facebook

Z dzieckiem na Mazury

Jesteśmy trzyosobową rodzinką średnio umiejącą usiedzieć w jednym miejscu.
 
Często wyruszamy na wyprawy wszelkiego typu. Chyba najlepiej czujemy się górsko, pewnie też trochę z racji miejsca zamieszkania i tego, że w góry nam po prostu najbliżej, ale w tym roku wylądowaliśmy na Mazurach..... i się zakochaliśmy :-)
 
 
Ale od początku!
 
Za naszą bazę wypadową wybraliśmy Stanicę Wodną PTTK w Sorkwitach. Pierwsze 2 noce w domku, a kolejne dwie w tym samym miejscu pod namiotem.
 
Sorkwity to fantastyczne miejsce, aby udać się na spływ przepiękną rzeką Krutynią. Tak też zrobiliśmy. Wypożyczyliśmy 3-osobowy kajak i popłynęliśmy ze wspomnianych Sorkwit do Babięt.
 
 
Trasa 27 km wiodła zarówno przez przepiękne i malownicze zakamarki rzeki, jak i ciche, spokojne i praktycznie bezludne mazurskie jeziora. Z Babięt odebrali nas (i oczywiście kajak :-) właściciele stanicy w Sorkwitach.
 
Krutynia jest bardzo urokliwą rzeką. Trawy, zarośla, żurawie, kaczki, łabędzie, ważki...... w tym miejscu naprawdę Mazury to cud natury!
 
 
To fantastyczny sposób na relaks, wyciszenie, podziwianie piękna przyrody.
 
 
Nasza 7-letnia córka była zachwycona wycieczką. Obserwowała wszystko z dużym zainteresowaniem, wiosłowała, najzwyczajniej w świecie miała wielką radochę!
 
Z informacji praktycznych kajakowych: Trzyosobowy kajak jest stosunkowo oporny w prowadzeniu. Jakiś czas później mieliśmy okazję wypróbować trzyosobowe canoe i komfort prowadzenia w porównaniu do tego kajaka, hmm no cóż – nie bardzo jest co porównywać ;-) A Zbyszek, fantastyczny człowiek z Sorkwit, który pożyczał nam kajak, sugerował canoe, ale my się uparliśmy. Następnym razem nie będziemy się upierać i Wam też sugerujemy canoe dla 3 osób!
 
Co jeszcze mazursko widzieliśmy? Byliśmy w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie oraz w stacji badawczej w Popielnie. To pierwsze miejsce do dość spory park, gdzie spacerujemy między zwierzętami. Przede wszystkim są to różne zwierzęta z rodziny jeleniowatych, ale też kozy, bociany, pawie, żurawie, czaple. Można obejrzeć rysia czy łosia.
 
 
Popielno jest dużo mniejsze, ale niemniej ciekawe. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można spotkać i pogłaskać bobra (!!!). Tam też spotkamy koniki polskie – zarówno żyjące w stajni na terenie stacji badawczej, jak i w lesie należącym do stacji, w ramach dzikiego stada. Jeśli macie w domu małego przyrodnika, fana zwierzaków, miłośnika wszelkich czworonogów, to Wasze dziecko będzie zachwycone, jeśli zabierzecie je do tych miejsc!
 
Byliśmy również w Wilczym Szańcu – czyli lekcja historii w terenie. Bardzo polecamy! Pewnie to miejsce bardziej dla nas niż dla córki, ale jest na tyle interesujące, że nawet dzieci znajdą tam coś dla siebie. W Wilczym Szańcu zdecydowanie polecamy wycieczkę z przewodnikiem. Bez niego będzie to po prostu kupka kamieni w lesie, a z przewodnikiem to miejsce nabiera zupełnie innego wymiaru.
 
 
Poszwędaliśmy się po Mikołajkach, poplażowaliśmy w Giżycku (choć zdecydowanie bardziej podeszło nam plażowanie/pływanie w Sorkwitach – dużo mniej ludzi, bardziej dziko i przyjemnie). Byliśmy w twierdzy Boyen, gdzie po raz pierwszy widzieliśmy inscenizację bitwy. Bardzo ciekawe widowisko!
 
Stanica w Sorkwitach naprawdę pozwala na relaks. Dorotka i Zbyszek, ludzie którzy odpowiadają za to miejsce są niesamowici. Stwarzają fantastyczny klimat! A jak karmią w tym miejscu!! Ehhh ta zupa rybna albo pierogi z rybami :)
 
Można zamieszkać w drewnianych domkach albo na polu namiotowym. Nam biwakowanie bardzo się podoba i osobiście bardzo polecamy też tą formę na wycieczki z dziećmi. Córka bardzo lubi spać po namiotem – dla niej każdy taki wyjazd to przygoda.
 
Na Mazury z pewnością wrócimy – mamy nadzieję, że już w przyszłym roku!
 
Kilka informacji praktycznych:
 
1.       Stanica PTTK Sorkwity: http://sorkwity.pttk.pl/ - na miejscu można wypożyczyć sprzęt pływający.
2.       Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie: http://www.kadzidlowo.pl/index.html - byliśmy w godzinach popołudniowych – chyba warto rano bo jest to dość popularne miejsce. W kasie biletowej można od razu zakupić jedzenie dla zwierząt
3.       Stacja Badawcza w Popielnie: http://popielno.pl/ - uważajcie jak będziecie dojeżdżać – koniki wolno chodzą po lesie, przechodzą przez drogę i podchodzą do samochodów
4.       W Giżycku warto sprawdzić godziny otwarcia/ zamknięcia mostu – ruchomy most zamykany/otwierany siłą ludzkich mięśni to coś raczej niespotykanego na co dzień: http://www.gizycko.pl/most-obrotowy.html
 
 
 
Ula Pawlik
 
autorka zdjęć i tekstu przysłanego na konkurs
"Polska z Dziećmi 2017"
(Wszelkie prawa zastrzeżone) 
 
Jeśli jesteś zainteresowany naszymi konkursami,
zapisz się na nasz NEWSLETTER (znajdziesz go na stronie głównej portalu)

Promowane miejsca przyjazne dzieciom:

KOWALOWE WZGÓRZE
Kamieniec - dolnośląskie
Kotlina Kłodzka (Sudety - Góry Stołowe)
AGROPENSJONAT U GRZEGORZA - Dla Wymagających Rodzin z Dziećmi
Tylicz k/Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
VILLA ŹRÓDŁO - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Tylicz k. Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
HOLIDAY PARK & RESORT w Ustroniu Morskim
Ustronie Morskie - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
HOLIDAY PARK KACZE STAWY
Łeba-Nowęcin - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
PRIMAVERA JASTRZĘBIA GÓRA - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Jastrzębia Góra - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku

Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom:

DOMY MORSKIE
Jantar - pomorskie
Mierzeja Wiślana
BIAŁA PAPROTKA
Szalejów Górny - dolnośląskie
Góry Stołowe (Sudety)
HOTEL GÓRSKI RAJ *** - laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Poręba Wielka - małopolskie
Gorce (okolice Rabki)


Powrót na górę strony

wyszukaj noclegi przyjazne dzieciom

Wakacje z dziećmi :

konkurs
Ciekawe miejsca na wycieczki z dzieckiem
poleć miejsce przyjazne dzieciom
oceń obiekt przyjazny dzieciom
dodaj obiekt przyjazny dzieciom