facebook

Relacja z wycieczki na Święty Krzyż

Witam.
 
Na mojej planecie mówią na mnie Ufcio-Podróżnik. Krążę sobie po różnych galaktykach w poszukiwaniu ciekawych miejsc, które mógłbym zwiedzić z moimi Ufcio-dziatkami. Właśnie przelatywałem nad Ziemią, gdy zobaczyłem chłopca, trzylatka ze swoimi rodzicami jak planował wyprawę na Święty Krzyż.
 
 
Wycieczkę rozpoczęli w Nowej Słupi. Jest to miejscowość w województwie świętokrzyskim, położona 38 kilometrów od Kielc, na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 753 i 756. Przed wejściem na szlak, jest duży, przestronny parking i  kramy z pamiątkami. Ponieważ cel wyprawy znajdował się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego moi podróżnicy musieli kupić bilety wstępu - nie kosztowały one zbyt dużo, gdyż „do siedmiu lat wejście jest gratis”, dorośli płacili po 7 złotych. Już na samym początku każdy turysta dowiaduje się, jak długo będzie musiał iść i jakim kolorem szlaku.
 
 
I ruszyli - żwawo, sprawnie i bez ociągania się. Dla trzylatka - trasa super, wymaga trochę ostrożności
 
  
 
ale idzie się dość lekko.
 
  
 
Dla osób z mniejszymi dziećmi/z wózkami/ - odradzam, chyba że tata będzie niósł wózek, a mama pociechę. Oczywiście wycieczka jest udana przy ładnej pogodzie, po deszczu to i z trzylatkiem nie polecam /ślisko i mokre kamienie/. Po drodze, która nie jest zbyt długa, można się zatrzymać, są do tego przeznaczone miejsca.
 
  
 
, odpocząć. Można też podziwiać osobliwości parku jak np. Buk Jagiełły.
 
  
 
Po 70 minutach moi wędrowcy byli na górze. Po drodze mijali stacje Drogi Krzyżowej, resztki wału pogańskiego i okazałe drzewa, jak to w prawdziwej puszczy jodłowej. Ostatni fragment szlaku w lesie wiedzie prowadzi nas „schodami jakby do nieba”.
 
  
 
Muszę tu dodać, że cały szlak to tzw. Droga Królewska, bo szli nią m.in. Władysław Jagiełło, Zygmunt Stary z królową Boną czy Zygmunt III Waza. Po wyjściu z lasu otworzył się piękny widok na klasztor Benedyktynów,
 
  
 
i wieżę radiowo-telewizyjną w tle. Ponieważ Piotruś był już głodny - rodzice ruszyli w poszukiwaniu miejsc gdzie można zjeść coś ciepłego. I tak przed klasztorem znaleźli kilka „budek” z regionalnym jedzeniem,
 
  
 
a wewnątrz - jadłodajnię i kawiarenkę. Oni zatrzymali się właśnie w jadłodajni - zamówili żurek (8 zł), pomidorówkę (5 zł), bigos(8 zł) i herbatę (3 zł). Po ciepłej strawie na każdego podróżnika czeka ze swoimi atrakcjami klasztor.
 
  
 
Można też wejść i zobaczyć piękne krużganki,
 
  
 
muzeum klasztorne, wieżę widokową, kaplicę Oleśnickich,
 
  
 
i muzeum misyjne Księży Oblatów z pamiątkami z całego świata.
 
  
 
Wycieczkę można zakończyć tu gdzie moi podróżnicy, ale można też przespacerować się  5 minut do tzw. gołoborza, czyli rumowiska skalnego, skąd można podziwiać piękną panoramę świętokrzyskich pól i lasów.
 
Droga powrotna nie zajęła Piotrusiowi i jego rodzicom zbyt wiele czasu - po 40 minutach byli na dole, „pogadali” ze smutnym Emerykiem 
 
  
 
i ruszyli w dalszą podróż.
 
Patrząc z góry - polecam taką wyprawę, jest co zobaczyć, jest też gdzie się przespać (w Nowej Słupi), a dla osób z mniejszymi dziećmi polecam trasę na Święty Krzyż ale od strony miejscowości Huta Szklana - jest tam przez las, piękna droga asfaltowa, którą każdy wózek na trzech/czterech/pięciu kołach spokojnie pokona.
 
 
Mariusz Śledziowski
 
autor zdjęć i tekstu przysłanego na konkurs
"Polska z Dziećmi 2017"
(Wszelkie prawa zastrzeżone) 

Promowane miejsca przyjazne dzieciom:

KOWALOWE WZGÓRZE
Kamieniec - dolnośląskie
Kotlina Kłodzka (Sudety - Góry Stołowe)
AGROPENSJONAT U GRZEGORZA - Dla Wymagających Rodzin z Dziećmi
Tylicz k/Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
VILLA ŹRÓDŁO - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Tylicz k. Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
HOLIDAY PARK & RESORT w Ustroniu Morskim
Ustronie Morskie - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
HOLIDAY PARK KACZE STAWY
Łeba-Nowęcin - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
PRIMAVERA JASTRZĘBIA GÓRA - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Jastrzębia Góra - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku

Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom:

DOMY MORSKIE
Jantar - pomorskie
Mierzeja Wiślana
BIAŁA PAPROTKA
Szalejów Górny - dolnośląskie
Góry Stołowe (Sudety)
HOTEL GÓRSKI RAJ *** - laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Poręba Wielka - małopolskie
Gorce (okolice Rabki)


Powrót na górę strony

wyszukaj noclegi przyjazne dzieciom

Wakacje z dziećmi :

konkurs
Ciekawe miejsca na wycieczki z dzieckiem
poleć miejsce przyjazne dzieciom
oceń obiekt przyjazny dzieciom
dodaj obiekt przyjazny dzieciom