facebook

Z dziećmi na zamek w Czersku

Czersk nad Wisłą
 
 
Dla dzieci (i dorosłych) lubiących bieganie, skakanie, wpinanie, zagadki, poznawanie nowych rzeczy przez samodzielne testowanie, zdobywanie nowych umiejętności, a na dodatek zabawy w wodzie i na plaży. 
    
Zamek w Czersku to często odwiedzane przez nas miejsce, bywamy tam przynajmniej raz w roku przez ostanie 8 lat. Dzieci rosną, ale jak dotąd zawsze witają propozycję wycieczki do Czerska z entuzjazmem. 
 
 
Atrakcje: 
 
Poza oczywistym bieganiem po murach zamkowych, wspinaniem po stromych schodach na obie wieże (polecam, bo widoki na dolinę Wisły są przepiękne, córka szczególnie lubi obserwować konie biegające u podnóża wzgórza zamkowego) oraz zaglądaniem do piwnic pod wieżami, można podjąć wyzwanie i spróbować sił w grze zamkowej Quest. Wystarczy pobrać w kasie specjalny formularz zawierający zadania i pytania związane z zamkiem. Wszystkie odpowiedzi można znaleźć na dziedzińcu i w pomieszczeniach zamkowych, jest to świetne zajęcie dla dzieci, które uwielbiają rozwiązywać zagadki. Moja córka rozwiązywała je po raz pierwszy samodzielnie w wieku 9 lat. 
 
 
 
 
  
W weekendy na dziedzińcu zamkowym można spotkać osoby zajmujące się promowaniem historii poprzez rekonstrukcję dawnych strojów i narzędzi oraz odtwarzanie zwyczajów. To dzięki nim dzieciaki mają sposobność osobiście zbadać ile waży kolczuga, przymierzyć rycerski hełm, podnieść ciężki topór…
 
 
Mają także okazję sprawdzić, jak to jest być zakutym w dyby stojące na dziedzińcu lub spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. To atrakcja nie tylko dla chłopców (moi synowie uwielbiają przebierać się za rycerzy) ale też dla dziewczyn. 
 
Co jakiś czas na zamku odbywają się wielkie imprezy: dwudniowe turnieje rycerskie https://www.facebook.com/pg/Zamek-Czersk-185172805666/photos/?tab=album&album_id=10154804530030667
lub rekonstrukcje historycznych wydarzeń https://www.facebook.com/pg/Zamek-Czersk-185172805666/photos/?tab=album&album_id=10155022641625667 są to naprawdę wielkie wydarzenia, w których warto wziąć udział. 
 
Na zamku można trafić np. na czasową wystawę dawnych machin oblężniczych (fascynują zarówno dzieciaki, jak i dorosłych) lub obejrzeć dawną, umeblowaną i wyposażoną komnatę mieszkalną. 
  
W sezonie letnim polecam zjeść coś z grilla rozstawionego na dziedzińcu lub spróbować wyjątkowego ciasta, jabłkowo-wiśniowej czerlotki (https://www.facebook.com/Czerlotka/) oraz kupić lokalne specjały: na samym zamku soki tłoczone z owoców z mazowieckich sadów, a w pobliskim sklepie regionalny Cydr Czerski, oczywiście ten ostatni tylko dla dorosłych. 
 
Jesienią dzieci dodatkowo zajmuje zbieranie kasztanów i żołędzi - do zamku prowadzi piękna aleja obsadzona kasztanowcami i dębami, które rosną także wokoło kościoła sąsiadującego bezpośrednio z murami zamkowymi.  
 
My często wędrujemy z zamku nad malownicze Jezioro Czerskie (starorzecze Wisły, rezerwat przyrody i miejscówka dla wędkarzy) i dalej przez sady i łąki, aż do samej rzeki.
 
Wisła to kolejne miejsce docelowe naszych wypraw, najczęściej rowerowych. Czasami zaczynamy trasę w Górze Kalwarii, wybieramy się nad Wisłę na plażę, potem odwiedzamy Czersk i zamykamy kółko wracając do miasta. 
 
Pamiętajcie, że Wisła to niebezpieczna i zdradliwa rzeka, ale na nasze szczęście często tworzy płytkie odnogi oddzielone od głównego nurtu szerokimi łachami piasku, dzięki czemu dzieci mogą bezpiecznie brodzić w płytkiej wodzie, kopać fosy, robić zapory itp. 
 
 
 
 
Szeroka plaża to świetne miejsce na zabawę frisbee, grę w badmintona lub spokojne leniuchowanie na kocu z książką. Polecam nadwiślańskie plaże na gorące dni. Brzegi i okolice rzeki są naprawdę piękne.
 
 
 
W najbliższym sąsiedztwie Góry Kalwarii i Czerska, poza typowymi plażami jest jeszcze port wiślany oraz most kolejowy nad Wisłą – klimatyczne miejsca na spacery.   
 
Trochę rad i faktów: 
 
Do zamku w Czersku można dojechać drogą krajową 79 zjeżdżając na drogę wojewódzką 739. Od strony Warszawy można jechać przez Piaseczno lub Konstancin Jeziorna i Górę Kalwarię. 
 
Można też wybrać się szlakiem pieszym lub rowerowym: różnego rodzaju trasy, opisy i mapki, a nawet specjalną aplikację na telefon znajdziecie na stronie www.krainajeziorki.pl
 
Ceny biletów wstępu na zamek, godziny otwarcia, informacje o planowanych wydarzeniach i imprezach znajdziecie tutaj: http://www.zamekczersk.pl lub https://www.facebook.com/Zamek-Czersk-185172805666/timeline/
 
Uwaga – dla rowerzystów obowiązuje specjalna, niższa cena biletów wstępu na zamek, podobnie jak dla rodzin z dziećmi.
 
Kiedyś po Zamku w Czersku spacerowała królowa Bona, dzisiaj to świetne miejsce na aktywne wycieczki z dziećmi, podobnie jak cała okolica Wisły. 
 
Urszula Trojanowska
 
autorka zdjęć i tekstu przysłanego na konkurs
"Polska z Dziećmi 2017"
(Wszelkie prawa zastrzeżone) 
 
Jeśli jesteś zainteresowany naszymi konkursami,
zapisz się na nasz NEWSLETTER (znajdziesz go na stronie głównej portalu)

Promowane miejsca przyjazne dzieciom:

KOWALOWE WZGÓRZE
Kamieniec - dolnośląskie
Kotlina Kłodzka (Sudety - Góry Stołowe)
AGROPENSJONAT U GRZEGORZA - Dla Wymagających Rodzin z Dziećmi
Tylicz k/Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
VILLA ŹRÓDŁO - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Tylicz k. Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
HOLIDAY PARK & RESORT w Ustroniu Morskim
Ustronie Morskie - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
HOLIDAY PARK KACZE STAWY
Łeba-Nowęcin - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
PRIMAVERA JASTRZĘBIA GÓRA - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Jastrzębia Góra - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku

Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom:

DOMY MORSKIE
Jantar - pomorskie
Mierzeja Wiślana
BIAŁA PAPROTKA
Szalejów Górny - dolnośląskie
Góry Stołowe (Sudety)
HOTEL GÓRSKI RAJ *** - laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Poręba Wielka - małopolskie
Gorce (okolice Rabki)


Powrót na górę strony

wyszukaj noclegi przyjazne dzieciom

Wakacje z dziećmi :

konkurs
Ciekawe miejsca na wycieczki z dzieckiem
poleć miejsce przyjazne dzieciom
oceń obiekt przyjazny dzieciom
dodaj obiekt przyjazny dzieciom