facebook

Na Śnieżkę z dzieckiem

WYCIECZKA – lipiec 2017r.
 
Nowa Sól – Karpacz – Wyciąg Kopa – czarnym szlakiem do Domu Śląskiego – Równia pod Śnieżką – czerwonym szlakiem na Śnieżkę
 
Tegoroczne wakacje spędziliśmy w Karkonoszach. Uwielbiamy jeździć do Karpacza w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim. Karpacz zaliczany jest do znanych ośrodków turystycznych w Karkonoszach. Oprócz popularnych tu możliwości zimowej turystyki sportowej, oferuje bogaty wachlarz turystyki górskiej i krajobrazowej. Największą atrakcją Karpacza jest najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżka (według KPN i najnowszych pomiarów czeskich 1603 m n.p.m.). 
         
Postanowiliśmy zdobyć ten szczyt korzystając na początku drogi z wyciągu krzesełkowego na Kopę  (1377 m n.p.m.). Wspinaliśmy się razem z naszym 4 letnim synkiem, dlatego na początku wybraliśmy wjazd wyciągiem. Wyciąg jest jak na razie jednokrzesełkowy i osoba dorosła może przewieź na kolanach dziecko do lat 7. Nasz synuś nawet się nie bał jak jechaliśmy ok. 20min. do górnej stacji.
         
Następnie czarnym szlakiem „Śląską Drogą” udaliśmy się do Schroniska „Dom Śląski” położonego na wysokości 1400 m n.p.m. we wschodniej części Równi pod Śnieżką na Przełęczy pod Śnieżką przy granicy czesko-polskiej. W pobliżu schroniska zachowały się fragmenty tundry norweskiej z charakterystycznym wrzosem. Torfowiska na Równi po Śnieżką, nieopodal schroniska, należą do najwspanialszych w Europie.
 
Przy schronisku zrobiliśmy sobie dłuższy postój na drewnianych ławeczkach wystawionych na zewnątrz.
 
 
Zjedliśmy drugie śniadanko, wypiliśmy ciepłą kawkę i herbatkę i ruszyliśmy dalej Równią pod Śnieżką (1350–1450 m n.p.m.). Widoki jakie podziwialiśmy były niesamowite. Zieleń, która okalała wszystkie szczyty w słońcu wyglądała bajecznie.
 
 
 
       
Na szczyt Śnieżki dotarliśmy czerwonym szlakiem z charakterystycznymi łańcuchami. Myśleliśmy, że nasz maluch nie da rady ale był tak zafascynowany kamieniami i skałami, że sam nie zauważył kiedy dotarł na samą górę. Pomimo, że przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego było w miarę ciepło ok.17 stopni to gdy dotarliśmy na górę przywitał nas niesamowity porywisty wiatr i temperatura spadła do ok. 10 stopni. Byliśmy oczywiście przygotowani na taką pogodę, bo zawsze wcześniej sprawdzamy warunki atmosferyczne jakie mają panować w danym dniu na każdej wysokości. 
         
Na szczycie Śnieżki znajduje się budynek Obserwatorium Wysokogórskie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wraz z restauracją tzw. charakterystyczne „dyski” z 1974r. oraz kaplica św. Wawrzyńca z 1665r.
 
 
Restauracja była akurat nieczynna w tym dniu ale w punkcie gastronomicznym zakupiliśmy pyszne lody i po odpoczynku postanowiliśmy zacząć schodzić z gór w kierunku górnej stacji wyciągu krzesełkowego.
 
 
W drodze powrotnej pogoda zaczęła się już psuć i na wyciągu już poważnie wiało. A gdy wracaliśmy do naszego pensjonatu, zaczęło padać.
 
Cali zadowoleni wróciliśmy do naszego pokoju na pyszny obiad, a po obiedzie synuś miał jeszcze ochotę na zabawy w pobliskim placu zabaw.
 
Wyprawę uznaliśmy za naprawdę udaną i byliśmy bardzo dumni z naszego synka, dlatego po zejściu z gór w nagrodę mógł wybrać sobie prezent na pobliskich straganach :-).
 
Cennik biletów na wyciąg krzesełkowy na Kopę
 
wjazd i zjazd bilet normalny 35zł
wjazd i zjazd bilet ulgowy 22zł
dzieci do lat 7 przewożone na kolanach osoby dorosłej – bezpłatnie
 
 
Lokalizacja Miejskiej Kolejki Linowej
Karpacz Sp. z o.o.,
ul. Turystyczna 4
58-540 Karpacz
tel. +48 075 76 19 284
 
 
Katarzyna Kiżuk
 
autorka zdjęć i tekstu przysłanego na konkurs
"Polska z Dziećmi 2017"
(Wszelkie prawa zastrzeżone) 
 
Jeśli jesteś zainteresowany naszymi konkursami,
zapisz się na nasz NEWSLETTER (znajdziesz go na stronie głównej portalu)

Promowane miejsca przyjazne dzieciom:

KOWALOWE WZGÓRZE
Kamieniec - dolnośląskie
Kotlina Kłodzka (Sudety - Góry Stołowe)
AGROPENSJONAT U GRZEGORZA - Dla Wymagających Rodzin z Dziećmi
Tylicz k/Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
VILLA ŹRÓDŁO - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Tylicz k. Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
HOLIDAY PARK & RESORT w Ustroniu Morskim
Ustronie Morskie - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
HOLIDAY PARK KACZE STAWY
Łeba-Nowęcin - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
PRIMAVERA JASTRZĘBIA GÓRA - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Jastrzębia Góra - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku

Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom:

DOMY MORSKIE
Jantar - pomorskie
Mierzeja Wiślana
BIAŁA PAPROTKA
Szalejów Górny - dolnośląskie
Góry Stołowe (Sudety)
HOTEL GÓRSKI RAJ *** - laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Poręba Wielka - małopolskie
Gorce (okolice Rabki)


Powrót na górę strony

wyszukaj noclegi przyjazne dzieciom

Wakacje z dziećmi :

konkurs
Ciekawe miejsca na wycieczki z dzieckiem
poleć miejsce przyjazne dzieciom
oceń obiekt przyjazny dzieciom
dodaj obiekt przyjazny dzieciom