facebook

Cichowo - skansen filmowy Soplicowo

Cichowo  skansen filmowy Soplicowo
 
Gmina Krzywiń, położone nad jeziorem o tej samej nazwie Cichowo, oddalone jest 36km od Leszna, niecałe 25km od Śremu i trochę ponad 65km od Poznania. Sama miejscowość jest mała, swoja sławę zawdzięcza obecności skansenu. Skansen Filmowy Soplicowo otwarto tu w 1999roku, powstał on z elementów scenografii stworzonej na potrzeby ekranizacji Pana Tadeusza w reżyserii Andrzeja Wajdy.  Skansen tworzą: lamus, wozownia, spichlerz, stajnia, stodoła i kurnik
 
Na zdjęciach widać część budowli.
 
 
 
 
Na terenie skansenu odbywają się coroczne wystawy i imprezy plenerowe organizowane przez Krzywińskie Towarzystwo Kulturalne poświęcone Mickiewiczowi, polskiej twórczości filmowej i kultywowaniu staropolskich tradycji. 
Już po wyjściu z samochodu (parking bezpłatny) napotykamy pierwsze zwierzęta, na pobliskiej łacę zobaczymy konie. W skansenie prowadzona jest „akademia zwierząt filmowych”. Zobaczyć tu możemy w pełni oswojone z człowiekiem konie, owce, osła Romka, kaczki, gęsi, koty, króliki, sarny, świnkę, a nawet myszołowa. W trakcie naszego pobytu (było to niedzielne popołudnie) natrafiliśmy na porę karmienia. Zwierzęta widząc swojego gospodarza nie kryły radości. 
 
Na zdjęciach nasze spotkania ze zwierzakami. Oczywiście u nas furorę niezmiennie robi kakła (dla niewtajemniczonych chodzi o kaczkę). 
 
  
 
 
 
 
Zwierzątka posilone to teraz czas na nas. W samym skansenie znajduje się karczma, która serwuje pyszne polskie dania m.in. żurek, kaczka z pyzami, bigos, pierogi, gołąbki. Wszystko wygląda przepysznie i tak też smakuje. Ceny standardowe (ok. 25-30 zł za danie obiadowe). 
 
Poniżej nasz gołąbek i sernik z makiem i malinami…a niech wam ślinka pocieknie :-) 
 
 
 
W pobliżu skansenu stacja Cichowo Główne. To tu kursuje kolejka Grześ. Z ciekawostek jest to kolejka która kursuje po najwęższych w Polsce torach. Ich rozstaw to zaledwie 24cm. Przemiły właściciel pracuje zazwyczaj w porze letniej, która trwa tutaj od maja do końca września, jednak jeśli następuje taka potrzeba można go ściągnąć telefonicznie. Kolejkę stworzył jego syn, praca od podstaw, wybudował ja samodzielnie w garażu. Podczas przejażdżki miałam okazję porozmawiać z córką maszynisty i dowiedzieć się conieco o tej inicjatywie. Kiedyś w Cichowie kursowała kolejkaparowa, należąca do Niemca. Niestety tak się złożyło, że ów Niemiec Cichowo opuścił, kolejkę zabrał i tyle z tego było. Wówczas pan Grześ który „za Niemca” opiekował się kolejką w rozmowach z synem maszynisty zaszczepił w nim inicjatywę wybudowania ciuchci. Młody konstruktor poszperał w sieci, poczytał co i jak i lokomotywę z dwoma wagonami wybudował sam. Pan Grzegorz niestety nie doczekał jej pierwszego kursu, na jego cześć kolejka nosi imię Grześ. Trasa prowadzi przez park- nieco zapuszczony, ale za to jest pełna atrakcji, miniaturowe hangary, most kolejowy, tunel. Bilet na prawie kilometrową trasę kosztuje 8zł- tyle płaciliśmy za dorosłego z niespełna rocznym dzieckiem. 
Zdjęcia z kolejki poniżej:
 
 
 
 
 
Niewątpliwie atrakcją Cichowa jest również jezioro wraz z kąpieliskiem. Plaża czysta, strzeżona. Niecałę 500metrów dalej wypożyczalnia sprzętu wodnego. Można do niej dojść skręcając w prawo na plaży lub za kolejką Grześ w lewo- tam jesienią na drodze super zabawa dla dzieci- zbieranie kasztanów. Nad plażą góruje plac zabaw. Mimo młodego wieku znalazło się kilka atrakcji dla naszej Pierdółki. 
Kolejne zdjęcia z plaży i placu zabaw poniżej:
 
 
 
 
 
Niestety minusem tego miejsca – przynajmniej dla nas - był brak miejsca, w którym ze spokojem można by (pod dachem) przewinąć dziecko. 
 
Wokół jeziora pełno jest tras rowerowych o różnym stopniu trudności - coś dla nieco już starszych dzieci. W sezonie jest to ciekawe miejsce do spędzenia czasu z dzieckiem. Spora ilość punktów gastronomicznych (jak na taka małą miejscowość).
 
Karolina Adamczak
 
autorka zdjęć i tekstu przysłanego na konkurs
"Polska z Dziećmi 2017"
(Wszelkie prawa zastrzeżone) 
 
Jeśli jesteś zainteresowany naszymi konkursami,
zapisz się na nasz NEWSLETTER (znajdziesz go na stronie głównej portalu)

Promowane miejsca przyjazne dzieciom:

KOWALOWE WZGÓRZE
Kamieniec - dolnośląskie
Kotlina Kłodzka (Sudety - Góry Stołowe)
AGROPENSJONAT U GRZEGORZA - Dla Wymagających Rodzin z Dziećmi
Tylicz k/Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
VILLA ŹRÓDŁO - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Tylicz k. Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
HOLIDAY PARK & RESORT w Ustroniu Morskim
Ustronie Morskie - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
HOLIDAY PARK KACZE STAWY
Łeba-Nowęcin - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
PRIMAVERA JASTRZĘBIA GÓRA - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Jastrzębia Góra - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku

Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom:

DOMY MORSKIE
Jantar - pomorskie
Mierzeja Wiślana
BIAŁA PAPROTKA
Szalejów Górny - dolnośląskie
Góry Stołowe (Sudety)
HOTEL GÓRSKI RAJ *** - laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Poręba Wielka - małopolskie
Gorce (okolice Rabki)


Powrót na górę strony

wyszukaj noclegi przyjazne dzieciom

Wakacje z dziećmi :

konkurs
Ciekawe miejsca na wycieczki z dzieckiem
poleć miejsce przyjazne dzieciom
oceń obiekt przyjazny dzieciom
dodaj obiekt przyjazny dzieciom