Wycieczki: Doliną Małej Łąki na Przysłop Miętusi oraz Dolina Kościeliska z wizytą w Jaskini Mroźnej

Dwudniowa wycieczka Doliną Małej Łąki na Przysłop Miętusi 1189 m n.p.m i Dolina Kościeliską z wizytą w Jaskini Mroźnej

Naszą dwudniową przygodę z Tatrami zaczynamy od wycieczki na Przysłop Miętusi.

Rozpoczynamy na małym płatnym parkingu, który mieści się przy wylocie do samej dolinki.

Na początku doliny znajduje się kasa z TPN w której należy uiścić opłate za wejście na teren TPN. Po zakupie biletu udajemy się szlakiem jednocześnie biegną dwa żółtym i niebieskim,a droga początkowo biegnie dość szeroką ścieżką.

Po prawej stronie nad doliną góruje masyw Hrubego Regla (1339 m n.p.m.).Po ok 30 min marszu docieramy do rozwidlenia dróg, (szlak żółty i niebieski) my kierujemy się szlakiem żółtym  gdzie dochodzimy do Wielkiej Małołąckiej Polany skąd pojawiły się przepiękne widoki na Tatry.

Czas przejścia z wylotu doliny do samej polany zajął nam ok. 1 godziny spacerkiem

Z polany udaliśmy się czarnym szlakiem tzw. ścieżka nad Reglami i po ok. 30 min dotarliśmy na Przysłop Miętusi 1189 mn.p.m. Na Przysłopie jak i w samej Dolinie Małej Łąki nie ma schroniska więc wybierając na tą trasę trzeba zabezpieczyć sobie prowiant i napoje.

Z Przysłopu rozciąga się widok na znane szczyty takie jak: Czerwone Wierchy, Giewont, Starorobociański Wierch czy Kominiarski Wierch.W drogę powrotną wybraliśmy niebieski szlak, który omija już Wielką Polanę Małołącką, ale po ok. 30 minutach marszu szlak łączy sie z szlakiem żółtym, którym doszliśmy z powrotem do miejsca startu.

Droga powrotna zajęła mam ok godziny spacerkiem.

Wejście do doliny małejłąki - Opłata do TPN

Wejście do Doliny Małej Łąki - Opłata do TPN

potoczek

Potoczek

widoki z wielkiej polany małołąckie

Widoki z Wielkiej Polany Małołąckiej

widok w druga strone z polany małołąckiej

Widok w druga stronę z Polany Małołąckiej

czarny szlak pomiedzy polana a przysłopem mietusim

Czarny szlak pomiędzy Polaną a Przysłopem Miętusim

cel osiągnięty

Cel osiągnięty

Ekipa wypadowa na szczycie Przysłop Miętusi

Ekipa wypadowa na szczycie Przysłop Miętusi

Droga powrotna niebieskim szlakiem z przysłopu mietusiego

Droga powrotna niebieskim szlakiem z Przysłopu Miętusiego

 potoczek w drodze powrotnej

Potoczek w drodze powrotnej

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

3. Dolina Kościeliska

W drugi dzień wybraliśmy się autem do Kościeliska - Kiry gdzie znajduję się słynna Dolina Kościeliska.

W Kirach jest kilka płatnych parkingów gdzie spokojnie można pozostawić samochód.

Jak to bywa w Tatrach, przy wejściu do Doliny Kościeliskiej również jest kasa w której należy uiścić opłatę za wstęp do TPN.

Przez całą dolinę prowadzi nas zielony szlak - szeroka ścieżka, która biegnie wzdłuż Potoku Kościeliskiego.

Wędrując w stronę schroniska po prawej stronie mijamy bacówkę w której można zakupić oscypki, a przy odrobinie szczęścia można napotkać stado owiec, niektóre z owieczek wychodzą na ścieżkę i dają się pogłaskać. Idąc dalej również po prawej stronie mamy Kapliczkę Zbójnicką świętej Barbary.

Kontynuując wycieczkę  szlakiem dochodzimy do rozwidlenia na Jaskinie Mroźną. Czarny szlak zaczyna się przy drewnianym mostku, który znajduje się powyżej polany Stare Kościeliska. Czas przejścia z wylotu Doliny Kościeliskiej do rozwidlenia na Jaskinie Mroźną zajmuje ok 45 min.

Samo podejście do jaskini jest strome i  zajmuje ok 30 min, po tym czasie dochodzimy do wlotu do Jaskini Mroźniej. Kasa biletowa znajduje się przy samym wejściu. Cena biletu wstępu to 4 zł dla osób od 6-100 lat (dzieci do 6 lat mają wstęp bezpłatny).

Sama Jaskinia Mroźna ma długość udostępnioną do zwiedzania ok 480 m. Jak to w jaskiniach bywa temperatura jest niska,a korytarze wąskie i niskie, że zwiedzanie odbywało się w przysiadzie. Jaskinie zwiedza się samodzielnie przez przewodnika i obowiązuje ruch jednokierunkowy.

Nam zwiedzenie jaskini zajęło ok. 40 minut. Po wyjściu z jaskini schodzi się w dół po drewnianych schodach, które prowadzą na zielony szlak doliny Kościeliskiej gdzie kontynuujemy dalsza wycieczkę w stronę schroniska Ornak.

Przejście od wylotu z Jaskini do schroniska zajmuje ok godzinki drogi. Po drodze mamy możliwość podziwiać okoliczną przyrodę.

Po odpoczynku w schronisku wybraliśmy się w drogę powrotną zielonym szlakiem. Czas przejścia od schroniska do parkingu zajmuje ok. 2 godzin. Oby dwie trasy przeszliśmy z 7 letnią córcią i 2 osobami po 60 roku życia.

Początek  Doliny Kościeliskie

Początek Doliny Kościeliskiej

Bacówka

Bacówka

Owieczki

Owieczki

Odbicie do Jaskini Mroźnej

Odbicie do Jaskini Mroźnej

Przed wejsciem do Jaskini

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Tatrach<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Przed wejściem do Jaskini

W jaskini

W jaskini

 W jaskini

W Jaskini Mroźnej

Hala Ornak

Hala Ornak

Schronisko na Hali Orna

Schronisko na Hali Ornak

Potoczek

Potoczek

 

Magdalena Sładkowska

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.