7 gier roll & write z mojej kolekcji

Dodano: 2022-07-21 godz. 18:40

7 gier roll and write z mojej kolekcji

Gry roll&write to specyficzny gatunek gier planszowych, w których planszę i pionki zastępuje arkusz, na którym gracz zaznacza pola ołówkiem czy długopisem. Zwykle element losowy w grze tworzą kostki, stąd nazwa gatunku: roll – rzuć & write – zapisz. Jesteśmy w środku sezonu wakacyjnego, więc jest dobry moment na to żeby zainteresować się grami roll and write, albowiem świetnie sprawdzają się one w podróży. Z założenia mają mniej komponentów niż pełnowymiarowe gry planszowe – zwykle tylko kostki i arkusze do kreślenia. Zazwyczaj zajmują też dużo mniej miejsca i da się grać w bardziej polowych warunkach – arkusz można położyć na stoliku w pociągu, na ławce w parku, na tylnej kanapie samochodu, czy nawet na kolanie; byle było gdzie kostkami rzucić. Opisałem więc dla was siedem gier roll & write z mojej kolekcji w cokolwiek losowej kolejności. Może któraś wam się spodoba.

 

Władca Pierścieni: Wyprawa do Mordoru

Gra Władca Pierścieni: Wyprawa do Mordoru to jedna z moich pierwszych gier roll&write. Przedstawia ona w maksymalnym uproszczeniu wyprawę hobbitów, ściganych przez Nazgule, do Mordoru z Jedynym Pierścieniem. Jeżeli nic wam to nie mówi, to raczej nie jest to gra dla was, ponieważ jej niewielki urok tkwi właśnie w nawiązaniach do Władcy Pierścieni. Główną zaletą gry jest jakość wykonania: kostki są duże i opatrzone pięknymi symbolami, a niewielkie arkusze przedstawiają ładną mapę Śródziemia. Mechanicznie Władca Pierścieni: Wyprawa do Mordoru to typowy push your luck – rzucamy kostkami i zatrzymujemy część z nich, a resztą rzucamy ponownie… do skutku. Wyniki na kostkach przesuwają do przodu hobbitów albo Nazgule i wygrywa ten z graczy, który dotrze do Góry Przeznaczenia jako pierwszy przed Nazgulami. Gra jest losowa, interakcja z innymi graczami szczątkowa, a ważkich decyzji do podjęcia za dużo nie ma. Mogę więc polecić tą grę tylko do grania z młodszymi dziećmi (6-8 lat), którym zwykle bardzo się podoba.

Gra roll & write dla rodzin - Władca Pierścieni
Gra dla dzieci - Władca Mordoru
Recenzja gier roll and write - Władca Pierścieni
Elementy do gry Władca Pierścieni: Wyprawa do Mordoru
Plansze do gry Władca Pierścieni: Wyprawa do Mordoru

 

Osadnicy: Wykreślane Imperium

Wykreślane Imperium miało być dla mnie podróżnym zamiennikiem pełnowymiarowej gry planszowej i muszę przyznać, że spełniło moje oczekiwania, mimo drobnych mankamentów. W zamierzeniu gra Osadnicy: Wykreślane Imperium jest wersją roll & write popularnej gry karcianej wydawnictwa Portal – Osadnicy: Narodziny Imperium. Mamy tu dwa duże arkusze przedstawiające tory punktacji, zasoby i stawiane przez gracza budynki oraz cztery kostki reprezentujące tytułowych osadników i różne rodzaje zasobów. Na podstawowych zasadach gra jest przystępna nawet dla młodszych graczy (powiedzmy 8+ lat), a rozszerzone zasady dadzą nawet doświadczonym graczom pole do kombinowania. Gdyby i to się wam znudziło, to są jeszcze prześliczne arkusze do gry solo, których spokojnie można użyć także w grze wieloosobowej. Trochę brakuje tu znaczącej interakcji z innymi graczami, ale w sumie jest to bardzo udana pozycja.

Recenzja gry roll & write Osadnicy: Wykreślane Imperium
Osadnicy: Wykreślane Imperium - dobre na rodzinną rozgrywkę
Gry roll and write dla dzieci - Osadnicy: Wykreślane Imperium
Gry na podróż z dzieckiem - Osadnicy: Wykreślane Imperium
Arkusz do gry Osadnicy: Wykreślane Imperium

 

Kingdomino Duel

Gra Kingdomino Duel to dwuosobowy kościany odpowiednik popularnej gry kafelkowej Kingdomino. Aczkolwiek poza głównym mechanizmem „układania domina” nie ma tu wielu nawiązań do oryginału. Mimo to gra jest bardzo udana: mechanikę domina zręcznie przeniesiono na kości; mechanizm draftu stwarza okazję do interakcji z drugim graczem; rysowanie na planszy symboli herbowych sprawdza się bardzo dobrze; dodatkowy arkusz zaklęć urozmaica grę i równoważy losowość. Pochwalić trzeba też wykonanie, przede wszystkim kluczowe w grze roll and write kostki – są duże, wysokiej jakości, o przyjemnej wadze. Jeżeli szukacie szybkiej gry dwuosobowej, którą można zabrać ze sobą w podróż, to Kindomino Duel może być bardzo dobrym wyborem.

Kingdomino Duel - rozgrywka dla dzieci
Kingdomino Duel - gra roll & write
Recenzja gry Kingdomino Duel
Gry typu roll and write - Kingdomino Duel
Gramy z dzieckiem w Kingdomino Duel

 

Patchwork Doodle

Patchwork Doodle jest wykreślaną wersją bardzo popularnej niegdyś gry Patchwork. Wydawałoby się, że mechanizm układania wielokątów rodem z Tetrisa powinien znakomicie nadawać się do przeniesienia do formatu roll&write, ale w praktyce wyszło to średnio. Przede wszystkim, jak na ten gatunek, to Patchwork Doodle ma zdecydowanie za dużo elementów. Można by było jeszcze ten fakt wybaczyć gdyby wnosiły one jakąś wartość dodaną do mechaniki, ale ja tej wartości dodanej nie widzę, a gra zajmuje przez to znacznie więcej miejsca niż pozostałe wymienione tu tytuły – bez stolika grać się nie da. Znacznie lepiej połączenie kart i rysowania wielokątów wykorzystuje bardzo podobna gra Second Chance tego samego autora. Patchwork Doodle nie dostarcza też wrażeń estetycznych porównywalnych do pełnowymiarowych gier tego typu, takich jak Patchwork czy Ogródek. Nie pomaga tu słaba jakość dołączonych do gry kredek. W sumie więc nie mogę tej gry roll and write polecić.

Patchwork Doodle - ciekawa gra roll & write
Patchwork Doodle - opinie o grze
Karty do gry Patchwork Doodle
Gry roll and write dla dzieci - Patchwork Doodle
Arkusz do gry Patchwork Doodle

 

Bukiet

Gra Bukiet jest tytułem typowym dla Naszej Księgarni: prostym, ale pomysłowym i pięknie wydanym. Rzucamy kolorowymi kostkami i zakreślamy kwiaty na pięknie ilustrowanych arkuszach, za co dostajemy punkty zwycięstwa. Interakcję zapewnia tradycyjnie mechanika draftu kostek oraz możliwość ścigania się o większe nagrody punktowe dla gracza, który pierwszy zbierze wszystkie kwiaty danego koloru. Całość opatrzona jest pięknymi ilustracjami inspirowanymi ludowymi wycinankami. Żeby gra nie znudziła się za szybko, arkusze występują w kilku układach, a dodatkowe wersje można pobrać ze strony wydawcy. Gra jest szybka, łatwa do wytłumaczenia, ale nie banalna, i sprawdza się dobrze tak we dwóch, jak i w kilku graczy.

Bukiet - opinia o grze roll and write
Bukiet - gra nawet dla kilku graczy
Elementy gry Bukiet
Arkusze do gry roll & write Bukiet
Bukiet - rozgrywka dla dzieci

 

Kości Obfitości

Kości Obfitości to, obok Wyprawy do Mordoru, jedna z moich pierwszych i zarazem ulubionych gier roll & write. Podobnie jak Wykreślane Imperium, gra Kości Obfitości oferuje rozgrywkę złożoną i ciekawą, niemal jak „duża” gra planszowa, ale robi to na karteczce wielkości podkładki pod piwo. Standardowo zastosowano tu mechanizm draftu – rzucamy więc kostkami i dobieramy je po jednej na zmianę. Wybrane kostki decydują o tym jakie warzywa możemy posadzić, a pozostała na końcu kostka podnosi cenę różnych warzyw. Jeżeli nie możemy czegoś posadzić – czyli narysować na planszy – zgodnie z regułami, to możemy kostką nakarmić świnkę, która nie tylko da nam punkty zwycięstwa, ale jeszcze pozwoli na manipulowanie wynikami na kostkach. Mechanika jest przy tym na tyle przystępna żeby można było grać także z młodszymi dziećmi (7+ lat). Gra Kości Obfitości jest naprawdę świetna, mieści się w kieszeni i ozdobiona jest uroczą, choć symboliczną, grafiką. Tak się robi dobre roll&write!

Kości Obfitości - gramy z dziećmi
Gra dobra dla dzieci - Kości Obfitości
Gry roll and write dla dzieci - Kości Obfitości
Rodzinna rozrywka - Kości Obfitości
Kości Obfitości - dobra gra na podróż

 

Kolejowy Szlak: Płomienna Czerwień

Grę Kolejowy Szlak od pozostałych przedstawionych tu gier roll and write odróżnia przede wszystkim to, że rysujemy nie ołówkiem po jednorazowych arkuszach, ale zmazywalnym flamastrem po kartonowych planszach. Ma to swoje zalety – można rysować choćby trzymając planszę w ręku – ale i wady – gra zajmuje więcej miejsca i trzeba mieć specjalny flamaster dla każdego. W ogóle gra jest świetnie wydana – duże, solidne kostki, piękna grafika na odwrocie planszetek, wytrzymałe pudełko z wypraską zamykane na magnes. Najważniejsza jest jednak nie forma, a grywalność, a pod tym względem jest… no trudno powiedzieć. Mechanicznie jest to klasyczna gra roll&write: rzucamy kostkami i potem wszyscy gracze jednocześnie rysują na swojej planszy linie kolejowe i drogi przedstawione na kostkach. Nie ma więc żadnej interakcji między graczami, ale samo rysowanie tras wciąga i jest całkiem satysfakcjonujące. Do gry dołączono też dwa dodatki złożone z dwóch kostek każdy, z których jeden – Meteor – jest bardzo fajny, a drugi – Lawa – zdecydowanie frustrujący. Pod tym względem lepiej wypada Kolejowy Szlak: Głęboki Błękit, ale obecnie jest pięć razy droższy od wersji czerwonej, a tyle to ta gra nie jest warta. Jeżeli nie przeszkadza wam, że zasadniczo każdy gra sam w swoją własną łamigłówkę, to jest to całkiem udany tytuł, szczególnie jeżeli uda się go kupić w promocji za pół ceny.

Recenzja gier roll and write - Kolejowy Szlak
Kolejowy Szlak: Płomienna Czerwień - gra dla dzieci
Kolejowy Szlak: Płomienna Czerwień - kości do gry
Kolejowy Szlak - ciekawa gra typu roll and write
Plansza do gry Kolejowy Szlak: Płomienna Czerwień

Podsumowanie

Gry roll and write są świetnym rozwiązaniem na wakacyjne granie, szczególnie jeśli macie ograniczony bagaż albo chcecie grać w drodze. Wystarczy kawałek płaskiej powierzchni do rzucenia kostkami i można grać. Większość z nich mieści się jak nie w kieszeni, to w plecaku, szczególnie jeżeli zostawicie w domu pudełko i weźmiecie po prostu kostki i kilka arkuszy. Możecie wtedy zabrać nawet kilka różnych gier, żeby nie znudzić się graniem w kółko w jeden tytuł.

Wyprawa do Mordoru, Kości Obfitości i Bukiet towarzyszyły mi już w wielu podróżach koleją z dziećmi, a Wykreślane Imperium i Kindomino Duel świetnie sprawdziły się na tegorocznym urlopie jako gry dla starszych graczy. W Kolejowy Szlak grało mi się przyjemnie, ale raczej wybiorę jedną z powyższych gier do grania z przyjaciółmi. Za to Patchwork Doodle raczej nie polecam. Polecam jednak gry roll&write w ogóle na wakacje i na podróż.

 

Autor teksu: Marcin Pędich

Autorka zdjęć: Agnieszka Dzięcioł-Pędich

 

Więcej opinii o grach planszowych dla dzieci znajdziecie na naszym blogu.

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Miejsca przyjazne dzieciom
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.