facebook

Z dziećmi w Dolinie Chocholowskiej

Dolina Chochołowska z dziećmi 
 
Kochamy nasze polskie Tatry i przynajmniej dwa razy do roku zatrzymujemy się tutaj na dłużej. Najchętniej przyjeżdżamy tu jesienią i wiosną, kiedy na szlakach nie jest tłoczno a przyroda wyjątkowo zachwyca.
 
 
Mamy swoje ulubione miejsca, które za każdym razem staramy się odwiedzać. A od kiedy w wędrówkach towarzyszy nam trójka naszych dzieci (Marysia 1 rok, Staś 3 lata, Wojtuś 5 lat) staramy się wybierać trasy takie, żeby były atrakcyjne i dostępne także dla nich. Wspólnie spędzony czas ma być przyjemnością i wspaniałą zabawą.
 
Dzisiaj chcemy Was zabrać na jeden z naszych ulubionych rodzinnych szlaków w polskich tatrach – szlak Doliną Chochołowską. Jest to trasa dość długa, ale o małym stopniu trudności, a większość szlaku prowadzi szeroką utwardzoną drogą. My trasę pokonujemy piechotą, dzieci część szlaku na własnych nogach, a część w podwójnym wózku terenowym oraz nosidle.
 
 
 
Zimą polecamy sanki (koniecznie z pchaczem) gdyż na całej trasie leży ubity śnieg. Jest to też jedna z nielicznych tras w polskich Tatrach, którą można pokonać rowerem. 
 
 
 
Wojtuś na sankach w Dolinie Chochołowskiej
 
 
 
Dolina Chochołowska na rowerach
 
 
Wędrówkę zaczynamy od Siwej Polany gdzie można zostawić samochód i skąd rozpoczyna się zielony szlak prowadzący do schroniska na Polanie Chochołowskiej.
 
Po opłaceniu wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego rozpoczynamy spacer.  Pierwsza część trasy prowadzi drogą asfaltową przez polany, na których wypasa się liczne owieczki. To nie lada atrakcja dla dzieci gdyż mogą zobaczyć te zwierzęta z bliska, pogłaskać, posłuchać dzwonków, a w tutejszych bacówkach można zakupić oscypki i bryndze.
 
Turyści, którzy chcą pokonać trasę szybciej mogą skorzystać z ciuchci – czyli traktora „przerobionego” na pociąg. Ciuchcia zabiera turystów do Polany Huciska gdzie kończy się asfaltowa droga a zaczyna szutrowa. Tą część trasy można pokonać też wozem ciągniętym przez konie a zimą saniami. 
 
 
Ciuchcia czeka na turystów na Polanie Huciska
 
 
 
Początek Doliny Chochołowskiej
 
 
 
Wozy końskie czekające na turystów.
 
 
Ta część trasy jest bardzo przyjemna, prowadzi wzdłuż Chochołowskiego Potoku, po drodze mijamy też źródełka np. Wywierzysko Chochołowskie oraz skalne jamy.  Warto poświęcić też chwilę na poznanie pozostałości po hutnictwie tatrzańskim pokazując dzieciom kapliczki pozostawione przez górników czy zwracając uwagę na nazewnictwo polan, pomocne w tym są tablice na których znajdziemy większość interesujących informacji.
 
 
 
Tak się pokonuje tatrzańskie szlaki
 
 
Po drodze można zrobić sobie postój na jednym z przygotowanych do tego miejsc gdzie są stoliki i ławy a w upalny dzień można zaczerpnąć ochłody przy Chochołowskim Potoku.
 
 
 
Chochołowski Polok
 
 
Kolejna część trasy prowadzi utwardzoną drogą. Mijamy mostek i liczne odgałęzienia szlaku. Jest to moment gdzie część osób szczególnie tych z dziecięcymi wózkami kończy podróż i wraca z powrotem. Warto jednak zadać sobie troszkę więcej trudu i dotrzeć do samej Polany Chochołowskiej i schroniska. Końcówka szlaku jest szczególnie trudna ze względu na wyboiste podłoże tzw. kocie łby. Na wytrwałych czeka jednak nagroda w postaci wspaniałych widoków i pysznej szarlotki w schronisku.  
 
 
Na Polanie Chochołowskiej
 
 
Po trudzie wędrówki docieramy na Polanę Chochołowską gdzie spotkamy liczne bacówki, w których możemy podglądać tradycyjnego wyrobu owczych serów, można odpocząć wśród owieczek a wiosną podziwiać całe połacie kwitnących krokusów. Nam Dolina Chochołowska szczególnie podoba się jesienią kiedy trawy nabierają złocistych i srebrnych barw a drzewa liściaste pokrywają się różnymi kolorami.
 
 
 
 
Polana Chochołowska jesienią
 
 
Na końcu Doliny Chochołowskiej znajduje się schronisko PTTK. Dojście do schroniska (z przerwami) naszej pięcioosobowej rodzinie zajmuje około 2,5 h. W schronisku zwykle zatrzymujemy się na chwilę, aby skosztować znakomitej szarlotki. Dzieci muszą koniecznie odebrać pieczątki do swoich książeczek GOT, to jest dla nich najlepszą nagrodą za pokonaną trasę.
 
 
 
Po odpoczynku, czas na wspólne zdjęcie przed schroniskiem.
 
 
I można ruszać w drogę powrotną…
Agnieszka Maciejowska
 
autorka zdjęć i tekstu przysłanego na konkurs
"Polska z Dziećmi 2017"
(Wszelkie prawa zastrzeżone) 

Promowane miejsca przyjazne dzieciom:

KOWALOWE WZGÓRZE
Kamieniec - dolnośląskie
Kotlina Kłodzka (Sudety - Góry Stołowe)
AGROPENSJONAT U GRZEGORZA - Dla Wymagających Rodzin z Dziećmi
Tylicz k/Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
VILLA ŹRÓDŁO - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Tylicz k. Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
HOLIDAY PARK & RESORT w Ustroniu Morskim
Ustronie Morskie - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
HOLIDAY PARK KACZE STAWY
Łeba-Nowęcin - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
PRIMAVERA JASTRZĘBIA GÓRA - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Jastrzębia Góra - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku

Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom:

DOMY MORSKIE
Jantar - pomorskie
Mierzeja Wiślana
BIAŁA PAPROTKA
Szalejów Górny - dolnośląskie
Góry Stołowe (Sudety)
HOTEL GÓRSKI RAJ *** - laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Poręba Wielka - małopolskie
Gorce (okolice Rabki)


Powrót na górę strony

wyszukaj noclegi przyjazne dzieciom

Wakacje z dziećmi :

konkurs
Ciekawe miejsca na wycieczki z dzieckiem
poleć miejsce przyjazne dzieciom
oceń obiekt przyjazny dzieciom
dodaj obiekt przyjazny dzieciom