Majówka - długi weekend majowy z dzieckiem - gdzie jechać?

 

Gdzie jechać z dzieckiem na majówkę, aby spędziło ciekawie czas w pięknym miejscu?

 
Poniżej również lista pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych i hoteli przyjaznych dzieciom, które przygotowały ciekawe pakiety na długi weekend majowy.
 
Wiosna w pełni! Wszystko kwitnie, pachnie. Też chcemy to poczuć, wyrwać się z miasta, spędzić wspaniale czas  z dzieckiem, nacieszyć przyrodą, pięknem, budzącym się życiem.
 
Chcemy też pokazać dzieciom piękne miejsca. Chcemy, żeby poznawały świat i odczuwały go wszystkimi zmysłami. Niech słyszą śpiew ptaków, poczują zapach kwiatów, dostrzegą tysiące barw wiosny w pełnym rozkwicie.
 
Warto w tym celu wyjechać, opuścić miasto chociaż na kilka dni. A długi weekend majowy 2022 jest do tego wspaniałą okazją . W 2024 roku 1 maja przypada w środę, a 3 maja w piątek. Wystarczy więc wziąć wolne 2 maja (w czwartek) - i możemy wyjechać na całe 5 dni. Długi weekend majowy 2024 będzie wtedy naprawdę długi smile
 
 
Poniżej polecamy Wam sprawdzone miejsca na długi weekend majowy z dziećmi. Są nie tylko malownicze, ale atrakcyjne dla całej rodziny. 
 
 Długi weekend majowy z dzieckiem na łonie natury 
 
 
 
 

MAJÓWKA Z DZIECKIEM NA KASZUBACH

Kaszuby - jedna z najpiękniejszych polskich krain. Kilkaset małych i większych jezior, rwące rzeki, parki narodowe i krajobrazowe, kilkadziesiąt rezerwatów przyrody, lasy, wzgórza, wąwozy…
 
Na pewno piesze i rowerowe wyprawy po malowniczych terenach są tu jedną z największych atrakcji. 
 
 Długi weekend majowy z dzieckiem wyprawa rowerowa 
 
Dla rodzin z młodszymi dziećmi proponujemy na przykład ścieżki wśród wiekowych drzew w  Lasach  Mirachowskich i wycieczkę do pomarańczowego jeziorka Lubygość. Dzieci na pewno zainteresują także znajdujące się w pobliżu dwie tajemnicze groty.
 
Natomiast prawdziwą przygodą i wyzwaniem dla rodziny ze starszym dzieckiem będzie wyprawa głębokim na 45 metrów Jarem rzeki Raduni. Cały szlak to ok 10 km – wąskie dróżki, zwalone drzewa, podmokłe tereny. Prawdziwe spotkanie z dziką przyrodą. Na pewno nie przydadzą się tutaj sandałki i eleganckie ubranka ;)
 
Jest wiele innych kaszubskich szlaków, którymi warto powędrować z dziećmi. Zwłaszcza ścieżki na terenie rezerwatów, np. Rezerwat Bukowa Góra nad jeziorem Pyszne.  Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna "Zamkowa Góra" (ok.2,5 km), ścieżka ekologiczna "Szlakiem rezerwatów przyrody" (w sumie ok.20 km), ścieżka ekologiczna w Mojuszu "Poznać i zrozumieć las" (1,8 km), ścieżka przyrodniczo - leśna w Leśnictwie Dąbrowa  (1,3 km), ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna "Pod Wieżycą" (3,2 km).
 
Kaszuby to także rozległa sieć malowniczych tras rowerowych oraz szlaków kajakowych. O wyprawie kajakowej można pomyśleć zwłaszcza jeśli mamy starsze dzieci. I oczywiście przy ładnej pogodzie smile
 
Na miłośników sportów wodnych czekają też piękne jeziora z wypożyczalniami łódek, rowerów wodnych i kajaków.
 
Jeśli chcecie poczuć dreszczyk tajemnicy – koniecznie wybierzcie się do „Polskiego Stonehenge”. Kamienne kręgi w Odrach niedaleko Czerska to nadal niewyjaśniona do końca zagadka, która na pewno pobudzi dziecięcą wyobraźnię.
 
 Majówka z małym dzieckiem na Kaszubach 
 
Groty Mechowskie niedaleko Pucka - to kolejne fascynujące dla dzieci miejsce. Wyrzeźbione przez wodę skalne kolumny, stalaktyty, podziemne komory poszerzone przez człowieka… Jednym słowem przygoda.
 
Na tym jednak lista atrakcji Kaszub się nie kończy. Właściwie to dopiero początek i w czasie długiego weekendu majowego  wszystkiego nie zdążycie zobaczyć. Dlatego na pewno tu wrócicie… wink
 
Na majowe (i nie tylko) wycieczki z dziećmi polecamy: 
 
Kaszubski Park Miniatur – budowle Kaszub i całego świata w jednym miejscu (zamki, kościoły, latarnie morskie, ale także…  Sfinx , Statua Wolności czy Big-Ben). Plus dodatkowe atrakcje, jak Bajkowa Kraina dla maluchów, Gabinet Śmiechu i Zamek Strachów.
 
- Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku z Domem Do Góry Nogami, najdłuższą deską świata, Chatą Trapera i Domem Sybiraka. Jeśli będziecie mieli szczęście, w Centrum traficie na czytanie bajek, zobaczycie wypiek tradycyjnego chleba w wielkim piecu lub kowala przy pracy. Możecie także sami złowić rybkę, aby ją za chwilę zjeść prosto z grilla.
 
- Kaszubski Park Etnograficzny  we Wdzydzach – przeniesione i wiernie odtworzone dawne chałupy, budynki gospodarcze, warsztaty rzemieślnicze, karczmy, wiatraki, kościoły, dwory, szkoła, kuźnia. Przeniesiecie się z dziećmi w dawne czasy, tocząc naczynia na kole garncarskim, młócąc zboże, haftując, tkając czy malując na szkle. Skansen jest przepięknie położony nad jeziorem Gołuń.
 
Kaszubski Park Etnograficzny na wycieczkę z dzieckiem
 
Świat Labiryntów w Blizinach, w którym możecie naprawdę się zgubić ;) Wielki labirynt w polu kukurydzy, labirynty wiklinowe, słomiane, linowe, drewniane i… labirynty-łamigłówki. A komu nie wystarczą labirynty – niech wejdzie do Motylarni, aby podziwiać te piękne stworzonka.
 
Zoo-Egzotyczne Kaszuby w miejscowości Tuchlino – gady, papugi, skorpiony, pająki, wystawa akwarystyczna, kino 3D, restauracja, plac zabaw, a dla maluchów zagroda z królikami i świnkami morskimi
 
Farmę strusi afrykańskich w Garczynie – zobaczycie tu największe ptaki świata, ale spotkacie także koniki, na których maluchy mogą się przejechać. Możecie również skosztować jajecznicy ze strusiego jaja.
 
 

PENSJONATY, HOTELE I OŚRODKI WYPOCZYNKOWE PRZYJAZNE DZIECIOM NA KASZUBACH na majówkowe noclegi:

 
 

MAJÓWKA Z DZIECKIEM NA ŁONIE NATURY - długi weekend majowy w Puszczy Drawskiej

 Położona na styku województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, Puszcza Drawska na pewno nie jest tak znana jak Kaszuby. Ale jeśli szukacie dzikich i pięknych miejsc – wybierzcie się tam z dziećmi koniecznie. 
 
 
Część Puszczy Drawskiej obejmuje Drawieński Park Narodowy z borami sosnowymi oraz lasami bukowymi i dębowo-bukowymi . Puszcza Drawska to także obszar ptasi: Natura 2000 „Lasy Puszczy nad Drawą” oraz obszary siedliskowe: Natura 2000 „Jezioro Lubie i Dolina Drawy” i „Uroczyska w Puszczy Drawskiej”. 
 
 
Puszczę przecinają rzeki: Drawa, Płociczna, Korytnica, Drawica, Mierzęcka Struga. Na jej  terenie leżą też malownicze jeziora: Lubie, Wąsosze, Osiek, Trzebuń, Przytoczno, Szczuczarz, Nowa Korytnica, Tuczno i Dubie.
 
 
Liczne czyste jeziora i leniwe rzeki są doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Zwłaszcza Drawa i Płociczna to popularne szlaki kajakowe.
 
Puszcza Drawska to także wspaniałe tereny dla rodzinnej turystyki pieszej, rowerowej i konnej.
 
Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego polecamy rodzinom z dziećmi zwłaszcza ścieżki dydaktyczne: „Drawnik” (4 km), „Barnimie” (3 km + 4 km), „Międzybór” (4 km), „Głusko” (3 km), „Jezioro Ostrowieckie” (5 km lub 7 km, w zależności od wybranego wariantu)
 
 
 
W Parku Narodowym można spotkać jelenia, sarnę, ale także bobra, wydrę (herbowe zwierzę Parku), szopa, a nawet… wilka. Spośród ptaków Puszczę zamieszkują m.in. bielik, rybołów, zimorodek, czapla siwa i bocian czarny. Przy odrobinie szczęścia może uda się Wam je zaobserwować. Dlatego na wyprawę do Puszczy Drawskiej koniecznie zabierzcie ze sobą lornetkę i aparat fotograficzny!
 
 
 
Puszcza Drawska ukrywa jeszcze inne tajemnice. Możecie tu znaleźć resztki dawnych ludzkich osad, smolarni, hut szkła, kamienne kierunkowskazy, brukowane drogi oraz pozostałości kanałów nawadniających. Wystarczy dobrze się rozejrzeć…
 

OŚRODEK WYPOCZYNKOWY PRZYJAZNY DZIECIOM NA MAJÓWKĘ W PUSZCZY DRAWSKIEJ

Jeśli kusi Was wyprawa na majówkę do Puszczy Drawskiej, na noclegi z dziećmi polecamy Rezydencję Nad Jeziorem w Pestkownicy - bardzo przyjazne i pełne atrakcji dla całej rodziny miejsce - piaszczysta plaża nad jeziorem,  łódki, basen z podgrzewaną wodą, minigolf, kort tenisowy, szachy ogrodowe, bocce, rowery, przyjazne zwierzęta - daniele i króliki, sala zabaw, plac zabaw, a nawet własne obserwatorium astronomiczne i... zestaw dla małych poszukiwaczy złota smile
 
 
Weekend majowy z dzieckiem nad jeziorem w Puszczy Drawskiej
 
 

DŁUGI WEEKEND MAJOWY Z DZIEĆMI NAD JEZIOREM - MAJÓWKA NA MAZURACH

Kto raz był na Mazurach, tego nie trzeba przekonywać, że warto wyruszyć tam z dzieckiem.
 
Zniewalające piękno przyrody Krainy Tysiąca Jezior przyciąga jak magnes. Jeziora, lasy, malowniczy urozmaicony krajobraz… 
 
W czasie majowego weekendu raczej nie będziemy pływać wpław, ale na pewno przy ładnej pogodzie możemy poplażować nad brzegiem któregoś z jezior lub popływać jednym ze statków Wielkiej Żeglugi Mazurskiej. Możemy wypożyczyć łódkę, kajak, rowerek  wodny. Wiele jezior jest połączonych kanałami i rzekami, co umożliwia jeszcze dłuższe  wycieczki. 
 
Główne szlaki żeglugowe to: Giżycko – Węgorzewo, Giżycko – Mikołajki – Ruciane-Nida, Mikołajki – Pisz, Mikołajki – Ryn
 
Amatorzy kajakarstwa mogą przepłynąć jeden z najatrakcyjniejszych w Polsce szlaków kajakowych: szlak rzeki Krutyni, prowadzący przez kilkanaście jezior połączonych strugami. Inny popularny szlak to szlak rzeki Sapiny, położony w północno-wschodniej części Pojezierza Mazurskiego.
 
Polecamy oczywiście także spacery wokół jezior i po Mazurskich lasach oraz liczne szlaki rowerowe, łatwo dostępne dla całej rodziny. 
 
Mazury to ponad 100 rezerwatów przyrody, m.in. rezerwat na jeziorze Łuknajno z ostoją łabędzia niemego. Największym kompleksem leśnym Pojezierza Mazurskiego jest Puszcza Piska porośnięta w dużej części gęstymi sosnowymi i świerkowymi lasami. Jej symbolem jest bocian biały – nieodłączny element Mazurskiego krajobrazu.  Połowę obszaru Puszczy Piskiej obejmuje Mazurski Park Krajobrazowy, na którego terenie znajduje się m.in. największe jezioro w Polsce - Jezioro Śniardwy
 
Najbardziej znane miejscowości turystyczne Mazur to Mikołajki, Giżycko, Węgorzewo i Mrągowo. Leżą one niedaleko od siebie. Mrągowo leży najbardziej na zachód spośród tych miejscowości. Stąd tylko 23 km na pd.-wsch. do Mikołajek. Z Mikołajek 36 km na pn.-wch. do Giżycka. Z Giżycka 25 km na północ do Węgorzewa.
 
Jeszcze jedno. Na pewno zaskoczy Was fakt, jak wiele dodatkowych atrakcji dla rodzin z dziećmi (poza niezaprzeczalnym pięknem przyrody) czeka na Was na Mazurach. Warto chociaż z części z nich skorzystać w czasie długiego weekendu majowego. 
 
Poniżej tylko wymieniamy niektóre z nich, opisy znajdziecie pod linkami. 
 
Mrągowo i okolice - atrakcje dla dzieci
 
 
Mikołajki i okolice - atrakcje dla dzieci 
 
 
Giżycko i okolice - atrakcje dla dzieci
 
 
Na zachód od Wielkich Jezior Mazurskich - atrakcje dla dzieci
 
 
Na wschód od Wielkich Jezior Mazurskich - atrakcje dla dzieci
 
 
Północno-wschodnia część Mazur - atrakcje dla dzieci
 
 
Południowo-zachodnia część Mazur (Olsztynek i na południe od Olsztynka) - atrakcje dla dzieci
 


PENSJONATY, HOTELE I OŚRODKI WYPOCZYNKOWE PRZYJAZNE DZIECIOM 
NA MAZURACH - sprawdzone i polecone przez Rodziców:

 

Zalesie Mazury Active SPA - laureat akcji Hotel Przyjazny Rodzinie

Hotel Robert's Port

Majątek Giże k. Olecka

Jeśli szukacie ciekawych pakietów na majówkę z dzieckiem z atrakcjami - znajdziecie je tutaj:

 
A jeżeli kochacie góry i chcecie się tam wybrać z dziećmi podczas długiego weekendu majowego - podpowiedź, które góry wybrać na majówkę z dzieckiem i gdzie jest najwięcej atrakcji, znajdziecie tutaj: "Weekend majowy i czerwcowy z dzieckiem w górach"
 
A tu ośrodki przyjazne dzieciom nad morzem: DziecioChatki nad morzem na długi weekend i urlop z dzieckiem
 
 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

 Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.