facebook

Wyprawa na wygasły wulkan czyli Ostrzyca z dzieckiem

Tegoroczne wakacje z dziećmi postanowiliśmy spędzić w Krainie Wygasłych Wulkanów. Jednym z celów naszej wyprawy, oprócz oczywiście odpoczynku, było zgłębienie przez nasze dzieci wiedzy o wulkanach i geologii. Staramy się łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli odpoczynek z edukacją wink

Naszym celem była Ostrzyca Proboszczowicka - jeden z ciekawszych szczytów powulkanicznych na Pogórzu Kaczawskim, będącym częścią Pogórza Zachodniosudeckiego, wyprawa oczywiście rodzinna.

Widok na Ostrzycę z okien naszego samochodu:

Widok na jeden z ciekawszych wygasłych wulkanów - Ostrzyca Proboszczowicka

My zaczęliśmy naszą wyprawę od wejścia na Ostrzycę. Następnego dnia wybraliśmy się do "Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej" w Dobkowie, by poznać historię i geologię Krainy Wygasłych Wulkanów. Teraz uważam, iż powinniśmy zrobić odwrotnie. Czyli najpierw odwiedzić Zagrodę, by poznać geologię i wulkany od strony teoretycznej, a dopiero później zdobyć szczyt Ostrzycy. Ostateczny wybór kolejności oczywiście należy do Was !

Dlatego naszą wyprawę opiszę od końca smiley

 

SUDECKA ZAGRODA EDUKACYJNA

Sudecka Zagroda Edukacyjna to niesamowite miejsce, w którym wiedza i umiejętności przekazywane są w sposób interaktywny, dynamiczny, oparty na modelach 2D i 3D oraz wizualizacjach cyfrowych. Samodzielnie przeprowadzane doświadczenia to najlepszy sposób nauki, a wiedza zdobyta w ten sposób zostaje na całe życie. Gdzie indziej, niż w Krainie Wygasłych Wulkanów, dzieci i dorośli zobaczą symulacje wulkanów strzelających w niebo lawą, pojawiające się i ustępujące morza czy potężne lodowce? Otaczające Dobków wzgórza to pozostałości dawnych wulkanów i jednocześnie najlepsze miejsce, aby dowiedzieć się, w jaki sposób siły Ziemi ukształtowały region Gór i Pogórza Kaczawskiego. Jest to jeden z najciekawszych pod względem geoturystycznym regionów w Polsce. Widoczne w terenie ślady trzech okresów aktywności wulkanicznej, zalewów morskich, pustyń i zlodowaceń doskonale opowiadają dzieje Ziemi. Zagrodę można zwiedzać indywidualnie i z przewodnikiem. My polecamy zwiedzanie z przewodnikiem. Warto także skorzystać z oferty warsztatów dla dzieci, których plan jest dostępny w Zagrodzie. Rozkład wakacyjnych warsztatów rodzinnych znajdziecie: TUTAJ

  Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie - niezwykle miejsce, tutaj dzieci poznają historię Krainy Wygasłych Wulkanów

W Sali Ziemi można zobaczyć symulację powodzi - nasz syn był bardzo zainteresowany tym eksponatem smiley  Dzieci mogą samodzielnie ustawić domki, a po usunięciu tamy zobaczymy symulację fali powodziowej i skutki jej działania. 

Sumulator powodzi w Sudeckie Zagrodzie Edukacyjnej - nasz syn zachwycony możliwością swobodnego dostępu do ekspozycji
 

Nasza Pani Przewodniczka (jednocześnie dyrektorka całego obiektu) bardzo ciekawie opowiadała o geologii. Pokazywała poszczególne skały, tłumacząc dzieciom skąd pochodzą, w jaki sposób powstały i do czego mogą zostać zastosowane. Największym atutem Sudeckiej Zagrody Edukacyjne jest inna formuła niż "zwykłego" muzeum - tutaj wszystkiego można dotknąć!

O skałach, ich rodzajach oraz zastosowaniu opowiada dyrektor Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej

Na interaktywnych ekranach można szukać złota lub symulować wybuchy różnych typów wulkanów. 

 Na ścianach Zagrody znajdziemy interaktywne symulatory - na zdjęciu próba płukania złota. 

W kolejnej sali znajdziemy trójwymiarową, interaktywną mapę całego Pogórza Kaczawskiego. Dzieci mają możliwość, przyciskając odpowiednie guziki, podświetlić np. szczyty wygasłych wulkanów czy kopalnie złota. 

 

Dzieciaki wciskają guziki na interaktywnej, przestrzennej mapie Pogórza Kaczawskiego

Sala Wulkanów, to kolejne ciekawe miejsce, w którym możemy poznać typy wulkanów oraz zajrzeć do ich wnętrza. Przedstawiony został tutaj także model gejzeru, tryskający wodą w regularnych odstępach czasu.

 Zaglądamy do wnętrza wulkanu - do każdego modelu wulkanu dzieci mają swobodny dostęp.

 Zaglądamy do wnętrza kolejnego typu wulkanu. 

 Gejzer - w Sudeckiej Zagrodzie też zaobserwujemy regularne wyrzucanie wody. 

Kolejna sala, to naszym zdaniem, największa atrakcja Sudeckiej Zagrody - Sala Trzęsienia Ziemi. Zobaczymy w niej film o skorupie naszej planety, oraz wpływie magmy na płyty tektoniczne. Po filmie możemy na własnej skórze "doświadczyć trzęsienia Ziemi pod naszymi stopami", czyli skorzystać z symulatora.

Platforma do symulacji trzęsień ziemi - atrakcja nie tylko dla dzieci ;)

 

Sama platforma do symulacji trzęsień Ziemi to niesamowite przeżycie także dla dorosłej osoby. Wielokrotnie oglądałem filmy o trzęsieniach ziemi czy wybuchach wulkanów i widok ludzi, którzy przewracają się podczas wstrząsów był dla mnie mało wiarygodny... i musiałem zweryfikować swoje poglądy na tym sumulatorze. Niestety już przy wstrząsach 4 do 5 stopni w skali Richtera trudno się poruszać! A tyle wskazywał licznik podczas symulacji. Natomiast nasze dziaciaki były zachwycone i korzystały z platformy kilkakrotnie. cool

Informacje dodatkowe:

Adres: Dobków 66, 59-540 Świerzawa,  telefon: +48 75 617 14 68

Godziny otwarcia:
 
Dla grup szkolnych:
wtorek-piątek od 9:00 do 14:00
 
Dla gości indywidualnych:
wtorek-piątek od 14:00 do 17:00
oraz sobota-niedziela od 10:00 do 17:00
 
Wejście z przewodnikiem:
sobota i niedziela godz. 12:00 (1,5 h)
 
Ostatnie wejście na 30 min przed zamknięciem ośrodka
 
Poniedziałek: nieczynne

 

WYPRAWA NA SZCZYT WYGASŁEGO WULKANU 

Wejście na Ostrzycę, nazywaną śląską Fudżijamą (501 m n.p.m) nie jest trudne. Aby wejść na szczyt potrzebujemy około 30-40 minut. Początek trasy to spacer leśną drogą od miejsca parkingowego. Idzie się przyjemnie, praktycznie cały czas w cieniu drzew. Po drodzę w kilku miejscach trafimy na drewniane ławki. Przy tablicy informacyjnej leśna droga zmienia się w kamienne schody, które prowadzą na sam szczyt. Niestety w kilku miejscach przejście jest utrudnione przez powalone drzewa, więc rodzice z dziećmi w nosidłach muszą bardziej uważać (sierpień 2017). Po drodzę zobaczymy gołoborza bazaltowe. Po dotarciu na szczyt możemy podziwiać świetny widok na prawie całą okolicę (podczas II wojny wycięto sporą część drzew, gdyż uznano szczyt za punkt strategiczny), oraz spotkać niesamowitą ilość motyli (w tym rzadkie pazie królowej).

Wejść na szczyt można od dwóch stron. Pierwszy szlak zielony prowadzi od wsi Bełczna, drugi, który my wybraliśmy - żółty, prowadzi od przygotowanego miejsca parkingowego z wiatą grillową/ogniskową od wsi Proboszczów. Dojazd do parkingu jest dobrze oznakowany i prowadzi szutrową drogą. I tutaj małą uwaga. Nie zatrzymujemy się przy pierwszym parkingu, tylko jedziemy dalej do drugiego. Szlaki żółty i zielony łączą się przy kamiennych schodach i tablicy informacyjnej. Jeszcze jedna uwaga dla rodziców z małymi dziećmi, wózkiem na dużych pompowanych kołach swobodnie dojedziemy do kamiennych schodów, dalej tylko z nosidłem turystycznym

Fotorelacja:  Wyruszamy na szczyt.

 Wyruszamy na szczyt wygasłego wulkanu - początek to szutrowa leśna droga 

Miejsce odpoczynku w drodze na szczyt Ostrzycy

Ławeczki po drodze na szczyt - zawsze można na chwilę przysiąść, nakarmić malucha czy podać wodę.

Kończy się sielanka, zaczynają się schody...

Kamienne schody prowadzące na szczyt wygasłego wulkanu.

Wyruszamy w górę

Nasza grupa wyrusza "gęsiego" na szczyt wygasłego wulkanu

Po drodze spotykamy ciekawe okazy miejscowej flory

Po drodze na szczyt Ostrzycy spotykamy ciekawe okazy fauny Krainy Wygasłych Wulkanów

Oto szczyt

Widok skał wulkanicznych na szczycie Ostrzycy.

Motyle (na zdjęciu widać trzy) 

Zrobienie fotki latającym motylom to nie taka prosta sprawa wink

Motyle na szczycie Ostrzycy Proboszczowickiej to kolejna atrakcja i powód by odwiedzić wygasły wulkan

Widoki ze szczytu wygasłego wulkanu.

Oj, nie ma tak dobrze, będzie tylko jeden widok by pobudzić apetyt...

Po resztę trzeba wybrać się samemu wink

Niesamowite widoki ze szczytu wygasłego wulkanu - nie tylko dzieci były zachwycone

Schodzimy ze szczytu.

Dla dzieci przewrócone drzewa tarasujące kamienne schody to tylko dodatkowa atrakcja. Dla mnie, niosącego synka w nosidle - już niekoniecznie.

Schodzimy ze szczytu wygasłego wulkanu - dzieci zachwycone dodatkowymi przeszkodami

Na koniec wiata grillowo-ogniskowa przy drugim parkingu.

Warto przygotować odpowiedni prowiant, jeśli planujemy odpoczynek po wędrówce.

Wiata na parkingu pod Ostrzycą - można zrobić ognisko lub po prostu odpocząć po wycieczce

 

Mam nadzieję że nasza relacja rozpali Wasze chęci do poznawania tej wspaniałej części Polski, jaką jest Kraina Wygasłych Wulkanów, a szczyt Ostrzycy i Sudecka Zagroda Edukacyjna będą tylko jednym z wielu miejsc, które odwiedzicie. Kolejne opisy z naszej wyprawy w ten region i okolice znajdziecie tutaj: Zamek Chojnik, Zamek Czocha, Zamek Bolków, Kopalnia i Muzeum Złota w Złotoryi, Tama i Jezioro w Pilchowicach, Pławna a w niej Gród z Koniem Trojańskim, Arką Noego i Zamekiem Legend Śląskich.

Jeśli szukacie miejsc noclegowych w Gorach Kaczawskich zapraszamy do sprawdzonych miejsc wakacyjnych przyjaznych dzieciom: Villa Greta, Agrohippika, Storczykowe Wzgórze, Gościniec Kapella

 

Szukacie miejsc wakacyjnych przyjaznych dzieciom?!
Skorzystajcie z naszych dzieciochatkowych wyszukiwarek:
 z MAPY,  KATEGORIAMISZCZEGÓŁOWA. 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone
autor tekstu i zdjęć: Przemek Wróbel
sierpień 2017

Promowane miejsca przyjazne dzieciom:

VILLA ŹRÓDŁO - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Tylicz k. Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
PRIMAVERA JASTRZĘBIA GÓRA - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Jastrzębia Góra - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
KARINA
Wisła - śląskie
Beskid Śląski
***HOTEL WIERCHOMLA SKI & SPA RESORT - laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Wierchomla Mała - małopolskie
Beskid Sądecki
Ośrodek Wypoczynkowy DIAMENT - Wczasy Rodzinne nad Morzem
Pobierowo - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
HOTEL LIDIA**** SPA & Wellness - HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Darłówko Zachodnie - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku

Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom:

DOMKI RÓŻANE
Chłapowo - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
DOMKI PIASTOGRÓD
Jarosławiec - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
Ośrodek Wczasowy NEPTUN
Wicie - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku


Powrót na górę strony

wyszukaj noclegi przyjazne dzieciom

Wakacje z dziećmi :

konkurs
poleć miejsce przyjazne dzieciom

Wasze wyprawy z dziećmi

dodaj obiekt przyjazny dzieciom
oceń obiekt przyjazny dzieciom