facebook

Wejście na Skrzyczne z dziećmi

 Wycieczka na Skrzyczne
 
By złapać ostatnie promienie letniego słońca, w przepiękną wrześniową niedzielę, udaliśmy się wraz z dziećmi do Szczyrku na podbój szlaków na Skrzyczne – 1257m n.p.m., czyli najwyższego szczytu w grupie Beskidu Śląskiego. Wycieczkę rozpoczęliśmy na niebieskim szlaku, zaczynającym się od dolnej stacji kolejki na Skrzyczne.
 
 
 
Postanowiliśmy, że to nasze 5-latki będą decydować w jaki sposób pokonamy drogę na szczyt. Dzieciaki żwawo ruszyły, by pokonać pierwsze niełatwe podejście na górę. Frajdę sprawiało im szukanie oznaczeń szlaku na drzewach czy kamieniach, nawet zrobiliśmy z tego zabawę „kto pierwszy dostrzeże szlak i kierunek wędrówki”. W ten sposób, dość szybko, upłynęło ok. 4  km podejście na Jaworzynę, gdzie istnieje możliwość skorzystania z kolei COS na odcinku Jaworzyna-Skrzyczne. Dzieci troszkę już zmęczone, ale wciąż zadowolone, chciały przejechać się kolejką, dlatego zdecydowaliśmy się na podjazd, siedząc wygodnie na odnowionych kanapach kolei linowej COS. Ze względu na fakt, że na tym odcinku zawsze dość mocno wieje, nowa kolejka daje ten komfort, że ma zamykaną szybę chroniącą przed zimnem i wiatrem.
 
  
 
 
 
Na szczycie Skrzycznego można podziwiać piękną panoramę Beskidu Śląskiego. Po odpoczynku w promieniach słońca i zrobieniu kilku zdjęć, również z przytulankami, które moje dzieci zawsze mają ze sobą w plecaczkach na wycieczkach górskich, udaliśmy się do schroniska, gdzie zajadaliśmy się jeszcze gorącym plackiem jagodowym serwowanym w tym dniu oraz przybiliśmy sobie pieczątki w naszym wędrówkowych pamiętniku.
 
  
 
Powrotną drogę rozpoczęliśmy pieszo, schodząc niebieską trasą narciarską do Jaworzyny, skąd dalej, już na sam dół do Szczyrku, zjechaliśmy kolejką. Po zakupieniu drobnych pamiątek i regionalnego przysmaku – serków, przyszedł czas na wielkie lody i powrót do domu. Dzieciaki były troszkę zmęczone, ale dumne, że zdobyły najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, który należy do Korony Gór Polskich. W domu już pytały kiedy będzie kolejna wyprawa. Wydaje mi się, że wybieranie szlaków, gdzie można część trasy przejść pieszo, a część pokonać wyciągiem, to bardzo dobre rozwiązanie, by dzieci nie przemęczać, a jednocześnie pokazywać im piękno Polski. Najbliższy nasz cel to Biały Krzyż, również w Szczyrku. 
 
 
Renata Heród
autorka zdjęć i tekstu przysłanego na konkurs
"Polska z Dziećmi 2017"
(Wszelkie prawa zastrzeżone) 
 
Jeśli jesteś zainteresowany naszymi konkursami,
zapisz się na nasz NEWSLETTER (znajdziesz go na stronie głównej portalu)

Promowane miejsca przyjazne dzieciom:

KOWALOWE WZGÓRZE
Kamieniec - dolnośląskie
Kotlina Kłodzka (Sudety - Góry Stołowe)
AGROPENSJONAT U GRZEGORZA - Dla Wymagających Rodzin z Dziećmi
Tylicz k/Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
VILLA ŹRÓDŁO - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Tylicz k. Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
HOLIDAY PARK & RESORT w Ustroniu Morskim
Ustronie Morskie - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
HOLIDAY PARK KACZE STAWY
Łeba-Nowęcin - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
PRIMAVERA JASTRZĘBIA GÓRA - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Jastrzębia Góra - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku

Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom:

DOMY MORSKIE
Jantar - pomorskie
Mierzeja Wiślana
BIAŁA PAPROTKA
Szalejów Górny - dolnośląskie
Góry Stołowe (Sudety)
HOTEL GÓRSKI RAJ *** - laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Poręba Wielka - małopolskie
Gorce (okolice Rabki)


Powrót na górę strony

wyszukaj noclegi przyjazne dzieciom

Wakacje z dziećmi :

konkurs
Ciekawe miejsca na wycieczki z dzieckiem
poleć miejsce przyjazne dzieciom
oceń obiekt przyjazny dzieciom
dodaj obiekt przyjazny dzieciom