facebook

Podróż autobusem z dzieckiem

Autobus nie jest niestety zbyt komfortowym środkiem lokomocji dla rodziny z dziećmi. Mało miejsca, długie przebywanie w tej samej pozycji, często brak dostępu do toalety, przystanki tylko o określonych porach - to nie zachęca.

 

Miejsce 

Co prawda dziecku do 4 roku życia w Polsce przysługuje przejazd bezpłatny. Ale to wątpliwy plus, gdyż nie należy mu się wówczas osobne miejsce. Jeśli jest więcej pasażerów, musi podróżować na kolanach rodziców. To może okazać się męką zarówno dla niego, jak dla nas. Lepiej więc jednak wykupić dla dziecka osobne siedzenie.

 Najlepiej niech usiądzie przy oknie - ciekawiej i w razie potrzeby można je otworzyć. Wybierajmy mejsce z dala od osi kół, wtedy unikniemy największych wstrząsów.

 Niemowlę przewozimy w foteliku samochodowym - to znacznie bezpieczniejsze. W razie nagłego hamowanie nie przygnieciemy go swoim ciężarem ani nie wypadnie nam z rąk. Niestety przewijanie i karmienie w podróży autobusem jest znacznie utrudnione.

 Wykorzystujmy przystanki na trasie. O ile to możliwe, przedszkolak niech się wybiega i zrobi siusiu. Niemowlę przewińmy i dajmy mu jeść. Warto się przewietrzyć.

 W autobusie częściej niż gdy jedziemy samochodem mogą towarzyszyć dziecku objawy choroby lokomocyjnej. O jej zapobieganiu możesz przeczytać na sąsiedniej stronie: Choroba lokomocyjna .

 Inną niedogodnością jest fakt, że w autokarach bez klimatyzacji jest zwykle duszno. A w tych z klimatyzacją może z kolei być za zimno. Taka podróż, zwłaszcza dla niemowlęcia może zakończyć się przeziębieniem.

 

 Bagaż

 W Polsce przysługuje nam limit bagażu zwykle do 20 kg. Kierowca może odmówić zabrania bagażu dodatkowego, jakim  jest wózek, jeśli nie starczy miejsca w luku.

 Przewoźnicy autokarowi  specjalizujący  się  w  przewozach zaganicznych oferują 80 % zniżki dla dzieci do lat  4, a do 12 roku życia 50 %. Waga bagażu głównego nie może przekroczyć 25 kg, a podręcznego 5 kg (musi się on zmieścić na półce autokaru). Za dodatkowy bagaż typu wózek musimy niestety dopłacić.

 

 Co zabrać?

 W sumie odradzamy podróżowanie autobusem, zwłaszcza z mniejszym dzieckiem. Niestety jednak nie wszędzie możemy się dostać innym środkiem lokomocji. W związku z tym, jeśli już musimy, dobrze się do takiej podróży przygotujmy.

Ważne, by mieć w bagażu podręcznym jedzenie i picie (niegazowane!) dla maluszka, ubranka na zmianę, wilgotne i zwykłe chusteczki oraz oczywiście zabawki i książeczki. Przyda się też mały jasiek lub zagłówek i coś do okrycia dziecka, gdy zaśnie.

 Gdy jedziemy autobusem z niemowlęciem, nie zapominajmy również o akcesoriach do karmienia i przewijania, przynajmniej 3 tetrowych pieluszkach, przegotowanej wodzie w termosie i zapasowym smoczku. Jeśli maleństwo już je dania ze słoiczków, zabierzmy kilka (są w podróży niezastąpione). Nie zapomnijmy wówczas o śliniaczku, a najlepiej fartuszku i oczywiście dwóch łyżeczkach. W długiej podróży w upalne dni może się przydać mały wiatraczek na baterie, którym możesz chłodzić buzię malucha. Dobrze wziąć zapasowe baterie.

Jeśli chcesz wygrać wyjazd w góry z całą rodzinką, weź udział w naszym Konkursie!

 

Pożyteczne linki:

Ogólnopolski rozkład jazdy autobusów.

Rozkład jazdy autobusów. 

Lokalizator internetowy ZUMI.

Kalkulator odległości drogowych.

Pogoda w Polsce. 

Promowane miejsca przyjazne dzieciom:

VILLA ŹRÓDŁO - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Tylicz k. Krynicy Zdrój - małopolskie
Beskid Sądecki
PRIMAVERA JASTRZĘBIA GÓRA - Laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Jastrzębia Góra - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
KARINA
Wisła - śląskie
Beskid Śląski
***HOTEL WIERCHOMLA SKI & SPA RESORT - laureat akcji HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Wierchomla Mała - małopolskie
Beskid Sądecki
Ośrodek Wypoczynkowy DIAMENT - Wczasy Rodzinne nad Morzem
Pobierowo - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
HOTEL LIDIA**** SPA & Wellness - HOTEL PRZYJAZNY RODZINIE
Darłówko Zachodnie - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku

Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom:

DOMKI RÓŻANE
Chłapowo - pomorskie
Wybrzeże Bałtyku
DOMKI PIASTOGRÓD
Jarosławiec - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku
Ośrodek Wczasowy NEPTUN
Wicie - zachodniopomorskie
Wybrzeże Bałtyku


Powrót na górę strony

wyszukaj noclegi przyjazne dzieciom

Wakacje z dziećmi :

konkurs
poleć miejsce przyjazne dzieciom

Wasze wyprawy z dziećmi

dodaj obiekt przyjazny dzieciom
oceń obiekt przyjazny dzieciom