Kaszuby z dzieckiem

WYPOCZYNEK Z DZIEĆMI NA KASZUBACH - MIEJSCA I ATRAKCJE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ, PENSJONATY, W KTÓRYCH WARTO SIĘ ZATRZYMAĆ 
  
W tym roku na wspólną rodzinną wyprawę wybraliśmy Kaszuby. Okazało się, że poza ekscytującymi wędrówkami wzdłuż rwących rzek i rozległych jezior, miejsce to jest niezwykle bogate w wiele atrakcji dla dzieci. Długo wspominać będziemy zabawę w kukurydzianym labiryncie, zwiedzanie tajemniczych kamiennych kręgów czy domu do góry nogami. Ponadto zaskoczyły nas ceny noclegów na Kaszubach, które w porównaniu z nadmorskimi czy górskimi miejscowościami były naprawdę rozsądne! 
 
 Kaszuby z dzieckiem piekne kaszubskie jeziora 
 
Już w drodze, patrząc przez szyby samochodu, poczuliśmy, że nasz wyjazd będzie wspaniałą przygodą. Otaczająca nas kaszubska przyroda, w te ostatnie wrześniowe dni lata, była wręcz zjawiskowa. Zresztą trudno się temu dziwić. Jak głosi stara legenda, którą z upodobaniem cytują wszystkie przewodniki, ten „błękitny kraj”, powstał kiedy jeden z aniołów, już po stworzeniu świata, upomniał się o pomorską ziemię. Wszędzie było pięknie, tylko kaszubska kraina pozostała szara, płaska i nieurodzajna. Wtedy Pan Bóg przekazał aniołowi „resztki” z kreacji świata, a ten stworzył najpiękniejsze polskie zakątki. Tu dał kawałki gór, tam pozostałości wielkich mórz i jezior, gdzie indziej lasy, łąki, pola... Stąd wielka rozmaitość kaszubskiej ziemi, gdzie znajduje się blisko 700 jezior, ponad 50 rezerwatów, dwa parki narodowe i cztery krajobrazowe, wartkie rzeki takie jak Wda, Słupia, Wierzyca, czy Radunia. Oczywiście podanie opowiedzieliśmy dzieciom, które zaczęły pytać, co zobaczymy najpierw. 
      
Jak się okazało, nie było łatwo wybierać z ogromu atrakcji, których dostarczyły nam Kaszuby. Poniżej załączamy opis kilku miejsc, które naszym zdaniem naprawdę warto zobaczyć z całą rodziną
 
 
SZLAKI DLA MAŁYCH I DUŻYCH WŁÓCZYKIJÓW
 
Marszczone wiatrem jeziora, rwące rzeki, pełne grzybów i jagód sosnowe lasy, słoneczne polany i ciemne leśne wąwozy, przecinające ścieżki sarny, jelenie, lisy.... Kaszuby to idealne miejsce na rodzinne piesze wyprawy. 
 
 
Lasy Mirachowskie
 
Rodzinom z mniejszymi dziećmi z pełnym przekonaniem możemy polecić wyprawę do malowniczych Lasów Mirachowskich. Znajdziecie tam stuletnie buki, dęby i olchy, oraz szczególnie ciekawy rezerwat przyrody: "pomarańczowe jezioro" – Lubygość (pomarańczowe kolor tafli jeziora to zasługa rośliny o nazwie: "grążel żółty" ) oraz rezerwat: Żurawie Błota. Rezerwaty łączy czerwony szlak (kaszubski). Na szlaku można spotkać rowerzystów, którzy chwalą sobie trasę od Kamienicy Królewskiej do Mirachowa. Co zaskakujące, w pobliżu jeziora Lubygość znajdują się dwie niewielkie groty, które powstały na skutek wydobywania żwiru w latach 50-tych i 60-tych. 
 
 
Szlak Jarem Raduni
 
Kaszuby z dzieckiem - Jar Raduni
 
Z kolei interesującą propozycją dla zaprawionych w wędrówkach rodzin może być wyprawa do oddalonego godzinę drogi od Mirachowa „Jaru Raduni”, znajdującego się na wschodnim skraju Pojezierza Kaszubskiego. Ta emocjonująca, 10-kilometrowa przeprawa szlakiem wiodącym wąskim jarem rzeki, którego głębokość wynosi około czterdziestupięciu metrów, to wymagający, momentami wręcz „górski” szlak. Zdecydowanie daleko mu do niedzielnej przechadzki (idzie się bardzo wąską dróżką, na drodze często napotyka się zwalone drzewa i bagniste obniżenia terenu), ale zmęczenie i trud wędrówki rekompensuje spotkanie z prawdziwą, dziką przyrodą.  
 
Podaliśmy tu tylko dwa ciekawe miejsca dla pieszych przepraw, ale na Kaszubach jest oczywiście znacznie więcej do zobaczenia. My powrócimy do „błękitnej krainy”, by przejść szlakiem na Bukową Górę nad Pysznem, gdzie wędruje się wśród ponad stuletnich daglezji i dwustuletnich buków, a także na pewno wyruszymy na Szlak Zbrzycy, wokół której roztacza się unikalny rezerwat przyrody, gdzie na cierpliwych obserwatorów czekają perkozy dwuczube, mewy śmieszki, czaple siwe, bieliki czy kormorany. 
 
Więcej informacji na temat szlaków na Kaszubach znajdziecie na stronie PTTK:
 
 
 
PARK MINIATUR, DOM DO GÓRY NOGAMI I DAWNE KASZUBSKIE CHATY - WYCIECZKI EDUKACYJNE DLA CIEKAWYCH ŚWIATA
 
 
Park Miniatur
 
We wspomnianym wcześniej, otoczonym niezwykłymi lasami Mirachowie, warto zobaczyć Kaszubski Park Miniatur, z wiernymi kopiami znanych budowli z całego świata, które zostały odtworzone w skali 1:25. W ramach przygotowań do kolejnych rodzinnych wyjazdów można pokazać dzieciakom makiety Statuy Wolności, Sfinksa, Big Bena czy Krzywej Wieży w Pizie i trochę o nich opowiedzieć. Jednak najwięcej miejsca w Parku Miniatur zajmują obiekty z Kaszub i to je można poznać najlepiej. W parku jest m.in: Kolegiata Kartuska, zamki z Bytowa, Rzucewa, kościoły z Sianowa, Sierakowic, Wygody, Pomieczyna, latarnie morskie, dwory z Będomina, Salina, Kalwaria Wejherowska. Przy okazji warto skorzystać też z dodatkowych atrakcji: odwiedzić Gabinet Śmiechu - Krzywe Zwierciadła, Zamek Strachu, a z najmłodszymi dziećmi zobaczyć Bajkową Krainę z kilkudziesięcioma postaciami z Bajek i Baśni.  
 
 
 
Dom do góry nogami 
 
Z dzieckiem na Kaszuby - Dom Do Góry Nogami
 
Jedna z najbardziej znanych i charakterystycznych atrakcji Kaszub, to dom do góry nogami, znajdujący się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Do tej, jedynej tego typu budowli w Europie, wchodzi się przez okno. Wszystko jest lekko pochylone, sufit to podłoga, a ze stropu zwisają fotele, stół, łóżko i telewizor, co przyprawiło nas o zawrót głowy i nieopanowane napady śmiechu. Dzieci były zachwycone wizytą w tym nietypowym domu, w którym wszystko jest na opak, natomiast dorośli z wrażliwym błędnikiem szybko stamtąd uciekali. Wszyscy jednak byli zgodni – warto stać w długiej kolejce (ponoć dom do góry nogami to obowiązkowy punkt programu nawet jednodniowych wycieczek na Kaszuby), żeby zobaczyć tę niezwykła budowlę.  
 
 Atrakcje na Kaszubach - najdłuższa deska świata ;-) 
 
W Centrum Edukacji i Promocji Regionu są też inne, bardzo ciekawe atrakcje: można obejrzeć najdłuższą deskę świata (36,83m), największy na świecie fortepian, a także Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady czy Dom Sybiraka. Wśród wielu przygotowanych dla dzieci zajęć jest możliwość przyjrzenia się jak wypieka się prawdziwy chleb kaszubski w piecu chlebowym, obserwowania pracy kowala w kuźni czy łowienia ryb w pobliskim stawie. Co ciekawe, osobiście złowioną rybę (pstrąga) oddaje się do budki z grillem i po 20 minutach można ją już ze smakiem zajadać. Dla najmłodszych, w krainie bajek, czytane są tradycyjne, znane nam wszystkim bajki. Na wizytę w centrum, szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy to jest najwięcej turystów, ale też najwięcej różnorodnych atrakcji, warto przeznaczyć cały dzień. 
 
 
 
Kaszubski Park Etnograficzny
 
Kaszuby z dziećmi - Kaszubski Park Etnograficzny
 
W poszukiwaniu prawdziwego charakteru dawnych Kaszub, z ich swoistą architekturą, piękną sztuką ludową (słynne wdzydzkie hafty!) tradycjami i zwyczajami trafiliśmy do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach. To muzeum na wolnym powietrzu położone jest w niezwykle malowniczym miejscu, nad brzegiem jeziora Gołuń. Na 22 ha powierzchni skansenu znajduje się ponad 50 obiektów muzealnych: chłopskie chałupy, dwór, szkoła, kuźnia, karczma, drewniany wiatrak, kościół, budynki gospodarcze oraz warsztaty rzemieślnicze – wszystkie z wiernie odtworzonym wnętrzem i autentycznym wyposażeniem.
 
 Stary wiatrak w Kaszubskim Parku Etnograficznym 
 
Miejsce ożywiają uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe oraz cieszące się olbrzymim powodzeniem pokazy zajęć domowych i rzemieślniczych takie jak pranie, maglowanie, mielenie zboża, drukowanie tkanin, a także imprezy folklorystyczne. W tym nietypowym muzeum można uczestniczyć w zajęciach z toczenia naczyń na kole garncarskim, haftowania, tkactwa czy malarstwa na szkle. Ci, którzy zatęsknią za szkołą, uczą się pisać gęsim piórem, gryflem na kamiennej tabliczce, lub stalówką i śpiewają "Kaszëbsczé nótë". Inni, którym siedzienie w szkolnej ławie nie kojarzy się za dobrze, mogą pobawić się dawnymi drewnianymi zabawkami lub wziąć udział w dawnych grach i zabawach ludowych takich jak chodzenie na szczudłach i w "korkach", toczenie obręczy czy strzelanie z procy. Przed wyprawą do Parku najlepiej zadzwonić do Muzeum i upewnić się które z atrakcji są aktualnie dostępne. 
 
 Kaszubski Park Etnograficzny - wspaniałe miejsce na wycieczkę z dziećmi 
 
 
Przy okazji wizyty we Wdzydzach, które znajdują się przy kompleksie czterech przepięknych jezior – Jeleń, Gołuń, Radolne i Wdzydze, można skorzystać z bogatej oferty dla miłośników sportów wodnych i wypożyczyć rower wodny, kajak czy łódź. 
 
 
MAGICZNE KASZUBY CZYLI KAMIENNE KRĘGI, GROTY I LABIRYNTY
 
 
Polskie Stonehenge
 
Tajemnicze kamienne kręgi na Kaszubach
 
Niedaleko Czerska, we wsi Odry znajduje się miejsce magiczne, które kryje w sobie zagadkę dotyczącą zamierzchłych czasów. To rezerwat „Kręgi Kamienne”, największe i najstarsze po angielskim Stonehange miejsce tego typu w Europie. Na jego terenie zobaczyliśmy 10 kamiennych kręgów i 30 kurhanów. Jak doczytaliśmy, było to miejsce zwoływania rodowo-plemiennych zgromadzeń i pochówku Gotów, którzy zamieszkiwali na tym obszarze w pierwszych dwu stuleciach naszej ery. Niektórzy badacze wskazują również na to, że kręgi mogły służyć za dawne obserwatorium astronomiczne. To niegdysiejsze cmentarzysko, a może sanktuarium położone wśród rozległych wrzosowisk, było długo omijane przez okoliczną ludność. Pokryte porostami, ułożone w kręgi głazy budziły lęk, mówiono, że tam straszy. Zresztą do tej pory budzą respekt i fascynują; dla zwolenników wiedzy ezoterycznej to „miejsce mocy”, gdzie można nawiązać kontakt z prawdziwą energią.  
 
 Kamienne kręgi i kurchany na Kaszubach 
 
Najlepszym miesiącem na zwiedzanie tego niezwykłego rezerwatu jest wrzesień, kiedy kamienne kręgi wyglądają najpiękniej, a w pobliżu organizowany jest Festyn Gocki. W trakcie imprezy pojawiają się atrakcje dla dzieci i dorosłych, w tym: walki wojów, pokazy mody gockiej czy koncerty muzyki celtyckiej.
 
Poza sezonem, aby ustalić termin zwiedzania, najlepiej skontaktować się z kustoszem rezerwatu.
 
 
 
Groty Mechowskie
 
W północnej części Kaszub, w pobliżu Pucka, znajdują się groty, które nasze dzieci zwiedziły znacznie szybciej niż my, gdyż to właśnie im najłatwiej było dotrzeć do wszystkich zakamarków niedużych wnęk jaskiń. Natomiast dorośli podziwiali jaskinię mocno przygarbieni lub kucając. Warto zrobić zdjęcia efektownego wejścia do groty, z filarami wyrzeźbionymi przez wodę. Przy jednym z nich znajduje się figurka Jaskiniowego Niedźwiadka. Według dawnej legendy, kto pogładzi niedźwiadka po głowie, tego spotka wielkie szczęście (dlatego wszyscy, na wszelki wypadek, pogłaskaliśmy go parę razy).
 
 
 
Świat Labiryntów
 
Od maja do września w miejscowości Bliziny, położonej 29 km od Kościerzyny otwierany jest świat labiryntów. To miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić! Znajdują się w nim labirynty wymagające ruchu (ze słomy, wikliny, liniowe), jak i łamigłówki czy puzzle ćwiczące logiczne myślenie. Wielką atrakcją jest labirynt stworzony wśród łanów kukurydzy, po którym chodzi się ze sztandarem w ręku, aby być widocznym z zewnątrz. Na jego powierzchni (ok. 3 ha) znajduje się aż 4,5 km ścieżek! Wyprawa w głąb kukurydzianego labiryntu to wspaniała przygoda, jak wiadomo nic tak nie jednoczy rodziny jak wspólne dążenie do celu. Na pewno warto sprawdzić się też w labiryntach „logicznych”, czyli rozwiązywaniu zagadek i stawianiu czoła kreatywnym wyzwaniom. „Świat Labiryntów” zaprasza także do odwiedzenia motylarni, gdzie można podziwiać ulotne piękno najcudowniejszych polskich motyli. 
 
 
 
SPOTKANIA ZE ZWIERZĘTAMI 
 
 
Zoo – Egzotyczne Kaszuby
 
Wielkim przeżyciem dla małych miłośników zwierząt jest wizyta w Parku Edukacyjnym Zoo-Egzotyczne Kaszuby w miejscowości Tuchlino. Tu egzotyczne zwierzęta są bardzo zaprzyjaźnione ze zwiedzającymi. W Zoo można pogłaskać, a nawet założyć na szyję największe węże świata, dotknąć egzotycznych jaszczurek i żółwi, porozmawiać z niezwykle rozgadaną papugą i z bardzo bliska przyjrzeć się pająkom ptasznikom. Zoo –egzotyczne Kaszuby to miejsce prowadzone przez prawdziwych pasjonatów, którzy chętnie dzielili się z dziećmi swoją wiedzą i uważnie czuwali nad ich spotkaniami ze zwierzętami. To nieduże ale bardzo ciekawe Zoo na Kaszubach okazało się dla nas idealnym miejscem na wyprawę w deszczowy dzień!
 
 
 
Farma strusi afrykańskich
 
Na farmie w Garczynie spotkamy strusie, które zawsze robią olbrzymie wrażenie na najmłodszych. Dlatego, przy okazji rodzinnego wyjazdu warto było znowu zobaczyć te największe ptaki na świecie, mając jednak w pamięci, że należy je podziwiać z bezpiecznej odległości. Poza strusiami na farmie można było zobaczyć także lamę, kozy, owce, czy króliki. W ramach pożywnej przekąski serwowana jest tam jajecznica ze strusich jaj (z jednego jaja można zrobić jajecznicę dla 8 osób!), a na pamiątkę zakupić strusie pióra, pisanki czy oryginalną biżuterię z piór i skorup. 
 
 
 
COŚ DLA SMAKOSZY
 
Będąc na Kaszubach trzeba spróbować kaszubskich przysmaków!
 
Nasze dzieci polubiły słodką i pożywną kaszubską zupę brzadową (zupa z suszonych owoców, przyrządzana z kluskami, z dodatkiem mleka lub śmietany). Natomiast my skosztowaliśmy „kultowej” kaszubskiej zupy z brukwi, która rzeczywiście smakowała wyśmienicie. Zresztą wszelkie zupy, które jedliśmy na Kaszubach to była istna poezja zapachu i smaku.
 
Dość smaczne były też ruchanki,  płaskie, owalne racuszki z ciasta chlebowego lub drożdżowego, które kupiliśmy w Muzeum Etnograficznym we Wdzydzach. Serwowane były też w niektórych restauracjach np. z sosem wiśniowym i lodami. 
 
 
TRUSKAWKOBRANIE
 
Podczas naszej kolejnej wyprawy na Kaszuby, na pewno pojedziemy na Truskawkobranie, o którym usłyszeliśmy podczas rozmów z właścicielem gospodarstwa agroturystycznego, w którym się zatrzymaliśmy. Ta przepyszna impreza odbywa się na przełomie czerwca i lipca na stoku Złotej Góry nieopodal Brodnicy Górskiej. Jak wiadomo, truskawka kaszubska (o ciemnoczerwonym kolorze, jędrna, soczysta i bardzo słodka) jest najlepsza w całej Polsce. Dlatego też Kaszubi uhonorowali ją oddzielnym świętem. Podobno festyn cieszy się olbrzymim powodzeniem,  co roku bierze w nim udział 40 tysięcy osób, a podczas tylko jednego dnia zostaje sprzedana ponad tona kaszubskich truskawek! 
 
 
 
A NA PAMIĄTKĘ WEŹMIEMY...
 
Kończąc kaszubską wyprawę wstąpiliśmy do Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie. Jak mawiają na Kaszubach – „to nie święci, ale Neclowie garnki lepią”. W muzeum w Chmielnie można poznać historię dziesięciopokoleniowej garncarskiej rodziny ale i obserwować bieżącą pracę kontynuujących rodzinną tradycję garncarzy Karola i Rafała Neclów czy malarki, która nanosi kaszubskie (neclowskie!) wzory na wypalone naczynia. Samemu również można spróbować sztuki „lepienia” garnków. W muzeum działa sklep, w którym kupiliśmy większość pamiątek: niedrogie i pięknie zdobione cukiernice, dzbanek i filiżanki oraz wybrane przez dzieci kieliszki do jajek. Neclowskie wzory będą nam teraz przypominać o wyprawie na Kaszuby, a także o tym, że koniecznie musimy tam jeszcze wrócić.
 
 
 
Ola i Przemek Jeżewscy
 
 
Polecane przez nas ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty i hotele przyjazne dzieciom na Kaszubach smiley 
 
 
 
 
 
 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi