latają z kwiatka na kwiatek, siadają na głowach odwiedzających, udając barwne kwiaty we włosach, pozwalają się fotografować. Są zachwycające. Robią wrażenie na każdym, niezależnie od wieku. Nikomu nie przyszło nawet do głowy, by zamykać je w terrariach. Oglądanie ich zza szyby gabloty nie byłoby już tak fascynujące. Swoboda, jaką im zapewniono, gwarantuje bliski kontakt z tak przepiękną formą życia.
Niczym nieskrępowane motyle ukazują swe piękno w całej okazałości. Wyglądają bajecznie. Tak bardzo zachwycają kolorami, kształtem i rozmiarem, że wydają się niemal nierealne. A przecież są prawdziwe. Aż chciałoby się powiedzieć, że wystarczy dotknąć, by się o tym przekonać. Nie próbujcie ich jednak dotykać ani tym bardziej łapać. Choć motyle skrzydła są silniejsze, niż nam się wydaje – wszak niosą swych właścicieli czasem setki kilometrów z jednego miejsca w drugie i byle muśnięci im nie zaszkodzi, to mimo wszystko dotyk może uszkodzić łuski, którymi są pokryte. Moglibyście w ten sposób utrudnić, a być może i uniemożliwić motylom swobodne latanie.
2. Spotkanie z niezwykłymi stworzeniami
Spośród kilkudziesięciu gatunków motyli mieszkających w Motylarni nie sposób przedstawić Wam teraz wszystkie. Możecie być jednak pewni, że spotkacie tu prawdziwe unikaty ze świata owadów.
np.:
- "Znikające" motyle Blue Morpho (Morpho peleides). To prawdziwe piękności w świecie motyli, z opalizującymi na niebiesko skrzydłami, które po drugiej stronie przybierają barwę brązową, nakrapianą pomarańczowymi oczkami. Jak to się dzieje, że "znikają"?
- Białe motyle Morpho (Morpho polyphemus) mają skrzydła przezroczyste jak mgiełka. Choć pięknie prezentowałyby się na tle kwiatów, nigdy na nich nie siadają. Ciekawe dlaczego?
- Motyle o nazwie Monarcha (Danaus plexippus) to prawdziwi podróżnicy. Ach, gdzie one nie bywały... Na pewno i Wy widzieliście ich piękne pomarańczowo-czarne skrzydła z kołnierzykiem nakrapianych na biało kropeczek. Te maleńkie obieżyświaty co roku przemierzają prawie 3 000 km do Kalifornii i Meksyku. Dlaczego to robią i jak im się udaje przebyć tak długi odcinek?
- Martwe Liście (Kallima inachus), które są mistrzami kamuflażu. Dlaczego się kamuflują i co sprawia, że nie przypominają większości motyli?
Wśród zgromadzonych tu motyli są prawdziwe strażniczki rodzinnego gniazda o pięknej nazwie Niebieski Księżyc (Hypolimnas bolina), motyle z ogonkami na skrzydłach Papilio lowi, motyle o nazwie Mim Zwyczajny (Papilio clytia), które uwielbiają błotne kąpiele i w dodatku udają inne motyle, by zmylić drapieżnika, a nawet poligamiści (Mormon Zwyczajny – Papilio polytes).
Między motylami pląsającymi w liściach i kwiatach dostrzeżecie również takie, które preferują nocny tryb życia. Afrykańską populację reprezentuje tamtejsza Ćma Księżycowa o skrzydłach przypominających wyschnięte łodygi liści, która siada na liściach, oczekując wieczoru. Jej kuzynka z Azji Południowej i Indonezji – Pawica atlas uznawana za jedną z największych ciem na świecie też chętnie otwiera skrzydła za dnia. Przyjrzyjcie się jej i powiedzcie, czy nie przypominają one głowy węża?
Wpadnijcie z wizytą do Motylarni w Porcie Władysławowo, by przekonać się, jak barwny jest świat i ile tajemnic ma do odkrycia.
3. Zabawa w spostrzegawczość
Choć to nie konkurs piękności, nie będziecie mogli powstrzymać się od komentarzy rozstrzygających, który z motyli zasługuje na miano najbardziej urodziwego. Trudno nie angażować się w te zawody bicia rekordów, bo jak się przekonacie, w Motylarni mieszkają najpiękniejsze, największe, najbardziej niezwykle motyle, jakich prawdopodobnie nie mieliście okazji wcześniej zobaczyć. Choć faktem jest, że te najcudowniejsze czasem niektórym ludziom latają w brzuchu, to motyle z Motylarni w Porcie Władysławowo dostarczają nie mniej przyjemnych doznań.
Przepiękni mieszkańcy Motylarni przybyli tu z najodleglejszych krańców świata. Zobaczycie wśród nich przedstawicieli z Ameryki Północnej i Południowej, Półwyspu Arabskiego, Australii, Afryki, Indonezji i Południowej Azji.
Wizyta w ich tropikalnym świecie to wyśmienita okazja do wytężenia zmysłów i zabawy w spostrzegawczość, nazywanie barw – nie zawsze oczywistych, wychwytywanie detali. Ciekawe, kto w tym konkursie będzie zwycięzcą? Wy czy dzieci?
4. Edukacja pełna kolorów
Ciepło i wilgoć, typowe dla klimatu tropikalnego, stanowią ostoję egzotycznej przyrody i idealne miejsce dla życia oraz rozwoju motyli. Zobaczycie tu, jak z brzydkiego kaczątka wyrasta piękny łabędź. Ups, to nie ta bajka, choć podobieństwo uderzające. Sami przyznacie, po tym, jak zobaczycie poszczególne stadia rozwoju motyli.
Jak zatem z brzydkiego powstaje coś pięknego? Najpierw jest maleńkie jajeczko, potem żarłoczna gąsienica, następnie stoicko spokojna poczwarka, która w ostatniej, dorosłej fazie rozwoju przekształci się prawdziwy cud natury – motyla. Możliwość obserwowania tego, jak powstaje życie - to interesująca lekcja biologii zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
5. Relaks w tropikach
Specyficzny mikroklimat panujący w Motylarni odwzorowuje naturalne warunki życia barwnych owadów i do złudzenia przypomina tropikalny las. Podczas gdy na zewnątrz tłumy turystów, warkot samochodowych silników, uliczny gwar, tu panuje zupełnie inna aura. W alejkach można przysiąść na ławce, posłuchać muzyki, odpocząć w otoczeniu roślin i motyli.
Klimatyczna wycieczka pozwoli Wam się zrelaksować i dostrzec ziemskie piękno w zwielokrotnionej liczbie kolorów i kształtów. To taka namiastka wyprawy w dalekie rejony świata, np. do Amazonii, afrykańskiej dżungli czy Azji, podczas której poznacie jedne z najpiękniejszych owadów latających na świecie. W tak miłym towarzystwie można się zdystansować, poczuć wdzięczność dla przyrodniczej hojności naszej planety i doskonale wypocząć.
6. Odpowiedź na każde pytanie
Podczas wizyty w Motylarni w Porcie Władysławowo będzie Wam towarzyszył przewodnik, który zna wszystkie motyle sekrety. Wyjawi rozmaite ciekawostki i odpowie na pytania, które być może nawet nie przyszłyby Wam do głowy. Z jego opowieści dowiecie się m.in. jaką prędkość w locie rozwijają motyle i jak postrzegają świat. Dlaczego mają dwie pary skrzydeł, a ćmy tak bardzo upodobały sobie światło. Zastanawiacie się, jakiego wieku dożywają motyli seniorzy albo czym jest motyli pyłek? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie właśnie we władysławowskiej Motylarni.
7. Pamiątkowe fotki
Spróbujcie nic nie mówić. Tylko patrzeć. Doceńcie to niezwykłe miejsce i jego mieszkańców. Aby lepiej zachować je we wspomnieniach, możecie robić zdjęcia. Motyle, choć bardzo zwinne, przysiadają na dłuższą chwilę, rozkładając skrzydła, a wtedy warto je złapać... w kadrze.
Najlepszy czas na wizytę w Motylarni
Motylarnia w Porcie Władysławowo działa w sezonie letnim. Od czerwca do sierpnia wita z otwartymi skrzydłami... yyy... ramionami przez 7 dni w tygodniu od godziny 10:00 do godziny 20:00.
Nawet jeśli lato okaże się kapryśne i chłodne, niebo zaciągnie kołdrę z ciemnych chmur, a na głowy zacznie kapać deszcz, w Motylarni jest miło i przyjemnie. Feeria kolorów, soczysta zieleń roślin i cichutkie wachlowanie delikatnymi jak mgiełka skrzydełkami motyli gwarantują estetyczne doznania i sprzyjają rodzinnemu relaksowi. Można oderwać się od przyziemnych spraw i poczuć jak w raju. Motylarnia to miejsce niezwykłe. Dzięki niezwykłej urody gospodarzom wydaje się trochę jak nie z tej ziemi. Czy właśnie tak wygląda raj? Zapewne wielu chciałoby, by tak wyglądał.
Motylarnia, pełna kolorów, trzepotania motylich skrzydełek i majestatycznych lotów - to miejsce tętniące życiem. Smutne jest jednak to, że motyle życie trwa niestety bardzo krótko. Dlatego łapcie wyjątkowe chwile w locie. Nie odmawiajcie sobie tej przyjemności i przyjdźcie z dziećmi do Motylarni, by przeżyć niezwykłą przygodę.
Adres:
Motylarnia Władysławowo
Ul. Hryniewieckiego 2
84-120 Władysławowo
Port Władysławowo
Tel.: 574 859 264
E-mail: motylarnia.wladyslowo@vp.pl
Czynna:
od 23 czerwca do 31 sierpnia
od 10:00 do 20:00
7 dni w tygodniu
Więcej informacji: www.motylarnia-wladyslawowo.pl
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl