Wycieczka z dziećmi do Bydgoszczy

Zwiedzamy Bydgoszcz z dziećmi

„Następnym razem pojedziemy pociągiem” . Taka myśl przyświecała nam, gdy przez niemal godzinę krążyliśmy po centrum Bydgoszczy próbując znaleźć miejsce parkingowe. Cóż, jest środek długiego weekendu, może to dlatego tak tu ciasno… Niestety, w niedzielne przedpołudnie centrum nie jest miejscem przyjaznym kierowcom, którzy chcą zaparkować auto w okolicach starego miasta.

To właśnie bydgoska starówka była tego dnia celem naszej podróży. Gdy piliśmy poranną kawę, dzieci stwierdziły, że „pogoda jest zbyt ładna aby siedzieć w domu” . Na takie słowa nie można pozostać obojętnym, zatem w ciągu pół godziny ustaliliśmy trasę, spakowaliśmy przekąski i ruszyliśmy w drogę. O tym, że miasto nad Brdą jest warte uwagi, od dłuższego czasu opowiadał mi kolega z pracy. Postanowiliśmy w listopadową niedzielę sprawdzić, ile prawdy było w jego słowach.

 

Bazylika pod wezwaniem św. Wincentego a'Paulo

Gdy dojechaliśmy do Bydgoszczy (z Żuław Wiślanych jechaliśmy ok. 2 godziny), słońca, które zachęciło nas do wyjazdu, niestety nie było już widać zza chmur. Jednak jego brak nie zniechęcił nas. Stwierdziliśmy, że i tak jest super, skoro nie pada deszcz. Bardziej zniechęcające okazały się zapchane samochodami uliczki... W końcu zaparkowaliśmy auto przy ogromnej bazylice pod wezwaniem św. Wincentego a’Paulo.

Wycieczka do Bydgoszczy z dziećmi - Bazylika

To majestatyczna budowla, której kopuła góruje nad miastem. Stąd na stare miasto odbywamy 20 minutowy spacer. Po drodze, w parku Witosa znajdujemy bardzo przyjemny plac zabaw. To dla dzieci miła rozgrzewka po kilku godzinach spędzonych w samochodzie.

Bydgoszcz - przerwa na zabawę

 

Starówka w Bydgoszczy

Bydgoszcz to jedno z największych miast w Polsce. Jest stolicą województwa kujawsko-pomorskiego, ważnym ośrodkiem kulturalno–naukowym. Jednak przez bliskie sąsiedztwo piernikowego Torunia, pozostaje w jego cieniu. Postanowiliśmy przekonać się, czy miasto, sięgające swoimi korzeniami XIV wieku, może zaoferować coś ciekawego rodzinie z dziećmi.

Dobrym pomysłem, aby uatrakcyjnić zwiedzanie starówki, są gry miejskie. Na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy znaleźć można kilka propozycji takich gier turystycznych. W zależności od naszych zainteresowań i wieku graczy, możemy wybrać interesujące nas tematy – przemysłowa Bydgoszcz, czas wojenny, czas odzyskania wolności czy kobiety–Bydgoszczanki.

My wybraliśmy grę „Wodne miasteczko” , w której wesoła Gąska szuka miejsca, w którym mogłaby zbudować dom. Grę pobrałam rano ze strony muzeum, więc zaraz po wejściu na Stare Miasto mogliśmy poznawać razem z Gąską ciekawe zakamarki miasta.

Gry miejskie w Bydgoszczy
Atrakcje dla dzieci w Bydgoszczy

Bydgoska starówka jest bardzo urokliwa, kamienice są pięknie odnowione, jest sporo zieleni. Nawet w pochmurny dzień jest tu bardzo ładnie.

Podziwiamy zabytkowe kamienice z dziećmi

Dzieci, zwiedzając, rozpoznają plenery z filmu „Czerwone Krzesło” – wiele kluczowych scen nakręcono właśnie tutaj. Jest klasycznie – zabytkowe spichrze (siedziba Muzeum Okręgowego) i nowocześnie (siedziba banku).

Wycieczka jednodniowa do Bydgoszczy z dziećmi
Zwiedzamy Bydgoszcz z dziećmi

monumentalne pomniki i te współczesne – urzekający „Przechodzący przez rzekę”. Rzeźba, zawieszona na linie nad Brdą, robi na nas naprawdę wielkie wrażenie.

Przechodzący przez rzekę

Centrum starówki stanowi Stary Rynek. Gołębie - niczym w Krakowie - podfruwają tu naprawdę blisko.

Bydgoski Stary Rynek z dziećmi

Przez środek rynku przebiega południk 18*E. Dla dzieci, które akurat uczą się na geografii o współrzędnych, to nie lada ciekawostka.

Przy południku z dziećmi

Uliczki wokół rynku są bardzo zadbane, niektóre szerokie, niektóre wąskie i tajemnicze.

Spacer po urokliwych uliczkach z dziećmi
Zwiedzanie z dziećmi Bydgoszczy

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Muzeum mydła i historii brudu

Przy jednej z nich znajduje się miejsce, o którym słyszałam wcześniej liczne opowieści. Jedyne w Polsce „Muzeum mydła i historii brudu”.

Muzeum mydła i historii brudu

Niewątpliwa bydgoska perełka. Miejsce dla dużych i małych. Właściwie, w czasie zwiedzania tych małych było zdecydowanie mniej - prawie sami dorośli. Gdy zmarznięci (w końcu to listopad) wchodzimy do środka, okazuje się że na niewielkiej przestrzeni zebrało się dużo ludzi.

Zwiedzanie odbywa się o pełnych godzinach. W czasie podróży samochodem zarezerwowaliśmy telefonicznie bilety dla naszej rodziny, więc spokojnie stajemy w kolejce. Dla osób bez rezerwacji miejsca znajdują się w ostatniej chwili. W sezonie rezerwacja jest niezbędna, gdyż muzeum przyciąga tłumy. Bilet dla rodziny (2+2) kosztuje 60 zł. W tej cenie mamy warsztaty mydlarskie (sami mieszamy składniki, zapachy i kolory) i zwiedzanie z przewodnikiem.

Obsługa jest młoda i uśmiechnięta. Z błyskiem w oku opowiadają ciekawe, choć niekiedy obrzydliwe historie. Niektóre opowieści są tak paskudne, że w pewnej chwili nasza córka zatkała uszy, twierdząc że dłużej nie da się tego słuchać. Na szczęście po kilku minutach była już zaabsorbowana pomaganiem Pani przewodnik w robieniu prania.

Zwiedzamy z dziećmi Muzeum Mydła w Bydgoszczy

W tym nietypowym muzeum można dowiedzieć się wielu rzeczy, które są naprawdę zaskakujące. Choć zwiedzanie nie trwa długo (ok. 1 godz.), jest wciągające. Na zakończenie otrzymujemy wykonane przez siebie, pięknie zapakowane mydełko, gotowe do użycia. W Muzeum mieści się także sklepik z naturalnymi kosmetykami. Jest duży wybór wspaniałych – nietypowych pamiątek.

Interesujące mydło w Muzeum w Bydgoszczy

 

Wyspa Młyńska

Niestety w listopadzie zmrok zapada bardzo wcześnie. Zatem na Wyspę Młyńską – nazywaną „bydgoską Wenecją” idziemy już po zachodzie słońca. Uliczki i kamienice są pięknie oświetlone. W wodzie mienią się odbicia wspaniałych budowli - m.in. Opery, Poczty Głównej czy Katedry św. Mikołaja i Marcina.

Odwiedzamy Wyspę Młyńską z dziećmi
Podziwiamy śliczne widoki z dziećmi

Na Wyspie trwa renowacja – przebudowa zabytkowych Młynów Rothera, które staną się elegancką galerią handlową z częścią wypoczynkową. Wzdłuż turystycznych ścieżek rozstawione są reprodukcje obrazów Leona Wyczółkowskiego, którego twórczość Bydgoszcz promuje (zgodnie z wolą samego artysty), stąd też specjalny oddział bydgoskiego muzeum pod nazwą Dom Leona Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej.

Oglądamy z dziećmi reprodukcje obrazów Leona Wyczółkowskiego
W Bydgoszczy

 

Wracamy do domu i planujemy kolejną wizytę

Bydgoszcz ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Niestety, krótki, zimny dzień pozwolił nam skosztować tylko odrobinkę tego „tortu”.

Bydgoszcz - ciekawostki
Cudowne miejsce na wycieczkę z dziećmi - Bydgoszcz
Wieczór w Bydgoszczy
Bydgoszcz nocą

Niemniej, wiemy już, że warto tu przyjechać ponownie – być może wiosną gdy w okolicach Bydgoszczy (a dokładnie w Strzelcach Dolnych) kwitną śliwki, albo z końcem lata, gdy z tych śliwek smaży się wspaniałe powidła. Czeka też na nas Exploseum (niestety poza sezonem czynne tylko do 15), czyli podziemne zwiedzanie jednej z największych zbrojowni III Rzeszy, czekają wodne tramwaje, z których podziwiać można miasto z zupełnie innej perspektywy.

Spacer po Bydgoszczy z dziećmi

Tak czy inaczej, wracamy do domu zadowoleni. Kolejny kawałek świata zdobyty! Szkoda tylko, że nie znaleźliśmy prawdziwego czerwonego krzesła, z którym moglibyśmy podróżować bez ograniczeń…

Jeszcze tu przyjedziemy


Autorka tekstu i zdjęć: Joanna Niezbecka

 


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi