facebook

Wakacje w Rabce Zdrój z dzieckiem

Wakacje to dla nas czas, gdy duża dłoń malutką ściska szczelnie, a droga przed nami i za nami… chwile bez konkurencji.
 
Nieplanowanym bohaterem naszej wakacyjnej, podróżnej wyprawy została w tym roku Rabka Zdrój.
 
Wieść niesie, że jest to Miasto Dzieci Świata - i musi coś w tym być, bo Rabka oczarowuje! Potwierdzamy, że wizja miasteczka przyjaznego dzieciom jest spójna nie tylko w Rabczańskim Zdroju, ale i w większości obiektów – w kawiarniach, parkach, nawet na tamtejszej ulicy.
 
Oj, tak - wakacyjny klimat czuje się tu na każdym zakręcie. Nikt nas nigdzie nie popędza, wszędzie są udogodnienia dla dzieci, a mieszkańcy są bardzo przyjaźnie nastawieni do maluchów. Po prostu świetna atmosfera, bez fochów i nieuprzejmości.
 
Na tzw. szkolnym marginesie, wakacje można tu połączyć z podreperowaniem zdrowia naszych pociech (i nas samych). Ba! Uzdrowiskowe leczenie dzieci obejmuje tu m.in.: schorzenia układu oddechowego (astma oskrzelowa, katary sienne, pyłkowice, przewlekłe zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych); schorzenia przemiany materii (cukrzyca typu I, otyłość); schorzenia kardiologiczne (zaburzenia rytmu serca, wady nabyte serca, choroby naczyń, stany po operacjach wrodzonych wad serca); schorzenia narządu ruchu (wady wrodzone i nabyte: kręgosłupa, klatki piersiowej, kończyn dolnych).
 
Dla nas, zjawiskowy Park Zdrojowy zaczynał się od spaceru naokoło tężni solankowej, serio-serio robiącego wrażenie inhalatorium na wolnym powietrzu. Mądrząc się: korzystanie z tężni polega na spacerowaniu wokół kolumny i wdychaniu solankowego aerozolu.:) Kogo by nie zapytać na pobliskich ławeczkach, słyszeliśmy, że  przenikające przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę mikroelementy korzystnie wpływają na układ odpornościowy, więc dreptaliśmy sobie tam dookoła, a córcia miała frajdę większą od nas (mieliśmy zabawę w kółko graniaste z prawdziwego zdarzenia).
 
Nudzić tu się raczej nie da, bo w samym Parku jest mnóstwo atrakcji dla dzieci: przemyślane place zabaw, z bezpieczną nawierzchnią, kolorowymi pociągami, huśtawkami, karuzelami, piaskownicami. Są też oczywiście płatne gadżety, jak kolorowe figurki z balonów, koniki, zabawy „magicznym piaskiem”.
 
A do tego jest klimat, bo ten park w porze wakacyjnej jest cudny. Kwiaty, fontanny, wysokie drzewa dające cień, idealne miejsce do spacerów. Kawałek dalej jest Park Linowy (i ktoś wpadł tu na świetny pomysł z podzieleniem parku na strefę dla starszych i mniejszych dzieci):) i Amfiteatr, w którym codziennie między 12 a 13 odbywały się animacje dla dzieci – tańce, konkursy i gimnastyka.
 
W pochmurny dzień też jest tu co robić:
 
Kino Śnieżka – nowiutki, imponujący obiekt i przede wszystkim dobry repertuar!
 
Teatr Lalek Rabcio – my wybraliśmy się na przedstawienie o małym misiu i zachwytom nie było końca.
 
Skansen starych pociągów - cieszy oko, a buchająca para z retro maszyn toczących się do tyłu zdumiewa. Warto zobaczyć.
 
Muzeum Górali i Zbójników – serca nam zabiły mocniej w tym interaktywnym muzeum, gdyż ekspozycje dotyczące górali zamieszkujących okoliczne góry i zbójników dają niezłe pole do popisu naszej wyobraźni...  :)
 
Swym nietuzinkowym klimatem ujęło nas również pewne miejsce: Księgarnia i kawiarnia Między Słowami – jest rewelacyjna, z mnóstwem pięknych książek, pysznymi lodami i dużym ogrodem. A w nim witają nas hamaki, ściana, którą można zarysować, stare maszyny do szycia i plac zabaw. Idealne miejsce "spoczynku" rodzica. :) Taras jest pod dachem, więc można odpocząć nawet w deszczowy dzień.
 
Oczywiście nie mogę odmówić sobie przyjemności zachwalenia Karczmy Siwy Dym – regionalnego, pysznego, tradycyjnego jedzonka. Na zewnątrz plac zabaw dla dzieci, w środku kącik zabaw z rysunkami i konikiem na biegunach. I trzeba wiedzieć, że placek po zbójnicku jest tak wielki, że nie udało mi się go zjeść, mimo wielkiego głodu. A .. pierogi… pierogi z mięsem, są tak boskie, że przywieźliśmy zapas i dumamy jak je sprowadzić na Święta – słowo daję, tak pyszne. No i zupy. Rosół, pomidorowa, barszcz, czosnkowa… dla dzieci z zacierkami. Mała zajadała, aż jej się uszy trzęsły. Polecamy bardzo, bo menu dla dzieci jest pyszne i bogate.
 
A jeśli ktoś ma ochotę na deser, to warto udać się do Cafe Słodka, naszym zdaniem na najlepsze lody w Rabce. Robione na miejscu, według włoskich receptur. Obok kawiarni znajdują się dwa bardzo fajne place zabaw, można więc w spokoju wypić kawę doglądając swoich pociech. 
 
Wakacje z dzieckiem w Rabce zaskoczyły nas możliwościami spędzenia czasu na świeżym powietrzu i pod daszkiem. Zaskoczyły wyjątkowym klimatem, gościnnością ludzi, dobrym jedzeniem i świetnym zapleczem noclegowym. My zawitaliśmy u ludzi kochających rękodzieło, swą pasję zaskakują turystów i cieszą dzieci. Cenowo bardzo przystępnie.
 
Córeczka po powrocie opowiadała dziadkom: "Była ciufcia, piasek w piaskownicy, zimna woda w fontannie i dobra zupka. A z pokoju widziałam góry! Kocham wakacje!"
 
Sądzę, że napisanie jeszcze: "polecamy" będzie już przegięciem… ;)
 
 
FOTORELACJA
 
 
Córcia Hania rozkoszuje się fontannami w parku. 
 
 
Park Linowy. 
 
  
 
Ukochane place zabaw.
 
  
Tężnia solankowa.
 
  
Pyszne śniadania.
 
  
. Siesta ;)
 
  
 
Skansen  starych pociągów... który można zwiedzać, a nawet w nim spać.
 
  
 
Place zabaw ciąg dalszy. :)
 
  
 
 
Mały skrawek Parku Zdrojowego.
 
Pozdrawiamy słonecznie.
Irka Krzymińska
autorka zdjęć i tekstu przysłanego na konkurs
"Polska z Dziećmi 2017"
(Wszelkie prawa zastrzeżone) 
 
Jeśli jesteś zainteresowany naszymi konkursami,
zapisz się na nasz NEWSLETTER (znajdziesz go na stronie głównej portalu)

Promowane miejsca przyjazne dzieciom:

KOWALOWE WZGÓRZE
Kamieniec - dolnośląskie
Kotlina Kłodzka (Sudety - Góry Stołowe)
AGROPENSJONAT U GRZEGORZA - Dla Wymagających Rodzin z Dziećmi
Tylicz k/Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
VILLA ŹRÓDŁO - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Tylicz k. Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
HOLIDAY PARK & RESORT w Ustroniu Morskim
Ustronie Morskie - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
HOLIDAY PARK KACZE STAWY
Łeba-Nowęcin - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
PRIMAVERA JASTRZĘBIA GÓRA - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Jastrzębia Góra - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku

Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom:

DOMY MORSKIE
Jantar - pomorskie
Mierzeja Wiślana
BIAŁA PAPROTKA
Szalejów Górny - dolnośląskie
Góry Stołowe (Sudety)
HOTEL GÓRSKI RAJ *** - laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Poręba Wielka - małopolskie
Gorce (okolice Rabki)


Powrót na górę strony

wyszukaj noclegi przyjazne dzieciom

Wakacje z dziećmi :

konkurs
Ciekawe miejsca na wycieczki z dzieckiem
poleć miejsce przyjazne dzieciom
oceń obiekt przyjazny dzieciom
dodaj obiekt przyjazny dzieciom